И лампите със студен катод т.нар. луминисцентни и диодите имат прекъснат спектър. Лесно може да го видите като гледате най-обикновено CD под ъгъл осветено от лампата. Докато на дневна светлина "дъгата" която се вижда е непрекъсната, то при светлината от лампата тя е накъсана, не преминава гладко от червено до лилаво. Това обаче не е основният проблем.При захранване на лампа с променливо напрежение тъй като най-образно казано то става нула 50 пъти в секунда се получава така, че лампата гасне и светва с тази честота. Тук е и основната разлика между диода и нажежаемата жичка и дори и лампите с фосфор - диода няма инертност т.е. при спиране на тока през него той гасне веднага, докато жичката не може да изстине веднага и фосфора да загасне веднага има послесветене докато дойде отново напрежението. Така амплитуата, с която трепти лампата с нажежаема жичка е малка и не е толкова дразнеща.Какво измислят обаче т.нар. икономисти-инДженери в евтините LED лампи. За да живее един диод дълго и щастливо тока през него не трябва да надвишава определа стойност, например 30мА. За да поддържат винаги във веригата такъв ток използват генератор на ток, да обаче тази стойност е "средна" и е постигната познайте как - с импулси, тука има тука няма или PWM с много ниска честота 100Hz най-често. Това заедно с липсата на инертност при диодите води до претоварване на мозъка, който трябва да "съедини" тези отделни 100 кадъра в един. Друг важен проблем е ако се осветяват машини с въртящи се елементи - там при съвпадение или кратност на честотите на мигане на диодната лампа и честотата на въртене на вала на машината се получава стробоскопичен ефект и за човека работещ на машината вала не се върти!!! Резултатите от това мисля че са ясни.За това качественото LED осветително тяло е захранено с постоянно стабилизирано напрежение /генератор на напрежение/, а тока се ограничава чрез резистори. Също при осветяване с луминисцентни лампи се използват качествени електронни баласти, а не електромагнитни, при които лампата също трепти.
Реклама
Collapse
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Китайски LED лампи
Collapse
X
-
За това качественото LED осветително тяло е захранено с постоянно стабилизирано напрежение /генератор на напрежение/, а тока се ограничава чрез резистори. Също при осветяване с луминисцентни лампи се използват качествени електронни баласти, а не електромагнитни, при които лампата също трепти.[/quote]Ясно,разбрах.Но как при закупуване да се разбере инпулсно ли е или стабилизирано напрежението?Fiat Uno 1000 Fire- Fiat Tipo 1.4- Tempra 1.4 i.e. -Bravo-1.6 16v-Мареа-1.9JTD-.Lybra 1.9JTD-Старата любав Мареа-1.9 JTD Fiat Stilo 1.9 jtd MW-powered by Emzo
Коментар
-
Най-лесно е с камерата на телефон например. Пускаш камерата и я насочваш в кадър да ти е само лампата. Ако трепти ще видиш едни черни линии да се разхождат по екрана - това е разликата между кадровата честота на камерата и честотата на трептене. Ако ги няма или няма трептене или е с много висока честота в kHz-ци да речем. Направи си опит с лампа с нажежаема жичка за да видиш как изглежда на екрана на камерата трептенето.Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше
Коментар
-
Личното ми мнение е, че за качеството на осветеност, което дават LED лампите, инвестицията не си заслужава. Технологията още не е достатъчно развита и това, че не се явяват като пълноценен заместител на конвенционалното осветление го доказва. Надявам се, че след няколко години играта ще е друга.207 тиква автомат
новокромаджия 2.4 печка
Коментар
-
ilko-gd написа:Най-лесно е с камерата на телефон например. Пускаш камерата и я насочваш в кадър да ти е само лампата. Ако трепти ще видиш едни черни линии да се разхождат по екрана - това е разликата между кадровата честота на камерата и честотата на трептене. Ако ги няма или няма трептене или е с много висока честота в kHz-ци да речем. Направи си опит с лампа с нажежаема жичка за да видиш как изглежда на екрана на камерата трептенето.
Коментар
-
krasio_79bs написа:Вчера гледах моите ЛЕД ламби през камерата на телефона и няма грам трептене. Погледнах и друга която е от тия икономичните и се вижда осезаемо трептенето.Значи ли това ,че са ми качествени лампите?Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше
Коментар
-
Аз ползвам друг по-лесен метод за проба понеже камерата на телефона не ми даде добър резултат. Правя го предимно на по-тъмно. Гледам по посока на ламБата (може да не е точно в нея по разбираеми причини) и с ръка с разперени пръсти правя резки движения наляво надясно и се вижда как движението е насечено. А ако ламбата е ОК движението е плавно. ефекта е същия и на монитори с ЛЕД подсветки.По повод темата, купувал съм 5-6 броя китайски лед лунички все различни докато си харесам ъгъл на светене и сила, и всичките са с постоянно захранване и не трептят грам. Предполагам братския китайски народ се е светнал каква е далаверата и са гепили някоя по-съвършена технология.луничките са в порядъка от 3$ до 6$Фиат Мареа 1.6 16v, 99 г.
182A4.000 IAW49F
LPG - Lovato EasyFast
----------------------------
"Има две неща които са безкрайни, вселената и човешката глупост, ... но не съм много сигурен за вселената", А. Айнщайн
Коментар
-
Така трудно ще разбереш.Ето тук може да видиш как се тества LED монитор дали е PWM free. Предполагам, че трябва да се поиграе с настойките на камерата, shutter speed, white balance... Стария ми монитор беше CCFL и като избирах нов се спрях на Dell U2415 PWM free.http://www.tftcentral.co.uk/articles....htm#testingА може да пробваш и това, само че пред ламбата:krasio_79bs написа:ilko-gd написа:Най-лесно е с камерата на телефон например. Пускаш камерата и я насочваш в кадър да ти е само лампата. Ако трепти ще видиш едни черни линии да се разхождат по екрана - това е разликата между кадровата честота на камерата и честотата на трептене. Ако ги няма или няма трептене или е с много висока честота в kHz-ци да речем. Направи си опит с лампа с нажежаема жичка за да видиш как изглежда на екрана на камерата трептенето.Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)
Коментар
-
Вече от няколко месеца съм сменил електромагнитните баласти на осветлението в офиса /в стаята където работя/ с електронни, работя на външен монитор с инстинска 8-битова IPS матрица с лампова подсветка, който при 90-100% яркост няма ШИМ на подсветката. Умората видимо намаля в краят на работният ден, въпреки че не съм "чувствителен" към ШИМ - не ме боли глава и др. такива симптоми. Вече няма кой да ме накара да работя на 6-битов монитор с LED подсветка и ШИМ в целият диапазон на яркостта, както и на силно трептящи източници на светлина - луминисцентни лампи с електромагнитни баласти и LED захранени с импулсни генератори на ток. Също и шофирането вечер след работа в тъмната част на деня е удоволствие ако мога така да се изразя За захранването на LED има готови чипове, които са проектирани за това - генератори на ток. В Интернет има статия на проф. Стефан Куцаров където може да се прочете за различните производители на тези схеми. Там и той споменава, че честотата трябва да е над 100Hz за да няма силно видимо трептене, на за мен това става за улично осветление, а не за в къщи или на работа.Fiat Punto ELX 1.9 JTD 80 к.с.
Fiat Brava SX 1.4 12V - много хубава кола беше
Коментар
-
BO написа:Някой пробвал ли е от тези лампи:http://www.ebay.com/itm/400817455116...?авка.Не издържах и поръчах една да я видя как свети.A20DTH ЖТД ама не баш
1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда
Коментар
Реклама
Collapse
Коментар