Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво газово котле да си купя и откъде?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Какво газово котле да си купя и откъде?

    Значи... досега се топлехме на климатици. Топлехме се наистина но сметките за ток последно бяха около 400 лв на месец. Не че са много за температурите в нас но мисля че на газ, за тези пари ще ни е по добре. И понеже до нас стига газ и имам изградена тръбната инсталация, мисля от тази година да минем на газ. Имаме външна изолация, апартамента е 110 квадрата, ново строителство и е изцяло южен. Терасата е с алуминиева дограма а прозорците и вратите към терасата на стаите с ПВЦ. Котлето е предвидено да се монтира в остъклената тераса. Всички тръби излизат там. По долу има снимки. Има предвидени тръби и за топла вода /какъв кеф/.Това което трябва да се донаправи е да се монтират радиаторите /за тях също има предвидени тръби в стените и по пода, до котлето/ и да се монтира газовото котле. В хола има монтиран уред за регулиране на температурата.Понеже аз хал хабер си нямам от газови котлета, моля някой ако е по запознат да ми препоръча качествено котле. Цената не е проблем затова искам нещо качествено преди всичко а не евтин котел който да псувам след време.Също и радиатори. С колко ребра трябват незнам.Апартамента е: Хол с кухненски бокс - 40 квадратаДетска - 15 квадратаСпалня - 18 квадратаБаня - 7 квадрата - за там лирата я имамКоридора и килера - за там няма тръби и радиаториИскренно се надявам на помощ.
    Прикачени файлове
    Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят хаоса.

    #2
    Котлето e DeDietrich.Един приятел си постави такова.През януари , за 100 кв. къща без изолация при 22 градуса вътр. температура плати около 200 лв.
    Punto 55 SX

    Коментар


      #3
      Повечето фирми продаващи котлета правят и консолтаций за това точно каква мощност е нужна. Пък и така можеш да им го обиеш в главата ако нещо не е наред. Аз така от препоръки на трети лица сменях котел.
      brava 1.6_v16 elx

      Коментар


        #4
        DeDietrich не взимай поне не малките мощности от който имаш нужда ти.Най-добре отиди в фирма занимаваща се с изграждане на вътрешни отопления, а не при вносители, продавачи на котлета. Най-добрите котлета в момента се водят че са Viessman (може да бъркам правописа), но най-големия проблем че складовите наличности на сервиза се намират в Румъния, което при евентуална авария означава чакане няколко дни, а сега си представи това през зимния период. Има още страшно много други неща който не се сещам в момента, но ще ти дам насоки да си зададеш няколко въпроса. Инсталацията е изградена, с какви отоплителни тела ще си ? Радиатори , конвенктори и т.н. Ще отопляваш ли вода за битови нужди? То е е естествемно де, но как проточно или отделен съд? Има още доста други въпроси, трябва също да се ориентираш какво ще бъде котлето - кондезно (почти без комин, една пластмасова тръба) или "обикновено"(нужда от метален или тухлен,бетонен или друг тип подобен комин). Много разбъркано ти дадох отговор, но просто са страшно много нещата. Аз лично избрах ImmerGas - Made in Italy , 28 кв, кондезно, системата е с автоматични редуктори, конвектори с термостати + часовници, и бойлер който още не е взет. Заметките не мога нищо да ти кажа, защото ремонта вкъщи все още тече т.е. цялата тая работа стой запечатана в кашони. Това е .

        Коментар


          #5
          човека говори за газово котлекъде го метна с тия комини и филми :D колега , ето как да си направиш една проста сметкадоста е груба, но ще свърши работасметни кубатурата на стаитеза отоплението на 1м3 са необходими грубо 30 вата за да нямаш проблеми в най-студените дни (има и много по-точен начин за изчисляване, ако искаш ще ти кажа как да смяташ)един глидер с височина 420 мм е 120-130 вата, тези от 580 са по 160-170 вата (това са качествени радиатори)така като знаеш колко вата ти трябват за стая, ще си сметнеш по колко глидера да сложишсложи и малко запас, защото не всички хора се чувстват комфортно при едни и същи условиярадиаторите се слагат под прозорцитев хола е добре да имаш няколко по-малки радиатора (сигурно има няколко прозореца), за да са по-добре разпределенислед това събираш мощността на радиаторите и вече знаеш котел с каква мощност ти трябваобикновено най-малките газови котли са с мощност 22 kW, което ще ти стигне
          2015 Renault Megane Expression GT
          2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
          Всичко за FIAT Bravo 2007

