Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

й - Тема за правопис

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #46
    Tzarevo написа:
    Наистина понякога е неприятно да се пише неправилно но съм убеден,че повечето колеги го правят неволно или в бързане и това прави четенето по неприятно.
    а някой пък, изобщо нямат идея как се пише правилно. Някой са просто от новото поколение дето ч=4, ш=6 иииии така нататък, а други просто не знаят елементарни правила. Все пак, лесно се различават грешките от бързане и тези от неграмотност.Примерно: как се правилно се обесвъждошава?....има ли смисъл да коментирам?!Изобщо целия пост на колегата. Това запетайки, това как се формира изречение, че трябва да има начало и край..... давай да пишем, пък ние ще гадаем, какво е искал да каже автора
    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
    бившата:Фиат Темпра 1,6 мi 94г. с газ
    сегашната: Алфа Ромео 1,6 TS 99г. 120 кончета под капака
    ИТАЛФЕСТ 2007

    Коментар


      #47
      За да не спамя в темата за популяризиране на форума, ще повдигна една стара тема.И така, кое е правилното - с или без запетая ? 1) На страниците на форума ще намерите множество теми свързани с поддръжката на вашия автомобил.2) На страниците на форума ще намерите множество теми, свързани с поддръжката на вашия автомобил.Според мен правилен е вариант 2. В другата тема вече обясних защо смятам така. Може и да греша, може пък и да съм прав. Това са неща, които се учат в 5-6 клас.
      Lane Staley написа:
      snake написа:
      Мисля, че е свързано с темата. Все пак, ако подобно послание е от името на целия форум, е редно да бъде без правописни грешки. Знаете, че съм прост инженер и не претендирам за задълбочени филологични познания. Щом може да се каже: "На страниците на форума ще намерите множество теми, които са свързани...", следователно според мен трябва да има запетая, дори и да липсва ", които са" пред "свързани".
      И защо ви е да разделяте съществителното "теми" от прилагателното "свързани", което се отнася към него? Можело да се постави "които", е да, но не е, нали? То може да се вмъкне цяло изречение ( а ако беше Пруст можеше и цял разказ да вмъкне ), което наистина щеше да се наложи да се отдели със запетаи, но не би.
      Щом смяташ така, размени местата на "свързани" и "теми". Смисълът на изречението се променя, по-точно става безсмислено.
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #48
        Аз там отговорих на Lane Staley с цитати от книги.И аз мисля, че трябва запетая.

        Коментар


          #49
          snake написа:
          За да не спамя в темата за популяризиране на форума, ще повдигна една стара тема.И така, кое е правилното - с или без запетая ? 1) На страниците на форума ще намерите множество теми свързани с поддръжката на вашия автомобил.2) На страниците на форума ще намерите множество теми, свързани с поддръжката на вашия автомобил.Според мен правилен е вариант 2. В другата тема вече обясних защо смятам така. Може и да греша, може пък и да съм прав. Това са неща, които се учат в 5-6 клас.
          Lane Staley написа:
          snake написа:
          Мисля, че е свързано с темата. Все пак, ако подобно послание е от името на целия форум, е редно да бъде без правописни грешки. Знаете, че съм прост инженер и не претендирам за задълбочени филологични познания. Щом може да се каже: "На страниците на форума ще намерите множество теми, които са свързани...", следователно според мен трябва да има запетая, дори и да липсва ", които са" пред "свързани".
          И защо ви е да разделяте съществителното "теми" от прилагателното "свързани", което се отнася към него? Можело да се постави "които", е да, но не е, нали? То може да се вмъкне цяло изречение ( а ако беше Пруст можеше и цял разказ да вмъкне ), което наистина щеше да се наложи да се отдели със запетаи, но не би.
          Щом смяташ така, размени местата на "свързани" и "теми". Смисълът на изречението се променя, по-точно става безсмислено.
          Момчета,благодаря ви за разбирането и за това че не ми спамите темата
          FIAT FORUM BULGARIA
          Ракията е над политиката

          Видео от Италфест 2011

          Коментар


            #50
            Добре, сложете запетая. Трябва да свърша доста неща в офиса а в 6 тръгвам на път и ме чакат 400 километра, сега не ми е до това. Защо не трябва да има запетая ще се опитам да обясня друг път.П.С.Посъветваха ме да "се предам", защото не съм прав. Добре, предавам се. Тук достатъчно ли е или и в другата тема? :D
            like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

            Коментар


              #51
              Lane Staley иска да избяга Струва ми се, че на бира най-лесно ще се изясни, трябва ли, аджеба, запетая, или не Виж там, тез 400 км дали не минават през южна България (струва ми се, че не, ама пак де да знам...)

              Коментар


                #52
                Разменяме местата на съществителното "теми" и прилагателното "свързани". Резултат-безсмислица: "На страниците на форума ще намерите множество свързани теми с поддръжката на вашия автомобил.""Които" е част от изречението, макар че е изпуснато. По тази причина запетая трябва да има, все едно "които" присъства. Това съм го учил там някъде - 5-6 клас. Учителката ми, лека й пръст(загина при катастрофа), беше достолепна и високообразована жена, влюбена в професията си. Затова и имам много ясен спомен от тези години. Ако нещо в правилата за правопис оттогава се е променило, значи не съм прав.
                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                Коментар


                  #53
                  Уви, не минават Аз все още твърдя, че няма, само че ще обясня когато имам време.Към колегата snake:Ти си инженер и там не можеш да смениш хоризонталните и веритикалните напрежения, нали?Размяната на местата не е критерий. Ама никак.Дали тук имат учители по Български език:http://www.pmg-blg.com/forum/phpBB3/viewforum.php?f=45
                  like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                  Коментар


                    #54
                    Lane Staley написа:
                    Към колегата snake:Ти си инженер и там не можеш да смениш хоризонталните и веритикалните напрежения, нали?Размяната на местата не е критерий. Ама никак.
                    С размяната показах, че изречението има смисъл, само когато "свързани" е след "теми". Така че не става дума за просто определение, имаме скрито "които са", което налага да има запетая. Трудно ще се разберем през форума, да направим запитване в някой форум с филологична насоченост .
                    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                    Коментар


                      #55
                      накрая какво излиза дгд ЙЬо модераторите все съм се чудел за седмица ако няма модератори на какво ще заприлича форума :D
                      фиатче Браво 2.0

                      Коментар


                        #56
                        Тук не става дума дали темите са свързани, а просто в случая "свързани" е страдателно причастие и преди такива причастия, както и преди деепричастия, трябва да има запетая.
                        Fiat Marea Weekend 1,6 16V

                        Коментар


                          #57
                          За запетайките се хванали, моля ти се. Гле’йте к’во ста’а тука, ве!http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=44391
                          Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

                          Коментар


                            #58
                            vesko написа:
                            За запетайките се хванали, моля ти се. Гле’йте к’во ста’а тука, ве!http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=44391
                            Лоша работа...
                            The awkward moment when your sarcasm is so advanced that people actually think you are stupid.

                            Коментар


                              #59
                              Няма точки,няма запетаи.
                              FIAT FORUM BULGARIA
                              Ракията е над политиката

                              Видео от Италфест 2011

                              Коментар


                                #60
                                vesko написа:
                                За запетайките се хванали, моля ти се. Гле’йте к’во ста’а тука, ве!
                                Добре, че не са се хванали за пълния член...
                                "Не търсете възмездие.Рано или късно всеки плаща."
                                Ванга

                                Коментар

                                Working...
                                X