Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътуване до Скопие ? Някой ходил ли е?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Пътуване до Скопие ? Някой ходил ли е?

    Колеги, пуснах тема и в "автотуризъм", но като съдя по себе си, там ще я видят малко хора.Предстои ми пътуване до Скопие и Щип. Някой, ако е ходил към този наш край да сподели впечатленията си, основно ме интересува пътната обстановка - как са пътищата, как са КАТаджиите, и т.н.

    #2
    Пътищата са добри, магистралата се плаща... мисля че беше нещо символично 1-2 евра.Може и с евро д се плаща навсякъде. Мен ме хванаха полицаи на невероятно забутан междуселски път за скорост. При ограничение 70 аз със 98.Искаха да плащам 50 евро на момента. Викам им ооооо, нямам толкова пари. И ме водиха в селското полицейско управление да плащам глоба този път от 10 евро. Карах след тях... и така.В Македония е мизерия отвсякъде. Те са много назад спрямо нас. По пътя примерно, едно кафе няма откъде да си купиш. Влизай с пълен резервоар и гледай да не зареждаш там, то и без това едни измислени бензиностанции имат...... И край нормално да не караш и ти зад полицаите им. :D

    Коментар


      #3
      Re: Пътуване до Скопие ? Някой ходил ли е?

      Аз и моята съпруга пътувахме до Скопие и Охрид през лятото на миналата година. Пътищата са им много по-добри от нашите. Изключение прави участък от около 40-50 км откъм нашата граница. Ние минахме през Гюешево. Бяхме забравили да си вземем македонски пари (нормално си е, все пак там си е България ), и на първата бензиностанция обменихме. Няма никакъв проблем да дадеш левове или евро. Всичко приемат Вече съм забравил, но разменният курс е 1 евро или лев към 30 динара. Купете си карта от България. Ние се прецакахме Една най-обикновена карта там ни излезе 15 лева, купена от бензиностанция.Магистралите са им в много добро състояние. Имат си всички атрибути - маркировка, знаци. По повод на последните (знаците), ще бъдете доста учудени и трябва да внимавате, защото пътните знаци в Македония са винаги на някакъв противен жълт фон. Боята е без отразителни качества, много лошо е положена и общото впечатление което остави това у нас е че трябва да се кара с максимум с 80, за да могат да се четат правилно пътните знаци На всеки 40-50 километра от магистралата, или там където има голям град има така наречените Патарини или PayRoll (плащане за магистрала). Таксите не са нещо особенно, варират между 30 и 60 денара. От нашата граница до Охрид, има грубо 6 или 7 патарини в едната посока. Това което разправят, че македонците не ни харесват, мразят ни и са готови да ни убият, е абсолютна лъжа. С колкото и македонеца да сме говорили, всичките са усмихнати, всички имат братовчеди в България и всички са доста дружелюбни. По отношение на бензиностанциите. Аз успях с един пълен резервоар да направя прехода София - Скопие - Охрид - София. Сравнявайки цените останах с впечатлението, че дизелът там е по-скъп. Предпочетох да не го пробвам . Кофтито е, че на бензиностанциите няма еспресо, а само 3 в 1 НЕС. Даже на едната бензиностанция, чичкото предложи да стопли един чайник с вода, за да ни направел 3 в 1 Всичките им градове приличат на провинциални наши градчета. Движението в Скопие е като движението във Варна. Нищо особено. Кафета има навсякъде, български вестници също Ако ходиш в Охрид, силно препоръчвам да отидеш на кея. В дясната част на кея, има един ред заведения. Разходи се малко. Ще намериш едно заведение, някакъв тип македонска механа, на което стените са облепени със снимки на политици, които са папали там. Седнете там и си поръчайте плато с месо. Цената е около 35 лв. Платото е около 1 килограм различни меса. Идва си с гарнитурата (май само в България плащаме за гарнитура). Според мен, цялото това изобилие е достатъчно за 4 души.Май, че е това. Ако имаш въпроси, питай П.С. Ако пътуваш с жена и някой македонец иска да я побара, не бързай да го биеш - там да побараш, значи да попиташ
      Analog Man...

