Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Програма "Стелариум"

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Програма "Стелариум"

    Днес ми дадоха линк към тази програма. От както датира контакта ми с компютрите, за пръв път изпитвам толкова силен душевен оргазъм от програма. Препоръчвам я силно на астрономите - любители. Инсталира се по класическият начин / нищо по-различно /, след което я стартирате и от настройките въвеждате местоположението си. Кофти е само това, че са зададени определени градове и ако местоположението не ви съвпада с някое от предложените, ще трябва от самото земно кълбо чрез маркера на мишката, да се локализирате някак. Съмнявам се обаче някой да има проблем с това, защото в зададените населени места има дори Габрово.....програмата е с многоезичен интерфейс, има и БГ, безплатна е за употреба, мисля че не е демо. Най-вероятно е направена от някой луд гении - любител на астрономията. От опциите долу в ляво на екрана, може да зададете определени функции - да изписва имената на съзвездията, характеристики на обекти като спектрална величина, разстояние в светлинни години и т.н.Кое е интересното в програмата - след като сте се локализирали в програмата, на базата на това, както и на часа в компютъра, при стартиране, програмата ви вади видимото звездно небе в реално време до абсолютна точност, като освен това небето се върти в синхрон със земното изместване, т.е. ако оставите програмата включена, след часове ще ви показва това, което е в действителност. Чрез скрола на мишката приближавате и отдалечавате обектите. Виждат се звезди, съзвездия, планети, мъглявини....всичко....и то в уникална триизмерна графика. Страхотно е. Програмата я има в Замундата, предполагам и в датата, но сега не мога да ви дам линк от там, защото доставчика ни е блокиран от тях. Мисля че ако някой прояви интерес, може да си я намери.Ето линк от Замундата:http://zamunda.net/details.php?id=88861&hit=1Темата е с личен поздрав към колегата Immortal....

    #2
    Ето и директен линк към сайта на самата програма http://www.stellarium.org/

    Коментар


      #3
      Re: Програма "Стелариум"

      Авео написа:
      Темата е с личен поздрав към колегата Immortal....
      невероятна програмка и аз благодаря а замундата не стува Yellow_Flash_Colorz_PDT_31който иска може да си я свали от http://stellarium.sourceforge.net/а сега погледнета на юг към съзвездието Орион.....

      Коментар


        #4
        я кажете кой са кординатите на софия?
        Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
        Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
        Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

        Коментар


          #5
          .....извинявам се, но съм пропуснал да посоча линка, от който да вземете координатите си. Посочвате града и въвеждате показанията така, както са дадени. Ако имате затруднения, давайте с мишката на самото земно кълбо, като със скрола приближавате да се увеличи БГ и горе-долу се позиционирате. Аз бях лесен, щото до морето, хахаха.....последните инструкции за земного кълбо с мишката се отнасят до настройките в самата програма, не от линка...Линка само ако го има населеното ви място... http://www.infoplease.com/atlas/latitude-longitude.html

          Коментар


            #6
            nasty написа:
            я кажете кой са кординатите на софия?
            Sofia, Bulgaria (Capital Of A Political Entity, Sofiya-Grad)Latitude: 42° 40’ 59"Longitude: 23° 19’ 0"

            Коментар


              #7
              Сваля се!Отзивите утре!
              Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
              Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
              ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

              Коментар


                #8
                Ето как изглежда при мен версията за МАС.
                Прикачени файлове

                Коментар


                  #9
                  Току що се прибирам от терасата - изкарах 20 минути там с лаптопа и найисетне разгадах мамка му точно кои звезди към кои съзвесдия спадат. Само дето луната е доста ярка...Ако не ми беше студено и жената не ме бе обявила за побъркан щах още час поне да изкарамФеноменално!
                  Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                  Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                  ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                  Коментар


                    #10
                    Мдам мерси за кординатите И голямо мерси за програмата - адска занимавка е
                    Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
                    Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
                    Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

                    Коментар


                      #11
                      Благодаря за поздрава Пуснах я вече да се тегли, но имам малък временен проблем. В момента нямам Уиндоус на компа, а само Линукс, но ще я пусна на лаптопа Ех, какви времена бяха едно време, на астрономическите летни лагери...Ама сега одъртяхме и все по-рядко поглеждаме нагоре...ПС. Ура, на сайта им има и версия за Линукс

