Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как шьофират в Турция?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Как шьофират в Турция?

    Като оправихме шьофирането в Бьлгария, искам да ви споделя впечатленията си от братска Турция.Бях на Формула 1 в Истанбул и на врьщане се наложи да се изнизваме до магистралата по двупосочен пьт. Кола до кола в продьлжение на километри, трьгнеш, спреш, газ, спирачка и така около 1час! През цялото това време, понеже натоварването е само в едната посока - лентата за насрещно движение е свободна, ама свободна ви казвам, да дадеш ляв мигач и да демонстрираш стил Шумахер! А, бе така ли не се намери един комшия да се изцепи в лявата лента с мрьсна газ!? И при това се врьщаме от сьстезание, заредени с адреналин.... Имаше и доста бьлгари из колоната, ама не знам защо никой не си показа магариите!А ви казвам, прибирал сьм се от ралита из Бьлгария, ама то ралито нищо не е пред гьзариите на зрителите после!И си мисля, уж се пишем културна нация, ама тия хора са ни ударили и в културата на движение! А, за старата Европа, да не говорим....

    #2
    Re: Как шьофират в Турция?

    hit-ko написа:
    Като оправихме шьофирането в Бьлгария, искам да ви споделя впечатленията си от братска Турция.Бях на Формула 1 в Истанбул и на врьщане се наложи да се изнизваме до магистралата по двупосочен пьт. Кола до кола в продьлжение на километри, трьгнеш, спреш, газ, спирачка и така около 1час! През цялото това време, понеже натоварването е само в едната посока - лентата за насрещно движение е свободна, ама свободна ви казвам, да дадеш ляв мигач и да демонстрираш стил Шумахер! А, бе така ли не се намери един комшия да се изцепи в лявата лента с мрьсна газ!? И при това се врьщаме от сьстезание, заредени с адреналин.... Имаше и доста бьлгари из колоната, ама не знам защо никой не си показа магариите!А ви казвам, прибирал сьм се от ралита из Бьлгария, ама то ралито нищо не е пред гьзариите на зрителите после!И си мисля, уж се пишем културна нация, ама тия хора са ни ударили и в културата на движение! А, за старата Европа, да не говорим....
    може там да са големи глобите и затова иначе турските тираджии в българия карат като бесни и доста катастрофи правят даже
    TEMPRA 1.8 SW.SLX-продадена и заменена със БМВ 318TDS
    UNO 1.0 FIRE

    Коментар


      #3
      интересно аз пък смея да твърдя ,че турците са с пъти по-слаби шофьори от българите( 3 пъти съм карал коладо Истанбул и обратно ) там такива маневри и завои няма .няма ляво няма дясно всеки цепи накъдето му падне ,тировете от няй дясно в най-ляво.иначе като дадеш мигач ,те пускат ,което в България така и не се научиха ,но са пълни талибани иначе и заспиват по колите и само присветкват,ставаш разноглед .
      фиатче Браво 2.0

      Коментар


        #4
        Като се отвори тема за чужденците - да кажа и аз. Преди 3 години бях на екскурзия с приятелката ми в Египет. Към края и пътувахме от Хургада до Кайро (около 500 км.) с автобус, като половината от пътя минахме по тъмно. Какво беше учудването ми, когато нашият шофьор, а както установих по късно и всички останали, не пускаше и не пускаше фаровете!? То наистина имаше доста силна луна, но пък чак всички да са наследници на Скайуокър - не са, нищо, че пирамидите след като ги видях отблизо съм убеден, че не са строени от земни хора. Та този шафьор, както и всички останали пресвятваше с фаровете само от време на време по магистралата (какви пътища имат тези маймуни!) и така близо 300 км. След като влязохме в мегаполиса включи светлините за постоянно, както и всички останали. Между другото, имах чуството, че тези тарикати там не се чустват пълноценни участници в движението, ако не натискат клаксона непрекъснато. Не можете да си представите каква какафония е и товна 24 часа в денонощието - Кайро е многомилионен. Та така и до ден днешен не намерих обяснение за карането без светлини.Питахме Гида, който говореше руски, но той не ни ли разбра, що ли само дигна рамене усмихна се, отново (за кой ли път) протегна ръка за бакшиш и толкоз.
        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
        Нека Силата на бъде с Нас...

