Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

й - Тема за правопис

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    й - Тема за правопис

    Пускам една тема за правопис. Нека да е без обиди, а да си помогнем взаимно. Ето една от най-честите и дразнещи грешки: неправилната употреба на й в края на съществителни в множествено число. Не съм филолог, колеги и със сигурност и аз допускам грешки, но все пак: забравете за й в края на дума, която е в множествено число. Много малко съществителни и то само в единствено число в българския език завършват на й (например критерий, викарий и др). В множествено число обаче става например "...оценява се по следните критерии".
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Знаеш ли сега колко нови теми ще трябва да се пуснат за всички видове грешки, които виждам тук Ако някой е много светнат по въпроса с българските запетайки, ще закопа и мен, въпреки че аз СЪМ филолог. Грешки всички допускаме, но тук наистина има момчета, на които просто не им се разбират мислите и това вече пречи на ефективната комуникация Хайде успех и дано си подобрим правописа - все пак това ни е роден език
    She was only a whisky maker but he loved her still.

    Коментар


      #3
      Уви! Бидейки модератор на този форум преди време, паднах в бой борейки се за правопис! Самият аз понякога допускам грешки, но не мисля, че уважаващ себе си човек може да пише, като второкласник! В крайна сметка основната причина да се откажа от функциите си бе именно тази - излезнаха ми с номера, че тук не било училище. Жалко за всички, които не умеят да боравят с родният си език!
      Frontera Sport, X20SE март 1998

      Коментар


        #4
        На мен най-често ми прави впечатление, че почти никой не ползва правилно сравнителна и превъзходна степен. Или е една дума или две отделни. А и "незнам", "немога" и т.н. Ако тирето за сравнието е трудно, то интервала се пропуска по-скоро от незнание, а не от спестяване на символ.

        Коментар


          #5
          Vladim написа:
          че тук не било училище.
          Като не е училище и като не се е научил, какво търси тук?Много ме дразни когато някои пишат, без да се съобразяват с основни правила. Започват изречения с малка буква, ползват цифри вместо букви, а да не говорим и за диалект.Но те и в живота са такива.чичо Нено
          Fiat Punto 1,1- 1996г.
          газ-бензин , "Lovato"

          Коментар


            #6
            A на мен ли лепнаха етикета учителка любима. Цял ден преправях мнения със запетаи, интервали и Ъ/А, О/У... не ми се изброява просто. Даже повечето пъти и не се подписах, че е модериран поста, няма за какво хората едва ли ще забележат разликата. Четат, както и пишат и явно си им харесва. Коя съм аз, че да се бъркам. Но все пак помогнах много теми и постове да станат разбираеми.На морето на плажа срещнах крилатата фраза:"Иди да си играеш при дедо ти на песока!" И в тоя ред на мисли отивам да си играя на "песока" и се лекувам от пристрастеността си.Хората на по 20-тина години излизат много образовани напоследък. СРАМ!
            SOUND Perceptions House Party [Plovdiv] - 16 may, Total Sport 1st floor

            Коментар


              #7
              Ами вижте, то си е малко радикално... И зависи от модераторите...Но като се види, че даден човек не покрива елементарни правописни и правоговорни норми - 1 предупреждение и после - бан!Дори и да си направи нов профил, няма да се е научил за 1 ден да пише и говори я - пак по същия начин.Говоря за непоправимите случаи, в които наистина не се разбира дори основната идея на написаното поради липса на на-елементарна граматика и правопис. Де да знам, не е адски демократично, но ако българите в България не се борим малко от малко за чистота на собствения си език, кой вместо нас?А и много се смъква нивото заради такива - ще заприличаме на GTI форум.
              She was only a whisky maker but he loved her still.

              Коментар


                #8
                EVITA написа:
                ...Хората на по 20-тина години излизат много образовани напоследък. СРАМ!
                Абсолютно! Неграмотността ни залива от всякъде! Най-опасна е тази по пътищата, тя убива!
                Frontera Sport, X20SE март 1998

                Коментар


                  #9
                  Не само й-то дразни. Дразнят също и думите мЪркуч, бУбина, различните вариации на амортисьор, акумулатор, резервоар и т.н....

