Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тръгвали проверки за газовите уредби

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Тръгвали проверки за газовите уредби

    С 20 лв. ще порязват полицаите, ако колата не разполага със стикер GASПогват шофьорите за неизправни газови уредбиГазстанциите да изискват заверка на инсталациите, съветват от КАТПЕТЪР ИВАНОВАкция на КАТ ще следи дали колите с газови уредби разполагат с годишна заверка за изправност на инсталацията и с обозначителен стикер на задното стъкло.Тръгва масова проверка за коли, чиито газови уредби не са преминали годишен преглед, научи "Монитор". Освен, че ще санкционират водачите, които не разполагат с актуална заверка за изправност на газовата инсталация, катаджиите ще пишат фишове, ако на колата не е залепен триъгълният обозначителен стикер GAS.С 20 лв. ще бъдат порязвани шофьорите на автомобилите, които не разполагат със задължителната жълта лепенка. Стикерът се продава за около 2 лв. в газстанциите, а някои от сервизите дори го поставят безплатно при прегледа на уредбата. Самият оглед за изправност на инсталацията струва около 20 лв. и в повечето случаи е напълно формален. Голяма част от автомобилите, които се движат по родните пътища на пропан-бутан и метан не разполагат с необходимата за газовата уредба заверка, а при установяване на това нарушения полицаите могат да налагат глоба до 30 лв. Макар че не са длъжни, при зареждането на колата някои от служителите на газстанциите също изискват актуална маркировка върху газовата бутилка."Ние непрекъснато проверяваме за преминат годишен преглед на газовите уредби. Добре би било и ако служителите, които зареждат колите, изискват от водачите актуална заверка на инсталациите. Стикерът също е много важен, защото при евентуална катастрофа трябва да се знае как да се подходи", обясни за вестника говорителят на КАТ Любка Маринова. Във връзка с формалните проверки, които обикновено продължават около минута в повечето от оторизираните сервизи и поставят под сериозно съмнение качеството на задължителните прегледи, тя каза, че полицията не е слънце, което би могло да огрее навсякъде и всеки трябва да си свърши своята работа.Почти всички таксита се движат на значително по-евтината от бензина и дизеловото гориво газ, а общо около 600 хиляди коли у нас разполагат с газови уредби. Много от инсталациите са достигнали 15-годишна възраст. До 2006 година голяма част от старите уредби изобщо не бяха преминавали технически преглед, но това се наложи при подмяната на регистрационните табели на колите, когато служители КАТ следяха на каналите за задължителната заверка.http://www.monitor.bg/bulgaria/artic...id=1413&cid=20Имам следните въпроси:1. Къде във Варна може да се маправи подобе преглед? - не видях да е писано другъде по форума, май имаше, амъ ...2. В какво се състой всъщност този преглед и колко струва? - последната заверка ми е от преди 2-3 години, когато просто в КАТ-София, на входа ми отвориха багажника, огледаха я за 5-6 секунди и ми лепнаха стикер и толко... не помня даже дали писаха в папспорта на уредбата даже, ще погледна довечера (седи си ми в сенника неотлъчно)3. Задължително ли е тази гнусна лепенка да е на стъклото? - Не може ли да е на задницата просто, там и без това си имам много лепенки? Откачам от някакви лепенки по джамците... мен ГО, ГТП и винетките ме карат да се побърквам понякога, па камоли това жълто нещо дето ще ми седи в полезрението в огледалото...

    #2
    Всяко чудо за три дни... Докато някоя кола с газова не гръмне на обществено място!
    Frontera Sport, X20SE март 1998

    Коментар


      #3
      Отговор: 1. Във Варна правят прегледи в сервизчето което е на гърба на Техническия.2. Прегледа не се състои в нищо. Един дядка дет много мяза на Живков ти зема около 10-15 лева(по негова преценка) и ти удря печат в паспорта на уредбата+стикерче, което трябва да се залепи на бутилката.3. Задължителна е лепенката. Пък се свиква с нея, аз моята не я забелязвам вече.
      Типо 1.4i.e. ex again Alfa Romeo 156 2.0 The Precious!!!!!! ex
      Fiat Punto MK2- 1,9 JTD - the city car. ex
      Alfa Romeo 159 1.9 JTDm ex
      Lancia Musa 1.4 16V Aut ex; JEEP Grand Cherokee 2.7 CRD ex;
      BMW X3 3.0D Aut

      Коментар


        #4
        Като караш от дом Младост посока центъра по Сливница на цирковата площадка правиш десен завой на светофара и 10-20 метра надолу веднага се вмъкваш в бензинстанцията едясно, там има сервиз на Ивеко, вътре питаш и за преглед на газови уредби. Поне при мен не бе само разписване на бумагите, ръчкаха там с някакъв газ детектор около свръзките, но не докосват каквото и да било.Няма как да избягаш от стикерчето. Гадно ама...ако недай боже стане бела нека знаят тези наоколо.