          Коментар


            #6
            Най-хубавите котли в момента на пазара са WOLF! Вътре няма пластмасови чаркове, всичко е мед и неръждавейка, за разлика от прехвалените "Viessman" и "Die Dietrich". Питайте и ще разберете! Много обичам някой да дава консултации дистанционно и не знам откъде да тръгнали глупостите за "30 вата на 1м3" и "едно ребро е 130 вата". Всички тези цифри зависят от много фактори, на първо място строителен материал, на второ тип на глидерите, и трето но не последно температурата на подаваща/връщаща вода. Мощностите на глидер се дават при 90/70 ’С или при делта Т 60’С, което НИКОГА не се случва в апартаментните инсталации! Обикновено котелът работи на 60’С, при което един глидер Н 500 отдава не повече от 80 вата! На тези 85 квадрата повече от 8-9 kW не са необходими, хубавото е, че газовите котли могат безпроблемно да се регулират в диапазона от 8 до 18 или от 9 до 24 kW. "WOLF" е единственият котел, който освен че намалява притока на газ, намалява и въздуха, който постъпва в горивната камера, чрез вентилатор с променяне на оборотите. (!) Няма комини, няма глупости, коминчето си му е директно на фасада, и оттам дърпа, и оттам изхвърля.
            Fiat Bravo 1.9 JTD / Fiat Bravo II 2.0 Multijet
            www.fiat-bg.org/forum

            Коментар


              #7
              май не заеш че сме колеги по образованиемного добре знам кое как се смята и се получава :D но колегата как сам да ги направи тези сметкиписал съм, ако иска ще му кажа да си сметне всичко точно
              2015 Renault Megane Expression GT
              2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
              Всичко за FIAT Bravo 2007

              Коментар


                #8
                За комините - щом гори трябва да има изгорели газове. Каква е температурата на изгорелите газове на обикновено газово котле и каква на кондензно? Това за притока на въздух - почти всички имащи се за по-качествени фирми предлагат в котлетата си тази функция. За притока на на гас - не съм сигорен. За самата инсталация въобще си нямам идея как се смята глидери млидери. Гледам колегите са по-запознати - спорят помежду си. Други важни фактори са - до колко си изолиран от околната среда. Каза че имаш саниране. А подовете, тавана ? Бе мноого обширна тема спирам да пиша ... п.п. Сег прочетох по-внимателно това което е казал Blue "...коминчето си му е директно на фасада, и оттам дърпа, и оттам изхвърля.". Ммда обаче си мисля че това се отнася само за котлетата кондензен тип, чийто изгорели газове са с темп. около 60C.

                Коментар


                  #9
                  Всичко дотук добре, само не разбрах кое те кара да мислиш, че на газ ще ти е по-евтино отоплението ?!?По данни на overgas, цената на 1 kWh енергия на пр.газ е 0.0838 лв. По мои изчисления (на които, уверявам те, можеш да се довериш), цената на 1 kWh с пр.газ при КПД на котлето 90% (това ще е реалното в най-добрия случай, каквото и да ти говорят продавачите), ще е 0.093 лв/kWh. (При цена на 1нм3 газ за София 0.779 лв/нм3 и при 8.37 kWh/nm3).При отопление с климатици, със среден коефициент на трансформация (СОР) = 3 (това са среден клас климатици), цената на 1 kWh енергия ще ти е 0.0524 лв на дневна тарифа и 0.0280 лв на нощна.Друг е въпроса, ако искаш в къщи да ти е баня, но това си е чисто разхищаване на енергия Отделно инвестицията, която ще трябва да направиш за газовите уреди и инсталация...Аз не съм и не бих... П.С. И не на последно място, очакваното повишение на цената на газа.. Това ще рефлектира и върху цената на ел.енергията, но не чак толкова - щото големите производители на ток в БГ не са на газ (АЕЦ и големите ТЕЦове)...

                  Коментар


                    #10
                    Аз съм с газ вкъщи от 3 години.Котлето ми е Мора, 18 kW. Доволен съм от него. Родителите ми от 5 години също са газифицирани и котела също е Мора, но 12 kW.Далавера имаше с газта, но преди. Напоследък на всеки 3 месеца цената се вдига постоянно.В началото за 93 кв. метра апартамент, отопление, топла вода и готварска печка беше на месец около 80-90 лв. до 120 лв макс. (зимните месеци).Летните месеци около 15 лв на месец.Обаче миналото лято цената стигна до 35 лв., а тази зима рекорда ми е през месец януари - 200 лв.Температурата, която съм поддържал зимата е 22 градуса като си имам програматор и никога не спирам котела дори и да сме по продължително извън София.Първоначалната инвестиция е повечко и при тези цени на газта е трудно да се избият за кратък период.Според мен за тези пари колега може да си вземеш инверторни климатици, които ако не се спират ще са много икономични.П.С. На газта най ми харесва, че като развия кранчето на топлата вода, тя не свършва никога :D

                    Коментар


                      #11
                      Аз доколкото разбрах, той вече си има климатици, затова и му написах горното.