        Коментар


          #5
          И аз съм била в много страни в Европа, от лично наблюдение ще споделя,че най- културните водачи са тези в Австрия и Белгия. Когато бях в Гърция преди известно време останах с лошо вречатление от шофьорите им , те карат изключително бързо с по 200,но в града не правят селении. Европейците доста са ни надраснали като култура на пътя защото са осъзнали факта, че трябва да си ценят живота, а не проста карай карай там през релси, линии, тротоари,хора от където ти падне с една дума Yellow_Flash_Colorz_PDT_06

          Коментар


            #6
            Айде и аз да си споделя мнението. На нова година пътувах до Атина. Останах с впечатлението, че гърците са много невъзпитани шофьори. Няма мигачи, бутат се, не дават предимство. За капак на всичко на един баир, при спряло положение(на светофар) един с чисто нов хюндай така ни изцепи отзад, че си потроши бронята и левия фар. Добре че не бях с бравото а с волво, защото на колицата и драскотина нямаше, което направо ме разби. А за Германия, в която се подвизавам втора година, мога да кажа, че наистина са много дисциплинирани - всеки си кара в лентата, като дадеш мигач - пускат. Единственото което е, че на извънградско не спазват много много ограничението на скоростта..а и много карат само в лявата лента с малка скорост и това доста изнервя останалите водачи. А в Холандия обратното. Карам със 140 при ограничение 130, в средната лента, и ме задминават някви и ми сочат да отида в най-дясната лента???? при положение че в другите две няма никой, а и не карам бавно?? Странно
            FIAT BRAVO 1.6 16V

            Коментар


              #7
              divaka написа:
              Айде и аз да си споделя мнението. На нова година пътувах до Атина. Останах с впечатлението, че гърците са много невъзпитани шофьори. Няма мигачи, бутат се, не дават предимство. За капак на всичко на един баир, при спряло положение(на светофар) един с чисто нов хюндай така ни изцепи отзад, че си потроши бронята и левия фар. Добре че не бях с бравото а с волво, защото на колицата и драскотина нямаше, което направо ме разби. А за Германия, в която се подвизавам втора година, мога да кажа, че наистина са много дисциплинирани - всеки си кара в лентата, като дадеш мигач - пускат. Единственото което е, че на извънградско не спазват много много ограничението на скоростта..а и много карат само в лявата лента с малка скорост и това доста изнервя останалите водачи. А в Холандия обратното. Карам със 140 при ограничение 130, в средната лента, и ме задминават някви и ми сочат да отида в най-дясната лента???? при положение че в другите две няма никой, а и не карам бавно?? Странно
              Точно така е гърците са си едно към едно с нас Те са единствените европейци с балкански нрав зад волана

              Коментар


                #8
                blondy_driver написа:
                И аз съм била в много страни в Европа, от лично наблюдение ще споделя,че най- културните водачи са тези в Австрия и Белгия. Когато бях в Гърция преди известно време останах с лошо вречатление от шофьорите им , те карат изключително бързо с по 200,но в града не правят селении. Европейците доста са ни надраснали като култура на пътя защото са осъзнали факта, че трябва да си ценят живота, а не проста карай карай там през релси, линии, тротоари,хора от където ти падне с една дума Yellow_Flash_Colorz_PDT_06
                В Гърция не съм бил, иначе напълно подкрепям всичко написано от колежката за европейците, културата...! Къде сме ние... В Белгия имахме случай който няма да забравя никога! С автобус се прибирах за БГ, и в Брюксел нашите велики шофьори нещо се залутаха и не могат да намерят автогарата откъдето имат да вземат още пътници... :D Седя си аз и зяпам през прозореца, и ми прави впечатление някаква голяма висока колона, нещо като момумент/паметник. След има-няма 20-тина минути (аз все така си зяпам и гледам), пак виждам тази колона. Казах си: "Сигурно имат и друга подобна...". Но, след още 20-тина минути виждам трета колона...! Вече си помислих че е някакъв архитектурен проект, но точно тогава чух първите изблици на ярост на шофьора, и последваха много цветущи псувни (както само ние си знаем по български). Реално около един час се лутахме из града, докато шофьора се усети да спре за да питат някой за пътя. Явно не знаеше чужди езици, знам ли... По табелите явно не можа да се оринетира. :D Събудиха стюардесата която дремеше най-отзад в рейса - тя знаела езици. Спряха до един случаен човечец, който точно се канеше да се качва в колата си и жената го пита за пътя. Нещото което ме учуди и няма да забравя беше, че тоя човек, без никакви уговорки, с най-голямо удоволствие пожела да ни покаже пътя, като каза на шофьора просто да кара след него. Голям град, много движение, много светофари - поне половин час карахме след него, докато в един момент той отвори прозореца си, изкара ръка и посочи към автогарата. Последва мощно надуване на клаксона от страна на нашия шофьор, в знак на благодарност.И си казах: Брех мааму, какви добри хора има по света... В България едва ли ще се намери някой като него, който да се "раздели" с половин час от "невероятно претрупаното си ежедневие" и да се прави на добър пред чужденците... Всички в автобуса останахме като "гръмнати" от помощта на белгиеца!Лично за мен обаче, най-културните шофьори са в Холандия.
                1997 Brava 1.6, 16V

