Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Енергийна ефективност - спестявате ли енергия?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Synthy написа:
    dudulia написа:
    Мислех да слагам климатик, който да ползвам за отопление, но прецених,че няма смисъл да си развалям комфорта с идеята да спестя 20-30 лева месечно, но за сметка на това да набия едни 800-1000 лева за климатик с добър СОР.
    С какво се топлиш в момента?
    Акумулираща печка. Сега мисля да си взема и един конвектор АДАХ или нещо подобно за другата стая.
    Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
    Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

    Коментар


      Еми значи с климатик, сметката.. има-няма на половина ще падне за отопление Аз моите климатици ги избих на 60% за една зима (миналата) от икономия на електричество. тази ще ги доизбия, и после вече ще съм на кяр, ако такава сметка трябва да правим. За протокола: 2000лв. стъпи цялата процедура за 2 климатика и монтажа им.
      "За да чуеш, трябва да мълчиш." (Оджиън)
      Nissan Primera WP12 QR20DE, ГИ, '03
      Tempra 1.6 (EX), Dedra 1.8/16V (R.I.P.), Delta 1.6/16V (R.I.P.), Astra X16XEL (EX)

      Коментар


        Нека никой не се засяга, но за по 900лв само си мислите, че имате климатици... а и COP около 3.5 не бих казал, че е добър... и той е измерен при 7 градуса външна, а при -10С нещата хич не се харесват на електромера.. ама кой да си играе да ти чете сервизни ръководства и да гледа графики, таблици, децибели.. Един приятел така се наигра с 3 хайера за по 800лв...
        Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

        Коментар


          Тази зима ще Ви дам обективното си мнение. Отоплявах миналата зима изцяло три стаи с радиатори Адакс.Сметките бяха брутални, да речем около 450-500лв. 22-23гр. във всички стаи.Това лято сложих едно Мицубиши в най-голямата стая (хола), където и без това 2кв-овия Адакс се задъхваше. Мицу-то ми стъпа на 1,950 с монтажа. Остана ли доволен и сметките ми да са по-ниски, ще мигрирам и другите стаи на висок клас климати.
          "Тревата расте, птичките летят, вълните галят пясъка. Аз пребивам хора."

          ЕХ Fiat Bravo 1.9 JTD Abarth tuning, chip tunning VRPerfomance, 10.1999
          Lancia Lybra 2.4 JTD, 140HP++, 2002, ASR,ABS,8 air,BOSE

          Коментар


            Ами аз до сега с акумулираща печка повече от 120-130 лева ток не съм плащал. Ако с адакса сметката ми се качи на 200-230 ще бъда супер доволен. Между другото адакса ще ми бъде вързан към друг електромер и ще имам много точна представа колко ток харчи за отоплението на стая 20 кв.м.
            Brava ELX 1,6 16V, 90PS , LPG BRC Sequent24
            Мarea SW ,SX 1,6 16V, 103PS, LPG Zenit JZ2005

            Коментар


              spark написа:
              Нека никой не се засяга, но за по 900лв само си мислите, че имате климатици... а и COP около 3.5 не бих казал, че е добър... и той е измерен при 7 градуса външна, а при -10С нещата хич не се харесват на електромера.. ама кой да си играе да ти чете сервизни ръководства и да гледа графики, таблици, децибели.. Един приятел така се наигра с 3 хайера за по 800лв...
              А защо не. С евтин климатик е много по-икономично отколкото с конвектор или духалка. А като цена на консумираната енергия, разликата между скъп и евтин климатик е значително по-малка. Отделно и на скъпия коп-а му е даден също при идеални условия.

              Коментар


                spark написа:
                Нека никой не се засяга, но за по 900лв само си мислите, че имате климатици... а и COP около 3.5 не бих казал, че е добър... и той е измерен при 7 градуса външна, а при -10С нещата хич не се харесват на електромера.. ама кой да си играе да ти чете сервизни ръководства и да гледа графики, таблици, децибели.. Един приятел така се наигра с 3 хайера за по 800лв...
                Хайер изобщо климатик ли е? Моя климатик при -16 вътре си поддържа 23 без да се впечатлява. Виж при минус 26 за малко се впечатли - размразява се цели 10 минути. Защо се заблуждавате всички, че купувайки си някакъв боклук, но нов той ще е истински? Аз лично предпочитам 10 годишен истински японски чилър пред "японски" инвертор нов, но произведен в Малайзия, Китай или Тайван. Текущо пиша за National втора употреба, който на отопление още не съм го впечатлил с изисквания. В офиса се топлим с японски Шарп с COP 5.65 на номинал.
                Steliyan's Life!
                FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                Коментар


                  Хубав дайкин или дженерал и си свиркате. Ама инвестицията за един хубав е поне 3к+
                  Powered by Emzo

                  Коментар


                    Дайкин вадят доста куци модели напоследък, а от Дженерал единствено Nocria стават, но и те са на изчерпване вече. Новите им модели са олекотени отвсякъде. Съгласен съм и с jenshen73, че втора употреба японски климатици също е добър вариант (например Toshiba PDR, Sharp, Hitachi), но тук цените им са доста високи... Разликите в консумацията на ток при евтин/скъп климатик може да е тройна. Мерихме миналата зима в един приятел с нова "осака" за хилядо лева. При зададени 24 градуса (външна около 5-6) и при положение, че климатикът не беше спиран около 2 седмици му показваше към 460 вата консумация. Вкъщи климата харчеше около 160 вата... Но не само сметката за ток е важна, а и комфорта - шум, топлина на въздушната струя, он/офф режим (пукане на тръби и последващо форсиране на турбината) и т.н. Но за повечето хора избора на климатик е просто избор на марка + 9-ка или 12-ка.
                    Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

