Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За една запетая, една дамаджана с ракия и други

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Пешо, аз пак не мисля, че си прав.Не е само прилагателното "свързани", а е цяло пояснително изречение, като общо изречението е сложно и отделните му части се отделят със запетаи.Ако беше само прилагателното, щеше да е "свързани теми", а не "теми свързани".Поне така са ме учили едно време.Вярно, че не съм лингвист, но пък много помня, като слон Ето малко цитати от книги, които имам на компа:"...умствената нагласа и свързването на представите за щастие с определени неща, сами по себе си лишени от всякаква стойност." (Клифърд Саймък, "Градът", превод - Иванка Мечкова; редактор - Мария Арабаджиева, изд. Абагар, 1999)"Разум, способен да забележи и разбере неща, непостижими за човешкия." (пак там)"Разум, постигнал философски възгледи, недостъпни за човека." (пак там)"...шарен сфероид в нат­руфен стил рококо, стърчащ в ечемиченото поле в Мериленд." (Уилям Чен, "Мостът на Бетелгейзе")"До зидовете, които укрепваха наклона, за да не се рони почвата, растяха градински чай и къпини, пожълтели от есента." (Димитър Димов, "Тютюн")"От двете страни на шосето се простираше вълнообразна червеникава равнина, засята с тютюн. " (пак там)

    Коментар


      #32
      Immortal написа:
      Пешо, аз пак не мисля, че си прав.Не е само прилагателното "свързани", а е цяло пояснително изречение, като общо изречението е сложно и отделните му части се отделят със запетаи.Ако беше само прилагателното, щеше да е "свързани теми", а не "теми свързани".Поне така са ме учили едно време.Вярно, че не съм лингвист, но пък много помня, като слон Ето малко цитати от книги, които имам на компа:"...умствената нагласа и свързването на представите за щастие с определени неща, сами по себе си лишени от всякаква стойност." (Клифърд Саймък, "Градът", превод - Иванка Мечкова; редактор - Мария Арабаджиева, изд. Абагар, 1999)"Разум, способен да забележи и разбере неща, непостижими за човешкия." (пак там)"Разум, постигнал философски възгледи, недостъпни за човека." (пак там)"...шарен сфероид в нат­руфен стил рококо, стърчащ в ечемиченото поле в Мериленд." (Уилям Чен, "Мостът на Бетелгейзе")"До зидовете, които укрепваха наклона, за да не се рони почвата, растяха градински чай и къпини, пожълтели от есента." (Димитър Димов, "Тютюн")"От двете страни на шосето се простираше вълнообразна червеникава равнина, засята с тютюн. " (пак там)
      Ще го обясня, но малко по-късно.Но и в цитатите може да има грешки
      like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

      Коментар


        #33
        Леле майко,какво направих!!!То да не посмее човек да си сподели идеята.ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ ИСКАМ ДА НАПОМНЯ ЧЕ ТОВА НЕ Е ОКОНЧАТЕЛЕН ВАРИАНТ И ПО НЕГО ЩЕ ИМА ПРОМЕНИ.ТОВА Е СНИМКА НА ГРАФИЧНИЯ ВАРИАНТ НА МОЯТА ИДЕЯ.ЕСТЕСТВЕНО СЛЕД КАТО ЕЗИКОВЕДИТЕ ВЪВ ФОРУМА РЕШАТ ДАЛИ ТРЯБВА ДА ИМА ЗАПЕТАЯ,ЩЕ СЕ СЪОБРАЗЯ С ТЯХНОТО МНЕНИЕ.ПРОСТО НЕ МОГА ПРЕЗ 5 МИНУТИ ДА СИ СЛАГАМ ЗАПЕТАИ И СЛЕД ОЩЕ 5 ДА ГИ МАХАМ.А и нали ви казах,че е най-добре да се направи анкета и едва след като се гласува за вариант да се пристъпи към неговото изпълнение.
        FIAT FORUM BULGARIA
        Ракията е над политиката

        Видео от Италфест 2011

        Коментар


          #34
          ...

          Не разбрах защо и моето мнение фигурира тук - не съм целил да спамя, а да помогна визитката (или както и да се нарича) да изглежда грамотно написана, защото чрез нея (евентуално) ще се представя форума и всички ние, като негови членове.
          Fiat Marea Weekend 1.9TD 100 SX '98
          Peugeot 308 1.6HDI 90кс 2008

          Коментар


            #35
            krasio_79bs написа:
            Леле майко,какво направих!!!То да не посмее човек да си сподели идеята.ЗА ПОРЕДЕН ПЪТ ИСКАМ ДА НАПОМНЯ ЧЕ ТОВА НЕ Е ОКОНЧАТЕЛЕН ВАРИАНТ И ПО НЕГО ЩЕ ИМА ПРОМЕНИ.ТОВА Е СНИМКА НА ГРАФИЧНИЯ ВАРИАНТ НА МОЯТА ИДЕЯ.ЕСТЕСТВЕНО СЛЕД КАТО ЕЗИКОВЕДИТЕ ВЪВ ФОРУМА РЕШАТ ДАЛИ ТРЯБВА ДА ИМА ЗАПЕТАЯ,ЩЕ СЕ СЪОБРАЗЯ С ТЯХНОТО МНЕНИЕ.ПРОСТО НЕ МОГА ПРЕЗ 5 МИНУТИ ДА СИ СЛАГАМ ЗАПЕТАИ И СЛЕД ОЩЕ 5 ДА ГИ МАХАМ.А и нали ви казах,че е най-добре да се направи анкета и едва след като се гласува за вариант да се пристъпи към неговото изпълнение.
            Не се коси, братле Ясно е, че почти всяка тема тук се превръща в "битка на титаните" Ама това си е нашенска черта - един да върши работа, а 10 около него да го "насочват" и критикуват Няма лошо да се изказват мнения относно правописа или това как да изглежда текста, но когато нещата се обърнат на безсмислени спорове и заяждания, градивността се изгубва. Поздрав за идеята!
            Fiat Marea Weekend 1.9TD 100 SX '98
            Peugeot 308 1.6HDI 90кс 2008

            Коментар


              #36
              Слагам я и тук,защото тази тема май е по интересна за повечето коментатори.
              FIAT FORUM BULGARIA
              Ракията е над политиката

              Видео от Италфест 2011

              Коментар


                #37
                Прост пример от една стара история, свързан със запетаите и колко е голямо тяхното значение в изречението.
                1. Да живее не, да се обеси.2. Да живее, не да се обеси.
                Във въпросната история писаря объркал запетаята и палача обесил човека(№1), вместо да го помилва(№2), каквато била заповедта на краля
                Fiat Idea 1.9 8V mJet 'Emotion'
                Fiat Bravo 1.4 16V T-Jet 'Eleganza'
                Fiat Punto 1.2 16V ELX 'Speedgear'
                Fiat Uno 1.0 i.e S - "powered by FIRE 8V"

                Търси се..

                Коментар


                  #38
                  krasio_79bs написа:
                  Слагам я и тук,защото тази тема май е по интересна за повечето коментатори.
                  Искам да те помоля да запазваш пропорциите на стикера като го ползва - този тук е смачкан вертикално.В Downloads има корелски вариант - изтегли си го него ако искаш.
                  Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                  Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                  ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                  Коментар

                  Working...
                  X