Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Отношението ви към ЕС като цяло...

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Така...Каква е ползата изобщо от европейския съюз? Кой и защо го създаде? Мисля, че от там трябва да се тръгне. А отговорът се крие в завета на Хан Кубрат. Отделните европейски държави, колкото и да са силни икономически всяка поотделно, пред големите икономически играчи - САЩ и Китай, както и бързо набиращата скорост Индия, (тук изключвам вече несъществуващия СИВ, който сам по себе си беше един източен Европейски съюз), нямат шанс. Първоначалната идея за такъв икономически съюз е именно такава - да се спре икономическата зависимост от САЩ.Развитието на съюза сам по себе си рано или късно ще доведе и до политическо обединяване, като стъпките от това са вече направени - единна валута, липса на граници (Шенген), напъни за приемане на Конституция. Дори в САЩ вече възприемат Европа като една държава.България в ЕС има шанс да дръпне напред. Има шанс на нея да се гледа като на равен. Има шанс за бърз икономически растеж. Казвам има шанс, защото от нас (и от нашите политици, за съжаление) зависи всичко това. То е същото като един българин емигрант в САЩ например. Той има шанс да си оправи живота, но може и да не си го оправи и да спи под мостовете. Съответно може и да го екстрадират. Той не би имал този шанс, ако не е отишъл там.Същото е и с България в ЕС. Ние най-вероятно рано или късно ще се оправим, но има вероятност и да не се оправим и да дръпнем назад. И тогава ще ни изгонят като мръсни котета от ЕС. НО ИМАМЕ ШАНС. А ако не бяхме влезли в ЕС, щяхме да си затъваме в Ориенталщината и в беднотията... Безработицата в Ямбол например в момента е почти отрицателна. Това е, защото се отвориха 2 нови големи завода - италиански и японски. Тези заводи, ако не бяхме в ЕС, щяха да са в Румъния или другаде. Ще кажете, ама какви заплати дават? Верно, не дават заплати като в Германия или Гърция, но поне дават нещо. А от работниците и от синдикатите зависи какви заплати ще си извоюват. Високите доходи на работниците в Западна Европа не са им ги дали ей така даром работодателите... В Гърция например като се каже, че някой бранш ще стачкува - скачат всички. А тук възстанаха учителите и всички ние скочихме отгоре им. Типичната приказка за българите в адския казан, дето никой не го пазел... Въпрос на манталитет.А че цените скочиха след влизането ни в ЕС е вярно, но този скок не се дължи на факта, че сме влязли. Такъв скок щеше да има е без да сме в ЕС (а вероятно и по-голям, щото щеше да има и мита). Нима цените не се вдигаха преди да ни приемат в ЕС? Ето - за 6 месеца, цената на олиото в Гърция, е скочила 2 пъти. През септември беше около 1 евро, а сега е около 2 евро. Казвам го, за да се разбере, че цените на стоките не се определят дали някой е във или извън ЕС, а от съвсем други фактори - международни цени на суровините, качество на реколтата и т.н. Селското стопанство, колега Neno Er, във всички случаи ще дръпне напред. Защото селяните (ще) получават дотации от европейските фондове. Верно, че има квоти, ама и да няма, като се насити пазара - какво ще си правиш продукцията? Преди години - ето такъв случай наблюдавах. Едната година всички гледаха домати, а много малко хора гледаха лук. Цената на лука скочи (щото нямаше много лук) и тези, които отглеждаха лук спечелиха много. На следващата година - всички гледат лук, а само малцина - домати. И много от тези, които се хвърлиха на лука изобщо не си продадоха реколтата, а така си изгни по хамбарите им. А като има квоти - всички ще спечелят. Ама на простия човек кой да му го обясни? Ето тук е ролята на политиците ни, ама това е друга тема... Рано или късно и на корупцията ще се намери цаката - ето - спряха паричките за пътища... Нашите се правят, че не им пука и пак "се снишават" по Бай Тошовски, белким бурята премине, ама този път няма да премине докато не хвръкнат няколко глави. Само стойте и гледайте.А този "виц" за италианеца и българина в Англия, Авео, не е пример, защото 1/италианците не са хукнали да си търсят работа в Англия; 2/ ако италианец и българин кандидатстват за една и съща работа, българинът би се хванал за по-ниска заплата, а италианецът - не - затова мисля, че много ингилизи биха предпочели Българин пред Италианец. А това че не можем да работим в ЕС също не е вярно, защото в половината от държавите може да се работи без ограничение (вкл. Кипър, Швеция и Финландия), а за много от останалите свободно могат да работят повечето висококвалифицирани професии. Единствено Великобритания се дърпа, но аз пък точно там никога не бих отишъл да си потърся работа, поради ред причини.Коцев, това което си написал е несериозно, и не ти прилича.Едва ли някой дори си е помислил, че причината Германия да загуби двете войни, или СССР да се разпадне е България САЩ се осраха и във Виетнам, ние тогава бяхме на другата страна То който е свикнал да се осира, лесно не се оправя Изобщо ползите от ЕС ще се осетят след няколко години - поне 4-5. Когато започнат да идват гърци да ни работят (щото и това ще стане). (Не да ни изработват, а да работят за нас )А доходите на хората и сега се вдигнаха. Преди 3-4 години средната заплата едва стигаше 70 евро, сега надхвърля 250. 450 км магистрала Гърция построи за 3-4 години, само с пари от ЕС. Пътищата в голяма част от България яко се ремонтират. Колко качествено - това ние си знаем, но все пак нещо се върши. Ще се научим и качествено да работим. Силно искам нашия форум да го има още 4-5 години, а пак да си говорим за ЕС тогава.Айде лека нощ.

