Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Рецепта за домашна луканка(наденица)?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Рецепта за домашна луканка(наденица)?

    Колеги,тази година никой не се похвали да е правил в домашна обстановка вкусотийки - луканки.Мисля си дали да не купя месо и да си напълня малко кълцана селска наденица :D Дайте малко рецепти,че никога не съм правил подобно нещо,а ми е тръпка да се науча
    Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
    Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

    #2
    Явно доста хора сме на тази вълна. Аз направих кайзер, сега обмислям и суджук да заредя. Ето ти някои рецепти:Оффроуд форума:Ловджийски суджукПРОДУКТИ:4 кг. Свинско месо без тлъстини и кости4 кг. Телешко месо без тлъстини и кости2 кг. Твърда сланина250 гр. Сол30 гр. Захар20 гр. Смлян черен пипер20 гр. Червен пиперПРИГОТВЯНЕ:Свинското месо трябва да бъде от задната част на животното, а телешкото от предната част.Двата вида месо и сланината накълцайте със сатър или нарежете със много остър нож на малки парченца с големина около 3-4 мм.На дървен плот разстелете накълцаното свинско месо. Върху него поставете телешкото. Отгоре сложете сланината, а върху месото равномерно поръсете подправките. Омесете добре с ръце. Поставете го в студено помещение върху наклонена плоскост и го оставете да престой 2 денонощия. На месомелачката махнете решетката и ножовете и на тяхно място сложете фуния. Измийте много добре свински тънки черва. Нарежете ги на парчета от по 15 см. Завържете единия край. Другия нанижете на фунията и пълнете с месо сбито и бавно. Завържете и другия край и ги свържете, така че да се оформи малка подкова. Закачете ги да съхнат и след 24 часа ги надупчете с игла. Наредете ги между две дървени плоскости и затиснете с тежест. Оставете да престоят така 48 часа. След това ги оставете да съхнат отново още 6 денонощия, а после ги опушете. Опушването става при температура от 20 градуса в продължение на 5 денонощия. Малките суджучета може да поднесете сурови, може да сварите за 15 мин., или да запечете на скара като предварително сте ги цепнали на няколко места. Друга рецепта:рецепта по която можем да се приготвим Домашен суджук2,4 кг свинско червено месо600 г месо от свински гърди90 г червен пипер80 г солбукет подправки9 г кимион9 г смлян черен пипер3 г сух босилек3 г смляно семе от копър0,7 г селитра (натриев нитрат)Червеното месо и гърдите се смилат на едра решетка, с машинка за месо, като се редуват.След това смляното месо се поръсва с червен пипер, сол и смесените подправки за станимашки букет.Месото се размесва добре, за да стане хомогенна смес. Накрая се поръсва със селитра.Месото се разпределя равномерно в съда, като се натиска, за да излезе въздухът. Покрива се с найлон и се оставя да отлежи 24 часа. След това се разбърква, отново се покрива и се оставя да престои още 24 часа.С помощта на фунията към месомелачката смляното месо се пълни плътно в обвивките. Краищата се завързват, така че да не влиза въздух и готовият бабек се поставя на леко проветриво място, на сянка.След няколко дни бабекът се валира. Трябва да престои между 24 и 48 дни (в зависимост от това дали е в изкуствени или в естествени обвивки), като периодично се валира.В домашни условия това става с точилката или с бирена бутилка, като се внимава да не се разкъса обвивката.