Здравейте.Имам въпрос относно преминаване през чужд имот.Имам съсед който вече е остарял и пред умирачка и си е въобразил че ще го пусна да минава през двора ми срещу заплащане веднъж годишно.Предисторията на същия е че преди години е бил на здрасти-чао със семейството и неколкократно е хващан да краде каквото види,само да не е с празни ръце като минава.Незатваря портата след себе си,а винаги сме имали малко куче в двора,което може да избяга.Даже е уринирал пред мой гости и си е развявал шишарката пред малки деца последващо с мръсни и цинични изрази.Посягал на бой на бабата.Преди година даже викахме полиция че пак беше тръгнал със брадва да минава през двора,а вече му е било забранено .Изкаран е нотариален акт 2009 година по който е сложена ограда за да неминава тази гад.Сега вече остарял иска да го пуснеме да минава през дворното пространство и предлага да си плаща 240 лв за 82 кв м годишно.Днес получихме нотариална покана да се явим при нотариус за да осъществим сделката.Това няма как да стане.Никой няма да ходи.Има ли закон който може да ни задължи да го пуснем и ако има как се отразява това че немога да си ползвам своята собсвтеност по мое усмотрение.
Реклама
Collapse
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
въпрос относно имот
Collapse
X
-
Ако няма от къде другаде да мине май сте длъжни да го пускате .
но ако има не сте длъжни.
Установяване право преминаване през чужд поземлен имот
-но трябва кмета да ви задължи или съда.
Виж тук подобно
https://pravatami.bg/10999Последна редакция от kluchar; 25.01.2018, 21:02.
-
При нас е друго
Като сме продали част от имота е имало клауза да остане място за такава улица и те да платят прокарването на тока и тръби за вода
ама те са сложили мрежа и ни не сме имали откъде да минаваме.та съд ги е накарали да ни освободят място за такава улица
Сега тяхна къща е на 1.50 м от нашия имот а трябва да е на поне 3 метра.
Заплетен случай .Дано се разберете /со кротце со благо/.
Коментар
-
. ЗАЩИТА НА ПРАВОТО НА СОБСТВЕНОСТ
Чл. 108. Собственикът може да иска своята вещ от всяко лице, което я владее или държи без да има основание за това.
Чл. 109. (1) Собственикът може да иска прекратяване на всяко неоснователно действие, което му пречи да упражнява своето право.
Ровя се из нета и се успокоявам сам.Bravo 2.0 Multijet 165 2009
Коментар
-
Правото да се преминава през чужд имот е от категорията на ограничените вещни права. Нарича се сервитут. Вещно право върху чужда вещ. Тъй като е често срещан в практиката случай, има подробна уредба и много съдебна практика. Сервитутите се вписват и представляват тежест, която следва имота. Лично аз не споделям тезата, че е сделка с оглед на личността. От това зависи дали сервитутът би се прекратил със смъртта на дядото или следващите собственици на имота ще могат да всъпят в същия сервитут. ОБратно за новите собственици на служещия имот- те ще продължват да търпят сервитута. ПРавото на преминаване е от категорията на положителните сервитути-право да се прави нещо. Има и отрицателни-например задължение на съседа да не строи кочина на по-малко от 20 метра от оградата...Учредяват се с договор, ако е доброволно. Формата е нотариална-условие за действителност.
Сервитут може да се учреди и без съгласието на собственика на служещия имот, със заповед на кмета. Единствен критерий е икономическата целесъобразност. Прочети глава 13 от ЗУТ. Законът за собствеността е общ закон в тази материя и при наличието на специален, какъвто е ЗУТ, се прилага специалния, съгласно разпоредбите на Закона за нормативните актове (чл.11, ал.2).
С други думи-не се успокоявай-проблемът ти е съвсем реален. Дядото е платил 40 кинта за нотариална покана и няма да го направи, преди да си е осигурил втората пътечка-при кмета. Нотариалната покана е опит да уредите въпроса доброволно. Ако не стане, ще иска заповед от кмета. Издаде ли я, ще трябва да я обжалваш и да докажеш явната икономическа нецелесъобразност на това решение. Което освен, че не е толкова лесно и струва пари, има и кратки срокове, след изтичането на които вече нищо не можеш да направиш.
Учредяването на сервитут не е наем и не е продажба, замяна или каквото и да е подобно. Съответно-правилата им са неприложими към учредяването и прекратяването на сервитутното право.Последна редакция от Salvador; 26.01.2018, 00:25.
Коментар
-
Единствен критерий е икономическата целесъобразност.Той иска да си минава през двора просто.Няма животни трактори и тем подобни за да получи разрешение от кмета.А на какво основание кмета ще разреши преминаване през чужда собственост просто така
Как става номера да му дадът сервитут?Ако имам планове да строя след 2-3 години къща,сервиз,магазин или каквото и да било или да дам под наем имота какво ще се случи тогава?
Гледах скици и видях че има планувана улица през неговия имот която с преминаването си трябва да бутнат всички къщи зад моя имот,включително и неговата.
Не мисля че ще получи каквото и да било разрешение за преминаване поради лошото си минало и сигналите към 112.
Преди години имало договор за преминаване и те не са искали да се завери нотариално и не са си плащали и сме осъдили общината и сме получили разрешение да го заградим.Сега пак прави опит ама мисля че със старото решение на съда пак ще спечелим.
Не би трябвало един път съда да забрани а сега да разреши.Последна редакция от danzel-jtd; 26.01.2018, 10:18.Bravo 2.0 Multijet 165 2009
Коментар
-
kluchar написа: Преглед на мнениетоТова е друго
Нали тоя комшия няма нищо общо с вашия имот и не сте роднини
има от къде да минава друг имот или улицаBravo 2.0 Multijet 165 2009
Коментар
Реклама
Collapse
Коментар