Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Шамарът като възпитателно средство

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #46
    @Yavor: Горил съм си ръцете като дете точно два пъти - в присъствие на баба ми и дядо ми, които не смееха да ме пляснат. Научих си урока по трудния начин. Веднъж съм изсипал рафт със стъклени чаши отгоре си - според майка ми - само едно чудо ме е спасило да нямам НИКАКВИ порязвания по мен, а всичкото стъкло е било станало на сол. Синът ми избягва печката по една единствена причина - шамара по дупето (опаковано добре в гащи и памперс)... Както писах в първият си пост - боят може да не помага, но и не пречи. П.П. И продължавам да твърдя, че разрухите по стадионите, убийствата по дискотеките и самоубийствата с висока скорост се дължат на недостатъчно шамаросване в детска възраст. Няма да твърдя, че болката е велик мотиватор, но съм прав в това си твърдение.
    Steliyan's Life!
    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

    Коментар


      #47
      jenshen73 написа:
      @Yavor: Горил съм си ръцете като дете точно два пъти - в присъствие на баба ми и дядо ми, които не смееха да ме пляснат. Научих си урока по трудния начин. Веднъж съм изсипал рафт със стъклени чаши отгоре си - според майка ми - само едно чудо ме е спасило да нямам НИКАКВИ порязвания по мен, а всичкото стъкло е било станало на сол. Синът ми избягва печката по една единствена причина - шамара по дупето (опаковано добре в гащи и памперс)... Както писах в първият си пост - боят може да не помага, но и не пречи. П.П. И продължавам да твърдя, че разрухите по стадионите, убийствата по дискотеките и самоубийствата с висока скорост се дължат на недостатъчно шамаросване в детска възраст. Няма да твърдя, че болката е велик мотиватор, но съм прав в това си твърдение.
      От неправилно възпитание - Да, но това в никакъв случай не се отъждествява с боя.

      Коментар


        #48
        Тука има некви абсолютни гении на възпитанието и културата. Направо са велики гениии... Образци за психолози и оратори. Всичко им е мед и масло на тях... Направо ми призлява колко примерни, прилежни, културни, интелегентни се изкарват. Абе я погледнете да не би крила да са ви поникнали!
        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
        Нека Силата на бъде с Нас...

        Коментар


          #49
          Re: Шамарът като възпитателно средство

          karloson написа:
          Какво е мнението ви за боя с възпитателна цел? Яли ли сте пердах като деца и мислите ли, че той е допринесъл за възпитанието и формирането ви като личност? Бихте ли напердашили детето си, ако то направи някоя крупна беля? И всякакви други размисли, свързани с правата на детето, правата на родителите, как отглеждаме и възпитаваме децата си...
          Против съм така да се възпитават деца. Ти като пускаш такива теми , дай пръв отговор на въпросите които си задал. Въпросите които ни задаваш имат в известен смисъл и правокативна цел , защото ако някой отговори че поплясква детето си , не попада ли според теб под ударите на закона . А за други размисли свързани с правата на детето , вече е друга тема
          Фиат Мареа Уикенд 1.6 16В спортни валове , оригинален италиански софтуер,всмукателни колектори ф52, дросел ф68, генерация ф60,инжектори незнайни. Резултат - 16.670 сек 400м.

          Коментар


            #50
            kiro_of_the_day написа:
            Тука има некви абсолютни гении на възпитанието и културата. Направо са велики гениии... Образци за психолози и оратори. Всичко им е мед и масло на тях... Направо ми призлява колко примерни, прилежни, културни, интелегентни се изкарват. Абе я погледнете да не би крила да са ви поникнали!
            И Кире, мога да ти кажа че повечето световни проблеми се дължат на такива, а не на побойниците като нас.
            Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
            Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
            ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