Разбира се, че може да се яде и преди да мине толкова време, но тогава минава през скарата или се запича в тавата с кисело зеле.грамажите са толкова точни защото рецептата е вземата от професионалисти, рецепта за асеновградски бабек. Друга рецепта:Продукти:Смес от свинско и телешко месо/само телешко/,сол,черен пипер,кимион,селитра,захар.Приготвяне:Вземаме еднакви количества свинско и телешко крехко месо.Почистваме добре от сухожилията и ципите и смиламе или накълцваме на дребно.Смесваме смляното месо с подправките и много добре омесваме.На 1 кг. месо се слагат по:25 гр. сол,3 гр. черен пепер,3 гр. кимион,5 гр. захар,1 гр. селитра.Омесените много добре продукти се оставян на хладно да престоят 10-12 ч. на пласт не по-дебел от 10 см.След това се пълнят тънки сухи черва, като на 10-15 см. се превиват.Окачват се да се сушат на проветриво място.На всеки 2 дни се разточват с точилка, за да придобият типичното за суджук сплескана форма.Преди да са изсъхнали могат да се пекат на скара, пържат и варят.Последна рецепта:бг-мамаКопривщенска луканка:2кг крехко свинско3кг тлъсто свинско1кг говеждо125гр сол1 ч.л. захар30гр черен пипер15гр кимион5гр селитраговежди черваНарязват се месата на ситно. Смесват се, слагат се подправките, разбърква се добре. Смила се. Натъпква се в червата, като се внимава да не остане въздух. След три дни луканките се разглаждат с празна бутилка, за да придобият плоска форма. Ако има мехурче с въздух, продупчва се с игличка. Една седмица се разглаждат всеки ден. След това се притискат с тежест. Сушат се в закрито помещение на слабо течение. Да не замръзват. Сушенето трае 40 дни. Лятно време се обвиват в пергаментова хартия и се съхраняват в дървена пепел на хладно място.Свински суджучета за пържене:тлъсто свинско месоизпържен ситно нарязан луксмлян черен пиперкимион, чубрица, сол, тънки свински черваза 1кг месо - 25гр сол, 2 черен пипер, 2гр кимион и чубрица на вкусСмила се месото. Добавят се солта и подправките. Пълнят се измитите и обърнати черва. Пускат се във вряща вода за 15мин. Отцеждат се.Свински суджучета с чесън:4кг свинско месо1кг сланина125гр сол10гр черен пипер10гр селитра 1 глава счукан чесънтънки свински черваМесото и сланината се накълцват на много ситно. Прибавят се подправките. Оставя се сметта за една нощ. Пълнят се измитите и обърнати черва. Сушат се суджучетата на проветриво място.Ловджийски суджучета:2кг свинско месо2кг говеждо месо1кг сланина125гр сол10гр черен пипер10гр селитра10гр червен пипер1 с.л. захартънки свински черваНакълцва се месото на ситно. Прибавят се солта и подправките. Разбърква се добре и се оставя да престои една нощ. Пълнят се измитите черва, но без да се тъпчат много. Нарязват се на къси суджучета. Нареждат се на дъска и се притиска с друга дъска и тежест отгоре. След 2 дни се окачват да съхнат на проветриво място. Може да се консумират и варени.Средногорски ловджийски суджук:1кг свинско месо1кг говеждо50гр сол20 зърна черен пипер1/3 ч.л. селитра1 ч.л. захартънки свински черваСмисал се месото, прибавят се солта, захарта и селитрата. Омесва се добре и се разстила на пласт, с дебелина 10см. Държи се на хладно 10 часа,с лед това се пълнят червата. Сушат се на проветриво място. През два дни се пресоват суджучетата с точилка или стъклена бутилка.
    "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

    ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
    Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

    Коментар


      #3
      Като отвориш google има мноого рецепти там, точните количества са ми вкъщи и няма как да ти кажа, на около 5 кила месо смес се слага 100гр. сол, пакетче кимион 10гр. и пакетче чер пипер, около 10-15гр. чубрица и 5 гр. босилек, а и малко захар около 4-5 суп. лъжици, това е много важно, за да се задържи цвета на месото червен, иначе потъмнява и не изглежда добре. Ама ако ще взимаш месо по-добре да е от някое село от домашно гледани животни, зщото иначе от магазините рядко се среща хубаво прясно месо, а имай предвид, че трябва да сложиш 30-40% телешко месо, защото иначе само от свинско става много мазно.
      --Старата ръжда любов не хваща!--
      156 sportwagon 1,9 jtd 115
      ex Bravo 1.8;ex Ford Focus 1,8 tddi;

      Коментар


        #4
        ВИЖ тук!
        Ползвайте мигачи!
        Sometimes I feel like screaming

        Коментар


          #5
          van_dal написа:
          Като отвориш google има мноого рецепти там, точните количества са ми вкъщи и няма как да ти кажа, на около 5 кила месо смес се слага 100гр. сол, пакетче кимион 10гр. и пакетче чер пипер, около 10-15гр. чубрица и 5 гр. босилек...
          Чубрица и месо ..., според мен вкусовете са несъвместими. Довечера ще дам рецепта за пазарджишка домашна луканка, защото аз съм само по яденето и не съм много наясно с пропорциите :D .
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            #6
            snake написа:
            van_dal написа:
            Като отвориш google има мноого рецепти там, точните количества са ми вкъщи и няма как да ти кажа, на около 5 кила месо смес се слага 100гр. сол, пакетче кимион 10гр. и пакетче чер пипер, около 10-15гр. чубрица и 5 гр. босилек...
            Чубрица и месо ..., според мен вкусовете са несъвместими. Довечера ще дам рецепта за пазарджишка домашна луканка, защото аз съм само по яденето и не съм много наясно с пропорциите :D .
            Е то определено е въпрос на вкус,но за мен месо без чубрица не е месо.Това е най-яката подправка за мен.Иначе големият проблем е,че никъде не дават с каква сол се правят.В смисъл има сол и сол.Едната соли повече от другата и това ме притеснява.Ако дадените грамажи са за безсолната сол,а аз сложа от солената,ще стане много солено,а ако е обратното(да стане безсолно,то тогава месото може да се развали)Благодаря много за мненията.
            Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
            Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

            Коментар


              #7
              Моята "Селска луканка"Само свинско месо - колко ти душа сака.За предпочитане от бут + малко сланина, но не повече от 10-15% от теглото на месото - после да не се оплакваме че е сланинесто.На килограм месо ( месо+ сланина) :20гр сол ( за бърза консумация - на скара) или 30гр сол ако ще се чака да съхне.30-40гр кимион5-15гр чер пипер, млян - зависи от вкуса на хората. Ние слагаме около 10грПраз лук - ситно нарязан - по 1 глава на всеки 3-4кг месо.Проста е и точно затова я пиша - горепосочените са много хубави, ама са играчка.Месото се реже ( кълца ) на не прекалено ситно - да не става чак като кайма. Аз лично го режа на кубчета 1-1,5 Х 1-1,5 сантиметра.Пълни се в средно дебело черво, може и тънко, но само за бърза консумация.И виното (бирата) да са наблизо!А, да - щех да забравя - хубаво е солта да се смели по-наситно, например с кафемелачка или кухненски робот. Иначе е обикновена, готварска.Препоръчително - кимиона си го вземете непечен, например от пазара, опечете си го на котлона върху вестник и си го смелете. Черния пипер - най добре прясно смлян, не от оня на пакетчетата. Това ви гарантира максимален аромат на подправките.
              Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
              Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
              ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

              Коментар


                #8
                snake написа:
                van_dal написа:
                Като отвориш google има мноого рецепти там, точните количества са ми вкъщи и няма как да ти кажа, на около 5 кила месо смес се слага 100гр. сол, пакетче кимион 10гр. и пакетче чер пипер, около 10-15гр. чубрица и 5 гр. босилек...
                Чубрица и месо ..., според мен вкусовете са несъвместими. Довечера ще дам рецепта за пазарджишка домашна луканка, защото аз съм само по яденето и не съм много наясно с пропорциите :D .
                Нищо подобно!!! Дори когато мариновам вратна свинска пържола я наръсвам обилно с чубрица. Чубрица се слага и в нервозните кюфтета и в тези за пържене. Слага се и в сармите и в пълнените с кайма чушки и пр. ... Така, че вкусовете са възможно най-съвместимите. Да не би да грешиш подправката?
                Peugeot 301
                Punto 1.9 JTD - на жената

                Коментар


                  #9
                  venco67 написа:
                  snake написа:
                  van_dal написа:
                  Като отвориш google има мноого рецепти там, точните количества са ми вкъщи и няма как да ти кажа, на около 5 кила месо смес се слага 100гр. сол, пакетче кимион 10гр. и пакетче чер пипер, около 10-15гр. чубрица и 5 гр. босилек...
                  Чубрица и месо ..., според мен вкусовете са несъвместими. Довечера ще дам рецепта за пазарджишка домашна луканка, защото аз съм само по яденето и не съм много наясно с пропорциите :D .
                  Нищо подобно!!! Дори когато мариновам вратна свинска пържола я наръсвам обилно с чубрица. Чубрица се слага и в нервозните кюфтета и в тези за пържене. Слага се и в сармите и в пълнените с кайма чушки и пр. ... Така, че вкусовете са възможно най-съвместимите. Да не би да грешиш подправката?
                  Хех, чак пък с 3 удивителни . Не греша подправката. Чубрицата си отива с месо толкова, колкото със сладолед например . Това е безсмислен спор, както казах вкусовете са несъвместими според мен, по моето скромно мнение, което не натрапвам на никой.Някои хора например пият бирата на стайна температура през зимата. Аз я пия винаги ледено студена. Други пък разреждат виното с лимонада, а аз го пия чисто. Въпрос на вкус.Сега се чудя за какво е подходяща чубрицата: филия с масло, чубрица и домат - класика. Или пък на т.нар. "циганска баница". Също за поръсване на сварени яйца.П.П. Довечера наистина ще ви дам домашна пазарджишка рецепта за луканка собствено производство. Тази година направихме луканки, а това не се беше случвало от много години. Установих, че съм отвикнал от вкуса на домашната луканка, която обожавах като дете.
                  Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                  Коментар


