Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

правен съвет

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    правен съвет

    Мисля че ще интересна една такава тема защото не ведях подобни и за това ако не съм я сложил на правилното място ме извинете. Имах една кола която продадох на един приятел с пълниомощно. Тои направил пълномощно на друг в друг град. А този човек пак с пълномощно я продал на някаква жена. Колато продължава да се води на мое име а даже не я знам къде е само че е някаде в Шумен. Тя не си плаща данаците а от време на време ми идва и по някоя глоба. Какво мога да направя за да я спра от движение или .........?

    #2
    При така описаната фактическа обстановка - собственик на колата си ти. Няма такова нещо като "продажба с пълномощно". За да е налице легална/законна сделка/покупко-продажба на автомобил е необходимо да се сключи Договор за покупко-продажба на МПС с нотариална заверка на подписите!С Пълномощното само упълномощаваш някого да извърши или да извършва определени действия. Това с пълномощните е масов случай и главоболията са големи. Кажи конкретно какво искаш за да се даде конкретен съвет.
    VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
    VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
    VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
    VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
    Нека Силата на бъде с Нас...

    Коментар


      #3
      kiro_of_the_day написа:
      Това с пълномощните е масов случай и главоболията са големи. Кажи конкретно какво искаш за да се даде конкретен съвет.
      Ами - Явно иска да се отърве да не се води на негово име в КАТ и данъчното за да не и плаща глобите и данъците?!
      BRAVA 1,6 16V EL 96г. - АГУ "Landi"
      Среден разход на газ

      Коментар


        #4
        Колега според теб, как може като управомощиш човек да действа от твое име с дадена вещ да смяташ, че си продал тази вещ?!Както и да е, но ти в това пълномощно записал ли си, че упълномощеният може да продава колата?Ако си записал тогава ще си платиш като поп за глупостта.И баща ми така уж си продаде предишната кола и му обяснявам, че тоя филм с пълномощното е глупост, обаче той не повярва и като му се наложи да вади "Удостоверение за данъчни задължения" се оцъкли.

        Коментар


          #5
          masterkar написа:
          kiro_of_the_day написа:
          Това с пълномощните е масов случай и главоболията са големи. Кажи конкретно какво искаш за да се даде конкретен съвет.
          Ами - Явно иска да се отърве да не се води на негово име в КАТ и данъчното за да не и плаща глобите и данъците?!
          Няма как да стане това - ще си плати и тогава ще се отписва в КАТ.

          Коментар


            #6
            Re: правен съвет

            petko_dimow написа:
            Мисля че ще интересна една такава тема защото не ведях подобни и за това ако не съм я сложил на правилното място ме извинете. Имах една кола която продадох на един приятел с пълниомощно. Тои направил пълномощно на друг в друг град. А този човек пак с пълномощно я продал на някаква жена. Колато продължава да се води на мое име а даже не я знам къде е само че е някаде в Шумен. Тя не си плаща данаците а от време на време ми идва и по някоя глоба. Какво мога да направя за да я спра от движение или .........?
            Мисля, че пълномощните за покупко-продажбите нямат отношение към данъците и глобите. След промяната на собствеността, новият собственик е длъжен в (не си спомням сроковете) да смени талона в КАТ и да обяви колата в данъчното. Спирането от движение май е свързано с разходи, най-малкото разправии. За санкциите в данъчното Киро може да каже-нали е бирник , а ти можеш да се обадиш в КАТ-Шумен и да ги попиташ директно имаш ли задължение да участваш в регистрацията на колата след като си я продал или оная женица е длъжна сама да си свърши работата.
            Fiat Stilo 1.8 16V

            Коментар


              #7
              Re: правен съвет

              Stoyan_68 написа:
              petko_dimow написа:
              Мисля че ще интересна една такава тема защото не ведях подобни и за това ако не съм я сложил на правилното място ме извинете. Имах една кола която продадох на един приятел с пълниомощно. Тои направил пълномощно на друг в друг град. А този човек пак с пълномощно я продал на някаква жена. Колато продължава да се води на мое име а даже не я знам къде е само че е някаде в Шумен. Тя не си плаща данаците а от време на време ми идва и по някоя глоба. Какво мога да направя за да я спра от движение или .........?
              Мисля, че пълномощните за покупко-продажбите нямат отношение към данъците и глобите. След промяната на собствеността, новият собственик е длъжен в (не си спомням сроковете) да смени талона в КАТ и да обяви колата в данъчното. Спирането от движение май е свързано с разходи, най-малкото разправии. За санкциите в данъчното Киро може да каже-нали е бирник , а ти можеш да се обадиш в КАТ-Шумен и да ги попиташ директно имаш ли задължение да участваш в регистрацията на колата след като си я продал или оная женица е длъжна сама да си свърши работата.
              В грешка си колега - нито аз съм бирник, нито колегата си е продал колата. Прочети предишният ми пост.
              VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
              VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
              VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
              VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
              Нека Силата на бъде с Нас...

