Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хелп. Изграждане на LAN мрежа.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Хелп. Изграждане на LAN мрежа.

    Колеги, трябва да спретна едно малко проектче за изграждане на LAN мрежа във фирмата. В момента съществува подобие на мрежа, но тя е доста хаотична, зле администрирана и пр.Компютрите са повече от 100 и вероятно ще се множат. Те са (ще са) ситуирани на 2 отделни локации, отстоящи една от друга на 5-6 км. До сега съм ръчкал тук-там, където е имало проблем, но сега имаме желание да изградим една подредена мрежа, с домейн и йерархия на потребителите, с горещи WiFi места на достъп където е необходимо и т.н.От курсовете по мрежи в Русенския съм запомил един от преподавателите, че най-сигурно е сървър с Уиндоус 2000 Сървър + Новел Директори Сървър... Но не ми се е налагало да проектирам толкова голяма LAN мрежа.Някакви предположения?Предварително благодаря!

    #2
    Тегаво е и нееднозначно да се помогне така... Най-добрем след като има толкова много машини и условия да си наемете фирма да го изгради като хората, всяко друго самоделно нещо, особено ако не си наясно какво точно правиш в бъдеще може да ти скъса нервите от проблеми... А ако се закучи към късането ще се включат нервен шеф, бесни търговки и редови колеги безделници-мишкокликачи, и те изнервени от липсата на мрежа... Тежък е живота на админа :D . Аз ако действам сам бих карал по ЦИЦКО-то дето го бутам сега, а именно - изграждам си двете мрежи с ЦИЦКО обурудване (суичове и рутери където се налага), за да може лесно да се управлява кой къде и какво има право да пипа. После двата офиса ги свързваш заедно във виртуална мрежа - порарови се има такива оферти от повечето телекоми вече - БТК, Орбител и др., аз скоро се рових по въпроса и цените никак не са лоши. А относно сървърите - с 2 ръце за BSD, Solaris, че дори и Linux може би, но никога не бих доверил на Уиндоус да се занимава с административната част на мрежата. Сорим, предубеден съм и си го признавам, и няма кой да ме убеди в противното. Вярно е, че за другите системи се иска четене и бая настройки/писане, но резултата е несравним мисля. Мисля, че като за отправна точка би ти свършило работа, ще се радвам ако съм помогнал

    Коментар


      #3

      Коментар


        #4
        deadairplane написа:
        Не ми се започва старата вражда между джамове и пингвини, обаче човека иска да изгради корпоративна мрежа с домейн контролер, точно за по лесно администриране. А ти го съветваш за ОСи които не могат да бъдат домейн контролери. Офертата която предлагаш, мисля ще отпадне по подразбиране. От друга страна в Белене админите се прескачат и ще ти е бая трудно да намериш, някой който би бил способен да потдържа "смесена" мрежа от сървъри с различни ОСи. Така че избора ти се свежда до джам Само дето 2000 е дърт на библия и ще имаш бая ядове с него. (съдейки по личния си опит).
        :D Поне авторитетно си го написал. Само дето не е вярно. А относно администрирането, еми хубавото в повечето слачай е скъпо.С тоя Windows к’ъв uptime ще му предложиш ... 40 дена....?!?Аз викам Slackware малко ръчкане по самбата и всичко става ток и жица..... на равно с по-малкото пари за станция...

        Коментар


          #5
          Аз съм вносител на мрежови компоненти и мога да ти съдействам за всичко почти!Кабели, розетки, панели, ракове, суичове и т.н.А ако нямаш хората да ти изпълнят мрежата мога да ти препоръчам и фирми в региона!
          F31 BMW 320d

          Коментар


            #6

            Коментар


              #7
              Не бе само предлагам, това което би трябвало да се направи според мен. Виждал съм какви ли не невероятни неща, но все са свързани с много мангизи за щайги и UPS-и....Слакче е истината....:D

              Коментар


                #8
                Благодаря на всички за отговорите! Следващата седмица ще има яснота по въпроса за мрежата/ите.За Уиндоуса - всички си го знаеме!За Линукса - борил съм се малко с Ubuntu (и дериватитр му), с OpenSUSE и малко с OpenWRT. Slackware не съм виждал и пипал. Плаша се малко от терминала, но пък чичо Гугъл знае всичко Та за Slackware тя по-сложна дистрибуция ли е от по-горе споменаните приятелски ориентирани към потребителя дистрибуции? В смисъл настройките и с по-тежка борба ли се постигат?П.П. Имам приятел, който работи само с тази дистрибуция (Slackware), той предполагам ще помогне.

                Коментар


                  #9
                  Ако зннаеш РадХат, знаеш РедХат, ако знаеш Слак, знаеш Линукс.Не съм сигурен за кои настройки говориш, ако е до конфигурирането на системата за десктоп, то Слака си иска познания.Ако говориш за Самбата то това си е Самба на каквото и да е пуснеш си трябва знания.С две думи за да направиш това което искаш то трябват какво? ... знания Eй как го правят хората..... http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index....&key=397207099

                  Коментар

                  Working...
                  X