                    #10
                    snake: Уважавам и теб и всички пазарджиклии, но чубрица с домат??? Я пак? Циганската баница се прави с филия, олио, сол, червен пипер, ама като няма последното може и чубрица - в казармата го научих тоя заместител. Но точно пък тази подправка си е перфектна за всички меса, супи, манджи..., пици. Вярно казваш, че по вкус и цвет товарищи нет, но .... Да не би да бъркаш подправката? Аз също не мога да дам рецепта за суджук, но... майка ми го прави супер, да ми е жива и здрава, нищо, че само се карам с нея
                    Steliyan's Life!
                    FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                    Коментар


                      #11
                      jenshen73 написа:
                      snake: Уважавам и теб и всички пазарджиклии, но чубрица с домат???
                      Чубрицата е на маслото, а не на домата. А доматите - без колците, това е особено важно, иначе трудно "минават" :D . Филия, намазана с масло, поръсена с чубрица и за гарнитура домат - класическа закуска от моето детство . А циганската баница е точно това, което си написал, става и с чубрица, и с червен пипер. Аз също "я открих" в казармата .Ето я и нашата рецепта за домашна луканка: - 60 % тлъсто свинско и 40 % телешко месо- сол - 23 гр./кг.- млян черен пипер - 3-5 гр./кг.- кимион - 6 гр./кг.Вместо изброените 3 подправки може да се използва и готова смес "подправки за луканка", продава се в магазините (не за авточасти ). Съдържа освен избрените 3 съставки, и силитра, която придава червен цвят на луканката.Луканките се правят в студено време (ноември-декември) и се сушат, закачени на проветриво място. След засъхване, се разточват с точилка или бутилка в продължение на няколко поредни дни. Да ви е сладко .
                      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                      Коментар


                        #12
                        Преди години баба ми правеше суджуци. За целта просто и купувахме специалнен сет подправки за суджук (които се продават) и ставаха уникални. Иначе само ще си изхабиш продуктите и усилията. Направи си хубава кайма, разбъркай с подправката в посочената пропорционалност - това е.
                        Ex'Fiat Uno, Ex'Fiat Bravo GT, Ex'Fiat Punto HGT, Now-Fiat Bravo GT

                        Коментар


                          #13
                          уууууууу брееееееееееее!!!!!!!!!имам мноу хубаво червено вино!!! сестра ми е технолог у поморийския винпром! давайте да се кооперираме с луканките
                          Fiat Punto 1.1-Синята птица
                          Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                          Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                          Коментар


                            #14
                            donnna написа:
                            уууууууу брееееееееееее!!!!!!!!!имам мноу хубаво червено вино!!! сестра ми е технолог у поморийския винпром! давайте да се кооперираме с луканките
                            Другият месец може да идвам към морето -разбирай Бургас-Сл.Бряг ,тъй че може да измислим нещоИначе замесих месото.Реших да направя една комбинирана рецепта от подправки,като набелганх на риган,черен пипер и малко червен пипер с чубрица.Кимиона не ми понася като миризма и е изключен.Избягвам да ползвам готови подправки,защото са пълни с химия.Вярно става вкусно,но избягвам химичните продукти.Иначе сокче,не се притеснявай,няма да си похабя усилията и продуктите.Притеснението ми е дали ще успеят да изсъхнат :D
                            Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
                            Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

                            Коментар


                              #15
                              Аз рецепти няма да давам, но съм навита да дегустирам. С вино, без вино,к’вот дадете...
                              "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
                              Ванга

                              Коментар

                              Working...
                              X