Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко е отношението на природната газ?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Колко е отношението на природната газ?

    Колеги, някой знае ли колко кубика природен газ като се сгъсти става в течно състояние?Мисълта ми е малко объркана и правя едни сметки, но не намерих информацията.Та предполагам, че тази газ, където я харчи България от рода на 8 милиона кубически метра е в газообразно състояние.Та предполагам, че я прекарват в течно състояние.И за това ме интересува колко кубика газ се събират под определеното налягане в тръбите, за да дойде до тук.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    Re: Колко е отношението на природната газ?

    BO написа:
    Колеги, някой знае ли колко кубика природен газ като се сгъсти става в течно състояние?Мисълта ми е малко объркана и правя едни сметки, но не намерих информацията.Та предполагам, че тази газ, където я харчи България от рода на 8 милиона кубически метра е в газообразно състояние.Та предполагам, че я прекарват в течно състояние.И за това ме интересува колко кубика газ се събират под определеното налягане в тръбите, за да дойде до тук.
    Измерва се в нормални кубически метри. Нормални ще рече при нормални условия, т.е. налягане 1ata и температура 20 град С. Газа по мрежата е в газообразно състояние, не в течно, независимо дали е в преносната или разпределителната мрежа. На изхода от компресорна станция налягането е 85ата и пак е в газообразно с-ние. Течен е пропан бутана под налягане, но пропана и бутана са по-тежки компоненти от метана, който е преобладаващата съставка от пр. газ. Течен природен газ се транспортира в специални танкери, но не съм запознат под какво налягане се втечнява.П.С. Средното налягане в преносната мрежа (тръби с диаметър 1000-1200мм) е 55ata. На входа в компресорната станция е около 35, а на изхода около 85. Това е по спомени от бившата ми работа

    Коментар


      #3
      Газът не се мери в кубични метри (m3), а в нормални кубични метри (nm3), което означава количеството газ, намиращо се в обем 1 куб метър при нормални условия (1 атмосфера и температура 20 градуса С).ГазЪТ (в мъжки род е думата), се пренася по газопроводите в газообразно състояние, при високо налягане - около 30 до 40 атмосфери - за магистралните газопроводи на Булгаргаз.В градските мрежи е между 4 и 12 бара (най-често 4 до 6).За да се втечни природният газ се охлажда до температура от -163 градуса С. Втечнява се единствено за транспортиране със специални танкери, поради свиването на обема му. Използват се специални хладилни (криогенни) инсталации за пренасянето му.

      Коментар

      Working...
      X