            Коментар


              #51
              Яворе, в поста, който си цитирал, съм написал, че децата не се раждат "инати", "вироглави", "трудни" и. т. н. Ние, родителите им, с неуменията си да им слезем на нивото, да ги разберем, да направим така, че и те да ни разбират, ги правим такива. Напълно погрешно смяташ, че възпитанието на детето става само и само с тормоз, и ти си избрал по-лекия му вариант - физическия. Асолютно съм съгласен с теб, че психическото насилие по време на отглеждането прави малоценни хора. Просто насилието, по какъвто и да е било начин, се отразява. Наистина, трябва много да прекалиш, за да стане фатално, и за да не спорим много, бих се съгласил, че "в малки дози" не вреди, но е абсолютно излишно. Ако сина ми посегне към котлона, просто няма да му позволя да го пипне, ще му обясня какво е горещо, боли, ох, и. т. н., ще му приближа ръчичката за да усети какво е означава това, което му говаря, и ще му отвлека вниманието с нещо друго. Правил съм го вече. След няколко пъти губи интерес. Ако го дръпна грубо от там, и го плесна през ръцете, първата му работа след това ще бъде да се върне пак. Ако го набия здраво, няма, от страх. Но точно отгледаните в страх са комплексари и психически малоценни. В България има голям проблем с домашното насилие, боя на много места, както и сред доста хора в нашия форум, виждам, се възприема като нормална част от живота. Той е универсално средство за разрешаване на проблемите на пътя, на пазара, в търговията и смятам, че е въпрос на елементарна интелигентност, да дадем нещо от себе си, за да се борим срещу това. Дори и условно да приемем, че има "здравословна доза бой", нещо, с което съм абсолютно несъгласен, границата между нея и "нездравословната" е твърде тънка, и много хора я прекрачват ей така, по навик, защото знаят, че когато детето направи беля, то се бие. А много често то прави бели, защото на мама много-много не ѝ се занимава с него, то расте "на самотек", другите деца и баба му са почти единствиния пример за подражание, и на нея ѝ е по-лесно да му шибне два шамара, вместо да ѝ излезе мазол на езика от обяснения, и да му показва всъщност как е трябвало да постъпи. След това вечерта, баща му, на три ракии, разбира какво е направил малкия пакостник, и му дърпва един здрав бой, "за да се научи". Малкия става отличник (как няма да стане, нали баща му ...), идва в София студент, влюбва се, сватба. След медения месец в Анталия започва по същия начин да учи жена си. После дори не я учи на нищо, просто е изнервен от работата, тя нещо му мрънка, айде шамарите. В един момент на теб ти писва, защото това все пак е дъщеря ти (примерно) отиваш и му избиваш зъбите (щото малко са го били като малък). На мен този сценарии не ми харесва, и държава, в която това е нормално, също. А това всъщност е нашата държава.

              Коментар


                #52
                tomny написа:
                Яворе, в поста, който си цитирал, съм написал, че децата не се раждат "инати", "вироглави", "трудни" и. т. н.
                Още от тук бъркаш! Това го твърдят обикновенно късметлиите родители да послушни и хрисими деца.На такива деца, дето още от бебета спинкат като къпани и прочее...
                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                Нека Силата на бъде с Нас...

                Коментар


                  #53
                  Yavor написа:
                  kiro_of_the_day написа:
                  Тука има некви абсолютни гении на възпитанието и културата. Направо са велики гениии... Образци за психолози и оратори. Всичко им е мед и масло на тях... Направо ми призлява колко примерни, прилежни, културни, интелегентни се изкарват. Абе я погледнете да не би крила да са ви поникнали!
                  И Кире, мога да ти кажа че повечето световни проблеми се дължат на такива, а не на побойниците като нас.
                  Ако става въпрос за мен - крила нямам, но твърдо съм против боя. А проблеми всеки има, зависи обаче как ги решава.