    Коментар


      #32
      Естествено че в кръга на шегата го написах , но понякога и в шегите има малко истина . :D Обаче тоя съюз едва ли ще просъществува дълго . А това ,че сме малка страна беше от голяма полза за нас да си стоим настрана стига да имахме кадърни държавници. Пример Швейцария :D Нали искахме да сме Швейцария на Балканите. Да ама не .Да си продадеш най голямата рафинерия на Балканите , да си продадеш Енергетиката , БТК, да си съсипеш авиокомпанията , корабостроителните заводи , за АЕЦа да не говорим . Това нещо ако беше в ръцете на едни умни управници щеше да ни повдигне двойно стандарта на живота . Как може тоя Вълкът дето чисти София да излиза на такава огромна печалба с милиони от концесията а ако е държавна компанията не може . А чистотата си е все еднаква и преди и сега , само че друг обира парсата а не обществото . Абе много може да се спори по тая тема . Само ще ти кажа че преди да влезем в съюза то големците приказваха колко много милиарди евро ще ни даде съюза , а сега се оказа че почти ще се разминем с повече от половината пари.Може в края на краищата да се окаже че сме внесли повече в съюза отколкото сме получили . Безплатен обяд няма .
      Фиат Панда 1.2 2006година
      Синджира си идва ,а козата я няма...

      Коментар


        #33
        Радвам се, че с колегата Immortal така добре е защитил тезата която с него, а и с още 21 (засега ) други колеги поддържаме.ЕС е възможност, от която трябва да се възползваме - доколко добре зависи само от нас. Примери има и добри и лоши ( впрочем Гърция е от лошите )До колегата Коцев - стига сме ревали какво е продадено - рафинерия, авиокомпания, корабостроене, не знам си какво...Държавното управление на предприятята е неефективно, създава предпоставки за корупция, често се ръководи от неикономически съображения... По-добре е една работеща и печелеща частна компания, която да плаща добри заплати на по-малък брой работници, отколкото изкуствено поддържано със субсидди неефективно производство с ненужно висок брой заети в него.Искаме или не, живеем в глобализиращ се свят в който икономическите лостове са най-силните. И това не е лошо - само развитата икономика може да създаде социални придобивки. Не можеш да разпределяш нещо, което го нямаш. А ЕС е предпоставка икономиката ни да се развива.Имаше една приказка - Ако на 20 години не си от левицата значи нямаш сърце, ако на 30 не си от десницата значи нямаш акъл.
        like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