                      Коментар


                        #12
                        има и друга страна освен цената - комфорт :D
                        2015 Renault Megane Expression GT
                        2009 FIAT Bravo 1.4 16V Dynamic
                        Всичко за FIAT Bravo 2007

                        Коментар


                          #13
                          Дам, ама той комфорта май е еднакъв В смисъл и при двете не се налага да мъкнеш кюмюр А и лятото ще се охлажда, пък с газа не може...Иначе вярно че с газ може да си направи 30 градуса в стаите, а с климатиците май няма да може, но пък 20-22 градуса са достатъчни за през зимата.А и както разбрах от поста на колегата, точно месечната сметка го притеснява...Ама щом иска - нека хвърли 2-3 бона за котле и радиатори (или конвектори), пък догодина пак ще си говорим.Имам точно такъв случай - познат си сложи газово котле с радиатори и го ползва само една зима. После пак пусна климатиците... ама те сметките горе го показват,няма кво да говорим.Иначе, да не останете с грешно впечатление - не се занимавам с климатици, а точно обратното - с газово отопление, само че на заводи...ама там е друго.

                          Коментар


                            #14
                            Колеги, благодаря ви за отзивите.Колега Имортал, аз имам положени тръбите. Нямам само котле и радиатори.Тази зима плащах по 400 лв ток. Имам 3 климатика. В хола е HAIER 18-ка, инвертор - духа като калорифер. При -5 градуса навън, въздушната струя вътре е 60 градуса. Харчи 2.5 киловата на час. Отдава 8 киловата. В спалнята и детската са FIJITSU LC12. И от тях съм много доволен. И те са като калорифери.Обаче на всеки час спират за по 15 мин. за да се размразяват и стаите изтиват бързо. Освен това тази зима си беше зима. При -10 градуса навън, компресорите работят ма максимум повер, което на мен не ми харесва и освен това не е така топло както ще е с газ. С котлето, няма да се чува шума от вътрешните тела на климатиците.Като ни няма през деня, са на 18 градуса. Като сме у нас са на 23-24 дори и 25 понякога. Обичаме да ни е топло което не мисля че е разхищение на енергия щото по твоята логика аз мога да кажа че покупката на Ланчата също е разхищение след като и Темпрата пак те возеше :D Освен това и бойлера на ток почти не се спира. Плащал съм и повече от 400 лв. Каквото и да си говорим... на газ ще е по-комфортно и по-топло, за по-малко пари. Освен това, ако някой климатик сега сдаде багажа, увисваме с отоплението за неопределен период, докато ако котлето сдаде багажа, пускам климите и намам проблеми.Котле ще има. Това е решено вече. И без това до тук вече съм дал 4000 лв за инсталацията. Въпроса е какво качествено котле, какви радиатори и колко ребра на стая.Знам че си в този бизнес, надявах се да ме упътиш а не да ме отказваш от газта. Колкото се вдига цената на газта, толкова ще се вдига и цената на тока.И пак казвам, убеден съм че на газ няма да плащам по 400-500 лв за ток месечно, ще е по топло от климатиците с по голям комфорт /пак без да мъкна кюмюр/ и топла вода ще имам винаги по всако време.Кажи сега за котлетата де... :D Поздрави.
                            Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят хаоса.

                            Коментар


                              #15
                              И аз от 2 години съм с котле на ImmerGas - модела е EOLO Star 23кW. Мощността му е намалена на 60% от максималната, защото не е нужна цялата спрямо площта която грея.КПД-то му е 97или 98% не помня вече. Инвестицията в котле с по - голям КПД от порядъка на 110 - 112% КПД се изплаща много години напред и аз прецених за себе си, че не е необходима. Изключително доволен съм от котлето, при условие, че първата зима работеше на пропан-бутан.Тази зима ни прекараха и природния газ и вече спокойно мога да кажа, че в това отношенесе почуствах като истинки бял човек. Нагласил съм терморегулатора на 21 градуса и не се интересувам от нищо - котлето всичко само си прави! :D Кой каквото ще да ми разправя - за мен природния газ е решението!За сметките - ами относително е, защото както някои знаят от ноември месец сме със бебе и топлата вода се харчи като топъл хляб! Грея площ около 60 - 70 кв. м. но при мен кубатурата е голяма, защото таваните ми са високи 3.20 м. В най студения месец платих 217 лв. иначе сметката се движи от 140-190лв. Тази година живот и здраве ще сменям и дограмата на прозорците и се надявам да има допълнителен ефект.
                              VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                              VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                              VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                              VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                              Нека Силата на бъде с Нас...

                              Коментар

                              Working...
                              X