Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Още един адвокат - за имот

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Още един адвокат - за имот

    Колеги, интересува ме някакви координати на адвокат, който се занимава с разните му там имоти, нотариални актове и т.н.Казуса, който ме интересува е главно:Като си закупя нов апартамент в строеж, приблизително на Акт14, след 2 месеца хваща Акт 15 и след около 6-7 месеца се очаква да хване Акт16.То ако го платя накуп какво трябва да изисквам? Интересува ме главно в нотариалния акт какво трябва да пише. Чух, че имало някакви видове - с право на ползване, с право на собственост и някакви такива правни нещица, които са много важни.Общо взето това е. Ако някой може да ми даде телефон да си уговоря час за консултация, съответно да не взима много пари на час ще бъда много щастлив. Една колежка ми даде един телефон на много "добър" само срещу сумата си от някакви 60Е на час за консултацията Не мисля, че това е пазарна цена - определено.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    това винаги съм харесвал в Българинавъпреки, че искаш да получиш съвет по въпрос от който нищо не разбирашопредели дали е реално възнаграждението на специалисткойто ще ти спести много повече пари

    Коментар


      #3
      Re: Още един адвокат - за имот

      BO написа:
      То ако го платя накуп какво трябва да изисквам? Интересува ме главно в нотариалния акт какво трябва да пише........ .
      Не съм адвокат, но всеки ден в работата се сблъсквам с такива проблеми.Първо никога не го купувай (на 100%) с плащане преди "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ГРУБ СТРОЕЖ" на фирмата която го продава. Това е документ, който се вади от общината след акт 14 (обикновено до 1 месец след акт 14) и удостоверява че сградата е изградена на груб строеж съобразно проекта. Едва тогава може да се пристъпи към вадене на данъчна оценка. Или по друг начин казано твоя имот вече го има в правното пространство.... Тогава вече в нот. АКТ си се описва имота и собствеността. (внимавай да не ти продадат правото на строеж само, че може да имаш големи главоболия в последствие)Второ имота трябва да се провери за тежести ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Обикновено Фирмата инвеститор го залага (ипотекира) за да получи кредит за изграждане на блока и ако е така, трябва да се заличи в агенцията по вписванията

      Коментар


        #4
        Колега, толкоз вземат адвокатите, пък за добър даже малко иска. Плюли са си в устите всичките и не смъкват. Също като архитекти, зъболекари и подобни са. За такова нещо не разчитай на форуми, намери един сериозен адвокат ако ще 500лв да му дадеш - нека свърши перфектно работата, ще ти спести хиляди главоболия после.Така е като вземаш апартамент, всеки приема че ти си с един чувал пари и цоца от теб. Стискаш зъби, плащаш и се молиш да се свърши най-сетне и да си сипеш ракийцата в новата колибка. Системата нарочно е направена да е такава, без нея няма да минеш.

        Коментар


          #5
          !

          Няма ’приблизително’ Акт 14 има ли и няма.  Ако има след плащане на определена част от цената (въпрос на пазарлък) получаваш нотариален акт за собствеността си. Иначе си платил по идеен проект и реално го няма на практика апартамента за да получиш нотариален акт.Без да съм много запознат 1 съвет - интересувай се - дали като си купиш апартамента в комплект с него ще получиш (в нориалния акт ще си пише) че получаваш % идеална част от земята под сградата (парцела на които се строи)Много е важно! Обикновено такава е практиката но съм виждал и такива строители които ти спестяват полагащата се част от парцела. И не знам каква е съдебната практика ама един ден не се знае, кое на кого е. Надали сградата ще падне но чисто хипотетично си остава ?са ако стане какво ще имаш после  БЕз да задълбаваме разбира се.Друг съвет за парко местата - ако са заложени в архитектурния план на сградата, си го купужаш с номер описана ала бала. Ако не ти прехвърлят пак допълнителна идеална част от парцела. А бе връткаво е. Аре и успех!

