Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енергийна ефективност - спестявате ли енергия?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    trace написа:
    Според мен най-ефективна си е хубавата изолация като начин за пестене на енергия.Ето една снимка от 24.01.2006, навън е -12.2 , вътре е 15.4 без да е пускано нищо.
    Ще споделиш ли с каква изолация си и как е изпълнено полагането на изолацията,какви материали са използвани?Общо взето да споделиш повече подробности по тази изолация.

    Коментар


      #17
      ogi28b написа:
      gantcho написа:
      И според мен това е лудост! Хората в САЩ карат камиони из градовете дето горят по 40 на 100, не щат да подписват Протокола от Киото, ние тук с 10 крушки ще оправим екологията и ще бъдем енергийно ефективни! Ай сиктир!А и дори и да издържаха 10 години - пак ми е по-изгодно да си купя крушка за 50 ст. дето издържа 1 година, отколкото за 5 лева дето ще издържи 10 години. Няма да правя финансов анализ, но всеки, който има представа от time value of money, стойността на парите във времето, ме разбира. Като ги направят по 1 левче, може и да се замисля, въпреки че пак няма да ми се иска да си купувам нови осветителни тела.
      Колега, спестяването идва от консумирана енергия, а не от цената на крушката. Тези са по 12-15-17 вата, това е 5 пъти по-малко от стандартните с жичка - 60-75-80 вата. Не знам дали говорим за едно и също нещо, защото като гледам какви неща сте написали - нагорещявали се... Ми аз моите мога да ги пипна с ръка когато работят, без да се изгоря. Това е немислимо за обикновена лампа. От там идва и спестената енергия - от по-малко отделена топлина. Не знам защо така се получава при вас, но моите всичките си работят, все още. А камионите след няколко години вече няма да се движат, защото няма да има какво да харчат
      Да, с тези крушки се пести енергия, обаче когато става въпрос за домакинство, е по-добре да поставим семейният бюджет на първо място. Има много начини да намалим сметките си за ток, за мен крушките са последното нещо, което трябва да се погледне. Според мен редът е следния:1. Изолация на жилището2. Замяна на старите уреди с нови (стари, значи стари, произведени преди 6-7-8 години напр.)3. Икономично използване на новите уреди. Например преди имах навика да пускам пералнята почти всеки ден за 2-3 неща. Сега я пускам макс 2 пъти седмично. Като се има предвид, че един цикъл на пране е 2-4 кв.......и на последно място - крушките.все пак целта е да се намалят разходите...Колкото за автомобилите - според мен най-добрият вариант е рециклиране на стари автомобили, не производството на нови. Производството на 1 нов автомобил отделя много повече отрови с околната среда, отколкото един стар, поддържан автомобил би отделил за целия срок на експлоатация. Предната ми кола беше 15 годишна, 2 години подред и мереха газовете и апаратът отчиташе стойности, в пъти по-малки от европейските изисквания. Затова се дразня, когато на старите коли им слагат високи такси, щото били стари и се предполага, че замърсяват повече... ей тъй... щото им трябват пари.А дали електрическите автомобили ще помогнат за по-чиста среда... ами отидете до марица-изток и вижте как се произвежда електричеството и пак ще говорим (ама в друга тема, че оспамихме тази)
      Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

      Коментар


        #18
        ele написа:
        .....А дали електрическите автомобили ще помогнат за по-чиста среда... ами отидете до марица-изток и вижте как се произвежда електричеството и пак ще говорим (ама в друга тема, че оспамихме тази)
        Електроенергия може да се произвежда и по много по-чисти начини и по-икономични.Така че това ти изказване е твърде тенденциозно и едностранчиво.

        Коментар


          #19
          peho написа:
          ele написа:
          .....А дали електрическите автомобили ще помогнат за по-чиста среда... ами отидете до марица-изток и вижте как се произвежда електричеството и пак ще говорим (ама в друга тема, че оспамихме тази)
          Електроенергия може да се произвежда и по много по-чисти начини и по-икономични.Така че това ти изказване е твърде тенденциозно и едностранчиво.
          може, обаче нека се ограничим до реалността....
          Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

          Коментар


            #20
            От нищо не спестявам... аз съм ларж... и си живея живота така, че да ми е кеф. Искам утре като се явя при св. Петър... да мога да му кажа, че с кеф си изживях дните на тая планета. В къщи свети на всякъде... понякога и по цял ден светят външните крушки. Не желая да си прекарам дните като къртица... и да живея икономисвайки от всичко. Принципи. Е, неам кинта... и по всяка вероятност никога няма да имам, но...
            Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

            Коментар


              #21
              nikki_sixx написа:
              От нищо не спестявам... аз съм ларж... и си живея живота така, че да ми е кеф. Искам утре като се явя при св. Петър... да мога да му кажа, че с кеф си изживях дните на тая планета. В къщи свети на всякъде... понякога и по цял ден светят външните крушки. Не желая да си прекарам дните като къртица... и да живея икономисвайки от всичко. Принципи. Е, неам кинта... и по всяка вероятност никога няма да имам, но...
              От спестяване никой не е направил кинта,както се вика "пестенето е майка на мизерията".Със същата сила обаче важи и обратното,чрез разхищение никой не е останал богат...