                      Коментар


                        #12
                        Преди доста години, някъде далечната 1988-89, колегата ви Авео ходеше на кръжок по астрономия. Тогава учех и живеех в Габрово и сградата, където се провеждаше кръжока беше на майкината си в балкана покрай Габрово - сградата на Пионерският дом. Всеки следобед се качвахме пеша до там и вечер късно, ръководителят на кръжока ни връщаше обратно по същият път. В тази мини-обсерватория се намираше най-големият любителски телескоп в Европа, разбира се за времето си най-вероятно. Марката му беше "Целестрон". С огромно и нескрито задоволство посещавах този кръжок. Телескопа беше толкова мощен, че насочен към луната, не я виждахме кръгла в обектива, а някаква много малка част от повърхността и, смятайте колко мощен е бил. Освен това, често ходехме по поляните около града на практикуми. Всеки снабден с малко любителско телескопче и гледахме ли, гледахме....описвахме всичко, което виждахме и после изготвяхме доклади за обекта, който сме си избрали.....За съжаление, приказката свърши доста трагично, един ден едно от момчетата от кръжока, трябваше да занесе едни материали в обсерваторията. Оставил ги горе и после никой повече не го видя. След около два месеца, отбора по спортно ориентиране го намери в напреднала фаза на разлагане в една малка и порутена постройка в гората. Случаят тогава разтърси Габрово, говореше се, че в групата, която е убила момчето е бил сина на виден юрист от града и за това така и не се разбра какво е станало, както и кой го е убил. Тогава голяма част от родителското тяло спря децата си от кръжока, в това число и мойте родители. Останаха трима-четирима, след което просто групата се разтури. Така трагично завърши пътя си в дебрите на астрономията бъдещият академик по "Астрономия" - Митев..... .....останаха ми много малко спомени, макар че бях доста добър - знаех почти всички съсзвездия, по-големи звезди, мъглявини....спектрални величини, разстояния в светлинни години и т.н., но...........мина доста време от тогава. Точно тогава идваха колеги от други градове и освен че провеждахме занятията си заедно, понякога правехме и практикуми заедно.....особенно си спомням, как наблюдавахме нощем небето за астероиди. На една кръгла метална стойка с разположени по нея мощни бинокли, лягахме под нея, за да можем през биноклите да наблюдаваме небето, лежахме и с часове се зверихме за астероиди. Ако някой видеше, трябваше да изкрещи сричката "КА", след което да запише в точност до секундата кога е видял астероида, къде / квадрант, съзвездие..../ и после пак лягаше.......някъде там на някой от тези практикуми, до мен вероятно е лежал и колегата Immortal, защото се оказа че не само е бил в Габрово в обсерваторията на гости на нашата дружинка, но дори и помни трагичният случай от тогава, за това темата беше със специален поздрав за колегата. А аз със носталгия и особенно чувство, се зверя вече трети ден в програмата и ако знаете как постепенно знанията ми се връщат в главата......мисля че скоро ще усъществя една от най-големите ми детски мечти - да си имам мощен и хубав телескоп, сега ги има навсякъде и колкото и пари да е, ще се върна малко в детските си години......Хубаво е понякога да си спомняме подобни хубави моменти от детсвото, да се връщаме от време на време в тях..... Поздрави на всички......

                        Коментар


                          #13
                          Вярно пионерският дом си е на високо до града,ама не е чак толкова далеко.Всеки ден се качвах до там в тези години за които говориш.Аз бях в отбора по ориентиране,но не си спомням за случаят които описваш.

                          Коментар


                            #14
                            ....не знам, така се говореше тогава, че от ориентирането са го намерили.....иначе беше ученик в Механотехникума и много сериозен мозък, но как се казваше, не помня.

                            Коментар


                              #15
                              Авео написа:
                              ....не знам, така се говореше тогава, че от ориентирането са го намерили.....иначе беше ученик в Механотехникума и много сериозен мозък, но как се казваше, не помня.
                              Ми и аз бях в Механото ,да съм забравил за този случай...или изобщо да не съм разбрал как може да нямам никакъв спомен за това,ужас...

                              Коментар

                              Working...
                              X