Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бойна слава - 26.07.811-то лето господне...

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    jenshen73 написа:
    Стига бе, 681г. след христа, ти ми говориш за хиляди и милиони 20 000 мъже, годни да носят оръжие са си 20 легиона както и да ги погледнеш. Великият РИМ не е имал толкова войска. Хайде де хора, осъзнайте се... да се говори с такива цифри за праисторията си е направо кощунство ТО все едно Мойсей като тръгнал с 400 000 Евреи от Египет ще излезе, че АСПАРУХ е водел едва ли не цялата монголска орда със все китайската империя пфф
    Дано има наоколо историци за да потвърдят това, което съм написал. Доколкото си спонмям, пехотните римски легиони от имперския период на Рим са наброявали около 5000 души. И то категорично над 5000, когато са били изцяло попълнени. Рим е имал общо 30-ина легиони. Пак казвам, и на МЕН историята не ми е първа сила, но ти май си по-зле. Не се заяждам, просто попрочети
    She was only a whisky maker but he loved her still.

    Коментар


      #17
      jenshen73 написа:
      Стига бе, 681г. след христа, ти ми говориш за хиляди и милиони 20 000 мъже, годни да носят оръжие са си 20 легиона както и да ги погледнеш. Великият РИМ не е имал толкова войска. Хайде де хора, осъзнайте се... да се говори с такива цифри за праисторията си е направо кощунство ТО все едно Мойсей като тръгнал с 400 000 Евреи от Египет ще излезе, че АСПАРУХ е водел едва ли не цялата монголска орда със все китайската империя пфф
      По принцип историята не е точна наука и наистина спорът тук е излишен, тъй като различните източници дават различни цифри, оттам и различните мнения на историографите. Аз ти говоря по написаното в разни книжки по история, не съм ги броил :D Сега естествено, че има разлика 20 000 въоръжени мъже или 20 000 общо, с жените и децата. Но фактът е, че сме си тука и сме си все тъй беднички, без значение колко са били. И това, че в Новата история имаме 2-3 свестни управници(Стамболов, цар Борис трети и донякъде Батенберг и Богдан Филов) си е 100% истина. Ама за това ние сме си виновни. Като ни е толкоз акъла...
      N.Y. State of Mind

      Коментар


        #18
        Казвате едно и също но не се разбирате... 1000 души естественно, че не са били ... 1000 души не могат да победят Византия, ако ще всичките да са като Конан варварина....При 15-20 000 души годни да носят оръжие мъже е нормално племето да е наброявало 150-200 000 души. И това са съвсем реални цифри... дори за онова време... Сметнете и добитък и покъщнина и като имате предвид, че българите са само част от процеса наречен от историците "Великото преселение на народите" - то ще придобиете бегал представа за мащабността на този процес...
        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
        Нека Силата на бъде с Нас...

        Коментар


          #19
          Абе имам аз много добре представа за мащабите на явлението. Просто някои хора мислят, че Рим е контролирал целият познат свят с 20,000 души, а това е категорично невъзможно.
          She was only a whisky maker but he loved her still.

          Коментар


            #20
            Бе вие наистина ли не четете книги?Какви са тези 1000-20000 армия???Та още Вавилон е бил милионен град, да не говорим за Рим.В книгите, които съм чел, последните мнения на учените са за около 1 мил. "пра-" българи, заселили се в днешна България...Хан Тервел, синът на Аспарух е разбил и изклал до човек 20.000-на арабска войска. Мислите ли че това би станало с 1000 човека? Или пък че цялата войска е била пратена да помага на византийския император и е оставена България без охрана????Най-ми е лесно от Уикито, макар че не е сериозен източник: "...На 25 март 717 г. за византийски император е коронясан Лъв III, поставил началото на Сирийската династия. През лятото на същата година Маслама, брат на халифа Сюлейман преминава Дарданелите и блокира по суша Константинопол със 120-хилядна армия. Флотът на арабския пълководец също е огромен - според арабски източници наброява 2500 кораба.Египетски моряци-християни дезертират от арабския флот и дават ценна информация на Лъв III за тактиката и намеренията на Маслама. С помощта на гръцки огън императорът разгромил вражеския флот.Още през 717 г., осланяйки се на договора с България, империята се обръща за помощ към кан Тервел, който незабавно се отзовава. Стълкновението между българи и араби пред стените на Константинопол намира отражение в значителен брой византийски, западни и източни извори. Макар и да се различават в детайли, всички са единодушни, че през 718 г. арабите претърпяват нечувано дотогава поражение от българите. Още в началото на обсадата българите се явяват в тила на противника и голяма част от вражеската войска е унищожена. Опасността за арабите е толкова голяма, че се налага сухопътната им армия да обгради лагера си с два окопа - единият срещу Константинопол, а другият срещу българите. В тази война арабите проявяват изключителна упоритост въпреки неблагоприятните климатични условия - зимата била незапомнена, цели 100 дни земята била покрита със сняг. През лятото на 718 г. арабите провеждат решително сражение българите, но претърпяват поражение. Според летописеца Теофан в конфликта загиват 22 000 араби, а Зигеберт говори за 30 000 жертви. Константинопол е спасен, а името на България се разнася по всички краища на тогавашния свят. Широко се пропагандира от пристрастни историци, че победата на кан Тервел, както по-късно и победата на франкския крал Карл Мартел над арабите при Поатие (дн. Франция) са двете събития, които не позволили на арабите да проникнат дълбоко във вътрешността на Европа