                Коментар


                  #9
                  Crash73 написа:
                  И си казах: Брех мааму, какви добри хора има по света... В България едва ли ще се намери някой като него, който да се "раздели" с половин час от "невероятно претрупаното си ежедневие" и да се прави на добър пред чужденците... Всички в автобуса останахме като "гръмнати" от помощта на белгиеца!
                  Е тук точно не си прав (въпреки, че това което ще разкажа е по скоро изключение), защото имам пример и у нас. В Кюстендил се бяха заблудили 2 джипа на КФОР и се случило, че попитали мой приятел (кум съм му) за пътя (тогава караше ФИАТ Крома). Той им направил съответният знак и им казал "Follow me". След това ги отвел до излаза на обиколното и ги пуснал да бръмчат. :D Като разправяше случката съм си умрял от смях, но все пак момчето е културно и кара ФИАТ !
                  VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                  VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                  VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                  VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                  Нека Силата на бъде с Нас...

                  Коментар


                    #10
                    Crash73 написа:
                    В Гърция не съм бил, иначе напълно подкрепям всичко написано от колежката за европейците, културата...! Къде сме ние... В Белгия имахме случай който няма да забравя никога! С автобус се прибирах за БГ, и в Брюксел нашите велики шофьори нещо се залутаха и не могат да намерят автогарата откъдето имат да вземат още пътници... :D Седя си аз и зяпам през прозореца, и ми прави впечатление някаква голяма висока колона, нещо като момумент/паметник. След има-няма 20-тина минути (аз все така си зяпам и гледам), пак виждам тази колона. Казах си: "Сигурно имат и друга подобна...". Но, след още 20-тина минути виждам трета колона...! Вече си помислих че е някакъв архитектурен проект, но точно тогава чух първите изблици на ярост на шофьора, и последваха много цветущи псувни (както само ние си знаем по български). Реално около един час се лутахме из града, докато шофьора се усети да спре за да питат някой за пътя. Явно не знаеше чужди езици, знам ли... По табелите явно не можа да се оринетира. :D Събудиха стюардесата която дремеше най-отзад в рейса - тя знаела езици. Спряха до един случаен човечец, който точно се канеше да се качва в колата си и жената го пита за пътя. Нещото което ме учуди и няма да забравя беше, че тоя човек, без никакви уговорки, с най-голямо удоволствие пожела да ни покаже пътя, като каза на шофьора просто да кара след него. Голям град, много движение, много светофари - поне половин час карахме след него, докато в един момент той отвори прозореца си, изкара ръка и посочи към автогарата. Последва мощно надуване на клаксона от страна на нашия шофьор, в знак на благодарност.И си казах: Брех мааму, какви добри хора има по света... В България едва ли ще се намери някой като него, който да се "раздели" с половин час от "невероятно претрупаното си ежедневие" и да се прави на добър пред чужденците... Всички в автобуса останахме като "гръмнати" от помощта на белгиеца!Лично за мен обаче, най-културните шофьори са в Холандия.
                    Бях в Брюксел почти 2 месеца, как за 60 дни там нито веднъж не чух скърцане на гума от рязко спиране- тръгване, колегиалност между шофьорите ако излизаш от път без предимство ще спре ще те пусне ако види че е трудна маневрата ти, за пешеходците да не говорим още не си решил да пресичаш те спират и чакат, намаляват пред пешеходните пътеки и тн и тн.В Австрия и аз имах подобен на твоя случай,когато бях там за втори път цялата група ни се разболя (чакахме много по границите с автобуса и шоферчето нали българче гаси автобуса да не гори нафта, а датата беше 23.12) тръгнахме 3-ма да търсим аптека и сървсем случайно питаме един мъж, той каза вижте какъв студ е по-добре да ви закарам да аптеката. Не стига,че ни закара ами ни и върна до хотела

