Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е с предимство?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Кой е с предимство?

    Колеги, намериха се много мнения за това в дадена ситуация кой е с предимство.Та става въпрос за тъй нареченото "локално" платно.Пример който мога да дам е като идваш от Руски паметник да речем и на Красно Село трябва да завиеш на дясно по Житница за към Овча Купел да речем.Или пък ако идваш по околовръстното и на Любляна трябва да завиеш на дясно отново.По този начин да речем две коли чакат светофара.Едната кола "А" е на Цар Борис или Околовръстното и трябва да завие на дясноДругата кола "Б" е в "локалното" и тя си продължава направо.Светва зелен светофар и двете коли тръгват по местонахождението си - автомобил "А" на дясно, а автомобил "Б" направо.По този начин кой по закон е с предимство и ако има отговор, то нека е обоснован.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    Кола "А" е с предимство.Между другото, там няма ли знаци за предимство???Никъде в закона, ни в правилника има нещо по въпроса. Обаче аз съм на мнение, че локалното платно на практика се брои за отделен път. Дори не съм сигурен дали наистина едновременно светва зелено на локалното и главното платно.

    Коментар


      #3
      Ето част от закона за движение по пътищата(2) Водачът на нерелсово пътно превозно средство, завиващо наляво или надясно за навлизане в крайпътна територия, като двор, предприятие, гараж, паркинг, бензиностанция и други подобни, е длъжен да пропусне пътните превозни средства и пешеходците, движещи се по пътя, който той напуска. (3) Водачът на пътно превозно средство, излизащо на път от крайпътна територия, като двор, предприятие, гараж, паркинг, бензиностанция и други подобни, е длъжен да пропусне пешеходците и пътните превозни средства, които се движат по този път. Терминът "локално платно" не фигурира в закона, но то, като с размер по- малък от основния път само се определя като второстепенно. Друг текст пак от същия закон ни казва следното (4) При излизане от жилищна зона на друг път водачите на пътни превозни средства са длъжни да пропуснат участниците в движението, движещи се по него;"
      Fiat Bravo 1.6 16V '97г.

      Коментар


        #4
        ivalena написа:
        Ето част от закона за движение по пътищата(2) Водачът на нерелсово пътно превозно средство, завиващо наляво или надясно за навлизане в крайпътна територия, като двор, предприятие, гараж, паркинг, бензиностанция и други подобни, е длъжен да пропусне пътните превозни средства и пешеходците, движещи се по пътя, който той напуска. (3) Водачът на пътно превозно средство, излизащо на път от крайпътна територия, като двор, предприятие, гараж, паркинг, бензиностанция и други подобни, е длъжен да пропусне пешеходците и пътните превозни средства, които се движат по този път. Терминът "локално платно" не фигурира в закона, но то, като с размер по- малък от основния път само се определя като второстепенно. Друг текст пак от същия закон ни казва следното (4) При излизане от жилищна зона на друг път водачите на пътни превозни средства са длъжни да пропуснат участниците в движението, движещи се по него;"
        Това е взето от един друг форум и не отговаря въобще на нещата, както се вижда.И къде е казано що е то "локално" платно. Никъде в закона не фигурира.Щом не фигурира, значи си е стандартен път и важат всички правила за движението.Както и колегата каза:
        Immortal написа:
        Кола "А" е с предимство.Между другото, там няма ли знаци за предимство???Никъде в закона, ни в правилника има нещо по въпроса. Обаче аз съм на мнение, че локалното платно на практика се брои за отделен път. Дори не съм сигурен дали наистина едновременно светва зелено на локалното и главното платно.
        Точно в закона не е упоменато и няма термин "локално платно" и за мен важи правилото на дясностоящия, като светофара и на двамата светва едновременно.И като е отделен път и си продължаваш направо, изведнъж някой ти идва от ляво, а на теб ти свети зелен светофар за направо и кой е закона, който ще накара автомобила "Б" /този който кара в "отделния" път/ да спре?п.п.В закона нямаше ли нещо за знаците и светофарите от рода:Че ако светофара работи, то спазваш него, ако светофара не работи, то спазваш знака, който се намира върху светофара, а ако има регулировчик, то изпълняваш неговите нареждания, без оглед на това какво показва светофара или знака върху него.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          #5
          Има Чл. 7. (1) Когато има несъответствие между сигналите на регулировчика и светлинните сигнали или пътните знаци относно предимството, участниците в движението са длъжни да се съобразяват със сигналите на регулировчика.(2) Когато има несъответствие между светлинните сигнали и пътните знаци относно предимството, участниците в движението са длъжни да се съобразяват със светлинните сигнали.(3) Когато има несъответствие между пътните знаци и маркировката на пътя, участниците в движението са длъжни да се съобразяват с пътните знаци.Аз обаче продължавам да си мисля, че не светват едновременно зелено и на двамата. Поне доколкото си спомням от последното ми минаване през София...

