Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търся си работа!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    На мен пък - да загубя финала на US Open срещу Федерер.
    Fiat Marea Weekend 1,6 16V

    Коментар


      #17
      Sev написа:
      нещо подобно на въпроса за яйцето и кокошката се получава
      Първо да кажа, че не съм човек с големи нетни доходи (напротив).Защо цитирам точно това. Защото то ясно показва как не се разбира пазара на труд в тая държава.Ако направите допитване в 75% от ВУЗ-те, ще видите какво е отношението на студентите там.Ако трябва да го обобщя бих го раздели горе долу така:50% са там от болните амбиции на родителите си.40% за да търсят по-адекватен живот от този в "провинцията"6% от нужда да се образоват (имайки си собствен житейски път) - Хоби3% От гледна точка на кариерата (с нужното уважение се отнасят към образованието)1% Захванали са се с това след добре направен анализ кое и къде се котира. Т.е. са проучили пазара на труда.Не съм много сигурен, но може би ние сме държава с най-много и най-ниско платени икономисти, юристи, IT-спецове.... Тук стартовите заплати варират около 500-800 лв. В същото време един третокурсник от ХТМУ - черна металургия спокойно може да започне стаж в КЦМ за около и над тия пари с което гарантирано си оправя образованието. Същото важи за човек с интереси в хранително вкусовата промишленост започва се с над 1000лв. Като цяло РБ се превърна в една гробница на интелекти, чиято цел е да работят на бюро и да взимата европейски заплати от една страна и второ се навъдиха едни тарикати, които с минимум усилия и никаква инвестиция искат да правят пари (това са множеството дребни манифактурки за АЛ. дограма, пройзводство на МДЧ и ПДЧ мебели и т.н.). Което е голямата част от БГ пройзводството, където заплати се дават само защото на собственика не му се работи и хвърля дребни купейки за труда на околните. Много ми е интересно каква заплата се очаква във ’фирма’ с 5000 лв месечен оборот.За това аз лично виня на първо място семейсвото, на второ място е Образователната система.Е ако някой ми каже каква е логиката да завършиш с 5.75 класическата гимназия и след това да учиш Машиностроене, наред с дузина колеги от различни техмикуми, като поставен до тях ти си абсолютен лайк без грам технически познания и тук не става въпрос "нали за това съм там да се уча" щото висшето образование не е училище, а среда в която ти затвърждаваш някакви интереси и придобиваш различна квалификация.И те така.... :D преди да си губите времето мислете.....

      Коментар


        #18
        те и ВУЗ-овете ни са ни... :D много теория, практика = нула (говоря за ТУ-София)много преподаватели с разбирания и знания от преди 30 години, останалите си въртят бизнеса и стоят в университета за престижа да имат титла пред името си (това също е свързано с темата в момента и заплащането)като че ли всичко е така направено, да излезеш от университета с едната диплома и почти никакви реални знания по специалността
        2015 Renault Megane Expression GT
        2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
        Всичко за FIAT Bravo 2007

        Коментар


          #19
          Я да завъртя от другата страна въпроса. По-лесно е да си шеф или работник? Ха сега да ви видя

          Коментар


            #20
            Всичко се ръководи от интереса колеги... Те факторите за това състояние са много и не могат да бъдат обобщени така на бързо. Аз ще ви кажа как разсъждавам от моята гледна точка... Завърших строителен техникум след това в УАСГ. Е който е учил в този университет знае, че не е никак лесно с всичките тези проекти... заверки изпити и т.н. Т.е. ако искаш да бъдеш "примерен" студент определено не може да учиш и работиш едновременно. Колегите, които работеха просто не можеха да смогнат и прекъсваха... Болшенството не работеха, но пак трудно се оправяха. В същото време студентски години...... всеки иска да си поживее малко. Та мисълта ми бе, че не е ей така протоколно да ходиш 5 год и да си вземеш дипломата... трябва да се положат доста усилия и нерви. Колегите, които не бяха така да се каже упорити и целеустремени, много закъсваха с проекти изпити и т.н. защото за усилията които трябваше да положат не виждаха никакъв стимул насреща. Преди 2 год. ако започнеш в проектантска фирма в София се предлагаха суми от сорта на 400-500лв... ( не говоря за архитекти) Да не говорим че аз като си търсех работа, една проектантка ми предложи космическата сума от 240лв.... Е какъв е смисъла да си скъсаш задника 5 год. и да излезеш и да ти се подиграват... като същите пари ги дават за къде къде по-некфалифициран труд. Та затова никой и не бързаше толкова да се дипломира... просто нямаше стимул... или поне не се усеща този стимул веднага. До като в други държави ... да... като се дипломираш и си млад специалист няма да взимаш 10000 евро заплата на момента, но няма да взимаш и 2 пъти по-малко от един шофьор.... т.е. започваш на едно съвсем прилично ниво (много по-добро от това ако не си учил) и тепърва започваш да се развиваш... Да не говорим, че има специалности които пък и за в бъдеще не се вижда никаква перспектива освен да креташ с някаква мижавка заплатка. Та така.....
            Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

