Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пазарлък при покупка на апартамент.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Пазарлък при покупка на апартамент.

    Колеги, както някой от вас са видели искам да купя един апартамент.http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=29960Та като гледам цените някакви много измислени (високи) Чудя се дали на този пазар има пазарлък както е при колите?Дали ако видя някакъв апартамент от порядъка на 50 хиляди евро, ако отида и преговарям мога да го сваля на 47к да речем.Или не е точно такъв пазара. Общо взето обявената цена е почти крайна. То ясно, че ще пробвам ако ще 1000 лв да смъкна ама въпроса ми е по принцип.Приемам предложения (съвети) от ваша страна, особено от човек, който се е сблъсквал най-скоро с дадения проблем - покупка на жилище!Благодаря предварително за компетентните мнения.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    #2
    ВО, пазарлък има винаги и за всичко, друг е въпроса на какъв дебил ще попаднеш от другата страна Аз преди няколко месеца, като търсих офис и намерих идеално помещение за 52’000Евро, отивам на трети оглед и направо се пазарим - казвам кръгло 50’000Евро и те се навиват - викам си "ударих кьоравото" Да, ама не - звънят ми вечерта преди сделката и ми обясняват, че цената вече е 60’000Евро Така станало, защото си били сметнали разходите по продажбата, а те го продавали от половин година и повече, та били набили много пари в него После намерих сегашното помещение и спазарих гараж в съседство на 50% от цената

    Коментар


      #3
      Пич, аз купувах миналата година и довечера ще ти пиша на ЛС по-подробно. Адски много правни врътки са, през които минах съвсем сам, така, че е добре да получаваш съвет на всяка стъпка. Аз сам си писах предварителни договори, оправях се с банки, пазарих се с продавача. НЕ се оставяй в ръцете на агентите, които хем не разбират, хем само гледат да лапнат парите и да офейкат...
      She was only a whisky maker but he loved her still.

      Коментар


        #4
        Лично аз като копувам нещо което подлежи на пазарлък винаги започвам с едни и същи думи" В пазарлъка сърдитня няма стоката си е ваша парите са си мои " Колкото до цените на жилищата наистина си прасв че не винаги заслуйава едно жилище цената която му търсят.Аз специално като купувах направих оглед( 2 пъти ) прецених какви са ми възможностите и според мен колко заслужава това жилище( щото бях гледал поне 20 преди това ) и има казах вижте цената която аз мога да дам е едиси каква ако искате помислете си и ако сте съгласни ми звънете остаих една визитка и си тръгнах пък те останаха замислени В последствие след отпадане на част от обзавеждането( което беше супер старо и не ставаше за нищо успях да съборя цената с 2800Е ). И те така. Пробваи да се пазариш винаги без значение от резултата все пак ти имаш интерес.

        Коментар


          #5
          аз преди 5 години като правих тази процедура успях да сваля цената с 5%като цената на апартамента не беше висока, просто успяхме да се разберемобаче го купих от човек, а не от строителпри строител това е почти невъзможно, особено ако е по-голяма фирма като гледам търсиш старо строителство - т.е. или от агенция или от собственик ще купуваштака че пазарлъка е абсолютно задължителен
          2015 Renault Megane Expression GT
          2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
          Всичко за FIAT Bravo 2007

          Коментар


            #6
            Естествено че има пазарлък и можеш да свалиш. Освен това имай предвид че е съвсем нормално брокерите да си слагат горница. Понякога тази горница е просто безумна. Примерно от известно време насам наблюдавам как една и съща къща се продава през три различни агенции за 78500, 82000 и 102000 евро. Гладни са много брокерите. Освен това в България реално твоя брокер не защитава твоите интереси. Неговата цел е да убеди продавача че имота му струва малко, после да убеди теб че струва скъпо, после да гризне разликата и, разбира се, плюс процента който по принцип би трябвало да му стигне. Препоръчвам ти да разгледаш клуба за недвижими имоти в дир.бг форумите да речем и ще видиш за каква наглост става дума. Там дори прочетох че брокера не трябвало да защитава интересите на продавача, нито на купувача, а своите си собствени. Изобщо с брокерите мнооооого внимателно, на една дума не им вярвай, за всичко искай документ.За пазарлък ползвай всяко едно нещо. Като почнеш от тесния асансьор и стигнеш до това че е на последния етаж апартамента, че си чул куче да лае, че има детска площадка пред блока и хлапетата се състезават по надпищяване. Имай предвид че в момента пазара е ’увиснал’, има голямо предлагане и малко купуване, но брокерите просто отказват да смъкнат цените. За някаква си селска къща на 50 километра от Варна искат по 50-60 000 евро щото ’Била на половин час от летището и на 40 минути от морето’ и ’в селото има англичани’ и други смехотворни слогани.Ако смяташ да го правиш с ипотечен кредит имай предвид че има много такси, таксички, проверчици, и всеки те дере, щото знае че си дал капаро и имаш срок. Няма никаква прошка, усмихват ти се сладко и ’Ама вас не ви ли казаха че и това трябва да платите, ама не ви ли уведомиха че и това...’.Със съжаление го казвам, но в България правилния подход е да намериш брокер близък приятел. И пак трябва да си отваряш очите много.Дано не съм обидил някой от колегите който е брокер, но всеки един пример който съм дал е факт.Най-важното - не очаквай коректност, напротив, очаквай НЕКОРЕКТНОСТ. Знам че звучи гадно, но не подхождай с доверие. Има само едно сигурно нещо - когато всичко приключи със сигурност ще се чувстваш в някаква степен леко прецакан, гарантирам ти го. Просто плюй, сипи една ракия и полей апартамента, пък каквото такова.

