Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е с предимство?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    fihi написа:
    На локалното имаш занак пресичане на път с предимство. Дори и при зелен светофар излизайки от локалното (път без предимство) си длъжен да пропуснеш движещите се коли по пътя с предимство. А именно тези които правят десен завой(от Цар Борис към Житница).Това е моето мнение по въпроса. Утре след 17.30 че се постарая да обясня написаното по-горе със рисунка(картинка), защото май не го обясних както трябва.
    Къде в закона пише, че едновременно с разрешението на светофара за преминаване трябва да се съобразяваш едновременно със знака върху светофара?В кой случай в закона ако имаш разрешена светлина за направо, има някакъв вид условие под някаква форма, че трябва да пропуснеш някой от някъде? - естествено тук пропускаме автомобилите със специален режим на движение...Ок, ако завиваш надясно си длъжен най-често да пропускаш пешеходците, ако свиваш наляво то трябва най-често да пропускаш тези срещу теб, които се движат направо и най-често след тях пешеходците, но няма вариант (до колкото си спомням) ако караш направо да чакаш някой.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    Коментар


      #17
      fihi написа:
      На локалното имаш занак пресичане на път с предимство. Дори и при зелен светофар излизайки от локалното (път без предимство) си длъжен да пропуснеш движещите се коли по пътя с предимство. А именно тези които правят десен завой(от Цар Борис към Житница).Това е моето мнение по въпроса. Утре след 17.30 че се постарая да обясня написаното по-горе със рисунка(картинка), защото май не го обясних както трябва.
      това е достатъчно ясно Ванка,който мисли друго по-горе предложих вариант
      MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
      "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
      R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

      Коментар


        #18
        Точно за това писах тази тема, някой напълно запознат и знаещ закона да каже как са нещата, защото според мое мнение, ако се следва закона, то колата в локалното платно е с предимство.Тук не намесвам вече нещата както са се изградили с времето.Просто има закони те се прилагат и правата и задълженията са ясни.Като следваме закона то аз не виждам как колата завиваща надясно ще бъде с предимство - някак няма това как да стане.Ще ви споделя тука и за един случай, да видите, че няма понятието - Аз се движих по ГЛАВЕН път и за това съм с предимство.Та реален случай:Караме си по бул. Дондуков посока кв. Хаджи Димитър. Пряката преди бул. Васил Левски (ул. Дунав) излиза някакъв си и ни удря във вратите. - Виновни НИЕ Защо:Седмица преди катастрофата Софийска вода правила ремонт някакъв точно на това кръстовище - нещо разкопала там тротоарите и за целта премахнали и знаците, нито ние имаме път с предимство, нито количката от супер пряката на Дондуков има знак дай път с предимство Съответно ня като ни удря какво се получава - той ни се пада дясно стоящ и щом в момента на катастрофата няма знаци какво следва - правилото на дясно стоящия.Ха сега кажете, как ще си карате по бул. Дондуков, някой ще излезе от някаква супер пряка и накрая този по Дондуков ще бъде виновен! Ето ви пример лично на гръб върху мен. От там знам, че няма правило аз съм на главния път, а ти си на второстепенния. Аз от къде да знам, че някой си път на следващото кръстовище е по-главен от моя - да не би да сам врачка С тази цел има знаци, светофари и правила при липсата им.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          #19
          Има и закон ама трябва да се чете и между редовете :D Чл. 50. (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство.
          MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
          "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
          R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

          Коментар


            #20
            kik73bg написа:
            Има и закон ама трябва да се чете и между редовете :D Чл. 50. (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство.
            Ти май не четеш какво пиша.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #21
              Колега ти казваш, че на Дондуков и Дунав са махнали знаците заради ремонта. А на Цар Борис знака си е там , не е махнат.
              Fiat Bravo 99г.(Goodbye) ,Citroen Xsara VTS 99г., Mercedes C 220 CDI 2000г.

              Коментар


                #22
                Аз чета ,ама от всичко прочетено и посочено до тук от теб виждам само това правило на дясностоящия ,явно или само него си научил, или то ти е най-удобно за спазване ,така че ако се обиждаш просто си спазвай него, а ако искаш да ни изпитваш по ЗДП е друг въпрос. :D
                MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
                "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
                R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

                Коментар


                  #23
                  ВО, за описания случай си абсолютно прав (т.е. прави са били КАТаджиите):Дали един път е главен не се определя от ширината му или от трафика по него. Главен го правят съответните пътни знаци. Щом и двете улици (пък било то и едната широк булевард) са необозначени с пътни знаци - важи правилото за дясно-стоящия.ЕДИТ: Упс, май са ви прекарали. На Дондуков от другата страна пак ли нямаше знак? Колегите по-горе са прави.Тук обаче въпроса е друг. Може би точно на това кръстовище светофарите светят едновременно зелено - щом казваш - но на други подобни места в София съм сигурен, че светофарите светят зелено по различно време. Според мен това, че едновременно светят зелено обезсмисля светофарите, и ситуацията трябва да се разгледа все едно няма светофари.А ако нямаше светофари там кой щеше да е с предимство? - Автомобилът "А", защото другия има знак "пресичане на път с предимство".Такива локални платна няма кой знае на колко места в провинцията... В Хасково например, на излизане към Кърджали, локалното и транзитните платна се сливат в кръгово, където навлезлият по-рано в кръговото (естествено транзитното платно) има предимство.В Сливен, от гарата в посока Ямбол има локално платно, което излизайки на следващото кръстовище има знак "пресичане на път с предимство". Обаче там няма светофари.Не се сещам точно къде беше в София (не я познавам толкова добре), но беше пак по бул.Борис I, влизайки от Перник някъде към центъра, на едно кръстовище трябваше да завивам на дясно и съм 100% сигурен, че докато на мен ми светеше зелено, на съседното локално платно им светеше червено. Предполагам че там светофарът просто е "сбъркан". Това е все едно на обикновено кръстовище на двете напречни улици едновременно да свети зелено...

