Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо обичам и мразя София

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Темата се разви в тази посока, в която всички се притесняваха че ще отиде...НО на мен започва да ми прилича на избиване на комплекси на хората от провинцията.От всичките 30-на мнения, написани в темата до момента, имаше около 5-6 мнения на "кореняци" (както ги наричате) и само 1 (максимум 2) от тях се изказаха, че ще им олекне ако хората от провинцията си стоят по родните места. Тук като казвам провинция имам предвид не "провинция" - подигравателно както си мислите че се изразяват всички софиянци, а имам предвид това, което фигурира като обяснение и в тълковния речник - хора, които са родени и израсли в градове и села различни от столицата.Та в останалите 25-на мнения се изказаха какви ли не приказки по адрес на софиянците и техните "родни места". Аз лично нямам проблем с хората от провинцията. Това дали си от София или не за мен няма никакво значение. Важното е дали човек се чувства добре там където живее и работи. Ако хората, които са дошли в столицата заради по-добра работа или нещо си друго, наистина се чувстват на мястото си тук, те не би трябвало да се афектират от думата "провинция" и при всеки удобен случай да пращат софиянци по "родните им места".Дали са от провинцията или от столицата, хората са едни и същи. За мен има значение самия човек и - както се изрази един колега - първите му 7 години. Има значение възпитанието и манталитета. Съществува някакво неписано правило, че щом е софиянец, то той задължително е сноб. И задължително се държи надменно към хората от "провинцията". Което според мен не трябва да е така.Идеята на Жоро наистина не беше да спорим кой е по-отворен. И по темата - не ми харесва София - такава каквато е в момента. Не ми харесва лудницата и ежедневието на бързи обороти. Не ми харесва простотията и мръсотията по улиците. Виновен е всеки един от нас - който живее тук и който работи тук. Ако всеки си зададе въпроса - какво мога да направя аз лично за да не газим в боклука и да не псуваме при вида на поредната вандалска простотия - и ако всеки се опита да направи нещо по този въпрос, мисля че тогава може и да има резултат. Трябва да сме поне малко по-отговорни, към себе си и към обществото.

    Коментар


      #32
      GTipo написа:
      ////Punto//// написа:
      ............П.С. В чужбина защо никой не ги контролира дали си изхвърлят опаковката от вафлата в кофата? Или защо кучетата им не "серат" по пътечките в парка ? ВСИЧКО Е ВЪПРОС НА МАНТАЛИТЕТ. Това е криворазбраната демокрация. Това е изпусната демокрация. И в Европа е демокрация. Ама сър Джон не може да иде и да купи цял стек уиски и после да се направи на свиня. Защото там има ограничение. Той пак се прави на свина, обаче не отива да пикае на "Народно Събрание" ами пикае по входовете в крайните квартали. Ние искаме хем **** да е в *******, хем душата в рая (както се казваше в един лаф). Хем искаме да санкционират Вуте, че си хвърля опаковката от вафлата на улицата, ама нас да не ни барат, че си хвърляме фас-а пак там.
      Тук не си прав. Има си глоба ако ти се изака кучето на улицата и не си го събиреш после.Има и санкци за хвърлени хартии. С времето нехвърлянето на опаковки става навик, но под дебелата сопа на закона.Чужденците като дойдат в България си хварлят и те където им падне. Пресичат си и на червено. Тук просто на никой не му пука.Манталитета тук погрешно се впряга според мен, трябва да има и друг стимул, по-мощен.Никой не говори за провинцията и София. Софианци има на какво да се научим от който и да е друг град в БГ. Проблема е че управлението на София е като на малък град, а той е многомилионен. Иска се подход.
      Точно въпрос на манталитет е колега. Защо като вървиш по центъра, на око без да говориш с него можеш да познаеш кой е чужденец и кой българин. Чужденеца не минава на кръстовище на червено, нито с кола ито пешеходец. Когато реши да спре обаче понеже не може да излезне от кръстовището и ще направи тапа, отзад започват да му свиркат и натискат колата и той ще не ще се приплъзва в средата на кръстовището. Чужденеца не седи в заведение на маса "за непушачи" и с тази стойка да си подпира вестника за да вижда по добре и в същото време да си тръска цигарата в пепелника. Чужденеца като му се изтропа пес-а на пътеката в парка вади хартия и прибира ла*ното. За да не го настъпи някой. Не че му е кеф. И още милиони примери. А как може Перко от Перник (нищо против този бъдещ тучен квартал на София) като отиде в някоя държава да седи като пукал дори и сам на светофар, защото знае как стоят нещата там?

