Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За културата на пешаците и некои шофьори

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    За културата на пешаците и некои шофьори

    Колеги, доста време мисла да пусна тази тема, ма вече ще я бъде....Става дума за това, че в началото на Декмври преместих местообиталището от София във Варна. От самото начало, а и от преден път, когато съм бил във Варна (няколко дена престой преди Копринка) ми прави впечатление отношението на голяма част от пешеходците а и голяма част от шофьрите към движението по пътищата... За какво става дума? Доста масово не се спазват червени сфетофари от пешеходците, всеки си търчи по булевардите кои накъде му скимне и когато му изнася, а доста от булевардите тук не са малки... Другуто е поведението на някои, не голяма част от шофьрите, ма и не много малка. Прехминаване от лента в лента без мигач, при което като му свирнеш и обърнеш внимание даже може да ти се поскара, що дигаш врява (личен опит ), доста често минаване на "бледо розово" а и доста хора без запалени светлини денем... Да не говорим за желанието да се спечелят онези 2 метра преди сфетофар, и се бута безмислено...Не че искам да кажа нещо обидно, но затова и изчаквах толкова време и си зяпах... Не че в София го няма, ма няма такава масовост на тези неща, а за толкова години там, надали не съм забелязал, след като това тука ми прави впечатление само за няколко месеца...Споделете, как е по другите градове. Приканвам ВСИЧКИ за максимална внимателност и съвестност... Все пак нещата се оправят, когато всеки прави нещата както трябва и сам да се контролира да става така, а не да гледа да ебне системата с някои незначителни неща, с оправданието че бърза за някъде...П.С.: Извинявам се ако обиждам някой с това си мнение и този пост

    #2
    По-калпави и некадърни шофьори от тези в Сливен НИКЪДЕ не съм виждал. Там мигач е мръсна дума, светофар - забравено понятие (в град от над 100 хил жители работят точно 3, като 2-та са един до друг). КАТаджия в града - мяркал се е някъде през 1990-та... (Иначе си вардят на главния път номер 6 да събират парите на софиянците, тръгнали към морето )Живял съм във Варна 2 години, но доста отдавна и тогава движението беше доста по-спокойно. Освен движението, ми прави впечатление че диалектът във Варна е същия като в мойто село. Разбирахме се перфектно

    Коментар


      #3
      Immortal написа:
      По-калпави и некадърни шофьори от тези в Сливен НИКЪДЕ не съм виждал...
      Един френд така разправя за положението в Кюстендил, където КН било съкращение на Крайно Некъдърен....Колегите от там да е извинят, аз не с лошо, цитирам само

      Коментар


        #4
        bubachko написа:
        Immortal написа:
        По-калпави и некадърни шофьори от тези в Сливен НИКЪДЕ не съм виждал...
        Един френд така разправя за положението в Кюстендил, където КН било съкращение на Крайно Некъдърен....Колегите от там да е извинят, аз не с лошо, цитирам само
        Тоя твой френд сигурно е Най-добрия шофьор на всички времена... Аман от такива обобщения и отворковци.
        VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
        VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
        VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
        VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
        Нека Силата на бъде с Нас...

        Коментар


          #5
          Аз пък смених местоживеене но от Варна в София преди 3,4 години. Във варна съм карал поне година и половина.Има го този момент. Тук лудницата е по-голяма, но някак си всеки е наясно, че е част от лудницата и се държи някак си ... по прилично... Естествено изключения бол.... В шопско е нещо нормално да ти благодарят с аварийки, с махване, даже и пешеходците благодарят с жест... Там такова нещо просто нямаше. Тук го видях и научих... Като чакаш за безнадежден десен или дори ляв завой, обикновено 3, 4тата кола те пуска с премигване на дълги... там хич даже...

          Коментар


            #6
            е

            В Стара Загора що се отнася до пешиходците да ви кажа честно имам чувството че едно 90% са с девиз"ако му се лежи ще ме бутне" никакъв инстинкт за самосъхранение.Иначе шофьорите се забелязва някаква доза на колегиалност и пропускане на пешеходци,проблема с мигачите си остава както и този "щом колата ми е нова и скъпа мога да правя каквото си поискам и да спирам както си поискам
            FIAT - TIPO 2.0i.е