                  Коментар


                    #54
                    tomny написа:
                    jenshen73 написа:
                    ..... и като излезе херувимче.....
                    Не се заблуждавайте, детето "излиза" такова, каквтото го направите! С боя компенсирате собствените си грешки до момента, те не трябва да страдат заради нашите неумения да ги научим на това или онова. И нека правим разлика между бой и пляскане по дупето. А това да откъснеш пръчка, специално за да го набиеш, просто няма да го коментирам. Детето не се е върнало, защото не си го научил да идва. Представям си първите дни след побоя с какъв ужас се е прибирало. Изобщо, мен ме изумява факта, че човек спокойно споделя такова нещо публично. Окей, избили са ти чивиите, пребил си го, но е стряскащо, че това се счита за толкова нормално, че човек спокойно, едва ли не, се хвали пред другите. Сега като се замисля, последните десет години не съм си позволявал дори и на кучето си да посягам, и никога не съм имал проблеми с дисциплината му.
                    Никъде не съм писал че съм го пребил, писах че съм го ударил с пръчка, и не се гордея с това, ефекта си го има и до ден днешен. Недейте да изкривявате думите ми през вашата призма от към лошата страна. Хората които ме познават могат да кажат дали съм луд, тъп неандерталец и т.н. От друга страна сигурно тука има хора които пишат и са били много по-жестоко от мен децата си, но си траят за да не изпаднат в моята ситуация. А ти като пишеш "последните десет години не съм си позволявал дори и на кучето си да посягам" незнам на колко си години, имаш ли деца и колко са големи излиза че преди 10 г. си посягал на някого. Много е лесно отстрани да съдиш и да даваш акъл. Приказвайте си каквото щете. С децата ми продължаваме да се обичме и уважаваме, не ни е стрх един от друг. Има хора от този форум които познават и мен и децата ми и знаят какви са отношенията ни, така че КРАЙ спирам да пиша по темата.
                    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                    Коментар


                      #55
                      kiro_of_the_day написа:
                      Още от тук бъркаш! Това го твърдят обикновенно късметлиите родители да послушни и хрисими деца.На такива деца, дето още от бебета спинкат като къпани и прочее...
                      Тук аз имам една друга гледна точка. Децата се изграждат като характер още от утробата на майка си. Какво имам предвид, ако бременността на майката е преминала в спокойна обстановка, без тя да е изнервена, а и ако самата майка е спокойна натура по начало, това е добре за детето. Твърди се че децата чуват дори още в утробата на майка си, така че много е важно какво чуват. След раждането също е от голямо значение каква ще е обстановката около детето. Ако около него се създава изнервена обстановка, майката е напрегната, защото са се извъдили една камара хора да й дават съвети как да си гледа детето или поради друга някаква причина, то това се усеща от детето и то става също изнервено, ревящо и т.н. Често когато едно бебе плаче и майка му притеснена и изнервена го друнка на ръце, а то не спира да реве, идва бащата ( бабата или някой друг ), който е спокоен, взема детето в прегръдка и то след малко се успокоява, че даже и заспива. Това хората го обясняват с това че бебето усеща настроението на човека, който го държи, особенно добре усеща ритъма на сърцето му и ако той е спокоен и детето се успокоява. В много голяма степен децата са отражение на родителите си, изключенията са когато, родителите не обръщат никакво внимание на децата си и те стават отражение на някой друг - баба, дядо или обкръжението от улицата.

                      Коментар


                        #56
                        Re: Шамарът като възпитателно средство

                        Atanas71 написа:
                        karloson написа:
                        Какво е мнението ви за боя с възпитателна цел? Яли ли сте пердах като деца и мислите ли, че той е допринесъл за възпитанието и формирането ви като личност? Бихте ли напердашили детето си, ако то направи някоя крупна беля? И всякакви други размисли, свързани с правата на детето, правата на родителите, как отглеждаме и възпитаваме децата си...
                        Против съм така да се възпитават деца. Ти като пускаш такива теми , дай пръв отговор на въпросите които си задал. Въпросите които ни задаваш имат в известен смисъл и правокативна цел , защото ако някой отговори че поплясква детето си , не попада ли според теб под ударите на закона . А за други размисли свързани с правата на детето , вече е друга тема
                        Аз съм ял пердах, в повечето случаи - заслужен. Заслужен, защото много добре съм знаел кое и защо не ми е позволено, но съм го вършил въпреки това. Нямам деца и не мога да се изкажа от личен опит, така че в тази част от дискусията ще си остана само с въпроса. Отговорите оставям на вас. А "показанията" дадени в някакъв форум нямат сила пред съда, така че - не бой се от провокации Иначе всички писали в темата кой колко км/ч е вдигал, да са без книжки вече.
                        Fiat Marea Weekend 1.9TD 100 SX '98
                        Peugeot 308 1.6HDI 90кс 2008