              Коментар


                #22
                Тук съм съгласен абсолютно с мнението на колежката ele.Аз се занимавам с енергийна ефективност на промишлени предприятия.Колеги, колкото може да икономиса едно средно-голямо предприятие като енергия с прилагането на няколко енерго-спестяващи мерки, толкова не може цял град да икономиса дори изобщо да не харчи никаква енергия.Затова съм на мнение, че ограничаването на енергийните разходи трябва да се осъществява най-вече в промишлените предприятия.Всичко останало е "мижи да те лъжем"...Последна грижа са ми крушките в къщи

                Коментар


                  #23
                  SHB написа:
                  nikki_sixx написа:
                  От нищо не спестявам... аз съм ларж... и си живея живота така, че да ми е кеф. Искам утре като се явя при св. Петър... да мога да му кажа, че с кеф си изживях дните на тая планета. В къщи свети на всякъде... понякога и по цял ден светят външните крушки. Не желая да си прекарам дните като къртица... и да живея икономисвайки от всичко. Принципи. Е, неам кинта... и по всяка вероятност никога няма да имам, но...
                  От спестяване никой не е направил кинта,както се вика "пестенето е майка на мизерията".Със същата сила обаче важи и обратното,чрез разхищение никой не е останал богат...
                  ем да де... ама то и без туй няма... ко да разхищаваш братко?! Неам кинта.. а и едва ли някога щях да събера за монитор телвизор.. Ама ето на, взех заем... имам си го.. и ше си изплащам заема, обаче поне като умра... ше знам, че съм гледал филми на такъв монитор.., а не съм се кьорил на неква 15-ка... Иначе "имортал"-а е прав.., ама това не касае дребните хорица като мен!Бал съм и държавата и спестяванията - аз съм ларж!
                  Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

                  Коментар


                    #24
                    ele написа:
                    peho написа:
                    ele написа:
                    .....А дали електрическите автомобили ще помогнат за по-чиста среда... ами отидете до марица-изток и вижте как се произвежда електричеството и пак ще говорим (ама в друга тема, че оспамихме тази)
                    Електроенергия може да се произвежда и по много по-чисти начини и по-икономични.Така че това ти изказване е твърде тенденциозно и едностранчиво.
                    може, обаче нека се ограничим до реалността....
                    Добре,ВЕЦ,вятърни централи,ето това е реалност,не научна фантастика.

                    Коментар


                      #25
                      peho написа:
                      Добре,ВЕЦ,вятърни централи,ето това е реалност,не научна фантастика.
                      да, реалност е, обаче колко от електричеството в България се произвежда от такива централи?
                      Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                      Коментар


                        #26
                        Колеги! И Г-н Модератор Peho, хайде моля ви не цитирайте по двайсет реда и накрая да допълвате по един! Оставете цитата, който апострофирате, останалото трийте! Благодаря! И извинете за спама!
                        Frontera Sport, X20SE март 1998

                        Коментар


                          #27
                          Нали това ви казвам - електроенергия може да се произвежда само чрез слънцето, чрез впрягане на неизползваеми площи. Малко по малко това се случва, неизбежно е. В един момент в бъдещето ще има толкова много източници на слънчево електричество, че на практика ще има супер много излишък от усвоена слънчева енергия. Това пък ще доведе до там че енергията на практика ще е безплатна или ще е супер евтина, защото ще има много, и ще е неизчерпаема. Това с цитатите важи за целия форум. Наистина е много гадно!

                          Коментар


                            #28
                            @ Ogi-Мисля си четеш твърде много айзък азимов.То ако беше толкова лесно...По мое скромно мнение ядрената енергетика ще изживее ренесанс.Чува се от тук от там по медиите и за водорода ,като източник на енергия...ще поживеем и ще видим.ПП относно копирането-Фиат форума е най-чистият форум който аз съм чел по отношение на спам,подписи,цитати , и прочие.Най-удобният за ползване ,с форумна култура и няма смисъл да се впрагаме за дреболии.

                            Коментар


                              #29
                              peho написа:
                              trace написа:
                              Според мен най-ефективна си е хубавата изолация като начин за пестене на енергия.Ето една снимка от 24.01.2006, навън е -12.2 , вътре е 15.4 без да е пускано нищо.
                              Ще споделиш ли с каква изолация си и как е изпълнено полагането на изолацията,какви материали са използвани?Общо взето да споделиш повече подробности по тази изолация.
                              Значи неправилно се изразих - специално за нашият блок изолация не знам да има, но стените са с 2 реда тухли четворки.Просто хората като са го строили не знам откъде им е хрумнала тая идея, ама определено върши работа. (фирмата е С.А.Г.)Досега все още не сме пускали печка, а имаме малко дете все пак.Но предполагам, че с хубава изолация полагана впоследствие също може да се постигне добър ефект.
                              Ex Fiat 126P
                              Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
                              Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
                              Alfa Romeo 147 1.6 TS
                              Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

                              Коментар


                                #30
                                Всъщност, като се замисля... защо ли да спестявам и да се грижа за природните ресурси като, както спомена gantcho наглите американци карат коли гълтащи по 20-30л. на сто километра? Ако някой ден живея в къща ще мисля варианти за изолация и евентуално подгряване на водата със слънчеви колектори. Това с крушките се убедих, че не ми излиза по-евтино, а пък и преминах на друг тип осветление.
                                Frontera Sport, X20SE март 1998

                                Коментар

                                Working...
                                X