Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Два съвсем сериозни въпроса за 6 клас

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Два съвсем сериозни въпроса за 6 клас

    И така, колеги, ще ви задам два въпроса от учебника по "Човекът и природата" за 6-ти клас. Аз не можах да отговоря. Сигурно съм доста тъп, макар че от друга страна успешно се справям с математиката и информатиката за 9-ти клас .Ето въпросите, задавам ги съвсем сериозно, тъй като това са примерни тестови въпроси. (Навсякъде във въпросите става дума за градуси по Целзий.)Във форума има доста знаещи хора с познания в различни области, даже бяхме започнали и да лекуваме един колега . Ще бъда много благодарен, ако някой отговори и най-вече обоснове отговорите си:1. В съд с вода плава парче лед. Температурата на сместа е 0 градуса. Ще се разтопи ли ледът или ще замръзне водата ?2. В две бутилки имаме вода с температура 0 градуса. Поставете едната бутилка в съд с лед, а другата - в съд с вода с температура 0 градуса. Ще замръзне ли водата в бутилките ?
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Re: Два съвсем сериозни въпроса за 6 клас

    Венко, нещо не са ясно зададени въпросите. В първия въпрос не е ясно каква е темперетурата на средата около сместа... ...или е при равни др. условия?! Във втория въпрос не е посочено от какъв материал са шишетата, което е от голямо значение (полимерите, например, са по - топлообменни от силикатите), както и времето, за което е възможно(или невъзможно) да замръзне водата...
    M-Benz E 250 TD 150hp
    M-Benz 200d 75 hp
    Peugeot Bipper 1,3 HDI много малко конски сили

    Коментар


      #3
      За да замръзне водата, освен да се свали температурата до 0 градуса, трябва и да се отнеме още известно количество енергия, за да може да се осъществи фазовият преход от течност в твърдо тяло. Ако водата и ледът са с една температура, то тази енергия не може да се предаде, защото за топлообмен трябва да има температурна разлика. По тази причина (разбира се ако не затопляме и не охлаждаме отвън - тоест ако системите са в равновесие) нищо няма да стане. Нито водата ще замръзне, нито ледът ще се стопи.
      Fiat Ritmo 105TC
      1600cc 105к.с.

      Коментар


        #4
        1 - зависи най-вече от околната температура и после от налягането. Нали знаеш че има едно нещо което се нарича свръхохладена вода? Това е вода която е невероятно студена, минус 10 градуса примерно, но поради огромното и налягане не може да замръзне и остава течна. по 2: Температурната скала "целзий" определя 0 не като температура на замръзване на водата, а като температура на топене на леда. Така че вода с температура 0 градуса има, но лед с такава температура - не. С това мисля че ти отговарям на въпроса

        Коментар


          #5
          Така както са зададени тези въпроси,направо следва въпроса.Ами температурата на околната среда каква е?Но за въпросите сигурно ще помогне ето това http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%...олегите са ме изпреварили с въпросите които възникнаха и при мен,май сме писали по едно и също време.

          Коментар


            #6
            Re: Два съвсем сериозни въпроса за 6 клас

            msotiroff написа:
            Венко, нещо не са ясно зададени въпросите. В първия въпрос не е ясно каква е темперетурата на средата около сместа... ...или е при равни др. условия?! Във втория въпрос не е посочено от какъв материал са шишетата, което е от голямо значение (полимерите, например, са по - топлообменни от силикатите), както и времето, за което е възможно(или невъзможно) да замръзне водата...
            Напълно съм съгласен, Мишо, но ги преписах дословно. Това за мен изобщо не са въпроси за 6-ти клас, но това е друга тема. Според мен трябва да се приеме, че става дума за чисто теоретична постановка, в която околната среда не оказва въздействие.
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              #7
              Аз лично мисля, като johnfound - няма топлообмем, нищо няма да се промени и при двата въпроса. И всичко това разбира се при лабораторни условия, без въздействие на околната среда.
              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

              Коментар


                #8
                snake написа:
                ...Това за мен изобщо не са въпроси за 6-ти клас...
                Мда, сега учениците учат същите неща, които сме учили и ние, но написани на много по - висок стил. Информацията се поднася по възможно най - сложния начин. На абитуриентите трябва да се дава поне ОКС "Магистър"
                M-Benz E 250 TD 150hp
                M-Benz 200d 75 hp
                Peugeot Bipper 1,3 HDI много малко конски сили

                Коментар


                  #9
                  ...на мен борд компа в Стильо като паднат температурите под 3 градуса..и ми вика , че имало опасност от лед! тез в учебниците нищо не разбират-купете си кола с борд компютър...
                  Таралежът, е птица упорита... не го ли сриташ - не излита!

                  Коментар


                    #10
                    аз мисля че все пак леда е с температура по-малка от 0 и сътветно след време като постоят така нещата температурата на двете ще се изравни и като цяло температурата ще падне малко под 0 и след още доста време ще имаме само лед и в двата случая
                    Audi 1.8S златен талон

                    Коментар


                      #11
                      Споделям уточненията на ogi28b. Когато разбереш верния отговор се надявам да ни осветлиш .

                      Коментар


                        #12
                        johnfound написа:
                        За да замръзне водата, освен да се свали температурата до 0 градуса, трябва и да се отнеме още известно количество енергия, за да може да се осъществи фазовият преход от течност в твърдо тяло. Ако водата и ледът са с една температура, то тази енергия не може да се предаде, защото за топлообмен трябва да има температурна разлика. По тази причина (разбира се ако не затопляме и не охлаждаме отвън - тоест ако системите са в равновесие) нищо няма да стане. Нито водата ще замръзне, нито ледът ще се стопи.
                        Според мен това е най-точният отговор. Предполагам, че във въпросите не се взимат предвид температурата на околната среда и налягането - все пак са за 6-ти клас. Преди ние учехме че при 0 градуса може да има две агрегатни състояния на H2О и те са твърдо и течно и johnfound е обяснил защо. ogi28b мисля че може да има лед с температура 0.
                        FIAT Bravo JTD GT '99

                        Коментар


                          #13
                          Съжалявам ако казвам нещо вече казано, само видях първия пост и отговарям, нямам време да чета всички, на работа съмТа: от физиката - ина една температура 0,1 градус Целзиеви, където може да съществува водата в 3-те агрегатни състояния... Чиста вода на 0 градуса си е лед, нагоре си е течност. Мисля, че и двата въпроса са подвеждащи и некоректно зададени....

                          Коментар


                            #14
                            Не ,че се оплаквам, обаче сега в 12 клас вместо да е най-лесната година,то се оказва направо непосилна Учителката ми в 9 клас по английски език ми разказа една история,когато тя е била в 9 клас във Френската гимназия.Учителят им по химия бил французин и им казал ,че това ,което ние го учим в 9 клас във Франция се учи в университетите.И все пак не сме с най-доброто образование май.

                            Коментар


                              #15
                              Накратко отговорите и на двата въпроса са "не", нищо няма да се промени, ледът няма да се разтопи, водата няма да замръзне. Само че за съжаление никакви обяснения не е дала учителката...От такъв тип преподаване децата стават папагали и в главите им е пълна каша. А същественото в случая е единствено това, че при 0 градуса водата започва да замръзва, а ледът да се топи. Това поне сме го запомнили всички, може би едно от малкото неща, които помним от училище. Но от подобни тестове си мисля, че децата и това няма да запомнят.
                              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                              Коментар

                              Working...
                              X