        Коментар


          #34
          Безработицата в Ямбол например в момента е почти отрицателна. Това е, защото се отвориха 2 нови големи завода - италиански и японски.
          недей така... колко ямболлии има по строежите по морето - не е истина..., а за Испания, Италия и Португалия да не говорим....
          Селското стопанство, колега Neno Er, във всички случаи ще дръпне напред. Защото селяните (ще) получават дотации от европейските фондове.
          даааааааа правилно го е казал Чичо ти Нено.... Immortal, знаеш ли, че братята европейци дават по 2000 евра на декар унищожено лозе???а за европейските фондове и проектите не ми се говори, щото съм в нещата, знам как се печелят проекти и от кого и че там шуробаджанащината и корупцията е отвратителна...п.п. и аз съм на мнението на Коцев, че е тръгнал да се разпада тоя ЕС, след като на приеха нас...
          Fiat Punto 1.1-Синята птица
          Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
          Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

          Коментар


            #35
            А колко се печели от декар лозе годишно? Ако това лозе е добро, дава реколта и от него се печели, кой луд ще го продаде за 2000 евро??? Друг е въпроса, че бизнесът с грозде е изцяло мутренски, но това пак е въпрос на организация. Като не си продадат една година реколтата на мутрите всички лозари, и мутрите ще фалират... САмо че няма организация - няма БЗНС, няма синдикати... Но пак казвам - това няма нищо общо с ЕС. ЕС е само шанс всички тези неща да се оправят. Наша работа е дали ще се възползваме.Какъв е смисъла ЕС да прави от бедна - по-бедна една своя членка??? Има ли логика да ни приемат в ЕС и да ни извиват ръцете за да ни докарат до просешка тояга, като след това пак те ще трябва да ни оправят??? Във всички държави от ЕС, няколко години след приемането им е имало трудности и съпротива срещу някои от мерките, но сега?Проекти се печелят шуробаджанашки, щото обикновения човек не мисли по европейски, а по ориенталски. Щото всеки гледа как да открадне повече. Това в никакъв случай не е последствие от приемането ни в ЕС. Ако не бяхме влезли, какво щяхме да правим. Какво щяха да крадат??? Дори и шуробаджанашки да се разпределят проектите, пак в крайна сметка тези проекти ще се реализират, независимо дали от шурето, баджанака или някой друг. Пример - казват, че фирма БИНДЕР била на брата на шефа на агенция Пътища и така печелила проектите. Е, аз пък ще ви кажа, че фирма БИНДЕР строи най-качествените пътища в цяла България, и където те са направили път, той е супер - например повечето пътища в Сливенско, пътя Сливен-Ямбол и т.н.Швейцария, г-н Коцев може да си позволи да не влезе в ЕС. Защото парите на ЕС са в техните банки Същото може да си позволи и Норвегия, страната с най-висок жизнен стаднарт в Европа. За съжаление, ние не сме нито едното, нито другото, така че не можем да си позволим да стоим настрана. Алтернативата е да останем държава от третия свят, като Албания, като Беларус, като Русия, ако щете. Нашите управници ги виждате какви са - който и да дойде се оказва поредният балон, който "след 800 дни" се спуква. (Същото ще стане и с надуващия се сега балон Бат Бойко - бивше ченге от ДС - кой иначе можеше да охранява Бай Тошо??? ). Ако нямат контрол от по-горе, разбирай ЕС, балоните в БГ ще продължават да се надуват и да се спукват с гръм и трясък. А за нас ще остава само изпърдяния въздух от тях. Ето една положителна причина за членството ни в БГ.Това, че България е затънала в корупция, няма нищо общо с ЕС. Както и по-горе писах, парите спират да се дават, като се види че отиват не където трябва. Справка - фонд "Пътища".