            Коментар


              #21
              noriaga написа:
              Всичко се ръководи от интереса колеги... Те факторите за това състояние са много и не могат да бъдат обобщени така на бързо. Аз ще ви кажа как разсъждавам от моята гледна точка... Завърших строителен техникум след това в УАСГ. Е който е учил в този университет знае, че не е никак лесно с всичките тези проекти... заверки изпити и т.н. Т.е. ако искаш да бъдеш "примерен" студент определено не може да учиш и работиш едновременно. Колегите, които работеха просто не можеха да смогнат и прекъсваха... Болшенството не работеха, но пак трудно се оправяха. В същото време студентски години...... всеки иска да си поживее малко. Та мисълта ми бе, че не е ей така протоколно да ходиш 5 год и да си вземеш дипломата... трябва да се положат доста усилия и нерви. Колегите, които не бяха така да се каже упорити и целеустремени, много закъсваха с проекти изпити и т.н. защото за усилията които трябваше да положат не виждаха никакъв стимул насреща. Преди 2 год. ако започнеш в проектантска фирма в София се предлагаха суми от сорта на 400-500лв... ( не говоря за архитекти) Да не говорим че аз като си търсех работа, една проектантка ми предложи космическата сума от 240лв.... Е какъв е смисъла да си скъсаш задника 5 год. и да излезеш и да ти се подиграват... като същите пари ги дават за къде къде по-некфалифициран труд. Та затова никой и не бързаше толкова да се дипломира... просто нямаше стимул... или поне не се усеща този стимул веднага. До като в други държави ... да... като се дипломираш и си млад специалист няма да взимаш 10000 евро заплата на момента, но няма да взимаш и 2 пъти по-малко от един шофьор.... т.е. започваш на едно съвсем прилично ниво (много по-добро от това ако не си учил) и тепърва започваш да се развиваш... Да не говорим, че има специалности които пък и за в бъдеще не се вижда никаква перспектива освен да креташ с някаква мижавка заплатка. Та така.....
              Нориага по принцип съм съгласен с теб, нека само да не омаловажаваме и хората които работят тежка или не толкова квалифицирана работа, защото все пак и на тях не им е лесно да им изкача камбура за 20-25лв/ден. На никой не е лесно. То затова безработицата в БГ намаля, щото хората избягаха навън. Огледайте се извън София и Варна и да кажем Бургас. По останалите места хора не останаха. Затова и безработни няма :D Сега по темата - ами има го и факта, че като цяло в много от случаите като излизаш от университета не знаеш нищо, а всичко идва с практика. Това не можеш да го отречеш, особено след като си завършил УАСГ. Освен това, как на хората да не им се виждат много 1000лв., като по провинцията взимат по 300-350?Естествено, че 1000лв ще им се виждат много, защото като няма къде да идат си нагласят бюджета за месеца към своите доходи, демек 300-350лв. Като гледам тук, а и не само, хората все още мислят как да избягат, което е тъжно, но фактите са такива - в България живота става все по-труден, въпреки че все се лъжем, че става по-добре. По-добре ама друг път.
              N.Y. State of Mind

              Коментар


                #22
                В нормалните държави, има един факт, който не е за пренебрегване (когато става въпрос за ученето). Та там.., защото са по-прости от нас, и големи и малки фирми наблюдават учащите, гледат развитието им...и им предлагат работа и договори още докато учат. Та, този ученик там, знае за какво учи, знае, че е подсигурен... и от него се иска само да продължи да се развива. Тук надали някога ще стане така.
                Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

