Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

й - Тема за правопис

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #61
    sugarboy написа:
    Тук не става дума дали темите са свързани, а просто в случая "свързани" е страдателно причастие и преди такива причастия, както и преди деепричастия, трябва да има запетая.
    Тук е казано правилно. Клегата, който твърди, че няма запетая, изхожда от грешното схващане, че "свързани" е прилагателно. То всъщност е причатие.
    Alfa 147 JTD 115 hp
    ex Punto SX 1,2 (73 hp), 1994 +LPG

    Коментар


      #62
      Здравейте колеги,Чета и се радвам на инициативата да се хвърли светлина във все по-страшното положение на форума. Страшно в смисъл, че редовно попадам на запитвания на неуки и невежи новодошли, които освен раздела във който си мислят, че трябва да си зададат неграмотно написания въпрос, друго не четат. А и вероятно не са чели! Нито в училище, нито другаде! И много ме съмнява да са чели ЗДП! (За същите тиквеници, това ще рече Закон за Движение по Пътищата!)И как искате да има ред по улиците, когато масовия подрастващ шофьор е неграмотен или не му пука за правила и тям подобни?На такива аз просто не им отговарям! Нека срамните им писания останат да висят и да красят дипломите им за завършено образование! Призовавам и вас да не отговаряте на подобни запитвания!Поздрави!P.S. Написах това, защото за единият час, който ми беше нужен да си дойда от работа вкъщи, някой успешно беше доказал, че е неграмотен!
      Fiat Tipo 1,6 ie; '93; engine 159А3048; clima.

      Коментар


        #63
        Forsaken написа:
        Здравейте колеги,Чета и се радвам на инициативата да се хвърли светлина във все по-страшното положение на форума. Страшно в смисъл, че редовно попадам на запитвания на неуки и невежи новодошли, които освен раздела във който си мислят, че трябва да си зададат неграмотно написания въпрос, друго не четат. А и вероятно не са чели! Нито в училище, нито другаде! И много ме съмнява да са чели ЗДП! (За същите тиквеници, това ще рече Закон за Движение по Пътищата!)И как искате да има ред по улиците, когато масовия подрастващ шофьор е неграмотен или не му пука за правила и тям подобни?На такива аз просто не им отговарям! Нека срамните им писания останат да висят и да красят дипломите им за завършено образование! Призовавам и вас да не отговаряте на подобни запитвания!Поздрави!P.S. Написах това, защото за единият час, който ми беше нужен да си дойда от работа вкъщи, някой успешно беше доказал, че е неграмотен!
        Чукча не читател, чукча писател!Иначе съм съгласен. Самият аз отдавна съм спрял да отговарям на неграмотно написани постове.Ирка,
        Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

        Коментар


          #64
          chandler написа:
          sugarboy написа:
          Тук не става дума дали темите са свързани, а просто в случая "свързани" е страдателно причастие и преди такива причастия, както и преди деепричастия, трябва да има запетая.
          Тук е казано правилно. Клегата, който твърди, че няма запетая, изхожда от грешното схващане, че "свързани" е прилагателно. То всъщност е причатие.
          Да, не е прилагателно, но сега ще обясня какво съм имал предвид.Разбирам защо смятате, че е необходима запетая. И донякъде сте прави, но... В случая трябва да се разглежда как е съставено изречението. "Теми свързани..." се явява допълнение. Определение за допълнение - Допълнението е второстепенна част на изречението, която пояснява сказуемото и назовава предмет, засегнат от глаголното действие. Открива се с въпросите Какво?(Що?) Кого?, зададени заедно със сказуемото. Пред тях може да има предлог (за, на, от, с).Ако разделиш "теми" от "свързани с ...." де факто разделяш смислово свързана конструкция, която носи информация като едно цяло, а не като две отделни части. Само по себе си изречението " ... ще намерите теми." не носи смисъл. Носителят на смисъла е цялото - "теми свързани с ...." От тази гледна точка смятам, че не е необходима запетая. Смятам, че тук опраме до, както удачно каза колегата Ганчо, случая с ромба и квадрата. На засегнатите се извинявам, на опонентите се възхищавам и се надявам да имаме повече спорове за правопис, отколкото за политика.
          like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

          Коментар


            #65
            Аз ще искажа едно леко скандално становище. За мен лично, "истината за света на рока" е, че правилата за употреба на запетаи в българския език са прекалено строги, усложнени и излишно прескриптивни. Често дори след дълъг размисъл не мога да разбера каква смислова, интонационна или друга цел се преследва с поставянето на запетая на точно "това" място. Все пак съм и филолог, макар и не на нашенски В това отношение английският език е далеч по-прагматичен - запетаи се поставят доста свободно, почти винаги по усмотрение на автора и случаите, в които са абсолютно задължителни, са сведени до минимум. Единствената цел на запетаята е да се избегне объркване или двусмислица - т.е. запетаята изпълнява истинската си цел - улесняване на изказа.Така че, няма нужда да се караме за запетаи - те са най-дребния правописен проблем на някои колеги Поне лично аз за себе си знам, че точно запетаи бъркам често, но винаги предпочитам да пропусна запетая вместо да сложа излишна когато няма място за двусмислица.
            She was only a whisky maker but he loved her still.