      Коментар


        #33
        ////Punto//// написа:
        GTipo написа:
        ////Punto//// написа:
        ............П.С. В чужбина защо никой не ги контролира дали си изхвърлят опаковката от вафлата в кофата? Или защо кучетата им не "серат" по пътечките в парка ? ВСИЧКО Е ВЪПРОС НА МАНТАЛИТЕТ. Това е криворазбраната демокрация. Това е изпусната демокрация. И в Европа е демокрация. Ама сър Джон не може да иде и да купи цял стек уиски и после да се направи на свиня. Защото там има ограничение. Той пак се прави на свина, обаче не отива да пикае на "Народно Събрание" ами пикае по входовете в крайните квартали. Ние искаме хем **** да е в *******, хем душата в рая (както се казваше в един лаф). Хем искаме да санкционират Вуте, че си хвърля опаковката от вафлата на улицата, ама нас да не ни барат, че си хвърляме фас-а пак там.
        Тук не си прав. Има си глоба ако ти се изака кучето на улицата и не си го събиреш после.Има и санкци за хвърлени хартии. С времето нехвърлянето на опаковки става навик, но под дебелата сопа на закона.Чужденците като дойдат в България си хварлят и те където им падне. Пресичат си и на червено. Тук просто на никой не му пука.Манталитета тук погрешно се впряга според мен, трябва да има и друг стимул, по-мощен.Никой не говори за провинцията и София. Софианци има на какво да се научим от който и да е друг град в БГ. Проблема е че управлението на София е като на малък град, а той е многомилионен. Иска се подход.
        Точно въпрос на манталитет е колега. Защо като вървиш по центъра, на око без да говориш с него можеш да познаеш кой е чужденец и кой българин. Чужденеца не минава на кръстовище на червено, нито с кола ито пешеходец. Когато реши да спре обаче понеже не може да излезне от кръстовището и ще направи тапа, отзад започват да му свиркат и натискат колата и той ще не ще се приплъзва в средата на кръстовището. Чужденеца не седи в заведение на маса "за непушачи" и с тази стойка да си подпира вестника за да вижда по добре и в същото време да си тръска цигарата в пепелника. Чужденеца като му се изтропа пес-а на пътеката в парка вади хартия и прибира ла*ното. За да не го настъпи някой. Не че му е кеф. И още милиони примери. А как може Перко от Перник (нищо против този бъдещ тучен квартал на София) като отиде в някоя държава да седи като пукал дори и сам на светофар, защото знае как стоят нещата там?
        Седи, седи от страх да не го види полицай че пресича щото глобата е 250 евро и няма да може да си тръгне без да ги плати. Хората са се научили. Кога за последно са те санкционирали с пикливите 10лв че си пресекъл пеша цял булевард в самия център?А знаеш ли колко е глобата за фъшкиите? Тея чужденци ако им кажеш, че няма и да ги погледнат, знаеш ли колко доволни стават и кучетата им тропат навсякъде, като къртечници са. Имам досег с такива хора всеки ден, не знам за теб.Тук ако те хванат с цигарата да се разхождаш по коридора, с парцалите навън. Не е като на улицата дето никакво впечатление не правиш.
        Сега Фруктиера в БГ и Додж навън
        Карал Типо 1.6 75 ->Пунто 1.2 75->Браво 1.9Д->Стило 1.9 JTD

        Коментар


          #34
          batececo написа:
          Май Бургазлиите и Варненците са го казали най-точно: Всичко което не е море е провинция
          Интересно Хемингуей, какво мисли по въпроса?! НЕ ми се пише по темата....

          Коментар


            #35
            sev написа:
            icomirGT написа:
            София ще ми хареса ако всички ПРИШАЛЦИ си отидатпо родните си места
            кои са пришълците?хората, които си вадят хляба в София, харчат тези пари в София, работят за "софиянци", плащат си данъците...?
            Aми кои ги кара да работят за "софиянци" !!!аз си изразявам мнението софия се е препалнила със секви индивиди
            Mercedes E200 coupe

            Коментар


              #36
              Всички върли "столичани" като гледам прескачате това, което съм написал по-нагоре в темата, и никой като гледам не ми отговори на пост-а ? Поздрави.
              Fiat Bravo 1.2 16v/82 hp....

              ...E90..incoming..!!

