Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Що е то ЕГН..???

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Що е то ЕГН..???

    Здравейте!Интересува ме някой знае ли каква точно информация носи ЕГН-то (като е ясно за годината, месец, дата)т.е. последните 4 цифри каква информация съдържат (регион, пол, етнос..)

    #2
    Единственото смислено значение е пол.Единният Граждански Номер (ЕГН) се състои от 10 цифри. В първите 6 цифри е кодирана датата на раждане, следващите 3 са поредност на раждането - число от 000 до 999, а десетата цифра е контролна. Предпоследната цифра (на позиция 9) отразява и пола на притежателя на конкретния ЕГН. За мъже тя е четно число, а за жени - нечетно.Алгоритъм за изчисляване на контролната цифра:Умножават се стойностите от всяка позиция със съответното число, посочено под номера на позицията.Сумират се получените произведения.Получената сума се дели на 11.Ако полученият остатък от деленето е число по-малко от 10, то става контролно число. Ако е равно на 10, контролното число е 0.Начин за кодиране датата на раждане в ЕГН:На позиции 1 и 2 се поставят последните две цифри от годината на раждане.На позиции 3 и 4 стои месецът на раждане, като към него е прибавено:20 /за родените до 01.01.1900 г./0 /за родените от 01.01.1900 г. до 01.01.2000 г./40 /за 2000г. и следващите години/На позиции 5 и 6 се записва деня на раждане.http://www.grao.bg/elections/infoterms.asp

    Коментар


      #3
      Пол и областта в която си роден, това със сигурност. Сестра ми се лигавеше с една програма за хороскопи и там по ЕГН излизаха тези данни.
      Fiat Marea 130JTD Weekend HLX

      Коментар


        #4
        Моето ЕГН е 00 накрая.Нулата четно или нечетно число е?
        Octavia RS
        Evo 10-служебната играчка.

        Коментар


          #5
          ilkor написа:
          Единственото смислено значение е пол.
          Бе не знам, ама при мен във въпросната програмка излезе област: София град, при колегата- Русе и т.н. явно ги има тези данни.
          Fiat Marea 130JTD Weekend HLX

          Коментар


            #6
            Ясно е, че носи инфо за региона!По-интерсно щеше да е ако както бях чувал има инфо и за това дали лицето е етнически българин, турчин или циганин (ром).

            Коментар


              #7
              Master28 написа:
              Ясно е, че носи инфо за региона!По-интерсно щеше да е ако както бях чувал има инфо и за това дали лицето е етнически българин, турчин или циганин (ром).
              Да и дали е със сини очи Едно време в зелените паспорти имаше слух за една точка в номерата на страниците - май беше на 8 в средата ...

              Коментар


                #8
                ilkor написа:
                Единният Граждански Номер (ЕГН) се състои от 10 цифри. В първите 6 цифри е кодирана датата на раждане, следващите 3 са поредност на раждането - число от 000 до 999, а десетата цифра е контролна. Предпоследната цифра (на позиция 9) отразява и пола на притежателя на конкретния ЕГН. За мъже тя е четно число, а за жени - нечетно.
                Тва пък как са го обяснили... Значи 7 и 8 цифра показват областта в която си роден, по старото административно делене, и по азбучен ред. например на всички родени във варна, бургас, благоевград, 7 и 8 цифра са 03, 04, 05..., е такива малки. На всички родени в софия 7 и 8 цифра са от 61 до 74 мисля че се падаше, а пък на тези в ямбол - над 90 . 9-тата цифра показва пола, в зависимост от четността, а последната е контролна, когато въвеждаш егн в компютър, полето в което го пишеш е предварително подготвено, и когато въведеш първите 9 цифри, то очаква десетата да е точно определена, ако не е - значи въвеждаш фалшив номер. то е като бар-кодовете - при тях също последната е контролна. 2 егн-та се различават задължително поне по 2 цифри. Няма 2 поредни егн-та.

                Коментар


                  #9
                  ilkor написа:
                  Да и дали е със сини очи Едно време в зелените паспорти имаше слух за една точка в номерата на страниците - май беше на 8 в средата ...
                  точката беше на стр. 13. аз си спомням, че наистина имаше точка на тройката, но не ми е попадал паспорт на циганин да видя при него как е било.
                  Alfa 147 JTD 115 hp
                  ex Punto SX 1,2 (73 hp), 1994 +LPG

                  Коментар


                    #10
                    Първите 6 цифри са дата на производство, а последните 4 ниво на оборудване

                    Коментар


                      #11
                      chandler написа:
                      ilkor написа:
                      Да и дали е със сини очи Едно време в зелените паспорти имаше слух за една точка в номерата на страниците - май беше на 8 в средата ...
                      точката беше на стр. 13. аз си спомням, че наистина имаше точка на тройката, но не ми е попадал паспорт на циганин да видя при него как е било.
                      И на турците със сменени имена имаше точка там.
                      Fiat Tempra 1.8 i.e. DOHC SW

                      Коментар


                        #12
                        wwweb написа:
                        Първите 6 цифри са дата на производство, а последните 4 ниво на оборудване
                        7 8 позиция са за мястото на раждане - моите, на майка ми и на баща ми са еднакви, защото всички сме родени в Пирдоп, а на брат ми и сестра ми са еднакви, защото са родени в Хасково. Предпоследната е пол ( нечетен за жени и четен за мъже). :D
                        Fiat Bravo 1.9 JTD / Fiat Bravo II 2.0 Multijet
                        www.fiat-bg.org/forum

                        Коментар


                          #13
                          Интересна работа: Писал съм програми с контрол по ЕГН, искаха ми сорс кода да е криптиран, за да позволят официално да се разпространява програмата на национално ниво, било класифицирана информация ... А виждам, че алгоритъма се разпространява свободно.
                          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                          Коментар


                            #14
                            Абе не знам за последните цифри, но месеца на раждане на малките сега е голям смях, моето дете е родено 47-ми месец, за да не се дублира с някоя баба родена 08-ма година през миналия век.Много е жегав 47-ми месец да знаете.
                            SOUND Perceptions House Party [Plovdiv] - 16 may, Total Sport 1st floor

                            Коментар


                              #15
                              Хихи, моята е родена в 52-и месец пък, а тогава е студ на кутийки.Относно цифри 7 и 8. В моето ЕГН там седи 46, на дъщерята 43. И двамата сме родени в Пловдив.

                              Коментар

                              Working...
                              X