Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Два съвсем сериозни въпроса за 6 клас

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Бе супер тъпо зададени условия - децата физици ли са какфо ?
    Lybra 2.4jtd intensa 06.2002
    Marea 1.9 TD100 HLX -07/97
    Punto 1.2 16v Sporting -11/97 еx - На части

    Коментар


      #17
      Как съм пропуснал тази тема Прави са колегите, които са казали че зависи от околните условия - за да се стопи леда трябва доста топлина (за сравнение - за преминаване на леда в течно състояние трябва толкова топлина, колкото същото количество вода да се загрее до близо 80 градуса). Ако има откъде да се вземе тази топлина - ще се разтопи леда.Очевидно обаче във въпроса са имали предвид, че се разглежда адиабатна система - тогава ледът и водата ще бъдат в агрегатно равновесие. Стремежът на леда да се разтопи ще отнема от водата топлина, което ще кара водата да замръзне и обратно - стремежът на водата да замръзне ще дава топлина на лед и ще го разтапя. На практика нищо няма да се случи. Ако обаче се наруши разликата в химическите потенциали на двете агрегатни състояния - например да се посипе сол - тогава едното ще надделее над другото (в случая със солта - ще се разтопи леда).Радвам се, че очевидно доста колеги разбират от физика (в частност термодинамика) Още едно доказателство, че ФИАТ карат само хора с акъл!

      Коментар


        #18
        Всъщност не само термодинамиката чаткаме...В момента се трудя над това http://www.phys.uni-sofia.bg/bul/adm...003_1-test.pdf

        Коментар


          #19
          Колеги, мисля, че тук е точното място и време да вмъкна няколко въпроса, хем различни от условието на темата, хем общи по други параметри - агрегатни състояния!Предисторията е малко дълга, за което моля да ме извините, но искам да бъда пределно ясен Преди известно време гледах филм за топенето на ледниците и в резултат на него се зароди един спор, провокиран от конкретен пример:В чаша пълна на половинаа с вода, се поставят няколко ледчета, НО водата не прелива, докато ледчетата не се разтопят, щом се разтопят, водата прелива от чашата Е, питам аз, не трябва ли ледчетата със своята маса и обем, да изместят нужното количество вода, още при поставянето им в чашата и водата да прелее веднага, а не след като се разтопят?! Другата страна на същия този казус е, дали ледчетата няма да намалят обема си, преминавайки в течно агрегатно състояние и вместо да прелее, нивото на водата в чашата да спадне?! От там се стигна до въпроса, дали разтопяването на ледниците в световния океан, полярните шапки и т.н., наистина застрашително ще повиши нивото му или те със своята маса и обем, изместват съответното количество вода и оказват влияние на нивото на океана и в момента, т.е. след разтапянето им, няма ли да загубят обема си и вливайки се окена да повищат нивото му, но не в измеренията, за които се говори (спекулира)?! Следващия въпрос е, за разтопяването на ледниците се изисква доста време и топлина, но в същото време, докато ледниците се топят, на друго място от топлината ще се изпарява вода - какво е съотношението между разтопяването и изпаряването в този случай?! Въпросите може да не са много правилно зададени, защото аз все пак не съм физик, а и те не са чисто физични, защото до някъде засягат и екология, метеорология и т.н.-логия, но ще допълвам с обяснения в последствие

          Коментар


            #20
            nikki_sixx написа:
            ...на мен борд компа в Стильо като паднат температурите под 3 градуса..и ми вика , че имало опасност от лед! тез в учебниците нищо не разбират-купете си кола с борд компютър...
            Кога па съм ти казвал такива неща бе, ай сега... лед, млед... просто те предупреждавам да знаш, че може нейде да има лед В уискито ми примерно..., ааа...П.П. Стильо ми беше детския прякор, че не можеха да ми изкривят името да звучи още по мйеко.
            Steliyan's Life!
            FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