                    Коментар


                      #11
                      blondy_driver написа:
                      В Австрия и аз имах подобен на твоя случай,когато бях там за втори път цялата група ни се разболя (чакахме много по границите с автобуса и шоферчето нали българче гаси автобуса да не гори нафта, а датата беше 23.12) тръгнахме 3-ма да търсим аптека и сървсем случайно питаме един мъж, той каза вижте какъв студ е по-добре да ви закарам да аптеката. Не стига,че ни закара ами ни и върна до хотела
                      Е това вече е УНИКАЛНО Направо не е за вярване...
                      blondy_driver написа:
                      Бях в Брюксел почти 2 месеца, как за 60 дни там нито веднъж не чух скърцане на гума от рязко спиране- тръгване, колегиалност между шофьорите ако излизаш от път без предимство ще спре ще те пусне ако види че е трудна маневрата ти, за пешеходците да не говорим още не си решил да пресичаш те спират и чакат, намаляват пред пешеходните пътеки и тн и тн.
                      Как да чуеш скърцане от спирачки и гуми, и как няма да ти дават предимство при трудна маневра - просто хората са с друг манталитет.У нас това е рядко срещано явление, защото повечето изкарват книжки за по 10-20 дена (или направо си ги "купуват"). Защото българския шофьор се мисли за най-добрия и опитния. За него няма фактор ЗДП, не се дават мигачи, не се пускат пешеходци, паркира се навсякъде и се пресичат местности отвсякъде. Абе, картинка която на всеки е позната.
                      за пешеходците да не говорим още не си решил да пресичаш те спират и чакат, намаляват пред пешеходните пътеки
                      Това е още нещо което те "шокира". Вярно е.Бяхме в един парк през уикенда (Холандия). На някои места, парка се пресича от асфалт който е направен специално за автомобили, за да стигнат до местата за пикник. На излизане от парка, наближаваме този път, и леко засилихме крачката понеже идваше кола. На няколко крачки от пътя аз се спрях, защото си помислиих че тоя няма да спре. Но моите хора ме дръпнаха: "Давай, той ще изчака!"И наистина, бяхме на поне 3 метра от асфалта, а той беше на 7-8 метра от пешеходната пътека - колата спря плавно и дори с ръка ни указа да минаваме спокойно... И още нещо което ми направи силно впечатление: За месец и половина (почти всеки ден по пътищата), така и не видях едно изпреварване... Не ви се вярва? Наистина беше така... Трафика е много силен, особенно надвечер след като се прибират от работа. Но дори и при по-слаб трафик, никой не изпреварва. (слаб трафик разбирай, кола идва насреща на всеки 3-4 секунди. Може би и това е причината, но просто прави впечатление. Всеки си е направил разчет на времето, и... не му се "умира" заради това че ще се прибере с 15 минути по-късно у дома.Мечтая си да ги застигнем някой ден по това отношение...
                      1997 Brava 1.6, 16V

                      Коментар


                        #12
                        Аз мога да споделя впечатленията си от Чикаго,където човек без кола няма.Движението е по-спокойно като цяло от тука но шофьорите са като у нас-може би защото има много българи там,незнам Изпреварва се постоянно и като тук се кара над ограничението,иначе за улеснение на водачите там няма пешеходци по улиците и внимаваш само за коли!
                        Fiat Punto 1.7 TD

                        Коментар

                        Working...
                        X