Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Давност?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Давност?

    Преди малко по новините казаха, че ще взимат книжки и няма да ги връщат до плащане на глобата...това ясно. Също каза че ще се взимат за стари нарушения. Как ще проверят дали имам стари нарушения като ме спрат?Колко по-точно е тази давност в крайна сметка? Чичко гугъл каза 2 години. Аз знам за 5, други хора...също...в крайна сметка? Някой може ли да ми каже със сигурност, цитирайки закона? Вече използвах търсачката! Не каза!
    Сега Фруктиера в БГ и Додж навън
    Карал Типо 1.6 75 ->Пунто 1.2 75->Браво 1.9Д->Стило 1.9 JTD

    #2
    Здрасти GTipo,Аз имам два неплатени акта, един от миналата година, един от тази. Давността на самата глоба е 2 години - ако през този период държавата не предприеме действия по принудителното й събиране тя отпада. Също има и абсолютна давност - тя е 3 години. Ако за тези 3 години въпреки всичко не е събрана глобата също отпада, не я дължиш.Като ходих да си взема последният път талона и наказателното постановление и попитах "чичкото" къде мога да проверя какво дължа той ми вика "Ти си знаеш", а аз "Не знам много станаха не ги помня", а той пак "Няма как, но ти си ги знаеш". Това в КАТ.От там отивам в данъчното, защото преди там се водеха, а там ми казаха, че при тях само до Декември 2005 се водели от там нататък не.Преди няколко месеца когато стана това "разпитване" прочетох едно интервю с шефа на КАТ Алекси Стратиев, в което казва "Закона в момента е врата в полето, за миналата година са събрани 6% от глобите". Та според този същият точно заради това, че няма работеща система за да се знае дали си си платил глобата шофьорите се считали за безнаказани и масово не спазвали правилата - за това говорят и тези 6% събрани глоби, после няма пари.Та колега според мен те НЕ знаят кой какво дължи, но предполагам от сега нататък ще се създаде регистър за да може да се следят тези неща. Сега на наказателното постановление пише номер на сметка и нищо други отиваш и внасяш - кой ще каже дали мойта дали на някой друг глобата е платена.Аз ги чакам, ако ми ги потърсят ще си ги платя, но да те мързи да си събереш вземанията и да очакваш, че сам ще ида да ти дам парите, които както знаем всички не се изкарват лесно...Според мен това за старите задължения е само за "сплашване" който се върже да иде да си плати пък от сега нататък ще видим.
    Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
    Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

    Коментар


      #3
      Ако не ти връчат честитка до 2 години нямат право да те търсят повече, но ако те потърсят на 23тия месец дори и да не те открият срока от нови 2 г. се рестартира. А тези 5 години почват да текат от момента в който те сгащят например на пътя при рутинна проверка и почнат да ти текат лихви защото са те поканили доброволно да си платиш. След 5 години лихвите и всички задължения отпадат по давност защото ти явно си някъде из подземния свят и дори и данъчните не могат да хабят бюджетни пари за да те търсят. Това беше до сега - тези 5 години вече станаха 30 дена. Интересното е след 31-вия ден като си платил как ще проверят преди да ти върнат талона в замяна на акта. Ако караш 5 години без книжка - може и да може да се възползваш от обикновената давност.
      Брава 1,6 16V; Джанти 16-ки - по договаряне - 4 бр.:
      http://forum.fiat-bg.org/viewtopic.php?t=88126

      Коментар


        #4
        Те ти връщат талона след като отидеш с Акта за административно нарушение в КАТ (с него караш 1 месец, понякога и повече) докато излезе наказателното постановление. След като се подпишеш на НП и си получиш талона започва да тече 7 дневен срок (пише го на НП), в който можеш да го обжалваш в съда където си направил нарушението. Ако си го направил на територията на Районен съд Плевен примерно - там се обжалва.Така, че ти си имаш и книжката и талона, но дължиш глобата - като искат да им дам парите да ме поканят при 6% събрани глоби и толкова катастрофи сам няма да отида. Както на мен ми дават пари да си върша работата, като видя, че и те си я вършат и аз ще им дам. Докато спят под сянките, а чиновниците под климатиците не давам.Онзи ден спорих с един полицай и той ми вика не е вярно ние много работим, а всяка вечер са пияни и сам си призна, че видиш ли поливината град били тяхни хора и нямало как да ги глобят.Често ходя в Гърция, но там е друго - не мога да карам без колан, с превишена скорост, да не спазвам знаците, защото ме снимат и примерно 1км по-нататък по пътя ме спират и просто ми връчват глобата. На гръцките коли им свалят предният номер и като отидеш да си платиш ти го връщат.Преди месец един приятел го глобиха там 80 евро, защото човека до него нямал колан.Сега като си регистрирах колата също никой не ми спомена, че дължа пари - живи и здрави да са ако ми ги потърсят веднага си ги плащам иначе не.
        Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
        Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

        Коментар


          #5
          Колега, май и ти не си много в час с нещата. Полицията и в часност КАТ не събира глоби. КАТ налага глоби. Държавата трябва да ги събира. И тука идва тъпнята. За миналата година има 90 милиона лева актове. Ето къде са увеличенията на учители, лекари и т.н. Обаче явно някой не иска да ги събере и има някаква причина. Сега с новите промени ще се увеличи чувствително събираемостта. Най малкото защото няма да връщат талона докато не си платиш глобата. Това е друго нещо.

