Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Казус с ГТП

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Казус с ГТП

    Имам кемпер, който в големия талон е записан като ’специален автомобил’. Като такъв според там една наредба и член едикойси подлежи на ГТП на всеки 6 месеца. В същото време като отидох на преглед ми дадоха преглед за една година напред. Въпроса ми е в случай на неприятна случка след 6-ия месец кой носи отговорност, аз, като не минал преглед въпреки, че си имам документ за валидност една година, или пункта за ГТП, който е издал документацията?То ясно, че ще вържа гащите като си ходя на всеки 6 месеца на преглед, но все пак, как стои юридически въпроса?

    #2
    Re: Казус с ГТП

    ls1 написа:
    Имам кемпер, който в големия талон е записан като ’специален автомобил’. Като такъв според там една наредба и член едикойси подлежи на ГТП на всеки 6 месеца. В същото време като отидох на преглед ми дадоха преглед за една година напред. Въпроса ми е в случай на неприятна случка след 6-ия месец кой носи отговорност, аз, като не минал преглед въпреки, че си имам документ за валидност една година, или пункта за ГТП, който е издал документацията?То ясно, че ще вържа гащите като си ходя на всеки 6 месеца на преглед, но все пак, как стои юридически въпроса?
    Аз имах по едно време подобен проблем, Фиорино баничарка, регистрирана като товарна и щото е над 10 годишна, преглед всеки 6 месеца, да ама в момента на регистрацията в КАТ първия преглед беше с валидност дадена от КАТ една година, като питах шапкаря само вдигаше рамене.Така че, реално да не става проблем, че има да си прехвърлят топката...

    Коментар


      #3
      Имах подобен казус и отговора в пункта за ГТП беше,че системата определя срока за валидност и той нищо не можел да направи.
      Fiat Marea 1.6 16V ELX 2000г.CNG,Opel Antara 2,2 163kc.
      ex:Fiat Regata 1714D;ex:Fiat 125P

      Коментар


        #4
        Хързулнал те е май, според наредбата той би трябвало да определи срока на прегледа според съответния член от наредбата. Но после дали носи отговорност ако обърка срока? Или прегледа просто става невалиден и си е проблем на собственика? Както примерно ако застрахователния агент ако обърка нещо докато ти пише полицата ГО после си е твой проблем като я обявят за невалидна?

        Коментар


          #5
          МПС-то беше слузебно,така че мен не ме бърка.
          Fiat Marea 1.6 16V ELX 2000г.CNG,Opel Antara 2,2 163kc.
          ex:Fiat Regata 1714D;ex:Fiat 125P

          Коментар


            #6
            Можеш ли да качиш снимка на големия талон , и естествено си замаскирай личните данни. Ако в талона пише категория М1 (лек автомобил), то тогава прегледа ти важи една година, ако е М2/3 (автобуси) или N1/2/3 (товарен автомобил) и е над 10години прегледа е на 6 месеца. Що се отнася до срока на прегледа, системата автоматично определя според категорията и годините, като превозни средства за обществен превоз (такита, автобуси, тролейбуси) са на 6 месеца.
            FIAT Punto ELX /1.6 / 90HP ГИ LOVATO EASY FAST

            Коментар


              #7
              Пропускаш нещо. Автомобила е М1, но в точка D пише ’специален автомобил’. Съответно според НАРЕДБА № Н-32 от 16.12.2011 г. за периодичнитепрегледи за проверка на техническата изправност напътните превозни средстваhttp://www.rta.government.bg/images/...a/nH32.pdfчл. 29 ..5 товарните и специалните автомобили и ремаркета с допустима максимална маса над0,75 т, от чиято първоначална регистрация са минали повече от 10 години, подлежат назадължителен преглед за проверка на техническата изправност преди изтичане на шестмесеца от предходния преглед;....и след това чл.43 (1) При извършването на периодичните прегледи на ППС председателят накомисията:....7. когато заключението от периодичния преглед е, че превозното средство може да седвижи по пътищата, отворени за обществено ползване, вписва в протокола валидността напрегледа съгласно чл. 29 и:.....Между другото така като гледам какво съм цитирал от чл.29 излиза, че прегледа трябва да се направи не преди изтичане на някакъв срок или до еди коя си дата, а ’преди изтичане на 6 месеца от предходния преглед’. Т.е. ако ще и за 5 години напред да имаш картонче за минат преглед - трябва да минеш отново до 6 месеца след последния преглед. Мда...

              Коментар


                #8
                Няма вариант преглед да ти стане невалиден. Валиден е от дата до дата. Както го впише системата-така.

                Коментар


                  #9
                  Дори и да е объркан от шефа на ГТП комисията?

                  Коментар


                    #10
                    ls1 написа:
                    Дори и да е объркан от шефа на ГТП комисията?
                    Той няма какво да обърка. Той само проверява и ако е необходимо коригира, ако скенера не е разчел правилно някои данни. А системата сама определя срока на валидност на прегледа, а "шефа" вписва датата в протокола, който остава при тях.
                    FIAT Punto ELX /1.6 / 90HP ГИ LOVATO EASY FAST

                    Коментар

                    Working...
                    X