Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Размисли и страсти разни

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Размисли и страсти разни

    Седим и си мислим/тва на софийски/, ако бог е създал хората със свободна воля, защо всичко се случва по волята божия? Някой по веригата май е измамник? Аз подозирам бог, след онтологичното доказателство на Кант.:D
    207 тиква автомат
    новокромаджия 2.4 печка

    #2
    Всяка религия е създадена да спечели една група хора на своя страна и да печели власт и пари ... Пък вече всеки си има свободата да вярва колкото и в каквото си иска.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm 200 hp Q-tronic + Alfa Romeo 156 1.9 JTD 1++ hp 2003,Inside Facelift. - Now.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 150 - The beautiful devil. - еx. // Stilo 1.9 JTD 1++ hp - еx
    Вълкът е по-слаб от лъвът и от мечката, но никога не играе в цирка !!!

    Коментар


      #3
      Princo написа:
      Всяка религия е създадена да спечели една група хора на своя страна и да печели власт и пари ...
      Ъъъъ, не вярвах, че първото мнение ще уцели десетката. :D От друга страна, това е според нашата "религия". Любопитно ми е мнението на вярващите в бог, независимо от името му.
      207 тиква автомат
      новокромаджия 2.4 печка

      Коментар


        #4
        pplk - вяра и религия са две различни неща. А каот гледам как си ги наредил - добре е да попрочетеш малко библията, не да вярваш на това кой какво ти казва. Тая тема и друг път сме я подхващали и май стигна до кривата круша!
        Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

        Коментар


          #5
          Аз не вярвам в Бог или поне в това, което ни се налага, като негов "образ", но вярвам в нещо друго.Вярвам, убеден съм и дори съм вкусвал "плодовете" от това, че по-силно, по-могъщо и по-великонещо от нематериалното няма. Дух, енергия, любов или мисъл - все тая. Мисля си, че са вечни и не принадлежат наничия тленност. Иначе вярвам и съм убеден, че и за лошото, и за доброто винаги има възмездие.Що се касае за религиите...Ами механизъм са си. Страшен при това. Много смърт, разкол и войни са довели на тази земя различията във вярата през годините.ПС: Оня ден слушах Стефан Цанев. Човекът каза нещо, за което не бях се замислил. Той попита. Цитирам по памет: Преди да заклеймяваме "различните" религии, сещате ли се, кой поведе кръстоносните походи и кой създаде инквизицията та да се чувстваме единствено праведни.
          A17DTС/S
          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

          Коментар


            #6
            ntodorov - ами не съм аз, нито си ти, нито някой от съвремення свят. Това, че дядо ти, примерно, е бил убиец, това прави ли те теб убиец и трябва ли ти да плащаш за деянието му? Мисля, че християнството като религия отдавна е надраснало подобни страсти и не виждам никаква причина някой да сочи християните и да ги нарича ’убийци’. Стефан Цанев не е прав, ама изобщо. Ако се смята за отговорен за инквизицията и кръстоносните походи, да ходи да се самобичува, а не да вменява вина на всички останали.
            Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

            Коментар


              #7
              ele написа:
              ntodorov - ами не съм аз, нито си ти, нито някой от съвремення свят. Това, че дядо ти, примерно, е бил убиец, това прави ли те теб убиец и трябва ли ти да плащаш за деянието му? Мисля, че християнството като религия отдавна е надраснало подобни страсти и не виждам никаква причина някой да сочи християните и да ги нарича ’убийци’. Стефан Цанев не е прав, ама изобщо. Ако се смята за отговорен за инквизицията и кръстоносните походи, да ходи да се самобичува, а не да вменява вина на всички останали.
              Еле. Я се огледай. Та той походът кръстоносен никога не е свършвал.Сега едни по-близки нам християни, православни при това, буквално хвърлят зарове на югоизток от теб и мендокато ти си мислиш, че насилствената смърт е останала далеч назад във времената на инквизицията. Да не пиша, колко зянпък си раздадоха едни други християни на Запад от нас. Преди само 15 години...Ами първата, втората световни. Та те са на едно поколение време от нас...Остави.ПС: Но както и да е. Темата на колегата е друга, а целта на това, което Цанев каза е далеч от твоята презумпция...Впрочем ето колко различна е тя: http://www.ploshtadslaveikov.com/ste...z-bezhantsite/
              A17DTС/S
              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