              Коментар


                #37
                loop написа:
                Ами ние ли сме виновни, че заплатите са по-добре в "столицата", ние ли сме виновни, че идваме от "провинцията", за да си искараме хляба там, за да има какво да ядем ? Но тук идва въпросът .. по-ниското заплащане в малките градове ( не провинций ! ), по-малкото работни места. Примерно имам жена и дете, но немога да си намеря хубава работа в Бургас, и затова отивам да работя в така наречената "столица", и Събота и Неделя се прибирам обратно в Бургас при семейството си ? Аз ли съм виновен за дупките и мърсотията, затова, че не плащам данъците си в София, ами го правя в Бургас ? Виновен ли съм, че искам да има храна за детето ми ? Виновен ли съм че искам като отида в магазина детето да ми каже "Тате купи ми ...", аз да му кажа "Нямам пари" ? Виновен ли съм.. че искам да дойда в "столицата", за да взимам по-хубава заплата ? Просто темата отново отива в неправилната насока, ако примерно можех да взимам такава заплата в Бургас, изобщо нямаше и да погледна София ( макар че съм живял 17год. там ! ), ами примерно човека, който идва от РК - той ако взимаше заплата каквато взима в София, дали щеше да иска да ходи да работи там ? Замислете се малко върху това.Поздрави.
                Ето отговарям ти! А ние какво сме виновни че във вашия град нямате условията да изкарвате пари колкото в София. Значи вие искате да кажете, че София ще забогатее благодарение на това, че вие работите тук ли, че София ще умре без наемите които плащате ли? И на всичкото от горе не съм видял един човек от провинцията който да каже една добра дума за София и софиянците, града бил мръсен, имало дупки по пътищата, софиянците били надути, снобари, надменни - да така е, защотото вече е пренаселено, града не е предвиден да побере половин БГ. Поне като живеете тук спрете на обижтате града и тези който са родени тук. Не плюйте мястото(града) в който си изкарвате хляба. Знаеме, че вашите градове са по-хубави , подържани и чисти.
                Fiat Bravo 99г.(Goodbye) ,Citroen Xsara VTS 99г., Mercedes C 220 CDI 2000г.

                Коментар


                  #38
                  Ами ние ли сме виновни, че вашите управници не си вършат работата, ако си плащаме и ние данъците там - къде ще отидат според теб, едва ли ще отидат там, за да оправят дупките, а по скоро в гушата на някой по-властен човек !Айде стига сте наричали другите градове "провинций", защотото всичките идвате насам лятото, като не ви харесва в "провинцията" ходете си на Люлин Бийч ! А замислял ли си се защо всички отиват в София, повечето ми приятели "мечтаят" да отидат в София. Като ги питам "Защо?" - отговора е следния : " Защотото е лудница, има яки дискотеки, голям град, много хора и т.н.", ами ние ли сме виновни, че е така и мен почва да ме дразни лятото като се задръсти Бургас от хора който идват от другите градове, но не плюя по тях и не ги наричам "провинциалисти", нали? За разлика от вас, който всеки който ви дойде в "свещенната столица" е провинцилист, селянин и незнам какви още работи !За мен лично не е правилно да се говори така ! Всички сме една нация - Българи сме ! Затова сме на това диридже, защотото всички други са ни виновни ! Ти не си ли си изхвърлял боклука на земята, не си ли мятал боклука през терасата ? Ти може да не си, но други 3ма който са софианци са го правили ! Какво знаем ние Българите - "Аз не съм виновен - той е виновен !" Затова сме така, ако малко ни се промени мисленето може и някой ден да се оправим от това положение, което сме в момента ! Как може един човек, който ме нарича "провинциалист" и после като дойде тук на морето, аз да се държа хубаво с него ? Еми не става колега, всички трябва да си имаме уважението. Това ли е оправданието да сте надменни, че много хора имало в София? Ако е това просто сте изключително смешни! Вие си мислите, че като живеете в столицата сте нещо повече от другите хора, но не е така! Вие сте си просто хора като нас от "провинцията", ако Ти колега беше на мое място и живееш в Бургас, а Аз живея в София и те наричам "човек от провинцията" приятно ли ще ти стане? Няма да се ядосваш ли ? Think about it ...Поздрави.
                  Fiat Bravo 1.2 16v/82 hp....

                  ...E90..incoming..!!

                  Коментар


                    #39

                    Коментар


                      #40
                      loop написа:
                      Айде стига сте наричали другите градове "провинций", защотото всичките идвате насам лятото, като не ви харесва в "провинцията" ходете си на Люлин Бийч !
                      Да си чул някой Софиянец да е казал лоша дума да градовете и курортите по морето?
                      Fiat Bravo 99г.(Goodbye) ,Citroen Xsara VTS 99г., Mercedes C 220 CDI 2000г.

                      Коментар


                        #41
                        westdogg написа:
                        loop написа:
                        Айде стига сте наричали другите градове "провинций", защотото всичките идвате насам лятото, като не ви харесва в "провинцията" ходете си на Люлин Бийч !
                        Да си чул някой Софиянец да е казал лоша дума да градовете и курортите по морето?
                        Ами чувал съм и то не един път да ти кажа !
                        Fiat Bravo 1.2 16v/82 hp....

                        ...E90..incoming..!!

                        Коментар


                          #42
                          Предположих, че така ще стане с тая тема

                          Коментар

                          Working...
                          X