          Коментар


            #6
            Re: Още един адвокат - за имот

            Buch написа:
            BO написа:
            То ако го платя накуп какво трябва да изисквам? Интересува ме главно в нотариалния акт какво трябва да пише........ .
            Не съм адвокат, но всеки ден в работата се сблъсквам с такива проблеми.Първо никога не го купувай (на 100%) с плащане преди "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ГРУБ СТРОЕЖ" на фирмата която го продава. Това е документ, който се вади от общината след акт 14 (обикновено до 1 месец след акт 14) и удостоверява че сградата е изградена на груб строеж съобразно проекта. Едва тогава може да се пристъпи към вадене на данъчна оценка. Или по друг начин казано твоя имот вече го има в правното пространство.... Тогава вече в нот. АКТ си се описва имота и собствеността. (внимавай да не ти продадат правото на строеж само, че може да имаш големи главоболия в последствие)Второ имота трябва да се провери за тежести ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Обикновено Фирмата инвеститор го залага (ипотекира) за да получи кредит за изграждане на блока и ако е така, трябва да се заличи в агенцията по вписванията
            Ами точно нам е работата нещо от рода, което си писал ти и точно нещо от този род ми трябва.Та накратко, ако някой знае точно като съветите по разните му там АКТ14-15-16.Та в момента остава да му сложат покрива на последния етаж (кота било или нещо такова си).Чакам в момента да ми изкарат данъчната оценка (трябва да е готова в сряда), върху която трябва да платя 20% ДДС и още 3% за нотариуса, за да ми дадат нотариалния акт.С фирмата съм говорил, че при нотариална акт трябва да притежавам % от идеални части от земята.В момента земята е собственост все още на "собственика" който е на обезщетение. На акт-16 собственика прехвърля земята на фирмата строител, като фирмата строител прехвърля тогава идеални части от нея на собствениците на сградата.Чакам данъчната оценка също така, защото колкото е по-ранна данъчната оценка от строителството, толкова оценката на апартамента е по-ниска, съответно накрая и 23% от оценката, които трябва да платя ще бъдат по-ниска сума. Проблема ми казаха, че в този етап от строителството се очаква данъчна оценка от порядъка на 40.000лв. което както и да погледна са си 9200лв (тези 23%). Ако изчакам на Акт-15 се очаква да платя двойно за нотариалния акт, защото и тогава данъчната оценка ще бъде от рода на х2 от сегашната и т.н.Та накратко това е случая, и къде в него може да има подводни камъни.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #7
              Чета и се дивя!!! Какви 20%,какво ДДС.Данъчната оценка се вади от общината-данъчното и тази услуга струва от порядъка на 10-на лв.Вярно е че отскоро нотариалните услуги започнаха да се облагат с ДДС,т.е. ако досега примерно за нещо нот.такса е била 1000лв,то сега тя е 1200лв.Но това няма нищо общо с данъчната оценка и таксата която трябва да платиш.По тази логига аз примерно като си купих жилище и оценката му беше 100 000лв,то е трябвало да съм платил 20Клв....Явно нещо не си доразбрал или некой те мята на джанката...Ако искаш довечера след 20.30ч ми звънни/мисля че ми имаш телефона/-тогава съм си в къщи.Ще ти дам да говориш със съпругата ми-работи в нот.кантора и ежедневно прави такива неща...още повече довечера на гости ще ни бъде и нотариуса,така че ще получиш информация директно от извора!!!
              LANCIA DELTA II 1.6ie 75HP 835C1.000
              LANCIA KAPPA 2.0 20V 838A1.000-ex
              LANCIA DEDRA 1.8 105hp 835A2.046-ex
              Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 215hp
              Grande Punto 1.2 LPG