            Коментар


              #21
              Кики, ледчетата са сложени толкова че да стигне водата до ръба, нали така? Понеже ледът е по-лек от водата, затова изплува и част от него е над водата. Когато се разтопи той трябва да се свие, по закона за водата и леда и разширяването на водата при замръзване. Обаче свиването на леда при топене е по-малко отколкото е обемът на тази част от него, която стърчи във въздуха при плаването му. Затова и чашата прелива. Ако обаче ледът насила се вкара на дъното и нищо от него не стърчи от чашата, би трябвало да не прелее, защото единица маса вода е с по-малък обем от единица маса лед. Това е някъде до около 4 градуса, след това водата започва да се влияе от закона за всемирното разширение, и с повишаване на температурата и, се повишава и обемът и при една и съща маса. Понеже водата е най-тежка при 4 градуса, затова езерата и реките замръзват отгоре надолу, като на повърхността е най-леката вода, която замръзва, а малко надолу е по-тежката вода, която остава течна.А ако полярните шапки се стопят - тежко и горко на нас. Всеки квадратен метър площ има отгоре си стотици кубици вода под формата на лед. А площтта на океана не е по-голяма стотици пъти от площта на ледения континент, което значи че ще вдигнат нивот не с метър , а с 2, 3, 5.....стотин....Ама да му мисли jenshen73, той е на морето, а шопите сме на над половин километър нагоре а другия колега - Това че борд-компютъра показва 3 градуса НА ВЪЗДУХА и те предупреждава съвсем не значи че темп на асфалта не може да е -2 и да има замръзване!Гледайте фима "веиката тайна на водата/великата сила на водата" нещо такова, в замунда го има, интересен е, по темата е, само за хора с интерес към научнопопулярните филми. На руски език е, с надписи на БГ

              Коментар


                #22
                Не, Оги, водата не стига до ръба на чашата, след поставянето на ледчетата, но след разтопяването им прелива Не си ли гледал "Неудобната истина"?! Мислех, че ще разпознаете примера

                Коментар


                  #23

                  Коментар


                    #24
                    Щото само тука има такива маймуни като нас Иначе за разтопяването на ледчетата в чаша съм съгласен с колегите, че единствената причина е плаването на част от тях извън повърхността на водата.Иначе утре може да проверя на практика дали е така...

                    Коментар


                      #25
                      Kuku написа:
                      В чаша пълна на половинаа с вода, се поставят няколко ледчета, НО водата не прелива, докато ледчетата не се разтопят, щом се разтопят, водата прелива от чашата
                      Струва ми се, че това изобщо не е възможно на практика. Колега ти изпробвал ли си го или само си го гледал на филма... Защото който твърди подобно нещо трябва или да докаже, че ледът е с по - висока плътност от водата... или пък да обори Архимед и закона му
                      M-Benz E 250 TD 150hp
                      M-Benz 200d 75 hp
                      Peugeot Bipper 1,3 HDI много малко конски сили

                      Коментар


                        #26
                        Честно казано в училище не си спомням закона на Архимед да беше формулиран точно по този начин:"Всяко тяло, потопено в течност, олеква толкова, колкото тежи изтласканата от него течност". А за подреждането на молекулите на водата,гледайте както ви е посъветвал ogi28b,ще видите различни подреждания на молекулите на водата в различни условия,а все си е вода,интересно си е филмчето,но до каква степен е истината

                        Коментар


                          #27
                          msotiroff написа:
                          Kuku написа:
                          В чаша пълна на половинаа с вода, се поставят няколко ледчета, НО водата не прелива, докато ледчетата не се разтопят, щом се разтопят, водата прелива от чашата
                          Струва ми се, че това изобщо не е възможно на практика. Колега ти изпробвал ли си го или само си го гледал на филма... Защото който твърди подобно нещо трябва или да докаже, че ледът е с по - висока плътност от водата... или пък да обори Архимед и закона му
                          Не съм го пробвал, само го гледах във филма и от там се разрази спора, че много неща се преувеличават или са направо не верни ....НО ей сега ще отида да го пробвам

                          Коментар


                            #28
                            Immortal написа:
                            Щото само тука има такива маймуни като нас Иначе за разтопяването на ледчетата в чаша съм съгласен с колегите, че единствената причина е плаването на част от тях извън повърхността на водата.Иначе утре може да проверя на практика дали е така...
                            Аз пия 2ра чаша уиски с ледчета и още не мога да докажа нищо...... Ще пиша на 4та чаша, ако мога....
                            BMW E90 320D
                            ех. FIAT COUPE 2.0 16V
                            ex. FIAT BRAVO 1.6 16V
                            ex. ALFA ROMEO 145 BOXER engine

                            Коментар


                              #29
                              Тия полярни шапки дето се коментират са се разтопявали толкоз пъти, че не е истина... проблем ще е промяната на климата въз основа течения, мусони и такива глупости.Иначе за ледчета единствената разлика идва от вискозитета на водата в различните температури....това е и да не забравяме колко ’шупли’ има в тез ледчета пълни с вуздух.

                              Коментар


                                #30
                                Готово Чаша пълна с 200мл. вода и добавен толкова лед, че нивото на водата да достигне ръба на чашата, а леда - над него
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Working...
                                X