Аз защо я разбрах по-друго яче темата?Не в смисъл как да опазим природата,а в смисъл как да реализираме икономия-за семейния бюджет.До тук стана ясно че от осветление няма да икономисаме много пари.Но примерно от топлоизолация и рационално отопление?От тук може повече да се спести.Но в крайна сметка всеки се разполага според чергата си.Който няма-мисли за изолации(като мен) и кара на газ.Който има-кара Мустанги и разни пикапи с големината на ЗИЛ и не го вълнуват такива дребнотемия(като американците)
Реклама
Collapse
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Енергийна ефективност - спестявате ли енергия?
Collapse
X
-
На Американците вече им пука за всеки изхарчен долар. Особено ако е за бензин.Икономии от осветление се правят, но са слаби - примерно на места където съм се осветявал с 3х60 нажежаеми сега съм с 3х20 луминисцентни (енергоспестяващи де) ... Климатиците ми са инверторни и апартамента е с 5см. термоизолация. Гадното е, че не целия блок е с такава и все още има термо-мостове Санирането на кооперациите и панелките трябва да стане 100% задължително и вмъкнато в законите по общини. Саниране обаче както си требе - на ВиК, ЕЛ, Покривни, междинни и общи пространства. Пълно термоизолиране. ПВЦ дограма и К-стъкла.Steliyan's Life!
FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000
Коментар
-
Re: Енергийна ефективност - спестявате ли енергия?
ogi28b написа:Колеги, колко от вас са енергийно ефективни?
Коментар
-
Санирането на кооперациите и панелките трябва да стане 100% задължително и вмъкнато в законите по общини.
Коментар
-
SHB написа:Аз защо я разбрах по-друго яче темата?Не в смисъл как да опазим природата,а в смисъл как да реализираме икономия-за семейния бюджет...Frontera Sport, X20SE март 1998
Коментар
-
Vladim написа:...... А относно санирането, за мен има смисъл, ако се изолират освен стените, тавана и пода! А повечето хора не го правят.
Коментар
-
В духа на темата - ако става дума за семейните икономии, определено има полза от най-важните неща, в реда, в който ги е изброила колежката ele (както и по-горе писах).На първо място - Определено всички сгради се нуждаят от термо-изолация.Така разходите за отопление се намаляват до 2 пъти и повече за къщите, и пак толкова, ако е саниран целия блок, ако е частично саниран (само определени апартаменти), ползата е доста по-малка, поради по-горе споменатите термо-мостове. Това са възлови места в конструкцията на сградите, които ако не се изолират, ползата от изолацията е почти нулева. Подмяна на прозорците с PVC или други съвременни дограми, използване на стъклопакети с енерго-ефективни стъкла (К-стъклото е само един от вариантите).На второ място - използване на наистина икономични уреди, (не се подвеждайте по рекламните трикове за А, А+, А+++ класове).Става въпрос например за използването на слънчеви колектори за затопляне на вода през лятото, термопомпени бойлери за затопляне на вода през зимата (консумират до 4 пъти по-малко енергия). Използване на керамични котлони вместо обикновени (загряват моментално и изстиват моментално).Енерго-спестяващите крушки са също важни, особено за по-големи жилища, където светят по 4-5 крушки едновременно, или за градинско осветление...Мерки има много, ако се поразровите в интернет, ще намерите доста препоръки. По-късно може да пусна няколко линка, сега нямам време.Важно е обаче да се държи сметка за най-важния фактор - срок на откупуване... Безсмислено е да се дават много пари за нещо, което ще ви икономиса много малко от потребяваната енергия. Добре е срокът на откупуване да е колкото се може по-кратък, а ако е над 5 години - то е безсмислено да се инвестира.Разбира се, тук говоря единствено за икономическата полза.Освен това е добре, преди предприемане на изолиране например, да направите справка с истински специалист, а не с "Бай Генчо, дето много ги разбира"...Съобразно вашата сграда, ще ви препоръчат най-подходящата изолация, дебелината й и т.н.
Коментар
-
По въпроса с енергийната ефективност преди време по някое от дискавъритата даваха в скандинавските страни какви нови методи използват. Единият беше при строеж на нова къща стените да се правят от слоеве (тухли, изолации, мазилки) които достигат обща дебелина 50 см. Вложеният ресурс за поддържане на желаната температура помещенията на такава къща е минимален. Също така на страната от къщата, която гледа на север нямаше никакви прозорци или врати. Другият метод беше свързан с използването на някакви нови тухли, които изолират няколко пъти по-добре от стандартните. Даваха две еднакви къщи, снимани с топлинна камера - тази със старите тухли беше жълто-червена(тоест отдава много топлина навън), докато другата, построена с новите тухли, беше синьо-зеленикава.преди - TIPO
сега - VOLVO XC60
Коментар
-
peho написа:Е то ако не се изолира тавана,почти нищо не е направено.Много съм се замислил за изолации,слънчеви колектори,алтернативни методи за отопление,но да видим какво ще стане.