                  Коментар


                    #10
                    Имам самочуствие, че пиша правилно. Но понякога бързам и допускам смешни грешки. Ако ги забележа ги поправям, но понякога не ги забелязвам.Отначало се дразнех много на грешките в писането на някои колеги, други, като Ключаря, бяха трагично-забавни. Изненадващо за мен станах по-толерантен - има много мнения написани по ужасен начин, които обаче съдържат много ценна информация или са много интересни като изразена позиция.Съчуствам на модераторите.
                    like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                    Коментар


                      #11
                      Аз също допускам грешки, човешко е! Въпросът е в тенденциозната незаинтересованост към четенето и правописа /защото си е свързано/. Който не е чел достатъчно, не знае да пише. Нали имаше една тема за интервю за работа и правопис на английски, еми смяхме се смяхме се, но като се усетихме забелязахме, че стана трагично. Един уважаващ себе си човек имащ обща култура трябва да знае правописа на най-често срещаните думи, ако не го знае да се допитва или просто да не ги пише. Това е най-лесното. Имаше едно време по български език един ярък пример какво огромно значение имат пунктоационните знаци:Да се обеси, не да се помилва!Да се обеси - не, да се помилва!Ако мислим за писането като нещо отговорно, ще се получат добри резултати.
                      SOUND Perceptions House Party [Plovdiv] - 16 may, Total Sport 1st floor

                      Коментар


                        #12
                        Аз винаги чета по няколко пъти, преди да натисна бутона "Прати", защото за мен е удоволствие да пратя грамотно написан и без грешки пост. Чудя се на някои хора, как не поглеждат първо какво са написали, а бързат да го пратят, и резултатът просто е потресаващ. А по такъв начин излагат най-вече себе си. Мисля също, че трябва да се увеличи нетърпимостта към неграмотно пишещите - не им трябва предупреждение, те няма да се научат да пишат. Така че направо трябва да бъдат изхвърляни - след като не можеш горе-долу смислено да формулираш това, което искаш да кажеш, нямаш право на комуникация с уважаващи себе си, а и другите, хора.
                        Fiat Marea Weekend 1,6 16V

                        Коментар


                          #13
                          Проблема с неграмотноста е заради образованието. Едно време, когато аз бях ученик ни беше страх от учителите. От наказанията. От факта, че като ти понижат с 1 степен поведението - където и да идеш ще те гледат като бандит. На мен ми понижиха поведението в 9клас - малко преди демокрацията - за 4.5 неизвинени отсъствия. И тези отсъствия бяха натрупани заради това, че някой ме е спрял на входа и не ме е пуснал в час, само защото сакото ми е било измачкано... След това, когато дойде демокрацията, а с нея и новия ми курсов - имаше доста търкания заради "поведението", докато в 3 курс не го премахнаха като отживелица. Все пак, страхът е полезен. Сега, благодарение на демокрацията учениците ходят в училище за всичко друго, но не и да се образоват. За това и повечето ни висшисти са само кухи профили, които ако се наложи да работят това, което са учили - ще им трябват години докато го научат ПАК... Това е само мое мнение, но мисля, че съм прав!
                          Steliyan's Life!
                          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                          Коментар


                            #14
                            На какви ли Очители ще попаднат нашите деца
                            SOUND Perceptions House Party [Plovdiv] - 16 may, Total Sport 1st floor

                            Коментар


                              #15
                              jenshen73 написа:
                              Проблема с неграмотноста е заради образованието. Едно време, когато аз бях ученик ни беше страх от учителите. От наказанията. От факта, че като ти понижат с 1 степен поведението - където и да идеш ще те гледат като бандит. На мен ми понижиха поведението в 9клас - малко преди демокрацията - за 4.5 неизвинени отсъствия. И тези отсъствия бяха натрупани заради това, че някой ме е спрял на входа и не ме е пуснал в час, само защото сакото ми е било измачкано... След това, когато дойде демокрацията, а с нея и новия ми курсов - имаше доста търкания заради "поведението", докато в 3 курс не го премахнаха като отживелица. Все пак, страхът е полезен. Сега, благодарение на демокрацията учениците ходят в училище за всичко друго, но не и да се образоват. За това и повечето ни висшисти са само кухи профили, които ако се наложи да работят това, което са учили - ще им трябват години докато го научат ПАК... Това е само мое мнение, но мисля, че съм прав!
                              Абсолютно си прав!Само с последното ПАК не съм съгласен. За да е ПАК, трябва веднъж да са го научили това нещо, а те не са...

                              Коментар

                              Working...
                              X