          Коментар


            #6
            Напълно съм съгласен, че не КАТ събира глобите. За мен там е проблема, че никой не иска да ги събере.За да можем българите да се научим да спазваме правилата трябва да ни ударят точно по джоба - парите са ни болна тема, защото не получаваме това, което сме изкарали, а много по-малко. За това сме си виновни само ние разбира се, поне за мен.Та това примерно да не ти се връща талона, докато не си платиш е добра идея, но идва отново момента, за който съм споменал в един от постовете дето ми вика оня ти полицай, че половината град били техни хора и не можело да ги глобят и тя работата става една навързана и пак най-големите нарушители, тези които правят катастрофите, защото много катастрофи се правят от тъпотията и гъзарията на шофьора, както между впрочем и много от задръстванията.За мен пак най-много ще са ощетени най-дисциплинираните шофьори, които ще ги глобяват за глупости, като например защо е изпреварил на прав участък поне 1 км видимост при положение, че няма никой отсреща, НО има непрекъсната линия по средата на шосето и пак ефекта ще е никакъв и ще го видим в най-скоро време.
            Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
            Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше

            Коментар


              #7
              Преди 3-4 дни си взех талона и НП. попитах на гишето къде мога да проверя какви глоби дължа за да ги платя - отговора беше: "Ами не знам. Много хора питат, ние питаме шефовете, но никой не знае."Това в КАТ Благоевград. С две думи старите актове ще си ги платя когато получа бележка или нещо подобно къде и колко трябва да платя! В противен случай - просто ще чакам да им мине давността.
              Fiat Brava 1,6 16v '96, Fobos

              Коментар


                #8
                ilko-gd написа:
                Напълно съм съгласен, че не КАТ събира глобите. За мен там е проблема, че никой не иска да ги събере.За да можем българите да се научим да спазваме правилата трябва да ни ударят точно по джоба - парите са ни болна тема, защото не получаваме това, което сме изкарали, а много по-малко. За това сме си виновни само ние разбира се, поне за мен.Та това примерно да не ти се връща талона, докато не си платиш е добра идея, но идва отново момента, за който съм споменал в един от постовете дето ми вика оня ти полицай, че половината град били техни хора и не можело да ги глобят и тя работата става една навързана и пак най-големите нарушители, тези които правят катастрофите, защото много катастрофи се правят от тъпотията и гъзарията на шофьора, както между впрочем и много от задръстванията.За мен пак най-много ще са ощетени най-дисциплинираните шофьори, които ще ги глобяват за глупости, като например защо е изпреварил на прав участък поне 1 км видимост при положение, че няма никой отсреща, НО има непрекъсната линия по средата на шосето и пак ефекта ще е никакъв и ще го видим в най-скоро време.
                Колега .. то ако е прав участък с над 1 км видимост не може да има непрекъсната маркировка Ако ми покажеш такъв участък .. ще видим какво ще те черпя

                Коментар


                  #9
                  Кажи каква е наградата и гледай колко такива участъка ще ти дадът ...
                  Fiat Brava 1,6 16v '96, Fobos

                  Коментар


                    #10
                    Колега,аз мога да ти покажа поне два участъка в Пловдивско с точно обратното-нулева видимост в завой и една хууубава прекъсната осева линия.Нали се сещаш колко некролога има залепени по близките дървета.
                    Octavia RS
                    Evo 10-служебната играчка.

                    Коментар


                      #11
                      Абе че има изклатени знаци и маркировки има. Ама .. при положение че виждаш че е рискована маневрата.. предполагам няма да я направиш. Това ако имаш сиво вещество в главата вместо алкохолни пари или изгорели газове. П.С. Доста се отклонихме от темата ...

                      Коментар


                        #12
                        Аз пък мога да ви покажа доста участъци без никаква маркировка Иначе има и от двата типа участъци доста - и прав път с непрекъсната и обратното. Обикновено има защо да е забранено изпреварването, но например между Стара и Нова загора има един доста дълъг участък, където е забранено изпреварването само защото често стават катастрофи поради високите скорости. А иначе спокойно можеш (и го правя) да си изпреварваш, ако няма никой насреща.Каква беше наградата?

                        Коментар


                          #13
                          За случаите,за които говоря,е от значение годишния сезон.Има шума по храсталаците-няма видимост.И следва скромен въпрос: Полагането на съответната маркировка зависи ли от годишния сезон?
                          Octavia RS
                          Evo 10-служебната играчка.

                          Коментар


                            #14
                            Последно някай знае ли за давността? Ще се окаже че са 3 години май. До сега кьорава честитка не съм получил.За маркировката...прави се само когато има боя, демек пари. Не зависи от нищо друго. Е освен от зимата, примерно.
                            Сега Фруктиера в БГ и Додж навън
                            Карал Типо 1.6 75 ->Пунто 1.2 75->Браво 1.9Д->Стило 1.9 JTD

                            Коментар


                              #15
                              Чувал съм, че фишовете и актовете по ЗДвП имат давност 5 години. Иначе маркировката можем да я наречем сезонна. Правят я пролетта ... до лятото вече я няма

                              Коментар

                              Working...
                              X