            Коментар


              #7
              kiro_of_the_day написа:
              bubachko написа:
              Immortal написа:
              По-калпави и некадърни шофьори от тези в Сливен НИКЪДЕ не съм виждал...
              Един френд така разправя за положението в Кюстендил, където КН било съкращение на Крайно Некъдърен....Колегите от там да е извинят, аз не с лошо, цитирам само
              Тоя твой френд сигурно е Най-добрия шофьор на всички времена... Аман от такива обобщения и отворковци.
              Не се спичай колега, истина е че по малките градове (тъй като и аз съм от малък град - Сливен), се кара джедайската, лявото лостче на волана се ползва само за включване на фаровете, въртенето на гуми по светофарите е задължително, изпреварването на непрекъсната линия е 100% адреналин, а внезапното спиране с отворен прозорец за да се каже здрауей на някой авер на тротоара е превърнато в законова норма.Истината че хаоса в София е един добре организиран хаос със своите правила, които повечето от нас спазват - е не на 100% , но е по-леко да се кара - като ходя чат пат до Сливен се убеждавам, че там правилата са други.............ко да съ прай - съдба.
              Driving Marea Weekend 1.8 16 V on LPG

              Коментар


                #8
                Чета и си мисля.....м даааа тука във варна беше доста спокойно преди 3 - 4г., но от миналото лято насам, като почнаха едни реформи в града, то не беше затваряне на улици, отваряна на нови, слагане на светофари, като Газификацията направо оси......ше пейзажа с нарязани улици където им кефне, беше ужас , сега малко се поупокоиха нещата със рязане, и поставяне на светофари, но все пак хората с коли са много, и града не може да ги поеме, (изобщо не говорим че има един куп тъпаци дето изобщо незнаят къде отиват и никой не спазва малкото останала маркировка) но така е, Просто номера със задръстванията дойде малко от раз на варненци и те още на могат да свикнат, наистина в софия колкото и да е било натоварено винаги е по-лесно да се престроиш в друга лента или като се объркаш на някой светофар, да ти помогнат да завиеш, тука има една работа тази лента си е моя, а другата не я давам, но се надявам скоро всички калпаци зад кормилото да осмислят, че не са сами на пътя и да разберат че има доста коли, които на са врагове.Дано и на пешеходците да им дойде малко акъл в кратуните, че са ебати заспалковците някой, и ходят като онова човече от подписа на doofiat[/b]
                СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
                бившата:Фиат Темпра 1,6 мi 94г. с газ
                сегашната: Алфа Ромео 1,6 TS 99г. 120 кончета под капака
                ИТАЛФЕСТ 2007

                Коментар


                  #9
                  Аз имам обяснение за лудницата във Варна: в резултат на масовото застрояване много хора слязоха от гори, планини, пещери да живеят тук и се качиха да карат коли в ’големия’ град като допреди това са карали само по полета и дерета, без да са виждали светофар, пътни знаци и т.н. Положението се влоши драстично от около година насам. До тогава лудницата беше само лятото когато имаше наплив на същите субекти, но само за лятна почива. Трагедията е, че някои от тях станаха постоянни резиденти За мое голямо учудване, наскоро разбрах, че градът ни е изпреварил по население Пловдив и продължаваме да се разрастваме с тенденция към едномилионен град , което води след себе си и съответните комуникационни проблеми, а много шофьори все още не са готови за това. Живея точно в центъра и през деня е просто абсурд да се намери място за ПЕШЕХОДЦИТЕ заради безхаберници, дето нямат елементарна култура на паркиране и движение по пътищата. Селяндури колкото си искаш!!!
                  _______
                  146 JTD

                  Коментар


                    #10
                    Абе точно в целта си, ама не исках да кзвам
                    в резултат на масовото застрояване много хора слязоха от гори, планини, пещери да живеят тук и се качиха да карат коли в ’големия’ град като допреди това са карали само по полета и дерета, без да са виждали светофар, пътни знаци и т.н.
                    ей това което си е живата истина, и нашия офис е точно ама точно в центъра, ми такива диваци има че направо ти иде , просто всеки продал някоя нивичка, купил си една Фносна кола и кара нашия, ама като у неговото село дето - ни маркирова, ни светофари, а за мигачи да не говоримпросто града е пълен със всякакви невежи и простаци, които буквално незнаят къде отиват, като седнат зад геврека
                    СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
                    бившата:Фиат Темпра 1,6 мi 94г. с газ
                    сегашната: Алфа Ромео 1,6 TS 99г. 120 кончета под капака
                    ИТАЛФЕСТ 2007

                    Коментар


                      #11
                      Още преди 4 години зад ВИНС-а трудно се намираше място за паркиране, сега си представям...