                Коментар


                  #23
                  nikki_sixx написа:
                  В нормалните държави, има един факт, който не е за пренебрегване (когато става въпрос за ученето). Та там.., защото са по-прости от нас, и големи и малки фирми наблюдават учащите, гледат развитието им...и им предлагат работа и договори още докато учат. Та, този ученик там, знае за какво учи, знае, че е подсигурен... и от него се иска само да продължи да се развива. Тук надали някога ще стане така.
                  Абе и тук има наченки на такива работи. Например в София много фармацевтични фирми предлагат работа на незавършили фармацевти при нелоши условия, ама пак говорим за един сектор само и пак само в София...Иначе тези неща ги прави най-умният политик в България - Доган(казвам най-умния щото вече колко правителства всъщност той е на власт). Плаща на турците в УНСС образованието и после ги взима при негови фирми на работа. Даже аз като кандидатствах имаше един много смешен случай там с една негова племенница която се казваше Танер и беше приета с отличен 6.00 и съответно първа в класирането, само че при момчетата...малоумниците от УНСС не се усетили, че Танер е женско име :D
                  N.Y. State of Mind

                  Коментар


                    #24
                    LiGuru написа:
                    Sev написа:
                    нещо подобно на въпроса за яйцето и кокошката се получава
                    Първо да кажа, че не съм човек с големи нетни доходи (напротив).Защо цитирам точно това. Защото то ясно показва как не се разбира пазара на труд в тая държава.Ако направите допитване в 75% от ВУЗ-те, ще видите какво е отношението на студентите там.Ако трябва да го обобщя бих го раздели горе долу така:50% са там от болните амбиции на родителите си.40% за да търсят по-адекватен живот от този в "провинцията"6% от нужда да се образоват (имайки си собствен житейски път) - Хоби3% От гледна точка на кариерата (с нужното уважение се отнасят към образованието)1% Захванали са се с това след добре направен анализ кое и къде се котира. Т.е. са проучили пазара на труда.Не съм много сигурен, но може би ние сме държава с най-много и най-ниско платени икономисти, юристи, IT-спецове.... Тук стартовите заплати варират около 500-800 лв. В същото време един третокурсник от ХТМУ - черна металургия спокойно може да започне стаж в КЦМ за около и над тия пари с което гарантирано си оправя образованието. Същото важи за човек с интереси в хранително вкусовата промишленост започва се с над 1000лв. Като цяло РБ се превърна в една гробница на интелекти, чиято цел е да работят на бюро и да взимата европейски заплати от една страна и второ се навъдиха едни тарикати, които с минимум усилия и никаква инвестиция искат да правят пари (това са множеството дребни манифактурки за АЛ. дограма, пройзводство на МДЧ и ПДЧ мебели и т.н.). Което е голямата част от БГ пройзводството, където заплати се дават само защото на собственика не му се работи и хвърля дребни купейки за труда на околните. Много ми е интересно каква заплата се очаква във ’фирма’ с 5000 лв месечен оборот.За това аз лично виня на първо място семейсвото, на второ място е Образователната система.Е ако някой ми каже каква е логиката да завършиш с 5.75 класическата гимназия и след това да учиш Машиностроене, наред с дузина колеги от различни техмикуми, като поставен до тях ти си абсолютен лайк без грам технически познания и тук не става въпрос "нали за това съм там да се уча" щото висшето образование не е училище, а среда в която ти затвърждаваш някакви интереси и придобиваш различна квалификация.И те така.... :D преди да си губите времето мислете.....
                    Абе навсякъде е различно, но ще дам два примера:/1. Мой приятел работи изключително отговорна работа във българска фирма с нетна официална печалба около 200 000 000 лева!Около 1000 души персонал докарват тази печалба, а той взима заплата от 1500 кинта, от време на време премийки, но по-редовно им режат от заплатите заради най-различни неща... За идентична длъжност на запад се взимат от 10 000 евро нагоре... Е 2. Аз лично от 5 години насам докарвам между 500 000 и 2 000 000 лева годишно в бюджета на държавата, като поне половината от тези пари можеха и да не влязат никога в бюджета АКО бай Ви kiro_of_the_day беше жмал или не си беше вършил съвестно работата...За тези си усилия едва миналата година получих признание в размер на 1 и 1/2 брутна месечна заплата като добавка към редовната ми такава ... Трябваше ПО ЗАКОН да получа далеч повече почти годишния ми доход още веднъж, но шефа взе разликата до него .... Е... Иначе си прав за повечето неща... Но тук не говорим за образовение, не еч няма общо , а за съвсем друго... Просто докато не се строшат няколко глави - няма да стане... Хората на запад тия заплати с кръв са ги изкарали.Един капиталист докато работниците му си траят и докато има кой да се навие да бачка за същите пари - НИКОГА няма да вдигне доходите им - защо му е да го прави!?!?!?
                    VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                    VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                    VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                    VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                    Нека Силата на бъде с Нас...

