Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тема за Топлофикация и сметките

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Тема за Топлофикация и сметките

    Колеги, сега разглеждам сметката си за месец януари и нещо много ме дразни, или просто не мога да го проумея.За целта съм поставил и снимки на сметката ми да видите, дали аз нещо не мога да разбера, или просто се опитват по някакъв начин да ме лъжат.Тук не намесвам наскоро наболелите теми, дали ми е скъпо отоплението, цени и така нататък, а проста и чиста математика.1.Та според сметката както виждате, са ми начислени 9 кубика топла вода. За тези 9 кубика топла вода, за да ми я затоплят са изхабили общо 1111.1580 киловатчаса. Като разделя тази енергия виждам, че за 1 кубик вода изразходват 123.462 киловатчаса.Така до тук добре.Като погледна обаче най-отдолу на сметката се вижда общото за входа:Показания по общ водомер - 145 кубика вода.Енергия за подгряването на тези 145 кубика вода е използвана 11647.4051 киловатчаса енергия.От тук се вижда най-елементарно, че са използвани средно 80.27 киловатчаса енергия за подгряването на тези 145 кубични метра вода.Е добре, как веднъж се използва средно по 80 киловатчаса енергия за подгряване на водата, пък после на мен лично ми смятат по 123 киловатчаса енергия? Ето това е въпроса, който ме вълнува. Нещо не се връзват нещата. Та това си е разлика от 54% завишение на енергията необходимо за затопляне на водата 2.И при вас ли е толкова сметката за топла вода?Та средно ние хабим да го кажем по около 10 кубика топла вода. Не мога да кажа, че правим икономии, но в същото време не може да кажа, че сме разсипници на вода. Двама човека сме и нямаме още малко дете. Нормалното да се изкъпеш всеки ден, нещо да сготвиш да пиеш вода, да си измиеш чиниите, което за мен си е нормално ползване на вода.Как реално затоплянето на водата ми излиза по-скъпо от парното, с което си отоплявам апартамента?Вярно, че смених дограмите с възможно най-добрите Х камерни, разните му там К стъкла. Апартамента съм го изолирам както от вън с най-добрата предложена ми изолация, така и от вътре, тоест би трябвало да съм икономичен от към топлоотдаване.Така ли е и при вас реално?Благодаря ви за мнението и по възможност за конкретни цифри, за да мога да направя чистото сравнение.
    Прикачени файлове
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2

    Коментар


      #3
      Ха то се знае.Вече е направено това от преди 1 час. Освен това имам две жалби заради самото показание на водомера. Та са ми го сметнали директно от 13-тия до 22-рия кубик директно върху новата цена, а идваха да отчитат и до 38-мия кубик трябва да съм върху старата цена от преди нова година.Ще си търся правата до край, въпрос на принцип е ма...та им.
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        #4
        Според мен, колкото и да е болезнено и на този етап трудно за реализация, трябва да се мине през фалит на Топлофикациите и всичко да се постави на нова основа. Чудя се на огромното търпение на хората - вече 20 години се правят всякакви експерименти, а най-вече грабителство на техен гръб. Рано или късно това трябва да свърши. Тази система отдавна вече не е ефективна и винаги ще има прецакани и недоволни. С какво е по-ефективно отоплението на парно, след като се плащат по 250-300 лева и винаги усещаш, че са те прекарали.
        Fiat Marea Weekend 1,6 16V

        Коментар


          #5
          sugarboy написа:
          Според мен, колкото и да е болезнено и на този етап трудно за реализация, трябва да се мине през фалит на Топлофикациите и всичко да се постави на нова основа. Чудя се на огромното търпение на хората - вече 20 години се правят всякакви експерименти, а най-вече грабителство на техен гръб. Рано или късно това трябва да свърши. Тази система отдавна вече не е ефективна и винаги ще има прецакани и недоволни. С какво е по-ефективно отоплението на парно, след като се плащат по 250-300 лева и винаги усещаш, че са те прекарали.
          Е то не е само парното,те и ток произвждат и в София поне мисля ,че имаше 3 или 4 ТЕЦ-а,дават работа на огромно количество хора.Да не говорим за цялата инфраструктура,която отива по дяволите.И да не говорим също така,че за да се преориентира едно домакинство към друг вид отопление е необходима начална инвестиция,която много хора(примерно аз) не могат да си позволят и не биха имали желание да направят. @БО И на мен не ми се вижда нормално.Би трябвало топлинните счетоводители да ти я преразгледат. В числово отношение нашите сметки са същите,но съставени основно от топлинната енергия,не от водата.