                      Коментар


                        #12
                        Като цяло съм абсолютно съгласен с мнението за Варна, но тъй като съм от тези които "слязоха от гори, планини, пещери да живеят тук и се качиха да карат коли в ’големия’ град като допреди това са карали само по полета и дерета, без да са виждали светофар, пътни знаци и т.н." (макар и не от преди година) искам малко да поясня.Имам доста голям стаж по улиците на Варна и впечатлението ми е , че точно тези които се имат за кореняци се чувстват господари на пътя, защото са у дома си. Не казвам че няма и от другите, но те някакси се смесват с общия хаос.Лично аз се смятам за доста културен шофьор и много често давам път и т.н. Още нещо свързано с движението е много дразнещо във Варна. Става въпрос за паркирането. Много не е яд когато някои паркира все едно е на някоя поляна.Пред нашият блок редовно си паркират както искат и на паркинг на които би трябвало да се събират примерно 20 коли има място само за 10-15. Ей на туй аз му викам селяния!
                        Типо 1.4i.e. ex again Alfa Romeo 156 2.0 The Precious!!!!!! ex
                        Fiat Punto MK2- 1,9 JTD - the city car. ex
                        Alfa Romeo 159 1.9 JTDm ex
                        Lancia Musa 1.4 16V Aut ex; JEEP Grand Cherokee 2.7 CRD ex;
                        BMW X3 3.0D Aut

                        Коментар


                          #13
                          При нас също е лудница, но като чели нещата се стабилизират.Сега ме засичат през 2 дена. И научих нещо - тежко ти горко ако не караш в София агресивно. Направо си загубен.забавиш ли се за момент се почва крещене, светкане, свиркане, даже ако караш не с големи скорости, бавничко.До сега никой не е посмявал да слезне от колата да ми се кара. Като сваля стъклото и побягват..В София смятам че най-опасният булевард е цар Борис ІІІ, щото това е пистата за навлизане в София на номера, започващи с ПК.
                          Сега Фруктиера в БГ и Додж навън
                          Карал Типо 1.6 75 ->Пунто 1.2 75->Браво 1.9Д->Стило 1.9 JTD

                          Коментар


                            #14
                            iee написа:
                            Като цяло съм абсолютно съгласен с мнението за Варна, но тъй като съм от тези които "слязоха от гори, планини, пещери да живеят тук и се качиха да карат коли в ’големия’ град като допреди това са карали само по полета и дерета, без да са виждали светофар, пътни знаци и т.н." (макар и не от преди година) искам малко да поясня.Имам доста голям стаж по улиците на Варна и впечатлението ми е , че точно тези които се имат за кореняци се чувстват господари на пътя, защото са у дома си. Не казвам че няма и от другите, но те някакси се смесват с общия хаос.Лично аз се смятам за доста културен шофьор и много често давам път и т.н. Още нещо свързано с движението е много дразнещо във Варна. Става въпрос за паркирането. Много не е яд когато някои паркира все едно е на някоя поляна.Пред нашият блок редовно си паркират както искат и на паркинг на които би трябвало да се събират примерно 20 коли има място само за 10-15. Ей на туй аз му викам селяния!
                            Kолега, не бива да се засягаш от тази формулировка. Според мен един културен водач, какъвто твърдиш, че си ти, не би могъл да попадне в тая графа. Говоря за селянДУРИ (в никакъв случай ’селянин’ - правя огромната разлика между двете). Прекрасно си давам сметка, че една част от кореняците чудесно се вписват в това определение.Аз съм роден, израсъл и т.н. във Варна, имам се за кореняк и от 15 години съм активен водач. Фактът, че ги забелязваш говори достатъчно красноречиво, че не си един от тях
                            _______
                            146 JTD

                            Коментар


                              #15
                              малко и другия път Варненци, да се явите на срещата на морска гара да пием по една бира, че бяхме само 2-3 Фиата, и то ако не бяхме 2-те Темпри......, май само едно Пунто имаше от нашата партия.
                              СЪДБАТА ПОМАГА НА СМЕЛИТЕ
                              бившата:Фиат Темпра 1,6 мi 94г. с газ
                              сегашната: Алфа Ромео 1,6 TS 99г. 120 кончета под капака
                              ИТАЛФЕСТ 2007

                              Коментар

                              Working...
                              X