              Коментар


                #8
                Еле, Кант разправя, че за да осъзнаеш себе си и да изявиш свободната си воля, то трябва да приемеш бог и да изпълняваш волята му. Западната цивилизация е изградена върху християнските норми и християнското учение довежда до възникването на понятията демокрация/от западен тип/, социализъм и комунизъм. В последствие тези понятия се превръщат в религия и бог за някои и биват налагани насилствено на други с идеята за "освобождение". Няма значение името на религията, просто се чудя, къде отиде свободната воля?
                207 тиква автомат
                новокромаджия 2.4 печка

                Коментар


                  #9
                  ntodorov написа:
                  ПС: Но както и да е. Темата на колегата е друга, а целта на това, което Цанев каза е далеч от твоята презумпция...Впрочем ето
                  Идеята на темата е да си направим мозъчна гимнастика. Тази чуденка ми дойде в главата, но всеки е свободен да пише каквото си поиска. :D
                  207 тиква автомат
                  новокромаджия 2.4 печка

                  Коментар


                    #10
                    Това че някой е казал нещо, това не го прави автоматично истина и не значи, че всички са съгласни с него. Ако искаш отговор на въпроса си, питай този, който го е казал - Кант. А теб кой те спира да имаш свободна воля?И от кога христинството води до демокрация, социализъм и комунизъм? Демокрация е имало и когато е нямало християнство. Мисля, че бъркаш понятията.
                    Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                    Коментар


                      #11
                      ntodorov Това, че има група от хора, които насилствено искат да налагат нещо си, прикривайки се зад дадена религия и изопачавайки учението й, не значи само по себе си, че дадена религия е неправилна, агресивна и прочее. За тия неща се съди по други неща, примерно по качеството на живот, нагласата за мир и прочее, което пък е ясен знак, че религията не се меси в политиката. От друга страна религията няма нищо общо с вярата - това са две абсолютно различни неща и не мога да вдяна що ги смесваш. Човек може да вярва без да е религиозен и може да е религиозен само да се бие в гърдите колко е примерен без да вярва.А между другото, навремето имах един познат протестански пастор, който казваше така: Човек може да се спаси само с вяра, не с дела или думи, а добрите дела и думи идват от вярата. Което абсолютно отхвърля тезата, че човек трябва да изпълнява божията воля, напротив - той е абсолютно свободен да прави каквото иска.
                      Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                      Коментар


                        #12
                        Ако Бог е създал слънцето на четвъртия ден, как са изминали 4 дена? Из нета е пълно с подобни чуденки
                        Прикачени файлове
                        "Без сърца, сме просто машини"
                        Toyota Prius 1.5 Hybrid
                        EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                        Коментар


                          #13
                          Елинската демокрация няма нищо общо с днешната освен като термин. Не си ли задаваш въпроса, защо социализма и комунизма възникват в християнските държави и като идеология са много близки до християнството в чистия му вид?П.П. Мен Кант не ме кефи! :D
                          ele написа:
                          А между другото, навремето имах един познат протестански пастор, който казваше така: Човек може да се спаси само с вяра, не с дела или думи, а добрите дела и думи идват от вярата. Което абсолютно отхвърля тезата, че човек трябва да изпълнява божията воля, напротив - той е абсолютно свободен да прави каквото иска.
                          Но с вярата в правилния бог, който определя доброто и злото. :D Егати избора!
                          207 тиква автомат
                          новокромаджия 2.4 печка

                          Коментар


                            #14
                            Някой насила да те кара да вярваш в някой бог?
                            Всеки има право да бъде глупав, но някои злоупотребяват с тази привилегия.