              Коментар


                #8
                Re: Още един адвокат - за имот

                BO написа:
                Buch написа:
                BO написа:
                То ако го платя накуп какво трябва да изисквам? Интересува ме главно в нотариалния акт какво трябва да пише........ .
                Не съм адвокат, но всеки ден в работата се сблъсквам с такива проблеми.Първо никога не го купувай (на 100%) с плащане преди "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ГРУБ СТРОЕЖ" на фирмата която го продава. Това е документ, който се вади от общината след акт 14 (обикновено до 1 месец след акт 14) и удостоверява че сградата е изградена на груб строеж съобразно проекта. Едва тогава може да се пристъпи към вадене на данъчна оценка. Или по друг начин казано твоя имот вече го има в правното пространство.... Тогава вече в нот. АКТ си се описва имота и собствеността. (внимавай да не ти продадат правото на строеж само, че може да имаш големи главоболия в последствие)Второ имота трябва да се провери за тежести ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Обикновено Фирмата инвеститор го залага (ипотекира) за да получи кредит за изграждане на блока и ако е така, трябва да се заличи в агенцията по вписванията
                Ами точно нам е работата нещо от рода, което си писал ти и точно нещо от този род ми трябва.Та накратко, ако някой знае точно като съветите по разните му там АКТ14-15-16.Та в момента остава да му сложат покрива на последния етаж (кота било или нещо такова си).Чакам в момента да ми изкарат данъчната оценка (трябва да е готова в сряда), върху която трябва да платя 20% ДДС и още 3% за нотариуса, за да ми дадат нотариалния акт.С фирмата съм говорил, че при нотариална акт трябва да притежавам % от идеални части от земята.В момента земята е собственост все още на "собственика" който е на обезщетение. На акт-16 собственика прехвърля земята на фирмата строител, като фирмата строител прехвърля тогава идеални части от нея на собствениците на сградата.Чакам данъчната оценка също така, защото колкото е по-ранна данъчната оценка от строителството, толкова оценката на апартамента е по-ниска, съответно накрая и 23% от оценката, които трябва да платя ще бъдат по-ниска сума. Проблема ми казаха, че в този етап от строителството се очаква данъчна оценка от порядъка на 40.000лв. което както и да погледна са си 9200лв (тези 23%). Ако изчакам на Акт-15 се очаква да платя двойно за нотариалния акт, защото и тогава данъчната оценка ще бъде от рода на х2 от сегашната и т.н.Та накратко това е случая, и къде в него може да има подводни камъни.
                .....не може да се извади данъчна оценка за конкретния апартамент, който купуваш преди да има удостоверение за груб строеж

                Коментар


                  #9
                  Нали и аз се занимавам в момента с покупка на апартамент. Та въпроса стои така поне според адвоката ми:1. След кота било се получава АКТ142. После строителя прави разделение на имота по апатаменти и подава молба в кадастъра за скици, след това взима данъчна оценка.3. Чак след като има тези документи той МОЖЕ да ти прехвърли апартамента и то като недовършено строителство и е добре ти да си сключиш с него договор за довършване, щото ако ти вземе всичките пари на куп - да не спре да работи по имота ти ...По принцип ако не искаш да изпуснеш имота се прави предварителен договор за покупко -продажба, където се уточнява всичко - до каква степен трява да ти е завуршен апартамента за да го приемеш, ама много подробно. Пишат се и неустойки за неспазване на срокове от строителя и от тебе и т.н.Моят съвет - без адвокат - няма да минеш.
                  Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                  Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                  ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                  Коментар