            Коментар


              #36
              donnna написа:
              п.п. и аз съм на мнението на Коцев, че е тръгнал да се разпада тоя ЕС, след като на приеха нас...
              Хора, вие за какво живеете? За да видите как се разпада нещо?Страх ме е - чета и не вярвам на ушите си Yellow_Flash_Colorz_PDT_37 Лозята са обрасли в буренаци, овошките са по-ниски от тревата поникнала помежду им, допреди 5-6 години да си намериш нормална работа беше чудо, 150 евро бяха добра заплата. Сега има инвестиции, има работа, заплатата ми е 5 пъти по висока - причината за това е само една - ЕС.А усещането че си "гражданин на света" :D , че мога да тръгна за Видин, но да стигна до Лондон само с личната карта?
              like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

              Коментар


                #37
                А усещането че си "гражданин на света" , че мога да тръгна за Видин, но да стигна до Лондон само с личната карта?
                да, ти можеш... можел си и преди, само че със задграничен паспорт... можеш както около 5 % от българите, които могат да си го позволят... пък тоз дето преди не е можел и сега пак не може, щото обикновения човек се чуди как да си плати сметките, какво и дали ще вечеря.... пък дали ще тръгне от Видин до Лондон с лична карта му е през шмайзера... то като не бяхме в ЕС пък Косьо Самоковеца не беше отишъл без проблем в Амстердам... Те проблемите му след това дойдоха, ама е друга тема... та който преди си е ходил из европата, сега пак си ходи, само че с по-малки спънки... и това е... ние тука може да докараме до Гърция, ама пак ни гледат подозрително, да не би да ни е дошло на акъла да вземем да останем да работим - да им берем портокалите и маслините...
                Fiat Punto 1.1-Синята птица
                Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                Коментар


                  #38
                  Бе да ти кажа, изобщо не ни гледат подозрително. Нашите гранични полицаи ни задържат повече на излизане, отколкото гръцките на влизане в Гърция. Само им показваш личната карта през прозореца и минаваш. Единствено гъркът ме предупреди, че с тъмните стъкла отзад може да имам проблем, ако ме спрат катаджии. Пък нашите - слез, отвори багажника... и така.Беднотията на народа в момента не е резултат от влизането ни в ЕС, а резултат от безумната политика на БСП, НДСВ, и останалите... Както и от собствения мързел на голяма част от народа ни. И за това мога да ви дам примери, и то с мои близки, но засега ще се въздържа.Ти сам каза, че много българи работят в Гърция, Испания и къде ли не в Европа. Да, работят. Но вече не се крият като видят полиция. Работят си законно и им се плащат осигуровки. И в Испания, и в Гърция, и в Германия. Снощи се върна мой приятел, който работи в корабостроителница в Германия. Каза, че работи съвсем законно и му се плащат осигуровки, както на всеки гражданин на ЕС. И каза, че откак сме в ЕС, изобщо няма никакви проблеми там.

                  Коментар


                    #39
                    Селското ни стопанство гръм го удари с тия ликвидационни съвети ,които наистина ликвидираха земеделието в България. Сега яжте на македонците и турците зеленчуците . Икономиката също я опустошиха.Милен Велчев с преобразуването на външния ни дълг от долари в евро ни закопа в дън земя. Сега министъра на транспорта първо ще изчака следствието какво ще установи за трагедията с влака и тогава ще реши дали да подаде оставка . Абре шашкънино ти си три години министър и нищо не си направил за тоя транспорт и сега имаш наглоста да се правиш на велик . а само затвор би те оправил.Европейски съюз дрън ,дрън та пляс . Много го еня някой от европейците че българите живеят лошо а само една малка част живеят нашироко .Къде беше Ахмед Доган и останалите турци от Ръководството на ДПС на 3 март??? В неговите вилиати ядат и пият и гледат сеира на Гоце и Серго.Последно: бай ви Иван си е изживял живота но тежко ви и горко на вас младите .
                    Фиат Панда 1.2 2006година
                    Синджира си идва ,а козата я няма...

