Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Първият допир с компютър ...

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    аз помня 93-94 някъде ни попадна един мини компютър HP мисля че беше серия 9000. произведен беше някъде в края на 80’те. та това чудо представляваше нещо, което не можах в първия момент да осъзная какво е. голям зор да го подкараме.беше на модули. всеки модул собствена кутия и захранване, тип от тия легналите кутии. нареждат се една върху друга.1 модул - CPU - вътре имаше няколко платки една над друга. процесора беше моторола 68*** нещо си. имаше и копроцесор, което автоматично го правеше ембаргов за времето си, щото може да смята плаващи запетаи = да изчислява траектории = да се ползва за военни цели.2 модул - дънна платка - да, дъното и процесора бяха в отделни кутии с отделни захранвания и свързани със същия интерфейс както и останалите модули. имаше някъде 24-32MB RAM, не помня точно.3 модул - хард диск - 350 MB, беше най голямата кутия и тежеше около 9 кг4 модул - двойно флопи5 модул - стример за архивиранемонитор - 21" тринитрон цветен естественомастилено струен принтер черно-бялмалък А3 плотерклавиатуратаблет, мисля че беше поне 19"операционната система беше HP/UX, с графичен интерфейсимаше инсталирани някаква CAD/CAM система за чертане и оптимизиране на метални детайли и конструкции, използвала се е и в автомобилното производство.всичко това нещо се връзваше във звезда, като в средата беше дънната платка, с един кабел дебел колкото палеца микабелите на двата си края имаха еднакви букси, която е едновременно ’мъжка’ и ’женска’, тоест можеш да ги навиваш паралелно една в друга.трансфера по този кабел между модулите беше 300kb/s, и с burst rate 600kb/sтакива компютри имало няколко в България, единия управлявал машините в някакъв машиностроителен завод/цех, друг някакъв минно-преработвателен цех и такива неща
    Fiat Marea SW 1580 16V ELX 182A4000 10/96
    Moonsteppers - All over the world and beyond ...

    Коментар


      #17
      :D Имко 82 годината мися 1983 или1984 и "Златна треска"

      Коментар


        #18
        Iwan написа:
        :D Имко 82 годината мися 1983 или1984 и "Златна треска"
        На "Имко"-то половин час му въвеждахме програма чрез клавиатурата, за да начертаеше напр. окръжност.чичо Нено
        Fiat Punto 1,1- 1996г.
        газ-бензин , "Lovato"

        Коментар


          #19
          Някъде в далечната 88-89г, и компа беше Правец8 имаше някакви изключително малоумни игри, по глупави от тетрис, ама тогава мн ме радваше... Yellow_Flash_Colorz_PDT_08 е, времена....

          Коментар

          Working...
          X