                    Коментар


                      #25
                      да, интересното е, че само се лъжем. всеки ден ни говорят по медии колко по-добре ставало, как вече имало 1300 нови автомобила само до май месец в БГ и т.н. глупости. истината е, че за да останеш тук трябва много да се бориш и дори да спечелиш, пак ще си по-назад във финансово и социално отношение от братчед ти, който е заминал навън и работи нещо не особенно квалифицирано и все пак не съвсем най-долното. а да приемем, че и по този фактор го настигнеш и минеш- то непременно ще дойде един ден, когато самата "организация" ще те преебе. недай си боже пиян да те отнесе, камионите дето минават през махалата ти ще се блъзнат в къщата ти, ще се наложи да влезеш в болница и там няма д аимат спринцовки, ще викнеш бърза помощ и тя ще дойде след 1 час/вече е късно/, в най-добрия случай ще успееш да се пенсионираш и ще бъдеш награден със 120 лв на месец. едно време знаех, че трябва да бягам, направих много неща, за д аостана в Бг, защото това искам. но вече не мога да смогвам заплатата ми да изпреварва постоянно поскъпващия живот. преди 2.5 години билетчето в адския транспорт беше 50 стотинки. сега е лев. малко заплати са се вдигнали двойно за 2.5 год. изключвайки случаите- тогава си бил студент и си бачкал продавач- вземал си 200 лв, сега бачкаш по специалността и вземаш 400. става дума за реално повишение на един специалист. олиото беше 1 лв. сега не знам колко е вече, ама май е над 3.
                      Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                      Fiat Bravo'97 1,6 16v
                      Fiat Tempra'91 1,6 mono

                      Коментар


                        #26
                        sachma написа:
                        noriaga написа:
                        Всичко се ръководи от интереса колеги... Те факторите за това състояние са много и не могат да бъдат обобщени така на бързо. Аз ще ви кажа как разсъждавам от моята гледна точка... Завърших строителен техникум след това в УАСГ. Е който е учил в този университет знае, че не е никак лесно с всичките тези проекти... заверки изпити и т.н. Т.е. ако искаш да бъдеш "примерен" студент определено не може да учиш и работиш едновременно. Колегите, които работеха просто не можеха да смогнат и прекъсваха... Болшенството не работеха, но пак трудно се оправяха. В същото време студентски години...... всеки иска да си поживее малко. Та мисълта ми бе, че не е ей така протоколно да ходиш 5 год и да си вземеш дипломата... трябва да се положат доста усилия и нерви. Колегите, които не бяха така да се каже упорити и целеустремени, много закъсваха с проекти изпити и т.н. защото за усилията които трябваше да положат не виждаха никакъв стимул насреща. Преди 2 год. ако започнеш в проектантска фирма в София се предлагаха суми от сорта на 400-500лв... ( не говоря за архитекти) Да не говорим че аз като си търсех работа, една проектантка ми предложи космическата сума от 240лв.... Е какъв е смисъла да си скъсаш задника 5 год. и да излезеш и да ти се подиграват... като същите пари ги дават за къде къде по-некфалифициран труд. Та затова никой и не бързаше толкова да се дипломира... просто нямаше стимул... или поне не се усеща този стимул веднага. До като в други държави ... да... като се дипломираш и си млад специалист няма да взимаш 10000 евро заплата на момента, но няма да взимаш и 2 пъти по-малко от един шофьор.... т.е. започваш на едно съвсем прилично ниво (много по-добро от това ако не си учил) и тепърва започваш да се развиваш... Да не говорим, че има специалности които пък и за в бъдеще не се вижда никаква перспектива освен да креташ с някаква мижавка заплатка. Та така.....
                        Нориага по принцип съм съгласен с теб, нека само да не омаловажаваме и хората които работят тежка или не толкова квалифицирана работа, защото все пак и на тях не им е лесно да им изкача камбура за 20-25лв/ден. На никой не е лесно. То затова безработицата в БГ намаля, щото хората избягаха навън. Огледайте се извън София и Варна и да кажем Бургас.
                        Не не си ме разбрал. Не искам да омаловажавам хората без образование, дори напротив. Просто стана на въпрос... А една от идейте които забравих да кажа е, че тези 5 год учене... това не е ли една инвестиция... в това време ти си инвестирал труд, нерви.... проспуснати ползи, като заплати ако си работил през това време... И изведнъж тази инвестиция се оказва губеща... Е за това се губи стимула от ученето
                        Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                        Коментар


                          #27
                          noriaga, адски си прав.Това последното беше причината да се откажа от първото си образование - в ТУ Варна. Мечтата ми беше да пътувам с кораби, бях и такава специалност... обаче докато се потях над изпити и изнемогвах с парите, които нашите ми пращаха (тогава нямаше как да се работи и да се учи, просто по цял ден бяхме ангажирани в института - говоря за 1990 година), а моите бивши съученици започнаха да работят и изкарваха "космически" - за мен - суми. Понакупиха си коли, това-онова.И аз понеже поокъсах и с няколко изпита (а тогава го нямаше условното записване в по-горен курс), реших да работя. Почнах работа в ТЕЦ Варна, където ми се скъсваше гьона, но пък взимах 2 пъти повече от майка ми ... Голям кеф, само дето ме прибраха в казармата и там все пак ми дойде акъла, че без образование не може...

