Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Безжичен Рутер на NETGEAR с 8 вградени антени

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Безжичен Рутер на NETGEAR с 8 вградени антени

    Здравейте,Скоро попаднах на рутер с марката NETGEAR модел WNR3500 , с осем вградени антени.Въпросът ми е дали това е серьозно предимство или е рекламен трик на производителя? Защото цената му е доста висока.Другото нещо което ме интересува (ако) някои знае дали има подобни модели на други производители? Разбира се на по-ниска цена.

    #2
    Ами точно това оня ден обсъждахме в ЦИЦКО-то, за безжичните комуникации де. Не съм навътре нещата още, ма поне само това което казвам разбрах и само то ме спира да купя подобно нещо, а именно: Стандарта е, че спектъра се разделял на 11-13 канала, които се наименоват с числа - 1, 2, 3, 4.....12, 13. За да има качествен сигнал отделната работа на всяка антена трябва да е през 4 канала - 1****6****11**, в противен случай може да се появят вредни смущения от една на друга антена, което води ди загуба на пакети. А смятай, ако пуснеш и осемте антени на 8 от 13-те канала и някой дрруг излъчва на някой дублиран номер от съседния блок...Въпреки всичко, правихме упражнение, с 2 безжични мрежи настроени и на съседни канали и работеха, ама как ще е като се натоварят бъ-ма’ата дет се вика И до тук. Аз лично по-натам не намирам смисъл да го мисля и не бих дал пари за да се окажа жертва на рекламен трик, недоверчив съм... Но пак казвам, сега го уча и не претендирам, че казвам някаква истина, може и нищо да не съм доразбрал от лекцията, така че ако има знаещи да кажат, и на мен ми е интересно наистина

    Коментар


      #3
      Не е точно това идеята ... понеже в 802.11 стандарта честотната лента предаването е по голяма от разстоянието между два канала за по ефективно използване на устройства които работят в една зона на покритие се препоръчва да се настройват през 4 каналa. Не че дори и настроени на един и същ канал няма да работят но ефективната скорост на преноса на данни се дели на броя на устройствата работещи на един и същ канал.Ето една диаграма за това как могат да се разпределят каналите без да се застъпват.--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Когато антените се намират на едно устройство те се ползват по друг начин ...Ползва се принципа на дивърсити приемането - използване на повече от една антена разположени на разстояние една от друга. По модерното му название е MIMO (multiple-input and multiple-output) като има известни подобрения Всички антени работят на една и съща честота но в различно време или с различен поток данни. И в момента има рутери с 2 антени. Коя от антените ще се ползва зависи от това коя приема по добре. По съществената разлика е че досега тези рутери ползваха технологията MISO (multiple-input and single-output) т.е. при предаване се ползва едната антена а при приемане и двете. С въвеждане на 802.11n стандарта навлиза и ползването на MIMO тъй като той е част от спецификацията. В нея са предвидени до 4 антени като към всяка си има комплект приемо-предаватели. Затова и цената на рутера е по висока ... засега Съответно рутерите само с една антена работят според технологията SISO (single-input and single-output)Тази технология позволява увеличаване на покритието обслужвано от един такъв рутер стига и клиентите да поддържат технологията MIMO.Другото по важно предимство е значителното подбрение на мобилното приемане когато едната или двете страни са подвижни. Третото най важно предимство е увеличаване на ефективната скорост на пренос на данни.За пример - на всеки му се е случвало гогато говори по мобилен телефон да установи че на дадено място телефонът работи по зле отколкото на друго - трябва само да направи една - две крачки в страни. Това се получава защото мобилните телефони работят по технологията SISO.Понеже не ми се изпада в по големи подробности ето в този документ има доста добро обяснение с картинки http://www.ieee.li/pdf/viewgraphs_wireless_mimo.pdf

      Коментар


        #4
        Благодаря за подробната информация и на двамата.Но възникват няколко въпроса:Всичките антени не могат ли да се настроят на един канал (с най-малка интерференция за конкретното място)?Доколкото знам MIMO технологията работи с отразени (дефазирани) сигнали. Така ли е? Т.е. ако се работи на един канал могат да се приемат по-добре отразените сигнали от препятствия.

        Коментар


          #5
          Ами аз мисля че точно това обясних Всички антени работят на един и същ канал. Така се получава по "плътно" покритие без "дупки" в него заради използването на до 4 антени едновременно при всяка от страните.Първата част на поста ми просто онагледяваше предишното мнение ...Ето още една картинка :
          Прикачени файлове

          Коментар


            #6
            със същия успех може да си вземеш N рутер и да му сложиш външни антени - ще е по-гъвкаво решение , с по-добър резултат , НО не толкова красиво

            Коментар


              #7
              Можеш ли да прпоръчаш някой модел?

              Коментар


                #8
                fiat126 написа:
                Можеш ли да прпоръчаш някой модел?
                виж товаhttp://forum.fiat-bg.org/viewtopic.p...ghlight=има ’премествачка’ за антени на ЕДИМАКС.или пък на ДЛИНК има антенки ефтини с насочване.в ПД има едни момчета правят външни антени...за антените избор според парите има голям.а това рутерче е със стандартни букси и може да си сложиш каквато си искаш антена.

                Коментар

                Working...
                X