            Коментар


              #7
              Да, това също - внимавай много с комисионните, да не ти джаснат веднъж 2%, после изведнъж станала 2.5%, пък накрая се окаже, че и без ДДС...Агентите са длъжни да ти извадят удостоверение за тежести на имота от нотариата/агенция по вписвания, предварителния договор от строителя задължително го носиш при независим адвокат, включително и при юристката на банката кредитор или ако купуваш имота от човек задължително си правиш твой договор с отделен адвокат, без нотариална заверка не подписваш нищо, без фактура или поне разписка не плащаш нищо, даже за предпочитане е само по банков път да се разплащате, не бързай да даваш парите, като начало само с малко капаро започни и след това разсрочвай, колкото можеш, ако имота все още е в строеж, ако е построено жилище от човек, просто му дай някаква минимална сума капаро и накрая цялата стойност! Преди акт14 е малко вероятно да ти отпуснат кредит, но има банки, които биха се навили, ако имаш достатъчно дълга кредитна история. Изгоден жилищен кредит има лихва ~40% за 10 годишен период, от там нагоре вече те дерат яко, нищо, че в банката ще се опитват да те убеждават, колко е изгодно!Друго нещо, ако се сещаш, питай....

              Коментар


                #8
                Място за пазарлък има винаги!!! Вярно е, че агенциите си слагат горница и то не малка.Трябва да се подхожда много внимателно.Не се хвърляй на първия срещнат апартамент въпреки, че в повечето случай трябва да се реши на момента. Ние купувахме преди 2 години и от много мислене изтървахме няколко апартамента. Този който взехме го взехме от раз, видяхме го, поговорихме си 5 минути във входа и дадохме капарото.В никакъв случай не се чувствам прецакан, щот сега струва двойно Друго МНОГО важно е правната страна на въпроса.Ако имаш сигурен нотариус, се кансултирай с него за всичко което харесаш. Нашият ни помогна много, на 2 пъти ни спаси да не се прецакаме.Аз останах много доволен накрая, щото с продавача прецакахме агенцията и си получиха комисионната само от мене, той не им плати нищо, както се надяваха гадовете
                Типо 1.4i.e. ex again Alfa Romeo 156 2.0 The Precious!!!!!! ex
                Fiat Punto MK2- 1,9 JTD - the city car. ex
                Alfa Romeo 159 1.9 JTDm ex
                Lancia Musa 1.4 16V Aut ex; JEEP Grand Cherokee 2.7 CRD ex;
                BMW X3 3.0D Aut