      Коментар


        #4
        И там карането с включени фарове е задължително! Шофьорчето с това бра ядове като ходихме до Охрид през септември.
        Fiat Stilo 1.8 16V

        Коментар


          #5
          Благодаря много. Пуснах подобна тема и в един туристически форум, ама в нашия и от туризъм повече се разбира .Отивам в командировка - няма да имам много време да обикалям, а и културно-развлекателната част я оставям на домакините - те да я организират.Регионалната форма на българския език, който се говори там я владея до степен да не ме различават - не ке имам проблеми со комуникациjа И не ке одам со женами, можда побараме нешто таму - само да не погодам некоjа бугарка - че там ги има много, и са работливи Като се върна ще разправям в снимки.P.S. За жалост няма да ходя с любимия ФИАТ

          Коментар


            #6
            Immortal написа:
            Благодаря много. Пуснах подобна тема и в един туристически форум, ама в нашия и от туризъм повече се разбира .Отивам в командировка - няма да имам много време да обикалям, а и културно-развлекателната част я оставям на домакините - те да я организират.Регионалната форма на българския език, който се говори там я владея до степен да не ме различават - не ке имам проблеми со комуникациjа И не ке одам со женами, можда побараме нешто таму - само да не погодам некоjа бугарка - че там ги има много, и са работливи Като се върна ще разправям в снимки.P.S. За жалост няма да ходя с любимия ФИАТ
            Ако минаваш през Кюстендил и не се обадиш - по добре не си казвай, че си минал през града.
            VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
            VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
            VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
            VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
            Нека Силата на бъде с Нас...

            Коментар


              #7
              Киро, може да не се обадя, щото ще съм със шефа, няма да съм сам. Ако има възможност все пак, ще се обадя, но не обещавам.Ако не - ще се реванширам - ще дойда на специално посещение в Кюстендил . Ще доведа и жената И пак да питам запознатите - ще ми трябва ли международна книжка? Щото от СБА казаха че трябва, ама те гледат да си ги продават, а дали наистина макетата ще я искат?

              Коментар


                #8
                Immortal написа:
                Киро, може да не се обадя, щото ще съм със шефа, няма да съм сам. Ако има възможност все пак, ще се обадя, но не обещавам.Ако не - ще се реванширам - ще дойда на специално посещение в Кюстендил . Ще доведа и жената И пак да питам запознатите - ще ми трябва ли международна книжка? Щото от СБА казаха че трябва, ама те гледат да си ги продават, а дали наистина макетата ще я искат?
                Ок. Разбирам. Няма проблем нито за обаждането, нито за гостито! Не знам за СБА, ама преди две години ходихме с една Крома на Охрид, през Скопие и не са ни искали никакви международни книжки.
                VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
                VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
                VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
                VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
                Нека Силата на бъде с Нас...

                Коментар


                  #9
                  Ходих, върнах се, дойде време да разправям.За пътуването до границата няма да разказвам, то е ясно.Стигнахме до Гюешево около обед, благодарение на едночасово влачене с 10-15 км/ч по околомръсното на София... Минахме без каквито и да било проблеми за около 5 минути границата.Направи ми впечатление от София до границата, че срещнахме само 2 македонски коли да идват към БГ.Пътища: Пътищата, поне тези по които минахме : Крива Паланка - Куманово - Скопие - Куманово - Свети Николе - Щип - Делчево са добри. Не видяхме някъде нов асфалт, но няма дупки. Навсякъде има разделителна лента по средата. без изключение. И отстрани на пътя има колчета със светлоотразители - това съм го виждал из цивилизованите държави, но не го очаквах точно в Македония. Нощем е кеф да караш - виждаш завоите отдалече.По магистралата наистина се плаща "патарина", за което е добре да имате от БГ някой и друг денар. Щото ние се набутвахме да плащаме в евро и ни излезе двойно. От Куманово до Скопие има 2 пункта, първия е 50 денара, втория 35. Но като кажеш че ще плащаш в евро и ти взимат по едно цяло (т.е. 61.50 денара). Верно, на връщане човека понечи да ми връща ресто на Скопската патарина (където е 35 денара), но аз му го оставих бакшиш КАТ: Внимавайте! В МК полицаите са с нови Крайслер Стратус. Глобите им са солени (това го разбрах от МК домакините ни). За 30 км над разрешената скорост освен глобата ти вземат книжката за 6 месеца. Направи ми впечатление, че почти всички спазват ограниченията - в населените места 50 (някъде е 40), извън населените места, ако няма ограничение 70 - макс. разрешената е 80. По магистралата е 120. И там вардят и ако я надхвърлиш - те гонят.Автопарк: Веднага се вижда липсата на средна класа - карат или 30 годишни Застави (и Вартбурзи видях доста, и Шкоди, и Лади) или нови коли. Набиват се на очи многото ФИАТи които карат - основно Пунто. Домакините ни ни разкарваха с Ланча Капа (нашата кола я оставихме в завода дето бяхме). Изобщо, там италианските коли са на почит. Не забравяйте, че Заставите и Ладите също са ФИАТ.Направи ми впечатление че къщите им са доста хубави и спретнати. По северния път (коридор 8 ) - от Куманово до Скопие е доста мюсюлмански край - има джамии с минарета високи като телевизионни кули. Албанците бавно пълзят и към нас.На юг обаче минаретата изчезват, и се ширват едни китни селца с едни красиви църкви, изрисувани и отвън (като руските).В Скопие има цели албански квартали, където всички надписи са изключително само на албански. Видях и няколко рекламни пана, написани само на албански и английски. В центъра на Скопие има паметник на Скендербег (албанският национален герой), който всъщност се казва Георги Кастриоти и е роден християнин. Баща му се е бил срещу турците, но след това за да запази имението си, дал синовете си при султана, където те станали мюсюлмани. Скендербег (демек Александър !!!), се върнал в земите си и се отцепил от османската империя, като дълго време се задържал автономен. Както и да е де, сега шиптарите го тачат като нац.герой.На хълма Водно, който се извисява насред Скопие, и около който са богаташките квартали, е вдигнат огромен християнски кръст, вечер осветен, да се знае че все пак тези земи са християнски.