              Коментар


                #8
                Разбирам първия пост на petko_dimow като "продадох колата на приятел в друг град чрез упълномощено лице". Да не би да има впредвид, че е извадил пълномощно на приятеля си да кара колата? За бирника-извинявай, майтап беше.
                Fiat Stilo 1.8 16V

                Коментар


                  #9
                  Като новия "обственик" ти прави такива номера ти преспокойно можеш да я обявиш в полицията за открадната, и чакаш той сам ще те намери. :D

                  Коментар


                    #10
                    Колега, аз имам същия проблем като теб.В момент с адвоката ми сме в процес на решаването му.Правим следното:Тъй като не можеш просто да пуснеш колата за издирване - фактичеки тя не е открадната се прави следното:1. трябва да отмениш пълномощното което си дал - за целта се ходи при същия нотариус, който го е заверил2. пускаш на първия носител на пълномощията писмо, че си отменил пълномощното и му даваш срок (аз дадох 2 седмици) да върне колата - това задължително с препоръчано писмо с обратна разписка и броиш срока от датата на получаване на писмото.3. обявяваш колата за издирване - от там на татък има 2 варианта: - намират я и ти я връщат - караш текущия ’собственик’ да плати дължимите данъци и му я прехвърляш - не я намират в законния срок (мисля 3 или 6 месеца) - плащаш вече насъбраните данъци, колкото и да ти е тъжно и ликвидираш регистрацията.За съжаление това е положението.И мен задника ме боли че дадох преди някоко години една Самара така - бях я купил евтино от фирмата и реших някой лев да изкарам - сега печалбата няма да ми стигне да си покрия данъците ако е разколачена по моргите някъде и не я открият. Сори.
                    Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                    Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                    Коментар


                      #11
                      И аз така щях да изгоря с предишната кола-едно Алеко.Дадох го даже без пълномощно.Това момче се мота няколко месеца/беше от Благоевградско някъде/ ,но след като му казах,че ще я обявя за открадната,долетя веднага.Ако информираш първия ползвател,че анулираш пълномощното,той може да се обади нататък и колата ти да потъне в някоя морга и никога повече да не я видиш,а ще продължи да се води на твое име и ще си плащаш данъци ежегодно.Затова направо я обяви за издирване.Не дай боже да стане някаква катастрофа с нея Успех и дано се оправиш по-скоро
                      Fiat Tempra 1.8 i.e. DOHC SW

                      Коментар


                        #12
                        sstanchev написа:
                        Като новия "обственик" ти прави такива номера ти преспокойно можеш да я обявиш в полицията за открадната, и чакаш той сам ще те намери. :D
                        Това е най-правилното,за тази ситуация.И е ефективно!!!
                        Fiat Bravo 1.9 JTD

                        Коментар


                          #13
                          gmg_service написа:
                          sstanchev написа:
                          Като новия "обственик" ти прави такива номера ти преспокойно можеш да я обявиш в полицията за открадната, и чакаш той сам ще те намери. :D
                          Това е най-правилното,за тази ситуация.И е ефективно!!!
                          Обяснявам за неразбралите. Преди да отмениш пълномощното и да информираш за това получателя му, НЕ МОЖЕШ ДА ОБЯВИШ КОЛАТА ЗА ОТКРАДНАТА!!!!! Опитайте в местното РПУ да видите какво ще стане.Вие мислите ли че ако можеше щях да се занимавам с цялата гимнастика. Просто вие ще я обявите, прикривайки че има дадено пълномощно, полицайте ще я намерят и като им покажат пъкномощното ще им си я оставят и ще ви кажат да се оправяте. А когато кажеш на полицаите че е имало, но е отменено и получателя е уведомен за това и е истекъл някакъв разумен срок - тогава вече всичко е ясно - колата се дъжи противозаконно - т.е против волята на реалния и собственик.Аз предлагам в такъв случай всеки да се свъже с адвокат.
                          Alfa Romeo 147 1,6 ts, 2002 и то само на бензин...
                          Alfa Romeo 159 SW ti, 2,4JTDm, Nero carbonio.
                          ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

                          Коментар


                            #14
                            Yavor написа:
                            gmg_service написа:
                            sstanchev написа:
                            Като новия "обственик" ти прави такива номера ти преспокойно можеш да я обявиш в полицията за открадната, и чакаш той сам ще те намери. :D
                            Това е най-правилното,за тази ситуация.И е ефективно!!!
                            Обяснявам за неразбралите. Преди да отмениш пълномощното и да информираш за това получателя му, НЕ МОЖЕШ ДА ОБЯВИШ КОЛАТА ЗА ОТКРАДНАТА!!!!! Опитайте в местното РПУ да видите какво ще стане.Вие мислите ли че ако можеше щях да се занимавам с цялата гимнастика. Просто вие ще я обявите, прикривайки че има дадено пълномощно, полицайте ще я намерят и като им покажат пъкномощното ще им си я оставят и ще ви кажат да се оправяте. А когато кажеш на полицаите че е имало, но е отменено и получателя е уведомен за това и е истекъл някакъв разумен срок - тогава вече всичко е ясно - колата се дъжи противозаконно - т.е против волята на реалния и собственик.Аз предлагам в такъв случай всеки да се свъже с адвокат.
                            Е да де, отменяш първото пълномощно към първия упълномощен и останалите "маймуни" по веригата остават да висят :D

                            Коментар


                              #15
                              kолеги а тази женица може ли да си продаде колата сама на себе си без да ме занимава, след като в пълноимощното и пише че може. И не и е платен данъка защото колата се води в данъчното в Пловдив.

                              Коментар

                              Working...
                              X