Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

2-ри Юни. Денят на Христо Ботев

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    2-ри Юни. Денят на Христо Ботев

    ХАДЖИ ДИМИТЪР Жив е той, жив е! Там на Балкана, потънал в кърви, лежи и пъшка юнак с дълбока на гърди рана, юнак във младост и в сила мъжка. На една страна захвърлил пушка, на друга сабя на две строшена; очи тъмнеят, глава се люшка, уста проклинат цяла вселена! Лежи юнакът, а на небето слънцето спряно сърдито пече; жетварка пее нейде в полето, и кръвта още по силно тече! Жетва е сега... Пейте, робини, тез тъжни песни! Грей и ти слънце, в таз робска земя! Ще да загине и тоя юнак... Но млъкни сърце! Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира: него жалеят земя и небе, звяр и природа и певци песни за него пеят... Денем му сянка пази орлица и вълк му кротко раната ближе; над него сокол, юнашка птица, и тя се за брат, за юнак грижи! Настане вечер - месец изгрее, звезди обсипят свода небесен; гора зашуми, вятър повее, - Балканът пее хайдушка песен! И самодиви в бяла премена, чудни, прекрасни, песен поемнат, - тихо нагазят в трева зелена и при юнакът дойдат та седнат. Една му с билки раната върже, друга го пръсне с вода студена, трета го в уста целуне бърже - и той я гледа, - мила, засмена! "Кажи ми, сестро, де - Караджата? Де е и мойта вярна дружина? Кажи ми, пък ми вземи душата, - аз искам, сестро, тук да загина!" И плеснат с ръце, па се прегърнат, и с песни хвръкнат те в небесата, - летят и пеят, дорде осъмнат, и търсят духът на Караджата... Но съмна вече! И на Балкана юнакът лежи, кръвта му тече, - вълкът му ближе лютата рана, и слънцето пак пече ли - пече!
    Българската нация се преклони пред своите герой!В 12:00 зазвучаха сирените. Станах, излязох на терасата на офиса и се загледах. Приятно впечатление ми направи това, че всички хора, които бяха в кръгозорът ми спряха и сведоха глави, дори и тинеджърите-клиенти от близкото кафене. Няма как, в навечерието на евроизбори и БГизбори, се замислих, защо нямаме Ботев, Левски, Бенковски на политическата сцена? Бих гласувал за тях, не за Лупи и Дражев например....Вечна Ви памет, герои на България!!!

    #2
    Изпреварил си ме! Относно сирените... Тъкмо ми направи добро впечатление, че всички без изключение във видимия от мене периметър спряха и свидоха глави (поне 100-тина души), дори хорта на близките кафенета станаха без изключение и се появиха 3ма тийнейджъра, в далечината които си ходеха и видимо спореха дори за нещо.НВ същия момент и близо до мен от една пряка излязоха още 4ма пикльовци дето не сметнаха за нужно да спрат, дори след като им се напомни и направи забележка от по-възрастните наоколо! Как да не ги ошамариш такива!!!!
    VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
    VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
    VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
    VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
    Нека Силата на бъде с Нас...

    Коментар


      #3
      Да пусна и тук клипчето, което заснех:До където стигаше погледа ми, всичко беше замръзнало в Ямбол.Наистина от години не съм виждал подобна картина. Миналата година никой не отразяваше сирените. Какво се е променило в българина за една година?http://www.youtube.com/watch?v=1qdKJEESCxw

      Коментар


        #4
        Завършил съм ОУ "Христо Ботев", така че съм научен да стана, да преклоня глава и да запазя мълчание, докато сирените свирят. Като засвириха сега отидох до прозереца и погледнах навън. Изненада ме гледката от скелето на едно от общежитията - хората по него стояха със сведени глави, строителите долу също бяха спряли цялата си работа, няколко човека спряха колите си и излязоха от тях, имаше и още няколко човека, които показаха уважението си към историята ни. Естествено ги имаше и тези, които не го направиха... по специално групичка роми, които сочеха спрелите се и се хилеха... евала
        FIAT BRAVO SX 1.6 16V '96 ex...
        FIAT Doblo Cargo 1.9 JTD
        Alfa Romeo 147 1.9 JTD '01 now

        Коментар


          #5
          Жалко е, че само на този ден се сещаме за всички Тях.Всяка година секунди след като сирената почне да вие ме побиват тръпки и се чувствам гузно.

          Fiat Bravo T-Jet 120

          Коментар


            #6
            Immortal написа:
            Да пусна и тук клипчето, което заснех:До където стигаше погледа ми, всичко беше замръзнало в Ямбол.Наистина от години не съм виждал подобна картина. Миналата година никой не отразяваше сирените. Какво се е променило в българина за една година?http://www.youtube.com/watch?v=1qdKJEESCxw
            Много ти е кратко клипчето колега.Съмнява ме ,че си изрязал тази част от него в която има движение по време на почитането на паметта на Христо Ботев.Тук в Казанлък имаше и такива които спряха и такива които не им дремеше.
            Fiat Bravo 1,4 12V; Lancia Zeta 2,0 Turbo; Fiat Doblo 1,9 Multijet 120 h.p.
            Fiat Marea Weekend ELX 1,9 TD - бившата

            Коментар


              #7
              Пак са се намерили "герои" които да омаскарят и този ден!!!http://www.dnes.bg/article.php?id=71858

              Коментар


                #8
                Tornado написа:
                Много ти е кратко клипчето колега.Съмнява ме ,че си изрязал тази част от него в която има движение по време на почитането на паметта на Христо Ботев.Тук в Казанлък имаше и такива които спряха и такива които не им дремеше.
                Кратко е, защото се сетих да направя клипче чак към края на сирените. През останалото време и аз бях пред офиса застанал мирно.Да, прав си иначе, че имаше и коли, които минаваха без да спрат. Хора, които да вървят обаче, за моя голяма изненада - признавам - нямаше.Дори се вижда как забързвам с въртенето на апарата, за да не хвана една кола, която се движеше (лека операторска манипулацийка).

                Коментар


                  #9
                  Наистина и тук в Бургас се впечатлих, много хора се спряха и замълчаха , чуваше се само сирената и синът ми , който точно тогава реши да си покаже силния глас. Аз винаги съм настръхвала в такъв момент , от едно смесено чувство на умиление и гордост
                  ОБИЧАЙТЕ СЕ БЕ ХОРА!!!!

                  Коментар


                    #10
                    В столицата никой не еб*ваше да спре и да отдаде чест... Когато сирените започнаха да вият бях на Скобелев, отбих от движението и слязох от автомобила, за да отдам чест........ за съжаление бях единствения... колите си вървяха, пешеходците си ходеха, работниците на едно скеле също си разговаряха нещо... абе просто един не се спря... толкова ли са много тези две минути веднъж в годината?!!!!! Абе пълни нехранимайковци...
                    M-Benz E 250 TD 150hp
                    M-Benz 200d 75 hp
                    Peugeot Bipper 1,3 HDI много малко конски сили

                    Коментар


                      #11
                      BolgAryan написа:
                      Жалко е, че само на този ден се сещаме за всички Тях.Всяка година секунди след като сирената почне да вие ме побиват тръпки и се чувствам гузно.
                      Alfa Romeo 159 1.9 16V JTDm powered by Sprintauto Service
                      Fiat Bravo 1.9 JTD 105 GT powered by emzo Ex: Fiat Bravo 1.4 12v (вече в баща ми)

                      Коментар

                      Working...
                      X