          Коментар


            #6
            Не ща да се бъркам в сметките на Топлофикация, но да разгледаме въпроса от техническата му страна:В блоковете, топлата вода е с постоянна рециркулация. Поради това като врътнете кранчето за топла вода, почти веднага потича топла. Ако я нямаше тази рециркулация - трябваше да изчаквате да се изтече изстиналата в тръбите вода, докато дойде топлата. А през зимата водата в тръбите изстива мноооого бързо.Та според мен, разликата идва точно от там - отчетена от общите водомери е само реално изразходваната вода. Да, обаче тази вода в общия случай се поддържа постоянно подгрята, поради тази рециркулация. Затова е и разликата, която се получава в цената... Отнесена към реално изразходената вода, разходът за 1 куб е 80 кВч (примерно), но още 60 кВч са отишли са допълнителното подгряване (особено нощем) на рециркулиращата постоянно в системата вода. Тя не е отчетена от водомера (щото е вече вътре в системата), но за нея допълнително се изразходва топлина.В Сливен във входа, в който живеехме бяха решили проблема, като нощем в малките часове изключваха рециркулационната помпа.Не съм сигурен дали това е обяснението на разликата, която се вижда от сметката, но е единственото логично обяснение от техническа гледна точка.Иначе в игрите им не съм вникнал достатъчно

            Коментар


              #7
              Хм, Бо, аз се топля само на ток, сметката ми за последния месец е 248лв. Това включва отопление на четиристаен северозападен апартамент с 2 климатика, топла вода на корем (имам малко дете), четирима възрастни с дневните им нужди, готвене, осветление, 24/7 компютър. Ти си платил 208лв. само за топло... Апартамента ми е топлоизолиран само отвън, само на 1 стая съм с PVC и само единия климатик е инвертор.
              Steliyan's Life!
              FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

              Коментар


                #8
                Immortal написа:
                Не ща да се бъркам в сметките на Топлофикация, но да разгледаме въпроса от техническата му страна:В блоковете, топлата вода е с постоянна рециркулация. Поради това като врътнете кранчето за топла вода, почти веднага потича топла. Ако я нямаше тази рециркулация - трябваше да изчаквате да се изтече изстиналата в тръбите вода, докато дойде топлата. А през зимата водата в тръбите изстива мноооого бързо.Та според мен, разликата идва точно от там - отчетена от общите водомери е само реално изразходваната вода. Да, обаче тази вода в общия случай се поддържа постоянно подгрята, поради тази рециркулация. Затова е и разликата, която се получава в цената... Отнесена към реално изразходената вода, разходът за 1 куб е 80 кВч (примерно), но още 60 кВч са отишли са допълнителното подгряване (особено нощем) на рециркулиращата постоянно в системата вода. Тя не е отчетена от водомера (щото е вече вътре в системата), но за нея допълнително се изразходва топлина.В Сливен във входа, в който живеехме бяха решили проблема, като нощем в малките часове изключваха рециркулационната помпа.Не съм сигурен дали това е обяснението на разликата, която се вижда от сметката, но е единственото логично обяснение от техническа гледна точка.Иначе в игрите им не съм вникнал достатъчно
                Да де ама нали за това е топломера, който показва колко енергия е отделена за подгряването на водата.Ако ще денонощно да се лее вода, то си показва - еди колко си енергия е отделена.
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  #9
                  Топломера не мери само топлината за подгряване на топлата вода, а общото количество топлина, постъпило в сградата - т.е. топлината за подгряване на гореща вода, и топлината за отопление.На какъв принцип е разделена общата топлина на тези две пера аз не знам. Може да има още 2 топломера (не вярвам) Абсолютно подкрепям ВО, за уведомяването на КЗПП. Сметките трябва да са ясни за обикновения човек и недвусмислени. Успех!

                  Коментар


                    #10
                    топломера отчита енергията общот.е. отопление + БГВзатова стават тези аритметики за топлата воданикога не се знае точно колко енергия е отишла за отопление и колко за топла водав сметката винаги има неточностпонякога е "взето" от отоплението, друг път е обратнотоосвен това при пресмятането на топлата вода се гледа наличието/липсата на рециркулациякакто и това дали тръбите и са изолирани или не...въпреки това на пръв поглед не виждам защо за тези 145 м3 има една енергия, а за твоите 9 м3 съвсем другаа за това че са ти начислили водата по скъпата тарифа не се притеснявайс изравнителната сметка това ще се оправи
                    2015 Renault Megane Expression GT
                    2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
                    Всичко за FIAT Bravo 2007

                    Коментар


                      #11
                      Все си мисля че се знае ТОЧНО колко е за топла вода: в моята абонатна има едно датчици на входа на системата за подгряване на топла вода, и на изхода и. Затова смятам че се отчита точно количеството топлина постъпило конкретно за подгряване на вода за "топла вода".

                      Коментар


                        #12
                        не съм виждал подобно изпълнение Огине твърдя че няма...но е малко вероятно да има
                        2015 Renault Megane Expression GT
                        2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
                        Всичко за FIAT Bravo 2007

                        Коментар

                        Working...
                        X