Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биг брадър 5

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Биг брадър 5

    Видеосекира размаха КАТ срещу джигитите по улиците на София. Само за 40 дни пътните камери в центъра са уловили 20 683 нарушители на правилата за движение. Общо 10 567 собственици на коли вече са получили призовки да се явят в КАТ за налагане на наказание, съобщава вестник "24 часа".Автомобилното риалити стартира от средата на октомври, без шофьорите да подозират, че десетки обективи записват гафовете им, а пътната полиция е поела функциите на Биг Брадър. "Видеонаблюдението в центъра на столицата вече е разширено. "Освен известното трасе от Булбанк до Орлов мост камери контролират сега и втори кръг - от Софийския университет по бул. "Левски", през кръстовището до паметника на Патриарх Евтимий до Петте кьошета", каза инж. Ваньо Стоевски, зам.-началник на столичния КАТ. Видеоконтролът, придружен със санкция, е станал възможен след последните промени в ЗДвП, които приеха снимковия и видеоматериал за доказателство пред съда. Пред гише 21 в сградата на КАТ до бул. "Г.М. Димитров" вече се тълпят софиянци, за да си получат наказанието.Още първия ден във видеокапана се оказа депутат. Щракнали го да се престроява неправилно пред сградата "Булгартабак". Компания му правят и служители на МВР, които също не могат да се измъкнат от закона."Като получих призовката, реших, че са ме засекли да карам в лентата за автобуси. Непрекъснато правя това нарушение, за да се измъквам по-бързо. На компютъра обаче катаджиите ми пуснаха клип, на който разпознах автомобила си, видях и мястото, където съм сгрешил. Нямам аргументи да се равдавам, всичко е черно на бяло", обясни Пламен Павлов. В петък той подписа наказателното си постановление в пътната полиция. Камера е фиксирала колата му да навлиза в кръстовище на червен светофар и да спира със закъснение, престъпвайки стоплинията на хоризонталната маркировка. Този гаф ще му струва 30 лв. глоба. Павлов казва, че е водач от 22 години и често му се налага да гази пътния закон, за да се бори с гигантските задръствания в София. "Приемам видеоконтрола, убеден съм, че е полезен. Така е в цяла Европа, камери трябва да има навсякъде", убеден е наказаният водач. "Системата за видеоконтрол работи перфектно. От Столична дирекция на вътрешните работи по електронен път клиповете пристигат в КАТ след първоначално отсяване. Специалисти разглеждат обстойно всяко нарушение. Задължително на материала трябва да се виждат ясно марката на автомобила, номерът му, мястото, където е заснет, нарушението. Документират се и точният час и датата. След това записът минава през втора контрола, която окончателно одобрява или отхвърля видяното", обяснява процедурата Любка Маринова. Тя е новия шеф на първото в страната звено "Видеоконтрол и превенция". Пътните полицаи автоматично правят справка за собственика на колата в информационната система на МВР и незабавно се отпечатва бланка за призоваването му. Тя се изпраща по пощата на регистрационния адрес. На нея е посочена конкретна дата, на която водачът трябва да бъде в КАТ, както и задължително да носи свидетелство за управление на МПС, контролен талон, свидетелство за регистрация на автомобила, застраховка, лична карта на собственика. Пропусналите определената дата получават административно наказание глоба в размер на 100 лева, уточняват от столичната "Пътна полиция".При справката в КАТ контрольорите изясняват дали собственикът е шофирал, или негов близък е направил документираното нарушение. Ако титулярът посочи друг извършител, се изпраща нова призовка на неговия адрес. На установения виновник се разпечатва акт, а след месец получава наказателното постановление с конкретната глоба и отнетите контролни точки.
    Fiat Punto 1.1-Синята птица
    Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
    Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

    #2
    Пак журналистически изцепки ... на границата където започва зоната с камерите има огромни жълти табели с предупреждение че се снима.Ако някой не ги е забелязал (или камерите надвиснали над пътя) то е разбираемо че и светофара ще види трудно.Иначе май и камерите не впечатляват - пред Ректората на светофара посока Орлов мост редовно има коли които се "мушват" от дясната лента най отпред на тази за направо. А там камерата е една от първите поставени в София.

