Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Задачки -закачки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Дай пак със стотинките, по-лесно е. Значи отиваш при произволен човек на улицата и му заявяваш, че ако хвърли 1 лев, то вероятността да хвърли ези е 33%?Или отиваш при произволна майка в родилното и и казваш, че щом първото и дете с пол Х, то второто 66% ще е пол У и само 33% - Х?Второто събитие е НЕЗАВИСИМО от първото.Ред.: Всъщност сега се замислих, че това са задачки-закачки и не винаги представеният отговор трябва да е правилен. Аз съм израстнал с точните науки и просто не мога да осъзная такива безсмислени отговори, които някой някъде е казал, че са верни и представя някаква логика, която е далеч от истината, за вярна. Затова и назад по страниците така оспорвах представените решения на някои задачи. Тази е поредната.Ред. 2: Момче/момиче и момиче/момче също е един и същи случай, защото и двее отговарят на условието - едното да е момче.Ако такива задачи дават на математиците, ме е страх да си помисля как обучават лекари.На заачата на BO още няма отговор

    Коментар


      Stilo 1.9 JTD 115Hp

      Коментар


        MOYA написа:
        Immortal написа:
        ogi28b написа:
        ogi28b написа:
        Сега едно друго - Вървите по една пътека, която се разделя на 2 - лява и дясна. Лявата води към смъртта, а дясната - към спасението. На всяка от новите 2 има по един мъдрец. Единият винаги лъже, а другият винаги казва истината, само че не знаем кой кой е. Имате право да зададете само един въпрос към някой от двамата. Какъв трябва да е въпросът, за да разберете по коя пътека да тръгнете и да се спасите?
        Ей, това ме затрудни. Трябваше да ида да изпия една малка водка и едва като се върнах го измислих Без майтап, през цялото време си въртях разни варианти...Въпросът към който и да е от мъдреците е: "Ако попитам другия мъдрец, дали пътеката му води към спасението, той какво би ми отговорил?"Ако уцеля лъжец, пазещ пътеката на смъртта, той би трябвало да ми отговори "не".Ако уцеля казващ истината, пазещ пътеката към спасението, той би трябвало да отговори "да".Ако уцеля казващ истината, пазещ пътеката на смъртта, той би трябвало да отговори "не", и ако уцеля лъжец, пазещ пътеката на спасението, той пак ще ми отговори "да". Тоест, тръгвам по пътеката на мъдреца, с който разговарям, ако ми каже "да" и по другата пътека, ако ми каже "не".
        "Имате право да зададете само един въпрос към някой от двамата"................ само един въпрос
        Браво на Immortal, в общи линии е разбрал че трябва с въпрос към единия, да сондира И другия. Отговорът който знам за таази загадка е на практика същия:Кой път, според другия мъдрец е пътят към спасението?При така зададен въпрос, който и да уцелите, все ще ви посочат пътя към смъртта. И вие тръгвате по другия път Smile
        Добре де, въпросът е "Миришат ли ми чорапите?". След това няма нужда да чакате мъдреците да се навеждат и проверяват, защото си е казано в началото на самата задача че десният път е спасението
        Stilo 1.9 JTD 115Hp

        Коментар


          snake написа:
          Не се и съмнявам, че няма да се съгласиш. Като не възприемаш логиката ми, моля - написах ти и формулата. Ако и нея не възприемаш, нямам други козове.
          Начи глей ся.Тук никой не говори за по-малки и по-големи деца.Имаме неопределеност.Никъде не е казано кое от децата какво трябва да е.имаме както казах 2 варианта, като изключим да са две момичета:1. децата са разнополови2. децата са еднополовиЕ?

          Коментар


            Моята задачка беше съвсем сериозна. Е, разбира се, в задачата не е включена статистиката от биологията. Помислете върху следните неоспорими твърдения, факти, аксиоми: - Възможните комбинации между две зарчета са 36 (а не 21, както би било, ако считахме например 1 и 2 за еднакъв случай с 2 и 1)- Вероятността да се падне какъвто и да е чифт е 1/6 (а не 12/42, колкото би била, ако считахме например 6 и 6 за различен случай от 6 и 6)
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              snake написа:
              Моята задачка беше съвсем сериозна. Е, разбира се, в задачата не е включена статистиката от биологията. Помислете върху следните неоспорими твърдения, факти, аксиоми: - Възможните комбинации между две зарчета са 36 (а не 21, както би било, ако считахме например 1 и 2 за еднакъв случай с 2 и 1)
              Ами мисля, мисля.. и ето какво измислих:Ако едното зарче е червено, а другото синьо, примерно би имало значение кое от зарчетата какво показва.Но ако и двете са бели, И МЕН НЕ МЕ ИНТЕРЕСУВА КОЕ ОТ ТЯХ Е ЛЯВОТО И КОЕ ДЯСНОТО (примерно), ми е все едно кое от тях показва 1 и кое 2. Двете събития са еднакви. Имаме 1 и 2. Край. Точка. Това е едно събитие.

