Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

й - Тема за правопис

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #76
    Irka_fihi написа:
    ...И е така и не е така, французите и англичаните слагат пълния член отпред и аз предпочитам да се придържам към тяхната граматика... Yellow_Flash_Colorz_PDT_04
    Винаги ми е правило впечатление, че жените схващате малко бавно граматиката и често поставяте пълните членове не на място Особени затруднения срещате с употребата им на турски и български Бях изпуснал това безценно мнение :D
    She was only a whisky maker but he loved her still.

    Коментар


      #77
      Вчера се зачетох в един форум с филологична насоченост. Оказва се, че и там, когато има спорове, прехвърчат искри, разменят се гневни реплики. Ето какво е казал някой си Жеко по въпроса за слятото писане :D :Жеко : Само едно не мога да разбера: Защо "вкъщи" се пише слято, а "в гъза"- не?!Въпросът звучи много логично .
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #78
        snake написа:
        Вчера се зачетох в един форум с филологична насоченост. Оказва се, че и там, когато има спорове, прехвърчат искри, разменят се гневни реплики. Ето какво е казал някой си Жеко по въпроса за слятото писане :D :Жеко : Само едно не мога да разбера: Защо "вкъщи" се пише слято, а "в гъза"- не?!Въпросът звучи много логично .
        Определено въпросът звучи логично. gantcho,До колкото знам Ирка е с българска фиололофия. Та се има на предвид, че поне членовете ги е научила, ако е била нередовна. Виж, запетайките са вече сложна работа. И аз съм се блещил на безумици...
        NOW: ???
        Ex: Fiat Bravo 1.6 16V 05.2000 - CA 3978 ??
        Ex: Fiat Bravo 1.2 16V 12.1999

        Коментар


          #79
          Колеги, а според вас "в къщи" или "вкъщи" е правилно? Аз съм позабравил малко нещата, но по-правилно според мен е "в къщи", а не слятото. За "в гъза" си е друга тема.П.П. Кое е правилно:1. Сам в къщи2. Сам вкъщиПриемаме, че бъгларският език е сложен и в случая се касае за следното:в къщи (множествено число на къща)вкъщи - у дома ... хм, бях отличник по Български, но си признавам - идея си нямам що за безумие е това...
          Steliyan's Life!
          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

          Коментар


            #80
            Преди със сигурност се пишеше "в къщи". От известно време навсякъде го пишат слято - "вкъщи". Прието е, че е една дума, наречие за място. Но защо това се отнася само за "вкъщи", а не например за "в самолет", аз не се наемам да отговоря. Мисля обаче, че се пише "в къщата", "в къщите". Никаква логика не виждам.
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              #81
              По мое време, когато бях ученик в малките класове, нямаше никакво съмнение как се пише това - граматически си беше правилно "в къщи". Минаха доста години, съответно определен период, когато явно съм обръщал по-малко внимание на граматичните правила (казарма, следване в технически ВУЗ...). Тогава в един момент се шокирах, когато в книгите които четях, съответно новоиздадени, започнах да срещам формата "вкъщи". В началото мислех, че е грешка. След многократното откриване на точно това съчетание се поинтересувах. Оказа се, че учените глави-филолози от БАН са приели това ново граматично правило и съответно то е влязло в сила. Не съм чул за това, тъй като явно е станало през гореспоменатия граматически неактивен период за мен
              FIAT Idea 1.9 Multijet 2004 г.
              FIAT Tipo 1.4i.e. 1995 г. - предишен. Служи вярно над 9 години!

              Коментар


                #82
                "Изнасилване на езика е промяната му за да се нагоди към неграмотните."Това преди минута го каза, човек гостуващ на Каналето. А Каналето излъчват архивни кадри.

                Коментар


                  #83
                  Ееех,хубава тема си бяхте заформили за правописа,ама и нея заключиха! Та,на въпроса - в българския език има много абсурди и изключения от правилата.Lane Staley беше писал в заключената тема,че трябва да имаш усет към езика и аз съм напълно съгласна с това! Има много неща,които знам как се пишат правилно,без да мога да обясня защо! Просто не ги знам по дефиниция.На изпита по морфология имам 3, и то само защото направих безупречен разбор на думите в зададеното ми изречение. По теория не знаех нищо,но ме пусна заради практическата задача. От 40 човека скъса 36 и аз до ден-днешен не вярвам,че съм от "миналите".Считам това за голям личен успех. В училище също много ми вървеше граматиката и когато правехме контролно по български,половината клас ме тормозеше да им подсказвам кое как се пише.Без бой си признавам,че слабо място все още ми е слято,полуслято и разделно писане.Има думи,които се замислям как се пишат или направо си ги проверявам.Също така съм изключително доволна,че в този форум много често се разгарят спорове за правовис! Има надежда за България! Ей Богу,не съм очаквала такава заинтересованост относно запетаи,редукция,ятов преглас и най-вече пълния член! Има случаи,когато масово се изписва грешно една дума и започвам да се чудя дали аз не греша!!! Ще дам и конкретен пример - много често,когато някой има рожден ден,в темата се пише,че е "удъртял"! Аз ли съм изтървала някоя лекция или думата се пише "одъртял"?Имаше и един спор за "коригирам" и мисля,че това е едно от изключенията от правилото - същ. е корекция,но глаголът - коригирам,а не корЕгира.Lane Staley да помага, аз му вярвам безрезервно,щом стане дума за граматика. И още нещо забравих да спомена - когато време оно ходех на частни уроци по БЕЛ за да се подготвя за кандидатстване,намирах правописни грешки на преподавателката! След мое запитване дали въпросната дума не се пише еди-как си,тя ми казваше,че ще провери! На следващия урок споменаваше,че съм била права! Като споделих това с майка ми,тя ме попита за какво си дава парите и кой кого учи?
                  "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
                  Ванга