    Коментар


      #3
      Споко, половината тарикати като останат без книжки - ще започнат да се впечатляват. Тук във Варна вече има доста коли на трупчета - основно за превишена скорост и бърборене по телефона - като ти покажат 5 клипчета с тебе да си правиш лаф-моабет докато шодираш и те точките ти свършили...
      Steliyan's Life!
      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

      Коментар


        #4
        Честно казано... ми се струва, че дори да останат без книжки, някои хора няма, какво да ги откаже да седнат зад волана! Законите трябва да претърпят по-сериозни промени и за шофиране без книжка, когато е отнета направо да се влиза в затвора по бързо производство.
        Frontera Sport, X20SE март 1998

        Коментар


          #5
          ......Тази държава си има закони!!!! - те трябва да се спзват и всеки трябва да си плаща гяволъка. Само така ще се научиме на ред. Нарушаваш правилата - глоба. Нарушаваш ги пак - взимат ти книжката. ЕлементарноПС само не знам как ще се реши въпроса с корумпираните ОРГАНИ

          Коментар


            #6
            Аз пък си представям, как тези 10 567 собственици на коли решават изведнъж да отидат в КАТ за да си платят глобата... Всъщност нали за говореше, че такива глоби ще могат да се плащат по банков път, дали вече това е реалност?
            Frontera Sport, X20SE март 1998

            Коментар


              #7
              Много ме притеснява това първоначално отсяване и втората контрола.От това произлиза, че полицаи, връзкари, депутати и всякакви други "богоизбрани", пак ще се измъкват.Дано не е така.Наговаряли се две съседки:-Дано снахата е честна-казала едната.-А дано, ама надали-отговорила другата. :D чичо Нено
              Fiat Punto 1,1- 1996г.
              газ-бензин , "Lovato"

              Коментар


                #8
                Аз пък продължавам да твърдя, въпреки че е записано и в ЗДвП (и то не от последните промени, както пише в статията, а от по-рано), че е против общо-приетите права на човека, да се ползва снимков и видео материал за доказателство в съда.Верно, че движението в големите градове няма оправия по друг начин, но не са само големите градове в таз държава.Пример:Гражданинът Х е отнел съпругата на полицая У. Полицая У работи "на камерите", а случайно доста добре се оправя и с видео- и фото-обработващи програми.Вижда в нарушение кола като на гражданина Х, преправя записа (или снимката), сменяйки ресгистрационния номер, и следва глоба на нищо неподозиращия гражданин.Как законът ще защити гражданините от подобен (макар и доста сапунен) сценарий?Като има прецедент - утре ще почнат да признават снимките и видео-материалите и за доказателства по другите дела. А тогава какво може да се "сътвори", нямате си на идея.Иначе приветствам камерите в градовете, Даже предпочитам да са автоматизирани - т.е. още при заснемането да се издава и съотвената глоба, без участието на човешки фактор. Щото иначе пак ще има "наши" и "ваши"...

                Коментар


                  #9
                  Immortal написа:
                  Иначе приветствам камерите в градовете, Даже предпочитам да са автоматизирани - т.е. още при заснемането да се издава и съотвената глоба, без участието на човешки фактор. Щото иначе пак ще има "наши" и "ваши"...
                  Според мен това не може да стане - винаги ще има човешки фактор, особено по отмяната на глобите! И пак ще има наши и ваши А и като се замислиш, липсата на човешки фактор означава да оставим въздаването на справедливост в ръцете на компютър лишен от човешки чувства, характер, морал и пр. Проблемът става морално-етически и мисля, че подобна форма на административен контрол никога няма да мине.
                  She was only a whisky maker but he loved her still.

                  Коментар


                    #10
                    Immortal написа:
                    Пример:Гражданинът Х е отнел съпругата на полицая У. Полицая У работи "на камерите", а случайно доста добре се оправя и с видео- и фото-обработващи програми.Вижда в нарушение кола като на гражданина Х, преправя записа (или снимката), сменяйки ресгистрационния номер, и следва глоба на нищо неподозиращия гражданин.Как законът ще защити гражданините от подобен (макар и доста сапунен) сценарий?
                    Е то и без камера става.Полицаят У се установява трайно пред жилището на гражданина Х или по маршрута му към работа и го скъсва от глоби?
                    like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                    Коментар


                      #11
                      Ей това е дразнещото, че каквото и да стане в Абсурдистан, закона никога няма да е еднакъв за всички. Винаги ще има хора, които са над него, а мен това ме вбесява. И нещо съвсем различно от темата - какво стана с помиярите дето спряха и пуснаха Стависки? Защо, след като се знае това, не са съдени за съучастничество в непредумишлено убийство? И после същите тези боклуци ще ми се правят на велики пред мен, че нямам аптечка примерно, нали???
                      The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                      Коментар


                        #12
                        Lane Staley написа:
                        Е то и без камера става.Полицаят У се установява трайно пред жилището на гражданина Х или по маршрута му към работа и го скъсва от глоби?
                        И полицаят У сварва гражданина Х със жена си и изобщо забравя за глобите и нещата придобиват груб аграрен оттенък Но в този миг се оказва, че съпругата на гражданина Х пък върти любов с полицая У и се спуска по стъпълата надолу незнаейки дали да помогне на полицая У или на мъжа си. Аз предлагам да нипишем сапунена опера и да я предложим сценария на някоя аржентинска телевизия.
                        She was only a whisky maker but he loved her still.

                        Коментар

                        Working...
                        X