            Коментар


              #66
              Знатее ли, че коагто чтеете нисапаното, вжано е прьвтаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ещ пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло! Е, да се пошегувам малко.
              Fiat Marea TD100

              Коментар


                #67
                Irka_fihi написа:
                vesko написа:
                За запетайките се хванали, моля ти се. Гле’йте к’во ста’а тука, ве!
                Добре, че не са се хванали за пълния член...
                Няма по-важно нещо от пълния член отзад...
                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                Нека Силата на бъде с Нас...

                Коментар


                  #68
                  iuly_vn написа:
                  Знатее ли, че коагто чтеете нисапаното, вжано е прьвтаа и поледсанта бквуа от дмаута да бдаът на мсятото си. Мжетое да рзбъракате мстеата на оастнаилте бвуки и все пак нпиасатноо ще прдъолажва да се чтее с лкоета. Твоа ещ пкаоже, че вскичтоо твоа вемре котео сте попрлеили в уилчище е нпразано, доасттънчо е блио да ви начуат да слгатае на мстяото им бутквие от наалчото и каря на вяска дмуа кяото пиеште. Приичнтаа е в нчиана по котйо виашят мъозк оработбва ирнфоцмаията. Ткаа уяспвате да преочттее нааписното джае кгаото нтио енда дмуа не е изиспана пвраинло! Е, да се пошегувам малко.
                  Това е и вярно, и не съвсем.Различните хора по различен начин въприемат написаното. Аз прочетох горното с лекота, дори НЕ ЗАБЕЛЯЗАХ, че буквите са разместени, докато не прочетох първото изречение. Но други хора, на които показах написаното не можаха да разчетат нито една дума.При едни погледът се плъзга по реда, сканирайки видяното, и мозъка го обръща в думи.При други се прочита всяка една буква, след което се съставя дума и т.н. Втория тип не са в състояние да прочетат горните писания, или поне им е много трудно.

                  Коментар


                    #69
                    Имах колега в МЕИ-то, който на лекции пишеше без гласни букви между съгласните, твърдеше, че са излишни и че без тях също схваща смисъла на думите и изреченията . Ето горното изречение без гласни букви между съгласните: "Имх клга в МЕИ-то, кто на лкции пшше бз глсни бкви, тврдше, че са излшни и че бз тях сщо схвща смсла на дмте и изрчнята." Правеше това механично, без да се замисля, със същата лекота, с която някои разбират текст, изговорен обратно.
                    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                    Коментар


                      #70
                      В казармата имах един набор, който съкращаваше Горна Мъртва Точка на Гор Мър Точ
                      like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                      Коментар


                        #71
                        snake написа:
                        Имах колега в МЕИ-то, който на лекции пишеше без гласни букви между съгласните, твърдеше, че са излишни и че без тях също схваща смисъла на думите и изреченията . Ето горното изречение без гласни букви между съгласните: "Имх клга в МЕИ-то, кто на лкции пшше бз глсни бкви, тврдше, че са излшни и че бз тях сщо схвща смсла на дмте и изрчнята." Правеше това механично, без да се замисля, със същата лекота, с която някои разбират текст, изговорен обратно.
                        Интересното е, че написах подобно мнение, но не го пуснах. И аз така пишех в МЕИ-то Явно е университетска черта Някои от писменостите в света не изписват гласните букви - в арабския език не се изписват, в иврит също. Изписват се само в началото и в края на думата ако са.

                        Коментар


                          #72
                          kiro_of_the_day написа:
                          Irka_fihi написа:
                          vesko написа:
                          За запетайките се хванали, моля ти се. Гле’йте к’во ста’а тука, ве!
                          Добре, че не са се хванали за пълния член...
                          Няма по-важно нещо от пълния член отзад...
                          И е така и не е така, французите и англичаните слагат пълния член отпред и аз предпочитам да се придържам към тяхната граматика... Yellow_Flash_Colorz_PDT_04
                          "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
                          Ванга

                          Коментар


                            #73
                            Къде падна пълният член ?
                            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                            Коментар


                              #74
                              Езиковеди от 14 български и европейски университети ще решават дали пълният член да отпадне от книжовните норми на българския език, тъй като правилото е изкуствено и употребата му е разколебана от интернет и медиите, пише "Монитор".Според специалистите е дошло времето за езикова промяна, която да доближи начина ни на говорене до писането. Идеята зрее от години.
                              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                              Коментар


                                #75
                                Irka_fihi написа:
                                kiro_of_the_day написа:
                                Irka_fihi написа:
                                vesko написа:
                                За запетайките се хванали, моля ти се. Гле’йте к’во ста’а тука, ве!
                                Добре, че не са се хванали за пълния член...
                                Няма по-важно нещо от пълния член отзад...
                                И е така и не е така, французите и англичаните слагат пълния член отпред и аз предпочитам да се придържам към тяхната граматика... Yellow_Flash_Colorz_PDT_04
                                Ирка, ще ми се всички жени да бяха като теб... Блазе му на мъжот ти!
                                Steliyan's Life!
                                FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                                Коментар

                                Working...
                                X