Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо горивото е толкова скъпо???

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Защо горивото е толкова скъпо???

    Здравеите колеги!!!Стоя си аз и размишлявам над въпроса защо горивото е толкова скъпо?Ако се върнем половин година назад ще видим че "На 22.05.2008г. цената на нефта надхвърли $ 135 за барел".През този период ГАЗ-та струваше 1.23лв."На 3.12.2008г нефтът падна под $ 47 за барел", а Пропан-бутана след 5.94% намаление на 05.12.2008г.ще струва 1.03лв.След няколко прости сметки излиза, че 1 барел петрол е поевтинял с цели 65%.А 1 литър газ само с 16%.Та хайде ако има някой който може да ми даде "ЛОГИЧНО" обяснение да пише!!!!

    #2
    Алчност - и гледай филма - духът на времето 2 части са
    Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
    Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
    Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

    Коментар


      #3
      А айде кажете ми защо дизела е по-скъп от бензина.Наскоро четох някъде, че производството на дизелово гориво е по-евтино от това на бензина. Е, защо се получава така ? (стига това което съм прочел да е вярно де)
      Ex Fiat 126P
      Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
      Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
      Alfa Romeo 147 1.6 TS
      Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

      Коментар


        #4
        Има търсене, за това е скъпо горивото - дизела се търси повече от бензина, за това е по-скъп

        Коментар


          #5
          Акцизите! Държавата ни дере, а ние си търпим...
          Frontera Sport, X20SE март 1998

          Коментар


            #6
            Щото в Бг няма пазарна икономика а Печалбарство и това си е!!!А за дизела -по цел свет е по-евтин от бензина а тука???

            Коментар


              #7
              Май месец долара беше около 1.20 (кинта с ДДС) а сега е около 1.55. Това също влияе на цената на горивото. Но ако направим проста сметка при да кажем с обикновенния 95 на OMV който е на цена 1.75. Махаме ДДС. Става 1.46.Махаме акциза който ако помня правилно е около 65 ст. на литър. Става 81 ст. Тук е и печалбата на бензиностанцията.81 ст. е при долар 1.55 и барел за 50$. (закръглям за по-лесно и защото не ми се сверяват фиксинги и актуална цена). Ако долара е 1.20 и барела е 150$, т.е. тройно по скъп в долари, а разликата в курса е около 35 ст излиза че литъра е 81/1.55=0.52$. Ако цената е тройно по висока (150$ барела) тогава 0.52*3= 1,56$. Обръщаме в лева по тогавашния курс 1.20*1.56=1.87 лв. литъра. Добавяме акциза още 65ст. Става 2.52.Като сложим ДДС: 3.02. А по мои спомени макса беше 2.44.Тоест по мои прости сметки излиза че сега са си увеличили печалбата на наш гръб. Но не виждам къде е проблема при положение че аз такъв бензин за последно съм виждал преди малко над две години.ПС. При обратна сметка тръгваме от цената лятото махаме ДДС, акциз, обръщаме в долари по стария курс, делим на 3, левове по сегашния, акциз, ДДС излиза: 1.46.Това са груби сметки и гарантирам да са точни или безгрешни.
              FIAT Nuova Punto 1.2 8V
              FIAT Grande Punto EVO 1.4 8V
              ...and justice for all

              Коментар


                #8
                За Дизела се води ,че купуват нефта от русия или тия там региони и понеже бил от там обработката за да стане на дизел излизала по-скъпа...То и затова нафтата не ни се води толкова добра.На някой модели дизеловите двигатели не се рпедлагат в бг поради факта ,че изискват качествена нафта,а ние нямаме
                Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
                Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
                Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

                Коментар


                  #9
                  Re: ЗАЩО ГОРИВОТО Е ТОЛКОВА СКЪПО???

                  kostadinov.n написа:
                  Здравеите колеги!!!Стоя си аз и размишлявам над въпроса защо горивото е толкова скъпо?Ако се върнем половин година назад ще видим че "На 22.05.2008г. цената на нефта надхвърли $ 135 за барел".През този период ГАЗ-та струваше 1.23лв."На 3.12.2008г нефтът падна под $ 47 за барел", а Пропан-бутана след 5.94% намаление на 05.12.2008г.ще струва 1.03лв.След няколко прости сметки излиза, че 1 барел петрол е поевтинял с цели 65%.А 1 литър газ само с 16%.Та хайде ако има някой който може да ми даде "ЛОГИЧНО" обяснение да пише!!!!
                  Ами това как да го разбирам във Македония бензина е по евтин от тука а го внасят от България

                  Коментар


                    #10
                    Re: ЗАЩО ГОРИВОТО Е ТОЛКОВА СКЪПО???

                    nai7 написа:
                    Ами това как да го разбирам във Македония бензина е по евтин от тука а го внасят от България
                    ...акциз
                    2015 Renault Megane Expression GT
                    2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
                    Всичко за FIAT Bravo 2007

                    Коментар


                      #11
                      Re: ЗАЩО ГОРИВОТО Е ТОЛКОВА СКЪПО???

                      kostadinov.n написа:
                      Здравеите колеги!!!Стоя си аз и размишлявам над въпроса защо горивото е толкова скъпо?Ако се върнем половин година назад ще видим че "На 22.05.2008г. цената на нефта надхвърли $ 135 за барел".През този период ГАЗ-та струваше 1.23лв."На 3.12.2008г нефтът падна под $ 47 за барел", а Пропан-бутана след 5.94% намаление на 05.12.2008г.ще струва 1.03лв.След няколко прости сметки излиза, че 1 барел петрол е поевтинял с цели 65%.А 1 литър газ само с 16%.Та хайде ако има някой който може да ми даде "ЛОГИЧНО" обяснение да пише!!!!
                      Единственото което ми идва наум е, че горивата които зареждаме НЕ СЕ ПРАВЯТ ОТ ПЕТРОЛ, А ОТ НЕЩО ДРУГО!
                      VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                      VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                      VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                      VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                      Нека Силата на бъде с Нас...

                      Коментар


                        #12
                        как ше ви е скъпо бе хора??? 1.75 бензинеца, 1.03 газта - днес... забравихта май гладните години на бензин по 2 и трийсе и нещо, нафта по 2 и пейсе и газ на лев и 30
                        Fiat Punto 1.1-Синята птица
                        Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                        Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                        Коментар


                          #13
                          Да, в момента караме с гориво на цена от миналата година.Ето тук съм постнал една таблица за разхода на колата ми, но в нея се вижда как се е покачвал дизела през последните годиниhttp://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?p=234315#234315

                          Коментар


                            #14
                            Колко върви литър нафта в момента?
                            "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

                            ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
                            Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

                            Коментар


                              #15
                              tyson написа:
                              Колко върви литър нафта в момента?
                              На OMV Sprint e 1.93, Alpin - 2.07
                              FIAT Nuova Punto 1.2 8V
                              FIAT Grande Punto EVO 1.4 8V
                              ...and justice for all

                              Коментар

                              Working...
                              X