                Коментар


                  #9
                  Kuku написа:
                  Да, това също - внимавай много с комисионните, да не ти джаснат веднъж 2%, после изведнъж станала 2.5%, пък накрая се окаже, че и без ДДС...Агентите са длъжни да ти извадят удостоверение за тежести на имота от нотариата/агенция по вписвания, предварителния договор от строителя задължително го носиш при независим адвокат, включително и при юристката на банката кредитор или ако купуваш имота от човек задължително си правиш твой договор с отделен адвокат, без нотариална заверка не подписваш нищо, без фактура или поне разписка не плащаш нищо, даже за предпочитане е само по банков път да се разплащате, не бързай да даваш парите, като начало само с малко капаро започни и след това разсрочвай, колкото можеш, ако имота все още е в строеж, ако е построено жилище от човек, просто му дай някаква минимална сума капаро и накрая цялата стойност! Преди акт14 е малко вероятно да ти отпуснат кредит, но има банки, които биха се навили, ако имаш достатъчно дълга кредитна история. Изгоден жилищен кредит има лихва ~40% за 10 годишен период, от там нагоре вече те дерат яко, нищо, че в банката ще се опитват да те убеждават, колко е изгодно!Друго нещо, ако се сещаш, питай....
                  Благодаря за съветите.Значи жилището ще го купа без кредит, тоест със свободни финансови средства, които ще ги инвестирам в апартамент. От тази страна няма да се занимавам с банки/кредитори и всякакви в тази насока.От правна гледна точка нищо не знам какво трябва за покупката на апартамент, само съм чувал, че има измами разни с продажбата на заложени апартаменти. Ей тук помощ ще ми е необходима със сигурност!Благодаря ви за наставленията и ще чета да се ориентирам общо взето какво се прави
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #10
                    BO написа:
                    ... които ще ги инвестирам в апартамент.
                    В днешно време ми се струва много рискова тази инвестиция (справка - какво става с цените по света), но ти зи знаеш и парите са си твои.
                    Когда мне становится скучно, я отправляю сообщение на случайный номер: "Я спрятал тело... Что дальше?"

                    Коментар


                      #11
                      Брокера трябва да ти извади удостоверение за липса на тежести от агенция по вписванията!Има вероятност в която брокера ще започне да ти обяснява, че това не е негова работа и се прави лично, ама тогава го питай, каква е неговата работа и за какво взима комисионна, като ти сам си намерил апартамента, сами си вадиш документите, сам си пишеш договорите с адвокат, сам си правиш всичко, пък брокера взима комисионна - за какво?Наеми си някой изпитан адвокат, различен от нотариуса, ще ти струва няколко стотин лева, обаче всичко ще е в кърпа вързано и ще ти спести главоболия и нерви!П.П.Щях да забравя - ако наистина искаш да инвестираш в строителство, купувай на зелено по проект, защото цената е ниска - готовите жилища са с изкуствено завишена цена и не са изгодна инвестиция!А пък ако наистина искаш да инвестираш, то финансовия пазар в момента все още е добро място за хубава печалба, с оглед на сривовете преди няколко месеца Има не един и два инвестиционни фонда с гарантирана лихва 20% годишно, като за по-дълъг период, например 10 години, лихвата достига над 30% годишно

                      Коментар


                        #12
                        Не забравяй че брокера не носи абсолютно никаква отговорност. Той може да ти изкара разни документи за липса на тежести обаче ако в тях има някаква грешка която впоследствие да те закопае - не е техен проблем. Имай предвид че тяхната цел е сделката да СТАНЕ. Съвета да си наемеш собствен доверен адвокат който на всяка стъпка да проверява всичко е много добра идея.

                        Коментар


                          #13
                          Без да имам собствен опит (засега) в този пазар, си мисля че можеш да се спазариш и за доста по-ниска цена, а не само 2-3 хил евро. Имай предвид че в момента пазара е ПРЕнаситен с жилища, които никой не купува.Само един пример - в моето село комшията, който няма преки наследници почина. Сестра му продаде къщата на агенция за недвижими имоти за 20 хил евро. Агенцията след 1 месец я обяви за 50 хил. евро, а накрая човекът дето я купи е броил за нея 35 хил. евро.Така че място за пазарлък има, и то не за 2-3 хил евро, а за доста повече. Мисля, че ако продавача е на зор може да се свали доста.

                          Коментар


                            #14
                            Преди да се пазариш обаче е добре да си видял повече предложения за подобни имоти в този район, за да се ориентираш дали цената е пазарна или си попаднал на един по изхвърлил се продавач!Има обаче и уникални предложения и нямаш особен избор! Аз си купих преди години апартамент в Овча купел от заложна къща (само като чуеш заложна къща и вече се отказваш) но се оказа добра сделка! Разположението вътре беше единственото такова което срешнах (гледах около 20 апартамента в района). Имаше и около 20% по евтини а също и около 20% по скъпи! Ако е за инвестиция аз бих си купил на зелено, но от доказана фирма (например Бокар) и на хубаво място! При положение, че плащаш в брой 100% мисля че можеш да се пазариш с всеки строител!
                            F31 BMW 320d

                            Коментар


                              #15
                              Да споделя и аз моят скромен опит.В етап на строеж искаха за апартамент 150 000 евро.При плащане в брой цената 10% по малко - 95 000 евро.Това е при положение че е дигната сградата - кота било се водело.така че 10 000 евро си е нещо нормално - дори ми го предложиха сами.
                              Bravo JTD 105 '98

                              Коментар

                              Working...
                              X