Коментар
-
Ще се включа и аз - след лек спор на подобна тематика в Алфа форума- просто ще копна 2 -те си мнения.Аз лично заложих на Филипс с приятна жълта светлина ( тези който светят в бяло и мен не ме кефят много) Преди почти 2 години смених всичко вкъщи Набутах се и ги купих от България ( виж по надолу). Лично за мен инвестицията (около 120 лева )вече се е избила около 1.5 пъти. По груби сметки при мен около 20% от сметката ми за ток е от осветление ( т.е. си спестявам 6-8 лева на месец)До сега нямам нито една изгоряла крушка.Да не забравяме че цената на тока расте непрекъснато - и една инвестиция се изплаща доста бързо ( особенно при цена 4 лева на крушка)Един колега мери нивото на осветеността със 18в филипс (100 в реални) и го сравни с 100 в стандарта крушка - резултата е съвсем малко по-добро представяне на стандартната крушка ( няколко лумена отгоре)Тук си спорехме за това че енергоспестяващите крушки всъщност не са толкова "еко"Ок - прав си в една енергоспестяваща крушка се влагат повече и по-скъпи материали.Но ако погледнем горепосочената енергоспестяваща крушка.Ако тя изкара живота си посочен от производителя - 8000 часа.За това време ще смениш 8 нормални крушки ( средно дават живот около 1000 часа на една крушка)Според мен в 8 нормални крушки се влагат повече материали отколкото за производството на една енергоспестяваща.За същите тези 8000 часа нормална 100в крушка ще изконсумира 800кв/ч при средна цена ~14 ст = 112 лева.Енергоспестяващата ще изгори едва 18 % от горната сума - 20.16 ст.А тук говорим за осреднена цена на тока ( дневна и нощна), но колкото и странно да звучи крушките все пак основно се ползват на дневна тарифа - 19 ст/кв.ч.Та това са сметките - изводите оставям за вас.п.с. В работата ми стълбищното осветление, не се гаси и е изцяло с енергоспестяващи крушки - ( оптимален режим на работа за самите крушки - няма товар при стартиране) - Изкараха година и половина преди да почнат да горят масово - а това са приблизително 13000 часа.Ето ти само една обява за пример ( първата на която попаднах )http://cgi.ebay.co.uk/12-x-Philips-G...hippingPayment12 x Philips Genie 18W 100W low energy saving bulbs ES = 11.8 лири + 8 лири доставка до България = 20 лири.По днешен курс британската лира е 2.504 - което прави точно 49,58 лева за 12 крушки - 4.13 лева на бройка.А тогава с колегите си поръчахме 50 бройки и за това ни излезе малко по тънко дотавката.Та така ние сме от простите модели и вече почнахме само от ebay.com и dealextreme.com да пазаруваме.dealextreme предлагат безплатна доставка за целия свят на 99% от стоките си по мое наблюдение ( аз само дребни неща съм поръчвал).Всякакви електронни джаджи идват от 2 до 4 пъти по евтино да си ги купиш от dealextreme в сравнение с магазините в Бг.
Коментар
-
lov, я кажи какъв ти е панела. Понеже аз съм си направил локално парно, и съм закачил и бойлера, към системата,следващата стъпка е да купя и слънчеви колектори... та дай някой линк, да разгледам панелите и цените, и това което препоръчва човек с опит.Мерери предварителноСЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
бившата:Фиат Темпра 1,6 мi 94г. с газ
сегашната: Алфа Ромео 1,6 TS 99г. 120 кончета под капака
ИТАЛФЕСТ 2007
Коментар
-
Immortal написа:Енерго-спестяващите крушки са също важни, особено за по-големи жилища, където светят по 4-5 крушки едновременно, или за градинско осветление...Мерки има много, ако се поразровите в интернет, ще намерите доста препоръки. По-късно може да пусна няколко линка, сега нямам време.Важно е обаче да се държи сметка за най-важния фактор - срок на откупуване... Безсмислено е да се дават много пари за нещо, което ще ви икономиса много малко от потребяваната енергия. Добре е срокът на откупуване да е колкото се може по-кратък, а ако е над 5 години - то е безсмислено да се инвестира.Разбира се, тук говоря единствено за икономическата полза.Освен това е добре, преди предприемане на изолиране например, да направите справка с истински специалист, а не с "Бай Генчо, дето много ги разбира"...Съобразно вашата сграда, ще ви препоръчат най-подходящата изолация, дебелината й и т.н.She was only a whisky maker but he loved her still.
Коментар
Реклама
Collapse
Коментар