                  Коментар


                    #10
                    През цялото време нямах усещане че съм друга държава. (а и то си е донякъде така )Забележителности: поради спецификата на посещението ми - преговори за бизнес (слава богу успешни) - не успях да видя кой знае какво. видях фирмата, дето бяхме и няколко ресторанта Препоръчвам ви ресторант "Дойрана" - намира се общо взето в индустриалната зона на Скопие, но е много "квалитетен" и се посещава от министри и депутати. Страхотно свинско печено, отлежала ракия, и най-хубавото - червено вино "Тъга за юг" - от Тиквеш. Толкова го харесахме с шефа, че на изпроводяк ни подариха няколко бутилки от него. Даже сега пиша и си пийвам със суджуче - страхотно е. В "Дойрана" уж обядвахме, но от сладки приказки, хубаво вино и мезета станахме от там малко преди вечеря Починахме малко в един хубав хотел (там ми направиха 2 неща лошо впечатление) - рецепционистът беше педер, а над рецепцията имаше сигурно 30-40 флагчета на разни държави, но българското за съжаление липсваше. Иначе хотелът беше луксозен, (и как иначе - 55 евро е нощувката в единична стая), по кабелната имаше български програми (бТВ и Планета).Другият ресторант - в центъра на Скопие, ресторант "Национал" - също луксозен, с цени като за луксозен ресторант. Иначе приятно местенце, особено когато сметките ги плащат домакините . Певачката като разбра че сме гости от България и запя български песни ("Бургаски вечери" и др. такива). Там ходят много чужди дипломати (поне така казаха).

                    Коментар


                      #11
                      На другия ден тръгнахме сутринта за Щип. Там също много не видяхме от града, само местния клон на фирмата домакин и едно ресторантче - "Щипска къща" (Штипска кук’а). Препоръчвам ви да опитате местния специалитет "щипска пастърмалия" - нещо като пица, но питката е печена отделно - има хрупкава коричка, и отгоре е засипана с кълцано свинско (може и с пилешко) месо.Иначе нали ви казах вече - нямаш усещане да си в друга държава - по хладилните витрини освен Скопско пиво има и Каменица, Загорка и български Амстел. Друго - незнам. Отидете и вижте. Аз пак ще ида да хапна поне. А и да разгледам по-подробно, щото от работа и яденье ( и пиенье) почти нищо не видях...

                      Коментар


                        #12
                        Абре Immortal, добре се грижиш за безсмъртието си (яденье, пиенье...)! Yellow_Flash_Colorz_PDT_16
                        ex FIAT Stilo 1,9 JTD Dynamic 3 врати

                        Коментар


                          #13
                          ааааа, това за яденьето и пиеньето не е мой патент. Киро (кiro_of_the_day) го въведе отдавна - сближаване на хората чрез еденье и пиенье. И аз като добър член на клуба го спазвам, няма начин иначе може да ме изключат

                          Коментар


                            #14
                            пък и на литературния фронт те бива
                            Punto ELX, 75к.с., 1.2MPI, '94г.+газ

                            Коментар


                              #15
                              След Скопие ,посети и Охрид,много по-колоритно и автентично е от Скопие...има повече неща за разглеждане.Ще пробваш пъстървата от езерото,и по мое мнение, имат по-добри кръчми от тези в столицата им...
                              Ex. Grande Punto Driver

                              Коментар

                              Working...
                              X