Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Статистика по колите и реална цена за километър пробег

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Статистика по колите и реална цена за километър пробег

    Колеги сега като рових попаднах на една забравена тема - http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...%ED%E5&start=0в тая връзка съм навит да разработя някакво софтуерче в което всеки да може да си описва какви разходи е правил по колата си във времето и тази информация да е публично достъпна за останалите. Така например ще получим достоверна информация кои са най-слабите места по нашите коли, както и каква е реалната цена за един километър пробег.За да стане това, обаче е нужно да се създадат номенклатури на марката и модификациите на колите (които може да се вземат от mobile.bg например), да се създаде класификация на резервните части и изобщо на всичко което може да се вложи като разход в автомобила - например данъци, застраховки и прочие. Вероятно част от тия неща може да се извадят от e-Per и Autodata, но ще трябва да се преведат допълнително на български.Също така би било полезно ако някой вече си води тая статистика - например на Excel или на тефтерче като колегата Коцев - да сподели как точно си води записките, а също така и какви статистики би било интересно да наблюдаваме.Аз например веднага се сещам за една статистика - най често сменяни части, разбита по марки, модели и година на производство.Ако смятате че има смисъл в тая идея - да се хващаме и смятам че ще е полезна за всички!
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
    Fiat Linea 1.3 Multijet'08
    Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
    http://forum.fiat-bg.org

    #2
    идеята е добра...база данни ли ще разработиш? ако е така пиши ми л.с. имам познания в областта... (за публикуване в интернет)аз си водя записки, пиша си какво съм сменил и какво трябва да сменя, обаче не съм писал цената... добре че е от скоро та помня та... ако имаш нужда от помощ - аз съм на среща с каквото мога да помогна...П.П.: пиши ми едно л.с. с това коетп мислиш да направиш защото и аз имам идеи...
    FIAT Brava 1.4 SX CLIMA [09/1998]

    Коментар


      #3
      Да - някаква базичка!Първоначално като Desktop приложение а после - WEB ( за което може да съдействаш).
      Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
      Fiat Linea 1.3 Multijet'08
      Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
      http://forum.fiat-bg.org

      Коментар


        #4
        desktop приложение... но това ще значи че един човек ще трябва да въвежда всичките данни...
        FIAT Brava 1.4 SX CLIMA [09/1998]

        Коментар


          #5
          Имах в предвид друго - само първоначален вариант като desktop докато се проектира базата и прочие...Както и да е - това не е най важното по добре да събираме идеи каква точно информация да се въвежда както и какви статистики да се вадят!А ако някой е виждал подобен сайт може да past-не някое линкче за идея!
          Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
          Fiat Linea 1.3 Multijet'08
          Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
          http://forum.fiat-bg.org

          Коментар


            #6
            ами според мен всеки трябва да има профил, в който да е описан модела на автомобила, годината на производство и още данни като например климатик и др. ...всеки ремонт да се описва като: се опише групата към която принадлежи (трансмисия, окачване, двигател и т.н.), вида на частта - нейната цена (нова/стара), на колко километра е колата когато е направен ремонта, кога е било и на колко километри е била колата при предишната смяна на тази част (ако има такава), разходи по смяната + кратко описание на проблема
            FIAT Brava 1.4 SX CLIMA [09/1998]

            Коментар


              #7
              zgabrovski написа:
              А ако някой е виждал подобен сайт може да past-не някое линкче за идея!
              Не е точно същото, но мисля, че може да се откраднат идеи от сайта, който е открил колегата:http://www.fiat-bg.org/forum/viewtop...D+%F1%E0%E9%F2
              FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

              Коментар


                #8
                Моята база данни се намира в джабката на колата. :D Там си имам едно тевтерче и още с закупуването на колата си вписвам всичко какво съм сменил дата и цена.Миналата година като си продавах Фиатчето дадох и тефтерчето на новия купувач и той остана много учуден че вътре е описано за тези 11 години кога и какво съм сменил.Това е хубаво с цел че винаги можеш да погледнеш кога примерно си си сменил маслото и колко км е показвал километража какво масло си налял и така всичко си описваш вътре. Сега вече вие можете отделно и в компютрите да си ги вкарате тия неща но друго си е когато имаш под ръка тази информация било ако си в сервиз и те питат това кога е сменяно и с какво то веднага отваряш тевтера и го казваш.
                Фиат Панда 1.2 2006година
                Синджира си идва ,а козата я няма...

                Коментар


                  #9
                  коцев написа:
                  Моята база данни се намира в джабката на колата. :D Там си имам едно тевтерче и още с закупуването на колата си вписвам всичко какво съм сменил дата и цена.Миналата година като си продавах Фиатчето дадох и тефтерчето на новия купувач и той остана много учуден че вътре е описано за тези 11 години кога и какво съм сменил.Това е хубаво с цел че винаги можеш да погледнеш кога примерно си си сменил маслото и колко км е показвал километража какво масло си налял и така всичко си описваш вътре. Сега вече вие можете отделно и в компютрите да си ги вкарате тия неща но друго си е когато имаш под ръка тази информация било ако си в сервиз и те питат това кога е сменяно и с какво то веднага отваряш тевтера и го казваш.
                  и аз правя по същия начин - баща ми ме научи на този ред но тук говорим за статистика... в смисъл да знаем какво може да ни изникне и да може да направим изчисления на средния разход за година, за 2 години, за 5 години и за 10 години дори. и да разберем колко ни излизат фиатките (до сега и в бъдещ план)..., както и да помогнем при избора на бъдещите собственици на такива автомобили... аз поне така го разбирам...
                  FIAT Brava 1.4 SX CLIMA [09/1998]

                  Коментар


                    #10
                    Идеята е гениална дерзайте! За съжаление не разбирам нищо от програмиране.
                    VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                    VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                    VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                    VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                    Нека Силата на бъде с Нас...

                    Коментар


                      #11
                      Mazgarev написа:
                      ами според мен всеки трябва да има профил, в който да е описан модела на автомобила, годината на производство и още данни като например климатик и др. ...всеки ремонт да се описва като: се опише групата към която принадлежи (трансмисия, окачване, двигател и т.н.), вида на частта - нейната цена (нова/стара), на колко километра е колата когато е направен ремонта, кога е било и на колко километри е била колата при предишната смяна на тази част (ако има такава), разходи по смяната + кратко описание на проблема
                      Точно така! И аз за това си мисля - да се формализират всички дейности, които ще се извършват, както и това за профила - да се ползва профила от форума ( да не се въвежда втори път информацията ). Към този профил ще се въведе само информацията за автомобила, и после - събитията - по дати..Изобщо - в тая насока...
                      Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
                      Fiat Linea 1.3 Multijet'08
                      Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
                      http://forum.fiat-bg.org

                      Коментар


                        #12
                        Супер е като идея.
                        BRAVA 1,4 12V
                        Nissan Navara

                        Коментар


                          #13
                          Докъде я докарахте?

                          Нещо не забелязвам развитие по темата... Zgabrovski, Mazgarev - да не ви мина ентусиазмът? Или ако действате - дайте инфо - може да помогнем.
                          FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                          Коментар


                            #14
                            Абе не е спрял ама тия дни много работа ... иначе си мисля по въпроса и проектирам (на ум) БД - то...
                            Alfa Romeo 159 1.9 JTDM'07
                            Fiat Linea 1.3 Multijet'08
                            Fiat Doblo 1.9 (товарно магаренце)
                            http://forum.fiat-bg.org

                            Коментар

                            Working...
                            X