                    Коментар


                      evgeni85 написа:
                      Хубав дайкин или дженерал и си свиркате. Ама инвестицията за един хубав е поне 3к+
                      Ти представяш ли си някой да даде поне 3000лв за някакъв си климатик?Аз не си го представям, ама хич.За 3000 лева се взима нещо, което уж е добро на хартия, предлага филтър от брадата на дядо Коледа и тонизиране на въздуха с пот от Снежанка.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        spark написа:
                        Дайкин вадят доста куци модели напоследък, а от Дженерал единствено Nocria стават, но и те са на изчерпване вече. Новите им модели са олекотени отвсякъде. Съгласен съм и с jenshen73, че втора употреба японски климатици също е добър вариант (например Toshiba PDR, Sharp, Hitachi), но тук цените им са доста високи... Разликите в консумацията на ток при евтин/скъп климатик може да е тройна. Мерихме миналата зима в един приятел с нова "осака" за хилядо лева. При зададени 24 градуса (външна около 5-6) и при положение, че климатикът не беше спиран около 2 седмици му показваше към 460 вата консумация. Вкъщи климата харчеше около 160 вата... Но не само сметката за ток е важна, а и комфорта - шум, топлина на въздушната струя, он/офф режим (пукане на тръби и последващо форсиране на турбината) и т.н. Но за повечето хора избора на климатик е просто избор на марка + 9-ка или 12-ка.
                        Точно за това говоря.-хубав инвертор с голям коп ~200в/ч-китайска конвенционалка ~500в/ч-конвектор адакс примерно ~2000в/чкато цената за закупуване на 2 и 3 е приблизително еднаква.Естествено че основно сметката за тока е важна. Вече ако имаш претенции да ти е тих климатика, да не усещаш как духа и така нататък, естествено ще трябва да се бръкнеш. Климатика има нужда от често размразяване при температури около нулата, където влажността на въздуха е най-висока.А дните с температури под -10 -15 могат да се преброят на пръсти сигурно.Японските втора употреба, хмммм..... всичко им е на 100 волта. Ако нещо се развали, части няма. Нито майстори желаещи да ги ремонтират. Даже дистанционно заместител не можеш да намериш.

                        Коментар


                          Снощи запалих камината с едно малко чувалче дърва - ей така, за проба за този сезон - да си обезвъздуша радиаторите, да си видя настройките на терморелетата и т.н.Ами ще кажа едно - да го духат климатиците! Вярно че навън е топло, ама... Цялата къща беше с една равномерна и приятна топлина, даже прозорци отваряхме.Резултата е разход на 15тина кила дърва на стойност лев и пеесе Е и 10 минути от времето ми.Климатика посрамен замлъкна и по мои сметки се е включил чак много късно през нощта или към сутринта.Даже малкия се прибра от имен ден към 9 вечерта и вика - "Абе по различно е в къщи, по меко е топло..."За справка - климатика е Дайкин, не е Осака, Мидея, Нео или някаква друга шитня. Стои включен на 21 грдауса от средата на Октомври.Май-май за следващия сезон ще действаме с Емо Феникса за трансформацията му към термопомпа за парното
                          Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                          Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                          ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                          Коментар


                            spark написа:
                            Дайкин вадят доста куци модели напоследък, а от Дженерал единствено Nocria стават, но и те са на изчерпване вече. Новите им модели са олекотени отвсякъде. Съгласен съм и с jenshen73, че втора употреба японски климатици също е добър вариант (например Toshiba PDR, Sharp, Hitachi), но тук цените им са доста високи... Разликите в консумацията на ток при евтин/скъп климатик може да е тройна. Мерихме миналата зима в един приятел с нова "осака" за хилядо лева. При зададени 24 градуса (външна около 5-6) и при положение, че климатикът не беше спиран около 2 седмици му показваше към 460 вата консумация. Вкъщи климата харчеше около 160 вата... Но не само сметката за ток е важна, а и комфорта - шум, топлина на въздушната струя, он/офф режим (пукане на тръби и последващо форсиране на турбината) и т.н. Но за повечето хора избора на климатик е просто избор на марка + 9-ка или 12-ка.
                            Думите комфорт и климатик не бива да се употребяват в едно изречение. В къщи съм с висок клас японски (от изхвърлените). Единият е прословутият Toshiba 285NDR. Еми.. комфорт от него.. силно казано. Голяма духалка, тва е. Обаче сметките са прилични. Освен това КОП-а в поние не е точно като КОП-а вЕвропа, и разликата не е чак толкова голяма, колкото я изкарваш. Верно, че има, но чак три пъти - извинявай. И аз съм от тези, които биха дали 2500-3000лв. за нов климатик, ако ги имах разбира се. ТОлкова струват японските нови модели с КОП над 6.5. Чудесни машини, които се избиват във времето от икономия. А един климатик при добра поддръжка не виждам причина да не работи 10г. (например, може и 15).
                            "За да чуеш, трябва да мълчиш." (Оджиън)
                            Nissan Primera WP12 QR20DE, ГИ, '03
                            Tempra 1.6 (EX), Dedra 1.8/16V (R.I.P.), Delta 1.6/16V (R.I.P.), Astra X16XEL (EX)

                            Коментар


                              За камината ясно, ама тя върви с къща и двор

                              Коментар


                                Може и в апартамент. Виждал съм го, и е доста хубаво, бих казал
                                "За да чуеш, трябва да мълчиш." (Оджиън)
                                Nissan Primera WP12 QR20DE, ГИ, '03
                                Tempra 1.6 (EX), Dedra 1.8/16V (R.I.P.), Delta 1.6/16V (R.I.P.), Astra X16XEL (EX)

                                Коментар

                                Working...
                                X