                    #10
                    Re: Още един адвокат - за имот

                    Buch написа:
                    BO написа:
                    Buch написа:
                    BO написа:
                    То ако го платя накуп какво трябва да изисквам? Интересува ме главно в нотариалния акт какво трябва да пише........ .
                    Не съм адвокат, но всеки ден в работата се сблъсквам с такива проблеми.Първо никога не го купувай (на 100%) с плащане преди "УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА ГРУБ СТРОЕЖ" на фирмата която го продава. Това е документ, който се вади от общината след акт 14 (обикновено до 1 месец след акт 14) и удостоверява че сградата е изградена на груб строеж съобразно проекта. Едва тогава може да се пристъпи към вадене на данъчна оценка. Или по друг начин казано твоя имот вече го има в правното пространство.... Тогава вече в нот. АКТ си се описва имота и собствеността. (внимавай да не ти продадат правото на строеж само, че може да имаш големи главоболия в последствие)Второ имота трябва да се провери за тежести ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Обикновено Фирмата инвеститор го залага (ипотекира) за да получи кредит за изграждане на блока и ако е така, трябва да се заличи в агенцията по вписванията
                    Ами точно нам е работата нещо от рода, което си писал ти и точно нещо от този род ми трябва.Та накратко, ако някой знае точно като съветите по разните му там АКТ14-15-16.Та в момента остава да му сложат покрива на последния етаж (кота било или нещо такова си).Чакам в момента да ми изкарат данъчната оценка (трябва да е готова в сряда), върху която трябва да платя 20% ДДС и още 3% за нотариуса, за да ми дадат нотариалния акт.С фирмата съм говорил, че при нотариална акт трябва да притежавам % от идеални части от земята.В момента земята е собственост все още на "собственика" който е на обезщетение. На акт-16 собственика прехвърля земята на фирмата строител, като фирмата строител прехвърля тогава идеални части от нея на собствениците на сградата.Чакам данъчната оценка също така, защото колкото е по-ранна данъчната оценка от строителството, толкова оценката на апартамента е по-ниска, съответно накрая и 23% от оценката, които трябва да платя ще бъдат по-ниска сума. Проблема ми казаха, че в този етап от строителството се очаква данъчна оценка от порядъка на 40.000лв. което както и да погледна са си 9200лв (тези 23%). Ако изчакам на Акт-15 се очаква да платя двойно за нотариалния акт, защото и тогава данъчната оценка ще бъде от рода на х2 от сегашната и т.н.Та накратко това е случая, и къде в него може да има подводни камъни.
                    .....не може да се извади данъчна оценка за конкретния апартамент, който купуваш преди да има удостоверение за груб строеж
                    Точно това е че може. Ако стане на кота-0 вече може да си давиш и на строежа данъчна оценка и се плащат по-малко данъци за натам.За това съм сигурен, защото съм вадил данъчна оценка на кота-0.За адвокат се обаждам ама искат чак за другата седмица, а аз искам началото на следващата най-късно за да съм подготвен.
                    A20DTH ЖТД ама не баш
                    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                    Коментар


                      #11
                      mitaka_71 написа:
                      Чета и се дивя!!! Какви 20%,какво ДДС.Данъчната оценка се вади от общината-данъчното и тази услуга струва от порядъка на 10-на лв.Вярно е че отскоро нотариалните услуги започнаха да се облагат с ДДС,т.е. ако досега примерно за нещо нот.такса е била 1000лв,то сега тя е 1200лв.Но това няма нищо общо с данъчната оценка и таксата която трябва да платиш.По тази логига аз примерно като си купих жилище и оценката му беше 100 000лв,то е трябвало да съм платил 20Клв....Явно нещо не си доразбрал или некой те мята на джанката...Ако искаш довечера след 20.30ч ми звънни/мисля че ми имаш телефона/-тогава съм си в къщи.Ще ти дам да говориш със съпругата ми-работи в нот.кантора и ежедневно прави такива неща...още повече довечера на гости ще ни бъде и нотариуса,така че ще получиш информация директно от извора!!!
                      А тези 20% се плащат на държавата като ДДС на това, което купуваш.А за да платиш тези 20% трябва да имаш оценка на това което купуваш - съответно ти трябва оценка.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        #12
                        BO написа:
                        mitaka_71 написа:
                        Чета и се дивя!!! Какви 20%,какво ДДС.Данъчната оценка се вади от общината-данъчното и тази услуга струва от порядъка на 10-на лв.Вярно е че отскоро нотариалните услуги започнаха да се облагат с ДДС,т.е. ако досега примерно за нещо нот.такса е била 1000лв,то сега тя е 1200лв.Но това няма нищо общо с данъчната оценка и таксата която трябва да платиш.По тази логига аз примерно като си купих жилище и оценката му беше 100 000лв,то е трябвало да съм платил 20Клв....Явно нещо не си доразбрал или некой те мята на джанката...Ако искаш довечера след 20.30ч ми звънни/мисля че ми имаш телефона/-тогава съм си в къщи.Ще ти дам да говориш със съпругата ми-работи в нот.кантора и ежедневно прави такива неща...още повече довечера на гости ще ни бъде и нотариуса,така че ще получиш информация директно от извора!!!
                        А тези 20% се плащат на държавата като ДДС на това, което купуваш.А за да платиш тези 20% трябва да имаш оценка на това което купуваш - съответно ти трябва оценка.
                        Стига бе приятелю,процентите-държавната такса е 2%,не 20...
                        LANCIA DELTA II 1.6ie 75HP 835C1.000
                        LANCIA KAPPA 2.0 20V 838A1.000-ex
                        LANCIA DEDRA 1.8 105hp 835A2.046-ex
                        Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 215hp
                        Grande Punto 1.2 LPG