                        Коментар


                          #57
                          Yavor написа:
                          tomny написа:
                          jenshen73 написа:
                          ..... и като излезе херувимче.....
                          Не се заблуждавайте, детето "излиза" такова, каквтото го направите! С боя компенсирате собствените си грешки до момента, те не трябва да страдат заради нашите неумения да ги научим на това или онова. И нека правим разлика между бой и пляскане по дупето. А това да откъснеш пръчка, специално за да го набиеш, просто няма да го коментирам. Детето не се е върнало, защото не си го научил да идва. Представям си първите дни след побоя с какъв ужас се е прибирало. Изобщо, мен ме изумява факта, че човек спокойно споделя такова нещо публично. Окей, избили са ти чивиите, пребил си го, но е стряскащо, че това се счита за толкова нормално, че човек спокойно, едва ли не, се хвали пред другите. Сега като се замисля, последните десет години не съм си позволявал дори и на кучето си да посягам, и никога не съм имал проблеми с дисциплината му.
                          Колега, не знам колко си възрастен и имаш ли деца, ама ще ти пратя моя да го възпитаваш само с думи - да видим ще успееш ли. Нищо чудно кучето ти в първите 6 месеца от живота си ( докато е траело обучението) да е изяло достатъчно бой за да не се налага сега. И какво нападнахте колегите побойници на деца... Както казах по-горе - има деца и деца, както и възрастни и възрастни. Има деца които за секунда не можеш да си помислиш да плеснеш - ми то слуша и се страува по природа. Такива обаче се поддават страхотно и на психо тормоз - от тях излизат най-тежките случаи в живота - комплексари, дребни потиснати психики. От друга страна здравословността на побииването (никой не говори за побой или пребиване) от време на време се е доказала в последните няколко хиляди години и нека всички психолози на света да опитат да възпотават едно вироглаво 5-6 годишно хлапе само с говорене, БЕЗ ОБАЧЕ ДА СЪТВОРЯТ ОТ НЕГО ПСИХОЛОГИЧЕСКИ МАЛОЦЕНЕН ИНДИВИД.Моето лично мнение е че възпитанието посредством психо тормоз, създаване на чуство за вечно задължение и вкарване на желанията на детето в рамките на родителските такива е в пъти по -лош от средата в която ’някъде там си я има угрозата’ от физическото наказание. А и да попитам колегите противници на побииванете - ако детето ви твърдо е решило да се хване с двете ръце за горещия котлон например и всичките ви опити да го убедите с думи пропаднат какво ще направите - ще го оставите да си залепи ръцете и после със седмици да търчите по доктори и мазила за изгаряне или ще го плеснете през ръцете...??? Щото няма разлика в случая. Далие по дупето за наказание и ли през ръцете за превенция.
                          Позволи ми да не се съглася с теб. Комплексари са точно тези, които избиват всичко на бой по улици, стадиони и т.н. Точно те са възпитани да се страхуват от дървения господ. Те ли са ти идолът за подражание и идеалът за наследник?

                          Коментар


                            #58
                            Airfan написа:
                            quote]Позволи ми да не се съглася с теб. Комплексари са точно тези, които избиват всичко на бой по улици, стадиони и т.н. Точно те са възпитани да се страхуват от дървения господ. ?
                            Точно това пък няма как да го разбереш, освен ако не си следовник на мастър Йода или на Баба Ванга.
                            VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                            VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                            VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                            VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                            Нека Силата на бъде с Нас...

                            Коментар


                              #59
                              kiro_of_the_day написа:
                              Airfan написа:
                              quote]Позволи ми да не се съглася с теб. Комплексари са точно тези, които избиват всичко на бой по улици, стадиони и т.н. Точно те са възпитани да се страхуват от дървения господ. ?
                              Точно това пък няма как да го разбереш, освен ако не си следовник на мастър Йода или на Баба Ванга.
                              А ти как разбираш, че другите са комплексари и не са бити?

                              Коментар


                                #60
                                Airfan написа:
                                kiro_of_the_day написа:
                                Airfan написа:
                                quote]Позволи ми да не се съглася с теб. Комплексари са точно тези, които избиват всичко на бой по улици, стадиони и т.н. Точно те са възпитани да се страхуват от дървения господ. ?
                                Точно това пък няма как да го разбереш, освен ако не си следовник на мастър Йода или на Баба Ванга.
                                А ти как разбираш, че другите са комплексари и не са бити?
                                Аз нищо такова не съм разбрал и не съм казал. Моля не ми слагай такива думи в устата.
                                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                                Нека Силата на бъде с Нас...

                                Коментар

                                Working...
                                X