                  Коментар


                    #84
                    Irka_fihi написа:
                    И още нещо забравих да спомена - когато време оно ходех на частни уроци по БЕЛ за да се подготвя за кандидатстване,намирах правописни грешки на преподавателката! След мое запитване дали въпросната дума не се пише еди-как си,тя ми казваше,че ще провери! На следващия урок споменаваше,че съм била права! Като споделих това с майка ми,тя ме попита за какво си дава парите и кой кого учи?
                    Това ми хареса

                    Коментар


                      #85
                      Irka_fihi написа:
                      ...и най-вече пълния член!
                      Все около пълния член го извърташ :D
                      Fiat Marea Weekend 1,6 16V

                      Коментар


                        #86
                        Да, членуването си е една интересна особеност на нашия език. Не може да не ви е направило впечатление - у нас живеят може би хиляди рускини и винаги безпогрешно можем да ги различим по начина им на говорене на езика ни. Ако ще и от 20 години да са у нас. Това, членуването, за нищо го нямат. Не могат да го възприемат и това е ...
                        FIAT Idea 1.9 Multijet 2004 г.
                        FIAT Tipo 1.4i.e. 1995 г. - предишен. Служи вярно над 9 години!

                        Коментар


                          #87
                          sugarboy написа:
                          Irka_fihi написа:
                          ...и най-вече пълния член!
                          Все около пълния член го извърташ :D
                          Ми...ко да прая,влече ме,признавам си. Това е най-симпатичната (и еротична) граматическа категория в българския език. Колкото до членуването - рускините имат проблем със заднопоставения определителен член. Жив пример - майка ми.Повече от 30 години живее в България,но още от време на време ми казва:"Дай ми чанта", а не "чантата".
                          "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
                          Ванга

                          Коментар


                            #88
                            stivst написа:
                            ... Не може да не ви е направило впечатление - у нас живеят може би хиляди рускини и винаги безпогрешно можем да ги различим по начина им на говорене на езика ни. Ако ще и от 20 години да са у нас. Това, членуването, за нищо го нямат. Не могат да го възприемат и това е ...
                            Според мен, не, че не могат, а просто НЕ ИСКАТ да го възприемат. Ако е имало желание, то то е щяло да надделее през тези десетилетия всекидневка употреба на български език, но е по-скоро въпрос на чест сякаш.
                            _______
                            146 JTD

                            Коментар


                              #89
                              Отплеснахме се от темата,колегииии!Ще се опитам да върна тръпката в темата,с риск някой да ме напсува. Ганчо,някъде по-горе беше написал "искажа" или нещо подобно. Пише се "изкажа",предполагам,че си бързал. Светкос, няма словосъчетание "на предвид"! Казва се "имам предвид".Употребата на всякакви предлози + предивид, е грешна!Пример - имам в предвидна предвидсреща се дори из по над предвид!!!Слято или разделно изписване на "вкъщи" и " в къщи" зависи от позицията на думата в изречението.Подобно на "затова" и " за това". "На връх" и "навръх".Важи и за частицата "не". Ето пример: Това е не истина,а откровена лъжа.ИТова няма да го кажем,защото ще бъде неистина.Има много такива примери.
                              "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
                              Ванга

                              Коментар


                                #90
                                Irka_fihi написа:
                                Отплеснахме се от темата,колегииии!... няма словосъчетание "на предвид"! Казва се "имам предвид".Употребата на всякакви предлози + предивид, е грешна!
                                Завинаги запомних как се пише "предвид" от доц.Кортенски в МЕИ-то. Човекът преподаваше по физика, но обичаше да дава акъл и в други области на живота. Ако на изпит му кажеш из/под/над/на... предвид, следващата му реплика беше - "Не си присъствал или внимавал на лекциите ми, колега !" . От тази реплика до оценка "Слаб 2" пътят беше много кратък :D . Караше ни да се гърчим на изпити, но някои от методите му оставиха незаличима диря в съзнанията ни .
                                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                                Коментар

                                Working...
                                X