                        Коментар


                          #13
                          Re: Още един адвокат - за имот

                          BO написа:
                          Чакам данъчната оценка също така, защото колкото е по-ранна данъчната оценка от строителството, толкова оценката на апартамента е по-ниска, съответно накрая и 23% от оценката, които трябва да платя ще бъдат по-ниска сума.
                          Това болднатото - какво е и защо е? Иначе си прав, полза от висока данъчна оценка нямаш. Сума ти такси и пр. се смятат на нейна база, ама за пръв път чувам за тези 23%. Ще дадеш ли повече инфо, плз?
                          Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

                          Коментар


                            #14
                            Аз лично бих изчакал дори до Акт 16, след което бих се уверил, че строителната фирма притежава парцела и има за това нотариален акт. Много правилно си писал, че за да ти даде идеални части от земята, фирмата трябва да я притежава самата тя. След това, преди изповядването бих изискал удостоверение за тежести, което се актуализира в деня преди изповядването или в самия ден на изповядването на сделката. И изобщо, макар цените да са по-ниски, поне аз доколкото имам познания, е крайно нежелателно да се плаща и да се извършват сделки преди Акт 16 - има прекалено много условности. В твоя случай, най-малкото земята още не принадлежи на фирмата, която иска да ти я продаде.
                            She was only a whisky maker but he loved her still.

                            Коментар


                              #15
                              ВО,ето ти набързо инфо от нотариуса-нямаше много време да ми отдели по телефона...пак казвам ако желаеш довечера ще може да разговаряш и да чуеш с точност.Това което ми отговори е:Взимаме данъчна оценка 50000/че лесно се смята/.В/у нея дължиш 50лв на агенцията по вписванията-т.е 50лв.2.5% местен данък на общината/за София е толкова/-50000х2.5%=1250лвНотариална такса-ориентировъчно ми каза/но те си имат калкулатор/-значи за 50000лв е около350-400лвАко ти изготвят нот.акт при нотариуса-за писането е още толкова-350-400лв.При нотариуса тези такси се облагат с 20%-значи на 800лв ти стават 960лв.И в крайна сметка до тук ти спират плащанията-сам си прави сметката: 1250+50+960=2260лвНищо общо с това което си си наумил...10 000лв Току що проверено по нот.калкулатор,който важи за цялата страна по наредба-за 50000лв нот.такса за изповядване,писане и изготвяне на 2 преписа е 776.40лв Така че сумата която ти сметнах ти пада с още 200лв
                              LANCIA DELTA II 1.6ie 75HP 835C1.000
                              LANCIA KAPPA 2.0 20V 838A1.000-ex
                              LANCIA DEDRA 1.8 105hp 835A2.046-ex
                              Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 215hp
                              Grande Punto 1.2 LPG

                              Коментар

                              Working...
                              X