                    Коментар


                      #40
                      коцев написа:
                      Последно: бай ви Иван си е изживял живота но тежко ви и горко на вас младите .
                      Това е ...От месец насам сериозно се замислям да си дигна чукалата и да бягаме с жената от тая скапана държава. Ей така пращам всичко по майната си и изчезвам да си търся късмета навън. Тука колкото и пари да печелиш, абсолютно няма смисъл да ги печелиш! Карам си вчера по разнебитените софийски улици и си викам - какъв ненормалник трябва да си, че да си позволиш да си купиш кола за 50 бона и да я караш в това минно поле? И това е най-елементарният пример ... няма да ми стигне цял ден да обхвана останалото!Значи работиш, печелиш някакви пари и да не можеш по никакъв начин да си създадеш елементарно удоволствие в тая кочина България ... е това не го разбирам! Не съм престарял чак толкова, та все още имам време да си търся късмета навън и не е далеч моментът, в който ще го направя. Навън поне има смисъл да се бъхтиш! Работата ми не е лоша, работя това, което винаги съм искал, жена ми също е с хубава работа, обаче какъв е смисълът?Плюя на цялата шибана държава, в която живеем. Сигурно някои патриоти ще ми рипнат сега, да ми обясняват колко сме велики, ама като сме толкова велики (били винаги) що сме все на опашката в Европата (и не само в нея) бе дееба?

                      Коментар


                        #41
                        wwweb, не сме се виждали с теб... по снимки съдя, че си около 30 г. ... в последно време искрено съжалявам, че не се изнесох от милата ни Родина на твоите години, че и по-млад... сега съм яко закотвен тук с 2 щерки / да са ми живи и здрави / и се чудя кой път да хвана... сега ще ви постна тук нещо за 1 фирма дето е като 99% от фирмите в България..."Дружеството се занимава с ............. Обичайна практика поне в това дружество, новият служител да бъде излъган за заплащането, което ще получава. В последствие след назначението си, бива информиран разбира се че заплащането ще бъде примерно 150 лв под уговореното поне за изпитателния срок ако не и за по-дълго време. Работна време / седмица - 0800 до 1800 с 1 час почивка по обед, ако работата ти го позволи разбира се, работи се включително събота до 13:00 часа, което се счита за пълен работен ден. Заплащане на 2 ведомости. Болничните се плащат само по официалната. Отпуските са на 2те. Отпуска - полагащо се по кодекс време, ако има възможност да се използва. Съботата разбира се се брои за цял ден. Отношение към персонала - на принципа "много други чакат на вратата". Заплащането - не много зле според критерия за добро ... редовия персонал кучета го яли, директори на високи заплати бол. Хората които реално и директно правят парите на дружеството за недооценени и получават сравнително малко за това което печелят за фирмата. На интервютата им се обещават и премии за завършен проект, за които винаги се намира повод да не бъдат платени. Общо взето - оценката е "циганска работа и полу некадърно управление"е те това ако е европейска практика, европейски начин на мислене, европейски работодател и европейски заплати - здраве му кажи....
                        Fiat Punto 1.1-Синята птица
                        Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
                        Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

                        Коментар


                          #42
                          Това дружество да не е европейско, от европейска....Турция???Знаеш ли защо става така? ЗАщото нашите контролни служби го позволяват. А го позволяват, щото като идат на проверка, им се дава по нещо и те си тръгват доволни.Само че не разбирам какво общо има тук ЕС? Ако си мислите, че работодателите в ЕС са по-различни от нашите, лъжете се. САмо че там службите ги карат да станат коректни, а нашите - не.Замислете се, какво стана със залите за непушачи по заведенията? И колко заведения 2 години след приемане на наредбата имат такива зали? И защо по масите за напушачи има пепелници... Всичко пак опира до корупцията. А корупцията опира до народо-психологията.wwweb, а знаеш ли, че аз все се питам какво правя тук? И се чудя кога и аз ще избягам? Особено като ходих оня ден до Гърция, изобщо не ми се прибираше. Само се чудя кога ще се пренеса надолу. Че и с езика им се оправям...Но всички, които мислите (мислим) за емиграция, гледаме все към страни от ЕС или САЩ. Защо бе, джанъм, не емигрирате в Албания, в Беларус или в Египет например??? А защо не в Мексико??? А не искате ли и тук да стане като страните, към които гледаме?И как да стане, ако не сме в ЕС?Дайте алтернатива? Една силна и независма България е добра идея, но това означава една силна и независима българска икономика. Такава обаче няма - нито е силна, нито може да е независима. (Както всъщност не са независими икономиките и на всички останали държави).

                          Коментар

                          Working...
                          X