                  Коментар


                    #24
                    Immortal написа:
                    Не се сещам точно къде беше в София (не я познавам толкова добре), но беше пак по бул.Борис I, влизайки от Перник някъде към центъра, на едно кръстовище трябваше да завивам на дясно и съм 100% сигурен, че докато на мен ми светеше зелено, на съседното локално платно им светеше червено. Предполагам че там светофарът просто е "сбъркан". Това е все едно на обикновено кръстовище на двете напречни улици едновременно да свети зелено...
                    Само лека вметка ще направя-по т.нар. "Борис!!!"сфетофарите в локалното светят заедно с тези на булеварда ,а от кръстовището с "Софийски герой" вече светят различно.
                    MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
                    "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
                    R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

                    Коментар


                      #25
                      Забравих да отбележа ,че зависи в коя посока се движиш,защото в тази която казваш ти е така както съм написал ,но в обратна има малко разлики.
                      MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
                      "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
                      R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

                      Коментар


                        #26
                        Immortal написа:
                        Тук обаче въпроса е друг. Може би точно на това кръстовище светофарите светят едновременно зелено......Според мен това, че едновременно светят зелено обезсмисля светофарите, и ситуацията трябва да се разгледа все едно няма светофари.А ако нямаше светофари там кой щеше да е с предимство? - Автомобилът "А", защото другия има знак "пресичане на път с предимство".
                        Това ако го пише в закона определено не го знам - нещо от рода, че два светофара ако светят то се гледат знаците ли или нещо такова...?Естествено, че като минаваш вечер и светофара мига само жълто се гледат тогава знаците, но нали точно в закона пише, че ако светофара работи, то гледаш светофара а не знака.Май нещата се завъртат, но за мен лично законовото право да мине в дадената ситуация, ако всичко трябва да е според точки и алинеи, написани в закона, трябва да принадлежи на този в локалното, ако се спазва точно всичко, а моралното на този, който е по-нахален
                        A20DTH ЖТД ама не баш
                        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                        Коментар


                          #27
                          На Красно село светват едновременно. Аз лично като съм в локалното винаги изчаквамдругите, а дали е правилно не знам. Ама не искам някой залетял се да ме удря.
                          Ex Fiat 126P
                          Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
                          Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
                          Alfa Romeo 147 1.6 TS
                          Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

                          Коментар


                            #28
                            BO написа:
                            Това ако го пише в закона определено не го знам - нещо от рода, че два светофара ако светят то се гледат знаците ли или нещо такова...?Естествено, че като минаваш вечер и светофара мига само жълто се гледат тогава знаците, но нали точно в закона пише, че ако светофара работи, то гледаш светофара а не знака.Май нещата се завъртат, но за мен лично законовото право да мине в дадената ситуация, ако всичко трябва да е според точки и алинеи, написани в закона, трябва да принадлежи на този в локалното, ако се спазва точно всичко, а моралното на този, който е по-нахален
                            Е това че закона има вратички и може да се тълкува по много начини е друг въпрос. :D
                            MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
                            "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
                            R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

                            Коментар


                              #29
                              Да обобщим:Законът никъде не разглежда подобна ситуация. т.е. мълчи.На местата, където правилно е решен този проблем, светофарите на локалното и централните платна светят зелено по различно време.На местата, където едновременно светофарите светят зелено, се създава опасна предпоставка за ПТП. Няма правило. Би трябвало да сигнализирате компетентните органи да си оправят светофарите.А най-добре е "Господари на ефира". Те доказано работят.(Правилото за дясно стоящия тук НЕ ВАЖИ. То се ползва, когато кръстовището е нерегулирано. А тук си има и знаци, и светофари. Според мен все пак в случая знаците са меродавни. В закона пише, че при конфликт на знаци и светофари относно предимсто, да се гледат сфетофарите. Но когато има конфликт между светофари и светофари - ко да гледаме не пише )

                              Коментар


                                #30
                                Immortal написа:
                                Да обобщим:Законът никъде не разглежда подобна ситуация. т.е. мълчи.На местата, където правилно е решен този проблем, светофарите на локалното и централните платна светят зелено по различно време.На местата, където едновременно светофарите светят зелено, се създава опасна предпоставка за ПТП. Няма правило. Би трябвало да сигнализирате компетентните органи да си оправят светофарите.А най-добре е "Господари на ефира". Те доказано работят.(Правилото за дясно стоящия тук НЕ ВАЖИ. То се ползва, когато кръстовището е нерегулирано. А тук си има и знаци, и светофари. Според мен все пак в случая знаците са меродавни. В закона пише, че при конфликт на знаци и светофари относно предимсто, да се гледат сфетофарите. Но когато има конфликт между светофари и светофари - ко да гледаме не пише )
                                Ей това е! Намерих дупка в закона. Има още една ситуация ама се чудя дали да я описвам в друга тема.Там закона си казва точно, ама 80% от пустите му шофьори ако не ги удариш няма и да се сетят, а от горе на всичкото ти се карат, все едно са в правото си.
                                A20DTH ЖТД ама не баш
                                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                                Коментар

                                Working...
                                X