            Коментар


              #21
              Immortal написа:
              Бе вие наистина ли не четете книги?Какви са тези 1000-20000 армия???Та още Вавилон е бил милионен град, да не говорим за Рим.В книгите, които съм чел, последните мнения на учените са за около 1 мил. "пра-" българи, заселили се в днешна България...Хан Тервел, синът на Аспарух е разбил и изклал до човек 20.000-на арабска войска. Мислите ли че това би станало с 1000 човека? Или пък че цялата войска е била пратена да помага на византийския император и е оставена България без охрана????
              Интересно ми е да кажеш източника си за тези 1 000 000 прабългари дето са се заселили тука.
              N.Y. State of Mind

              Коментар


                #22
                При преминаването на Дунав от войските на Аспарух, византийския император не изпраща областния си управител да отблъсне варварите (българите), а оглавява цялата си войска и черноморски флот срещу Аспарух. Едва ли ще тръгне лично срещу някакви си 1000 човека варвар. На всичко отгоре всичката тази имперска войска е разбита и императора позорно се връща в Константинопол.П.С. И изворите си ще издам , като се прибера в къщи, че сега съм на гости...

                Коментар


                  #23
                  Пак казвам - преселването на прабългарите много хора възприемат погрешно като еднократно явление. Пресекли Дунава и се сбили с Визянтия. Е НЕ Е така. Този процес е протичал десетки години и действително някаква подобна е цифрата (около милион) на прабългарите преминали Дунава. Но НЕ на веднъж. Орди по 15-20-30-50 хиляди и то години наред. Съвсем прав е колегата Immortal (so far Yellow_Flash_Colorz_PDT_09 )Хора, наистина попрочетете малко от малко.
                  She was only a whisky maker but he loved her still.

                  Коментар


                    #24
                    OK, да речем че съм прекалил малко с нулите Но се говори за около 60.000 войска само при преминаването на Дунава и битката край Онгъла с император Константин Погонат. Тук не влизат по-късните преселници, нито славяните, които са били най-малко още толкова... т.е. след включването на Мизия в пределите на България и преместването на столицата в Плиска, българската войска е наброявала поне 120 хил. бойци, което говори за население поне от 700 хил. души. (Един мъж-боец е имал поне 1 жена, 4-5 дечиня и 1-2 старци). Това само в старите земи, без да броим населението на по-късно присъединените Тракия, Родопи и др... А Константинопол е достигал население от 1.2 млн. човека в най-големия си разцвет (ако не броим днешните дни, когато достига почти 20 млн. и е третия по големина град в света, ако не се броят предградията - източник: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of..._by_population )Ето книжката на Б.Димитров - 12-те мита в БГ история - http://aldarion.yix.org/index.php?s=...=216Някои го отричат като учен, но аз мисля че е прав за много неща и го уважавам.

                    Коментар


                      #25
                      Абе хора, пак казвам - оправете нулите. 60 000 мъже с конете и желязото по тях, лъкове, мечовете и всичкото нещо дето трябва го изядат и изпасат (обоза демек) ако прецапат дунава - ще го разплискат до беломорска Тракия. Вярно, легион се оказва, че не е баш 1000, но пък и както всички казаха - цифирте в историята не винаги са верни, щото летописеца за да окраси е слагал някоя и друга дипла отгоре. Ето едно свободно съчинение на тема що е то римски легион: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%...%D0%BE%D0%BDА ето и малко свободно съчинение на тема хан Аспарух: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...апомням на всички, че нуличките са ... особено неточно нещо Помислете де - ние сега не можем тълпа от 2000 човека за концерт да организираме, а какво остава в дивите векове да се организира 120 000 човека паплач? Население от баби, дядовци, бебета, деца, мъже и жени..., коне, овце...
                      Steliyan's Life!
                      FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                      Коментар