              Коментар


                Сега остава да пренапишеш и теорията на вероятностите.
                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                Коментар


                  Immortal написа:
                  Обяснете на някой, който вече има един син, че вероятността второто му дете с неизвестен пол да е пак момче е 1/3, а 2/3 е вероятно да е момиче

                  Коментар


                    Излагация. Yellow_Flash_Colorz_PDT_37 Няма смисъл да продължаваме спора, защото това е все едно да споря с радиото. Една задачка, в която даде грешен отговор, и сега ще налееш вода от 100 кладенеца, за да докажеш, че си прав.
                    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                    Коментар


                      Няма тука излагация.Имаме 2 събития които са НЕЗАВИСИМИ едно от друго.Едното събитие е А, и то е едното дете да е момче.Другото събитие е Б, и то е другото дете да е момче.Вероятността поотделно за всяко едно от децата да е момче е 50%.Това дали Б ще е момче или момиче НЕ ЗАВИСИ от това дали А е момче или момиче.В този случай изполваната по-горе от теб ( и от пишман учените в СУ) формула за условна вероятност НЕ Е ВАЛИДНА!В случая е валидно следното:И така:Вероятността А и В едновременно да са момчета е равна на произведението от вероятността А да е момче х вероятността В а е момче.Ние знаем обаче, че А (или В) е със сигурност момче.Т.е. ако А = 100%, то В = 50% и общата вероятност е Р(А n В) = 1 х 0,5 = 0,5(аналогично ако В =100%, то за А=50% и общата вероятност пак е 0.5.

                      Коментар


                        Така поставената задача разглежда два случая. В единия - има момче-момче, а в другия - момче-момиче. Никъде в задачата не е казано, че вторият случай трябва да се разглежда в двата си варианта - по-голямо момче, по-малко момиче (1) и обратно (2). Щом се пита за това каква е ветоятността за две еднакви, то остатъкът е да са две различни. Никой не се интересува от случая дали са различни (1) или (2).Грешно е да се разглежда случай на момче-момиче различно от момиче-момче, защото така в задачата се добавя изкуствено още една възможност. Такава няма. Децата или са еднополови, или разнополови. Не може да са два вида разнополови, както не може и да са два вида еднополови.

                        Коментар


                          да бе, голяма бъркотия е с тая условна вероятност, ама от половин час го гледам и не мога да не призная, че за мен е математически коректно. те събитията са независими, но има наложено условие, че се знае какво е едното дете и не са посочени никакви времеви релации. т.е. разглеждат се всички възможни изходи на събитието. така излизат само трите варианта - 2 момче+момиче и 1 - две момчета, щото по условие няма вариант за поотделно разглеждане на децата, от типа "тоз се родил сега, пък другият - после". така остава две момчета(0,25) отгоре и всичко, що има момче в него (0,75) отдолу. вижте страничката в уикипедията. ако ви интересува какъв е смисъла от подобна простотия - дава ви шанс от 2/3 да се издъните, като питате "кво праят твойте разбойници" някой приятел, за който си спомняте, че има две деца, едно от които сте убеден, че е момче.
                          браво 1,6/90 - 09 г.

                          Коментар


                            В заключение ще спомена, че Дидо никога няма да стане управител на казино, защото то би фалирало, ако като него тълкува теорията на вероятностите .А за ogi28b все още имам надежда да разбере . Ето пак примера със зарчетата. За по-лесно представи си, че едното зарче е червено, а другото синьо.- Възможните различни комбинации между две зарчета са 36. Не са 21, както би било, ако считахме например 1 и 2 за еднакъв случай с 2 и 1. Не са и 42, както би било, ако считахме 6 и 6 за различно от 6 и 6. И изобщо са 36 както и да ги смяташ.- Вероятността да се падне какъвто и да е чифт е 1/6. Не е например 12/42, колкото би била, ако считахме 6 и 6 за различен случай от 6 и 6.
                            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                            Коментар


                              то май и ти не си много наясно какво питаш и затова отидоха 3 страници писания по задачата. нулево правило в смятането е да се чете внимателно условието на задачата. при условието, което си дал, отговорът е 1/3. респективно, ако в условието пише да считаш 1 и 2 за еднакъв случай с 2 и 1, ще го считаш и толкова.
                              браво 1,6/90 - 09 г.

                              Коментар


                                Е тва твоето включване беше вече право в десетката :D . Какво питам - ами задачата съм я задал преди няколко страници. Оттогава само споря с хора, които отричат теорията на вероятностите в сегашния й вид. И доста успешно я пренаписаха. Ето го все пак условието на задачата: Семейство има две деца. Поне едно от тях е момче. Каква е вероятността и двете да са момчета?И естествено, че верният отговор на задачата е 1/3 . Обяснявам: имаме дете А и дете Б. В условието е казано, че поне едно от тях е момче. Ето ги вариантите, отговарящи на това условие: 1) А-момче Б-момче, 2) А-момче Б-момиче, 3) А-момиче Б-момче Две момчета имаме само в 1 от 3 възможни варианта. Следователно вероятността е 1/3.
                                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                                Коментар

                                Working...
                                X