        Коментар


          #5
          Аз моята газова уредба няма да я регистрирам стига глупости в тая държава. И лепенката е умопомръчаващо отвратителна и грешна ето превод на gas: gЎs] n 1. газ; светилен газ; 2. воен. боен / отровен газ (и poison ~); 3. мед. райски газ; смехотворен газ; 4. мин. гризу; 5. ам. разг. бензин; газ; петрол; to step on the ~ авт. давам газ: 6. разг. празни приказки, бръщолевене.gas {2}[gЎs] v (-ss-) 1. воен. употребявам / отравям с газове, обгазявам; 2. насищам / пълня с газ; 3. изпускам / отделям газ; 4. ам. пълня с бензин (и с uр); 5. разг. плещя, плямпам.Няма нищо общо с автомобилна газова уредба, или бъркам , a LPG - Liquefied petroleum gas е съвсем различна работа, не е само някакъв си газ, а е ясно какъв и се използва като означение в много държави, това ГАС хич неща да ми гепят по джамовете.
          --Старата ръжда любов не хваща!--
          156 sportwagon 1,9 jtd 115
          ex Bravo 1.8;ex Ford Focus 1,8 tddi;

          Коментар


            #6
            Пресен пример от преди малко, един приятел са го спряли за проверка на газовата, но само са го предупредили да мине на преглед!!!
            BMW E90 320D
            ех. FIAT COUPE 2.0 16V
            ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
            ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

            Коментар


              #7
              Аз карам на метан и нямам такава лепенка... ужасна е!! И аз много се дразня на стикери по прозорците!
              ||El Paso Performance|| Мойте обяви ||
              // Fiat Tipo 5-door 1.4 SOHC // Fiat Tipo 1.6 DOHC 3-door Trackday project // Lancia Dedra HF Turbo // Fiat Tempra SW 4x4 //

              Коментар


                #8
                van_dal написа:
                Аз моята газова уредба няма да я регистрирам стига глупости в тая държава...
                И защо да са глупости? Прави са хората, не само, че трябва да я регистрираш, ами дано и на курс по безопасност и експлоатация да ви накарат да ходите, а и изпит да се проведе няма да е лошо.

                Коментар


                  #9
                  ls1, там дет казваш в сервиза на бакс трейд не ги знам колко разбират,ама една позната е ходила там и каза, че са мерили с туй уредче, и уж всичко било наред, пък тя колата и доста понамирисва.
                  Типо 1.4i.e. ex again Alfa Romeo 156 2.0 The Precious!!!!!! ex
                  Fiat Punto MK2- 1,9 JTD - the city car. ex
                  Alfa Romeo 159 1.9 JTDm ex
                  Lancia Musa 1.4 16V Aut ex; JEEP Grand Cherokee 2.7 CRD ex;
                  BMW X3 3.0D Aut

                  Коментар


                    #10
                    А твоята позната сигурно е попърхала с мигли Нямам идея, просто казвам къде може да се мине преглед.

                    Коментар


                      #11
                      Airfan написа:
                      van_dal написа:
                      Аз моята газова уредба няма да я регистрирам стига глупости в тая държава...
                      И защо да са глупости? Прави са хората, не само, че трябва да я регистрираш, ами дано и на курс по безопасност и експлоатация да ви накарат да ходите, а и изпит да се проведе няма да е лошо.
                      Тебе да не те е яд,че газта е доста по-евтина от нафтата,а?!

                      Коментар


                        #12
                        Аз естествено не съм газ-ар (демек не карам на газ), но един колега, който е, ми се заоплаква на работа, как се налагало да ходи на преглед за газовата, че и не само това, ами да нямало петна от ръжда по бутилката и на нам си колко време било необходимо да тестват бутилката, надувайки я на някакво критично налягане! Описа ми го така - изпразват бутилката, демонтират я от колата и чак тогава я надували!

                        Коментар


                          #13
                          В пловдив отказват да ти заредят колата с газ ако уредбата не е минала преглед
                          BRAVA 1,4 12V
                          Nissan Navara

                          Коментар


                            #14
                            ls1 написа:
                            А твоята позната сигурно е попърхала с мигли Нямам идея, просто казвам къде може да се мине преглед.
                            Неам идея и аз просто казвам
                            Типо 1.4i.e. ex again Alfa Romeo 156 2.0 The Precious!!!!!! ex
                            Fiat Punto MK2- 1,9 JTD - the city car. ex
                            Alfa Romeo 159 1.9 JTDm ex
                            Lancia Musa 1.4 16V Aut ex; JEEP Grand Cherokee 2.7 CRD ex;
                            BMW X3 3.0D Aut

                            Коментар


                              #15
                              ///// написа:
                              Аз естествено не съм газ-ар (демек не карам на газ), но един колега, който е, ми се заоплаква на работа, как се налагало да ходи на преглед за газовата, че и не само това, ами да нямало петна от ръжда по бутилката и на нам си колко време било необходимо да тестват бутилката, надувайки я на някакво критично налягане! Описа ми го така - изпразват бутилката, демонтират я от колата и чак тогава я надували!
                              Добре де, а какво правят и как ми връщат газчицата посли? ?! Аз като нямам бензинова помпа, шъ ли са навият да ма бутат до най-близката газостанция... След като ще ми я източат, па после и пари ще дам да я надуват и тестват би трябвало, ако не - ще се наложи да ги принуждавам... Другуто е, ами ако ми пръснат бутилката?! Нарочно иде реч, за да си купя от някои техен нова... То разбира се, че не би требело да гърми, ама оди после доказвай, че тя издържала на 20bar, па те и подали 30... А представете си, на 10 годишната ми бутилка, даже и да не и подадат повече от крайните 20, ма от напрежението се преебе нещо, я шев, я резба и уплътнение нейде... и после налей ледената газ и дуууумммм - второ Челопечене... или да се удуша как си карам, тъй като не обичам на дълъг път отворени прозорци, а всеки знае как се привиква бурзо към постепенни миризми... мани да не чува някой...И като цяло, за пръв път чувам за такива инквизиции и издевателства над бутилките, и някой акой ми каже, че трбр да прави това му показвам среден, казвам му да го занесе на мама си и си отивам... . Тея се чуда вече с какво да си оправдаят 10-те лева дето ги взимат...Не че сум против прегледите, напротив, ще отида съвсем доброволно (нали скоро имах ядове с нея, но я оправих), е така и за мое спокойствие, ама такива издевателства няма да позволя!

                              Коментар

                              Working...
                              X