                        #26
                        jenshen73 написа:
                        Абе хора, пак казвам - оправете нулите. 60 000 мъже с конете и желязото по тях, лъкове, мечовете и всичкото нещо дето трябва го изядат и изпасат (обоза демек) ако прецапат дунава - ще го разплискат до беломорска Тракия. Вярно, легион се оказва, че не е баш 1000, но пък и както всички казаха - цифирте в историята не винаги са верни, щото летописеца за да окраси е слагал някоя и друга дипла отгоре. Ето едно свободно съчинение на тема що е то римски легион: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%...%D0%BE%D0%BDА ето и малко свободно съчинение на тема хан Аспарух: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%...апомням на всички, че нуличките са ... особено неточно нещо Помислете де - ние сега не можем тълпа от 2000 човека за концерт да организираме, а какво остава в дивите векове да се организира 120 000 човека паплач? Население от баби, дядовци, бебета, деца, мъже и жени..., коне, овце...
                        Ще ме прощаваш ама пишеш колкото да не зАспиш... и естественно - пълни глупости!Първо - 60 000 (почти) души имаше на концерта на Металика.А относно неорганизираната паплач в дивите векове - е тука просто си на светлнинни години от истината драги...Войската и снабдяването на войската е било НАЙ-ВАЖНОТО за българското племе! Имало е желязна дисциплина!И най-малкото провинение и немърливост при поддържане на оръжието, грижата за коня дисциплината и т.н. се е наказвало със смърт съгласно военните закони! Ти ми говориш за баби, деца, бебета и прочеее.... Несериозно е просто .Земи прочети малко преди да пишеш...
                        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                        Нека Силата на бъде с Нас...

                        Коментар


                          #27
                          Вярно е, в историята цифрите не може да са точни, но, колега jenshen73, ти съвсем обезлюди света. Знаете ли, че по някои оценки на съвременни историци (които не са измислени) населението на двете Америки през 1492 е било 112 милиона души. В Европа населението също не е нараствало лавинообразно чак до края на средновековието поради болести, войни и т.н. Мисълта ми е, че говорим за едно равномерно нарастване:5-10 век - 30 милиона13-14 век - 70-100 милионаДо 16 век - значителен спад http://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_demographyЕдва доста по-късно започва бумът на населението.Какво следва от това: може със сигурност да се твърди, че на Балканите са живяли няколко милиона души. следователно, армии от порядъка на 20-30 хиляди души дори не са се считали за огромни и непобедими, особено като се има предвид, че Рим е имал ПОСТОЯННА армия от 150,000 души. Армията на източното крило на Рим (т.е. Византия) едва ли е била много по-малка.В този ред от мисли, четох и българското съчинение за римските легиони. Естествено, по съм склонен да вярвам на английското, където ясно се казва, че един легион наброява 5,200 души само войници - към това може да се добавят още известен брой обозаджии, готвачи, медицински персонал и т.н.Както колегата kiro_ot_the_day правилно казва, Великото Преселение на Народите е адски мащабно явление и далеч не включва само прабългари, а там разни хазари, татари, хуни и т.н. Тоест, съвсем реалистично е да се приеме, че част от тези племена също са се заселили по териториите на новосформираната България.Пиша всичко това за колегата jenshen73 макар, че едва ли ще успея да го убедя - той си е Тома Неверник :D
                          She was only a whisky maker but he loved her still.

                          Коментар


                            #28
                            Не бе Ганчо, когато фактите говорят дори аз мълча. Но ... днес на концерта на пайнер нямаше 60 000 души и пак си беше яко задръстено. Аз вярвам в по-студената наука, математиката, където дори обозите на хана да са били най-добрите и където дори едно милионче като цифра да се придвижва само от Волга до Дунав - щеше да опоска яко цялата земя заради папането. Не съм неверник, просто някак си не се връзва в момента дето сме 6 милиона да имаме по-малко от 60 000 меча войска... Ама моля ви се В мирен свят живеем. С 5.5 милиона население по татово време имахме 120х войска... или може би е била милион??? Цъцъцъцъ... и да не споменавам отрицателната почти смъртност... Хайде де. Съгласих се. Явно едно време де що е можело да носи пръчка, камък или кво да е дето се фърга - войник е било. Киро, не спя, напоследък дори спя много малко и много зле - само кошмари сънувам. Два континента с общо население 112 милиона. Някакви си прабългъри - къде милион.. ми що не... все пак сме били като китайците - яко секс и без кондоми, латекса е измислен 13 века по-късно... А и що са се преселвали праБългарите? Ми щото там дето са били са свършили манджите - за туй... Що като е имало в америките 112 милиона не са скочили и да набодат като игленици европейците? Айде де. Извън историята и спора: 2+2*2=???
                            Steliyan's Life!
                            FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                            Коментар


                              #29
                              Само бухалката иначе няма оправия ако Спартак е жив няма да има педали и предатели а истински муже.
                              Хората са като свинете даже прасетата са по-човечни!

                              Коментар


                                #30
                                Alfa Lancia izgonen написа:
                                Само бухалката иначе няма оправия ако Спартак е жив няма да има педали и предатели а истински муже.
                                Какво е "истински муже"???
                                Steliyan's Life!
                                FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                                Коментар

                                Working...
                                X