                          Коментар


                            #28
                            pakumba написа:
                            не мога да смогвам заплатата ми да изпреварва постоянно поскъпващия живот
                            Ми ти си добре бе, колега, щом заплатата ти постоянно изпреварва инфлацията Майтапче, знам, че си искал да кажеш точно обратното - lapsus linguae :D Сериозно по въпроса - мога само от сърце да пожелая на колегата да си намери работа за да си гледа дечицата. И аз съм баща на двама сина и съчувствам и стискам палци. А иначе, в тази държава никога нищо не е било наред. Друг колега пък спомена нещо за мизерните пенсии - ами ето един начин, по който държавата ни ограбва. Ограбва ни първо като ни взема парите за пенсии без да имаме лични осигурителни сметки. Ограбва ни, след като ни взема всички тези пари, а после няма да ни плати нищо - средната продължителност на живота за мъжете у нас е 67 год. а се пенсионираме на 65 - всичко е изчислено да плащаме цял живот без да получим нищо. Няколко колеги на баща ми се споминаха - единият човек месец преди пенсия, другият - 6 месеца след От мен и работодателя ми, държавата мило прибира сума за социални осигуровки ПО-ВИСОКА от максималната пенсия. И така 35 години, за да получавам после средно 2 години пенсия - ами лихвите за всички тези години.И естествено, хората нямат интерес да се осигуряват, сива икономика. А работодателите пък го дават и те повечето през просото.Отделно дето повечето искат да работиш, но ако може ТИ да им плащаш за тази чест. Ще минат години преди да придобием навика да си търсим правата както на запад . Само си чешем езиците. В това число и аз :D
                            She was only a whisky maker but he loved her still.

                            Коментар


                              #29
                              Давайте да пишем по форумите и да се жалваме, а пред парламента кой ще отиде?? Ако искате аз? Всеки си мълчи и се жалва в тесен кръг, никой не вдига глас. Никой не ходи да глсаува, и затова комунистите и турците ни е=ат в д==етата. Това е положението! Тишина на Анфийлд, дето викаше един... Първо бакшишите, после учители, после лекари, после миньори, после кремиковци, после бай Гюро.... а що не излязоха всички едновременно, питам ? А във франция как е - днес някъде в някое село някоя чистачка дудне че не са и купили препарат и не може да работи и да си вземе парите, а утре - цяла франция е залята от стачки и безредици и сблъсъци с полицията. Ама ние сме по-различни - важно е да имаме пари да си купиме цигарите и пиенето, и другото - има кой да му мисли. Има кой да гласува, има кой да управлява. Днес ни взеха 825 милиона евро. По 150 евро от всеки пълнолетен българин Утре ще ни вземат още толкова, с лихвите, ще ни изключат, ще си вземат сърбите вместо нас. Само чакат радко младич да го хванат и са готови. А ние - давайте да се лъжем из форумите, и да си се жалваме един на друг. Колко от вас, недоволни люде, се включиха в протеста с/у цените на горивата? 20 коли? 30 коли? Аааа, не, те бяха общо 30, от всички форуми.... за к’во говориме...

                              Коментар


                                #30
                                Не съм много сигурен, но може би ние сме държава с най-много и най-ниско платени икономисти, юристи, IT-спецове.... Тук стартовите заплати варират около 500-800 лв. В същото време един третокурсник от ХТМУ - черна металургия спокойно може да започне стаж в КЦМ за около и над тия пари с което гарантирано си оправя образованието. Същото важи за човек с интереси в хранително вкусовата промишленост започва се с над 1000лв.
                                вчера не можах да отговоря на това... не си прав колега LiGuru... сестра ми е завършила хранително вкусовата промишленост... вино-пиво... с 3 езика е... взима около 600 пари с вече 6 г. стаж... шофьора на директора и той взима толкова... повече няма да коментирам...п.п. остава ми само хубавото вино и ракия
                                Fiat Punto 1.1-Синята птица
                                Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                                Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                                Коментар

                                Working...
                                X