          Коментар


            #6
            Всички локални платна, за които се сещам си имат или светофар, или знаци и няма подобни проблеми... Наскоро един познат ме беше питал точно за това, тогава попаднах на горе написания текст. Нямам претенции, че е вярно.
            Fiat Bravo 1.6 16V '97г.

            Коментар


              #7
              Immortal написа:
              Има Чл. 7. ...(2) Когато има несъответствие между светлинните сигнали и пътните знаци относно предимството, участниците в движението са длъжни да се съобразяват със светлинните сигнали.Аз обаче продължавам да си мисля, че не светват едновременно зелено и на двамата. Поне доколкото си спомням от последното ми минаване през София...
              Да приемем, че всеки ден минавам от там и казвам, че двата светофара светват заедно.Кой е закона ако съм в "локалното" платно и карам направо да спра на тези, които до мен завиват към мен /надясно/ и ми се падат от ляво, а аз си имам зелен светофар за направо?
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар


                #8
                Между другото съм сигурен за това което ти казах, че завиващия от главния път има предимство, защото навремето в листовките имаше такъв въпрос.Но тогава и закона беше друг, и правилника... много от нещата са променени.

                Коментар


                  #9
                  Immortal написа:
                  Между другото съм сигурен за това което ти казах, че завиващия от главния път има предимство, защото навремето в листовките имаше такъв въпрос.Но тогава и закона беше друг, и правилника... много от нещата са променени.
                  Е не знам едно време правилниците.За това питам към днешна дата.Ето с теб се срещаме на това кръстовище и случайно си чупим мигачите. Съдим се и ти с какво основание ще кажеш, че аз, в локалното, съм бил без предимство, като и двамата имаме право да преминаваме /имаме разрешението на светофара/, а ти ми се падаш от ляво
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #10
                    При равни други условия десният е с предимство, ноооооо.....при дадения пример и аз си задавам въпроса, като преминавам по съшия маршрут по няколко пъти дневно. Там аз карам по правилото на десния и неспазвам светофара - при зелено ПТП-то е по-сигурно, а на червено се приминава безопасно.

                    Коментар


                      #11
                      моля да ме извините за некомпетентното мнение ,но верният отговор е Ц- МАРШРУТКАТА
                      фиатче Браво 2.0

                      Коментар


                        #12
                        дай пример де - някоя карта, сателитна снимка, снимка от самолет, снимка от парашут, и други знайни и незнайни снимки...иначе можем да дъвчем цяла седмица и пак да опрем до фаровете
                        Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                        Коментар


                          #13
                          BO написа:
                          Immortal написа:
                          Между другото съм сигурен за това което ти казах, че завиващия от главния път има предимство, защото навремето в листовките имаше такъв въпрос.Но тогава и закона беше друг, и правилника... много от нещата са променени.
                          Е не знам едно време правилниците.За това питам към днешна дата.Ето с теб се срещаме на това кръстовище и случайно си чупим мигачите. Съдим се и ти с какво основание ще кажеш, че аз, в локалното, съм бил без предимство, като и двамата имаме право да преминаваме /имаме разрешението на светофара/, а ти ми се падаш от ляво
                          Колегата Имортал е много прав и ако искаш утре може да се чукнем ,щото аз и без това съм си ударен и още не съм я оравил и тогава ще видиш като дойде фирма КАТ какво ще напишат в протокола .А още по горе беше цитиран закона където пишеше нещо за крайпътна територия и т.н.
                          MULTIPLA 1.6 16V BIPOWER 2005-вече бивша
                          "Пари,пари,пари....какво са парите?.Тор, от която никнат КРАСИВИ ЦВЕТЯ !!!
                          R.I.P РОНИ: http://vbox7.com/play:79085d12

                          Коментар


                            #14
                            На локалното имаш занак пресичане на път с предимство. Дори и при зелен светофар излизайки от локалното (път без предимство) си длъжен да пропуснеш движещите се коли по пътя с предимство. А именно тези които правят десен завой(от Цар Борис към Житница).Това е моето мнение по въпроса. Утре след 17.30 че се постарая да обясня написаното по-горе със рисунка(картинка), защото май не го обясних както трябва.

                            Коментар


                              #15
                              И аз мисля , че тези по Цар Борис са с предимство. Имаме 2 зелени светофара( на локалното и на Борис) , от там следва , че трябва да гледаме знаците , а не кой е десностоящ . Десностоящия е с предимсвто когато няма знаци , а на Цар Борис има , че е път с предимство.
                              Fiat Bravo 99г.(Goodbye) ,Citroen Xsara VTS 99г., Mercedes C 220 CDI 2000г.

                              Коментар

                              Working...
                              X