                            Коментар


                              #15
                              M5kov, не се шегувай с някой неща. Провери първо истината. Истината в случая е, че светлината не идва от слънцето. Е..., истина или заблуда...Та, библията си започва много логично. Трябва мааалко да се вникне какво са искали да кажат авторите.С позволение на автора на темата цитирам:"1. В начало Бог сътвори небето и земята. 2. А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше над бездната, и Дух Божий се носеше над водата. 3. Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина. 4. Видя Бог, че светлината е добро нещо, и отдели Бог светлината от тъмнината. 5. Светлината Бог нарече ден, а тъмнината - нощ. Биде вечер, биде утро - ден един. 6. И рече Бог: да има твърд посред водата, и тя да дели вода от вода. (Тъй и стана.) 7. И създаде Бог твърдта, и отдели водата, що беше под твърдта, от водата над твърдта. Тъй и стана. 8. Твърдта Бог нарече небе. (И видя Бог, че това е добро.) Биде вечер, биде утро - ден втори. 9. И рече Бог: да се събере водата, що е под небето, на едно място, и да се яви суша. Тъй и стана. (Водата под небето се събра на местата си, и се яви суша.) 10. Сушата Бог нарече земя, а събраните води - морета. И видя Бог, че това е добро. 11. И рече Бог: да произведе земята злак, трева, що дава семе (по свой род и подобие), и плодно дърво, що дава според рода си на земята плод, чието семе си е в него. Тъй и стана. 12. И произведе земята злак, трева, що дава семе по свой род (и подобие), и (плодно) дърво, що дава (на земята) плод, чието семе си е в него според рода му. И видя Бог, че това е добро. 13. Биде вечер, биде утро - ден трети. 14. И рече Бог: да бъдат светила на небесната твърд, (за да осветляват земята и) да отделят ден от нощ и да бъдат знакове и за времена, и за дни, и за години; 15.да бъдат те светила на небесната твърд, за да светят на земята. Тъй и стана. 16. И създаде Бог двете големи светила; по-голямото светило да управлява деня, а по-малкото светило да управлява нощта, създаде и звездите; 17. и ги постави Бог на небесната твърд, за да светят на земята, 18. да управляват деня и нощта и да отделят светлина от тъмнина. И видя Бог, че това е добро. 19. Биде вечер, биде утро - ден четвърти. 20. И рече Бог: да произведе водата влечуги, живи души; и птици да полетят над земята по небесната твърд. (Тъй и стана.) 21. И сътвори Бог големи риби и всякакъв вид животни-влечуги, които произведе водата, според рода им, и всякакви пернати птици според рода им. И видя Бог, че това е добро. 22. След това Бог ги благослови и рече: плодете се и множете се и пълнете водите в моретата, и птиците да се множат на земята. 23. Биде вечер, биде утро - ден пети. 24. И рече Бог: да произведе земята живи души според рода им, добитък и гадини, и земни зверове според рода им. Тъй и стана. 25. И създаде Бог земните зверове според рода им, и добитъка според рода му, и всички земни гадове според рода им. И видя Бог, че това е добро.26. След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие; и да господарува над морските риби, и над небесните птици, (и над зверовете) и над добитъка, и над цялата земя, и над всички гадини, които пълзят по земята. 27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори. 28. И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я и господарувайте над морските риби (и над зверовете), над небесните птици (и над всякакъв добитък, над цялата земя) и над всякакви животни, които пълзят по земята. 29. И рече Бог: ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна; 30. а на всички земни зверове, на всички небесни птици и на всяка (гадина), която пълзи по земята и има жива душа, дадох за храна всичкия злак тревист. Тъй и стана. 31. И видя Бог всичко, що създаде, и ето, беше твърде добро. Биде вечер, биде утро - ден шести. Образ и подобие Божие на човека ГЛАВА 2.1. Така бидоха свършени небето и земята и цялото им воинство. 2. И свърши Бог до седмия ден Своите дела, що прави, и в седмия ден си почина от всичките Си дела, що извърши. 3. Бог благослови седмия ден и го освети, защото в него си почина от всички Свои дела, що бе сътворил и създал."Сега, друг е въпросът, защо чак във втора глава се обяснява как точно е направена жената.
                              Стило-1,6-16v - 103 Hp 2003 (ГАЗ-БЕНЗИН)
                              Типо 1,4 mono 1993 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX
                              Уно 1,4 карбуратор 1984 (ГАЗ-БЕНЗИН) - EX

                              Коментар

                              Working...
                              X