Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

фИат или фиАт?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    фИат или фиАт?

    къде е ударението - че споря с едни византийци - за секо ударение ми спорят и като почнаха и за ударението на фяТ ми падна пердете и реших да пусна тази леко спамска тема...
    "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
    (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

    #2
    На А.
    Ex Fiat 126P
    Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
    Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
    Alfa Romeo 147 1.6 TS
    Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

    Коментар


      #3
      Така както си го написал не виждам никаква разлика.фИат го казват навсякъде по света.

      Коментар


        #4
        това "фИат или фиАт" имах в предвид.
        "Светлината си въобразява,че се движи по-бързо от всичко друго,но бърка.Колкото и да припира,открива,че мракът е стигнал пръв и вече я чака."-Т.Пратчет
        (Fiat 131 ABARTH 103 kW, Aprilia Tuono RSV 1000)

        Коментар


          #5
          фИфа или фифА? Ха сега, къде е ударението на съкращението? FIAT = Fabbrica Italiana Automobili TorinoПредполагам всеки език си има своите характеристики и хората си произнасят думичките по съответния начин. Я пробвай да накараш французин да му тури ударението на първата гласна, демек на "и"-то
          Антверп, Аалст, Люцерн, Слован, Олимпия, Беверен, Публикум, Тампере, БАТЕ (Борисов), ЖИЛИНА и Дебрецен ... следва продължение...

          Коментар


            #6
            Точно!Това е съкращение, не е дума, така че всеки да си го слага според спецификите на езика.Точно пък с византийци си седнал да спориш. Дето са толкова неграмотни на тема ударения, че е задължително на всяка дума като пишат да слагат ударението...Много забавно беше обаче, като бях в Македония трябваше да идем на обяд, и човека вика :"Айде, ке идеме со ЛанчИата"

            Коментар


              #7
              то къде е ударението на МВР? където каже бате бойко. а къде е на UNICEF? като каза за македония се сещам за оня плешивия славчо по бтв: отваря българско македонски речник. и цитира:лампа - лампакола - кола и т.н. думите не бяха тия де, но се сещате кво искам да кажа. голем речник големо нещо!

              Коментар


                #8
                Re: фИат или фиАт?

                charlie написа:
                къде е ударението - че споря с едни византийци - за секо ударение ми спорят и като почнаха и за ударението на фяТ ми падна пердете и реших да пусна тази леко спамска тема...
                По принцип ударението в италианския език е на последната сричка.Имат си и някои изключения но са доста малко като думи и по правило се учат на изуст.А за фията не съм забелязал като говорят да слагат ударението на друго място.
                BRAVA 1.4 12v - 1998г.


                http://vbox7.com/play:124bedab

                Коментар


                  #9
                  Re: фИат или фиАт?

                  lov написа:
                  ...По принцип ударението в италианския език е на последната сричка.Имат си и някои изключения но са доста малко като думи и по правило се учат на изуст.А за фията не съм забелязал като говорят да слагат ударението на друго място.
                  Нямам претенции да съм много наясно с италианския, но смътните ми спомени от двата семестъра латински в университета навремето са, че ударението по правило би трябвало да е по-скоро на предпоследната сричка (а не на последната, както е във френския).Конкретно за ФИАТ - ударението е на И-то.
                  ex FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                  Коментар


                    #10
                    И немците казват фИат

                    Коментар


                      #11
                      Те немците казват и Зименс, а не Сименс, ама ние като не говорим немски...На Български и италиански е фиАт. Иначе на предпоследната сричка е ударението в италианския.

                      Коментар

                      Working...
                      X