Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Еврейки - истински Българки.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Еврейки - истински Българки.

    Споделям вълнението и възхищението си от едно непринудено запознанство. Днес 20.09.2010 г. заведох семейството си на разходка по река Ропотамо. Приятно и спокойно след сезонно време. Настанихме се в корабчето за разходки. Настроих фото-апарата, щерката и жената за предстоящата речна разходка и зачакахме приключение. На седалките зад нас седнаха две жени на видима възраст около 60-65 години с вид на интелигентни, спокойни, поддържани и материално обезпечени дами. Види се : чуждоземки, които не кореспондират с родните ни представи за БГ пенсионери с измъчен и отруден вид, заделили последния си залък за деца и внуци... Та: Тези женици си заговориха на някакъв напълно непонятен за мен език ( иврит ). До тук - добре, ама, когато ме заговориха на ЧИСТ Български език се пообърках. Вярвайте ми. Тези жени говореха толкова приятен за ухото Български, който не сте чували от никоя БГ говорителка от ТВ или Радио приемник. Жените прочетоха учудването ми ( не само моето, а и това на съпругата ми и спътника седнал до тях ). Все пак се осмелих да ги попитам откъде са. А те ми отговориха: "От България сме, иначе от 65 години живеем в Израел ...и за първи път се завръщаме тук". Шокирах се, не заради това, че са българки ( историята ми е ясна ), а за това, че за първи път виждат България след 65 години. Впоследствие разбрах, че женичките не са 60-65 годишни, а 80 годишни и, че са живели в София по цар Борис III време. Сега в залеза на живота си решават да се завърнат и да "опознаят" загубената за тях България ( и за нас де). Наели си частен екскурзовод, но не знаят къде и какво да видят. Имах честта да им направя списък на забележителностите на БГ. Иначе Пирин, Рила и Стара Планина ги вълнуваха най-вече. Не се впечатляват от море - имали си всичко. Изглеждаха заинтересовани и обещаха да отидат навсякъде. Едната жена сподели, че това е била последната и мечта - да се завърне там, където е била родена. На въпроса ми: Защо до сега не са дошли в България ми отговориха в един глас: "Страх ни беше да не разочароваме спомените от детството си". Иначе жените никога и дори за момент не са забравяли произхода си, а и види се - беше така. Възпитавали деца, внуци и правнуци на български порядки, говорели и с тях на български...Ами Евалллла. От такива хора черпя енергия и съм благодарен, че ги срещнах. А очите на двете жени грееха, като на петгодишната ми щерка, която се радва на неща, които аз отдавна не забелязвам.
    A17DTС/S
    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

    #2
    Такива случки връщат вярата в Човека...
    VIVA Типо 1.4 AGT карбуратор дъртото вярно магаре
    VIVA Чинкуеченто "SX HOBBY" ДЗВЕРО
    VIVA Дайхацу Фероза на пръдня - The Who!
    VIVA Гранде Пунто 1.3 Мултиджет ...абе... печка
    Нека Силата на бъде с Нас...

    Коментар


      #3
      Въпреки лошото мнение на някои, Евреите са страхотни хора. Веднъж докоснал се до тях, оставят строхотни положителни чувства в теб :D

      Коментар


        #4
        По повод на изречението за българския език, който са говорели двете жени - днес се заговорих с една приятелка, според която човек, който не практикува езика, го забравя бързо, или не, че го забравя, но по-бавно се сеща за точните думи. С нея си говорихме за тези неща, след мой коментар, относно едно изказване на Десислава Добрева - певица от шоуто на Славчо. Говорейки с ред.-колегията за някакъв, който е бивш губернатор някъде из САЩ, тя каза "... екс-гавернър...". Не мога да осмисля какво толкова привлича хората да не говорят на български език, а да използват някакви измислени думи, чужди, които, в общия случай, малко хора знаят какво означават. Примери - колкото щеш, та дори и в нашия форум се срещат не малко. Колега на баща ми вместо да каже "Това е друга тема", казал "Това е друг кейс". Уникални пък са длъжностите във фирми, които по произход не са български: селс-мениджър (а на визитната картичка пише точно sells menager). И още, и още...А ето, че две жени, които от 65 години не са в България, могат да говорят на чист български език. Щом те могат, значи и ние можем. Но не, ние трябва да се правим на интересни...

        Коментар


          #5
          Как да ти кажа, мислят си че е по "cool" :D .

          Коментар


            #6
            Колеги, простете. В бързината съм писал цар Борис I. Нека се разбира цар Борис III.КоригираноМодераторски екип на fiat-bg.org
            A17DTС/S
            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

            Коментар


              #7
              Така е, не бива да сме предубедени...

              Коментар


                #8
                ogi28b написа:
                По повод на изречението за българския език, който са говорели двете жени - днес се заговорих с една приятелка, според която човек, който не практикува езика, го забравя бързо, или не, че го забравя, но по-бавно се сеща за точните думи.
                Хората винаги са били различно умни. Имам приятелка, която от 25 години живее в Германия, там с никого не общува на български и никога с нищо не е показала, че е забравила или затруднена с езика ни. В тая връзка няма да забравя баба Лили /Иванова/ която за някоя и друга година в ГДР навремето започна да се чуди "как беше думата" и да говори с акцент...
                Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

                Коментар


                  #9
                  По повод на езика - мой приятел, живеещ в Лондон от 17 години, не беше си идвал в България цели 13 години, там рядко общува с българи - говори същия български език, какъвто си говореше и преди.Обратно на него, моя братовчедка, живее в САЩ от 5-6 години, съпругът й е българин (т.е. в къщи си говорят на български), почти всяко лято е в България по няколко месеца и говори с такъв акцент, че направо ми иде да ѝ забия един шамар Друга мацка, приятелка на жена ми, също живее в САЩ от години, но си говори както преди.Въпрос на интелигентност и... и аз не знам на какво.Относно евреите - винаги съм им се възхищавал. И една от причините (само една от многото) е именно това, че пазят бъгарския си език с поколения, макар че не живеят в България.

                  Коментар


                    #10
                    Съжелявам че малко късно се включвам в темата, но ми стана интересна. Аз съм завършил средно образование в Украйна. Там се срешнах с много хора които твърдяха че са българи. Хора който никога не са стъпвали в България, но твърдяха че са българи и гарантирам че са по-българи от нас самите който живеем в България. При едно от пътуванията из Украйна бяхме спряли в едно селце на починем и хапнем, при нас дойде един човечец отруден и съсухрен с въпрос дали сме българи, след като разбра какви сме се разпрака и заговори на български като на всяка 5или 6 дума вкарваше понякоя украинска дума или обръщаше на украински, но се поправяше и започваше да говори пак на българо-украински. Този човечец твърдеше че е сирак от втората световна война и от тогава не е говорил на българси. А като се има впредвит че този човек не е говорил на български примерно 50 години, удивително говореше чист български. А някой нашенци както заминат за 2-3 години за някоя държава забравят българският, забравят кой са, забравят какви са и най-жалкото което е че забравя че са българи.

                    Коментар


                      #11
                      Mupo написа:
                      Как да ти кажа, мислят си че е по "cool" :D .
                      Колкото повече чуждици използва човек, толкова е по - прост. Личното ми мнение.
                      04/2000 Fiat Brava 1.9 JTD 105+

                      Коментар


                        #12
                        Аз пък винаги съм го отдавал на криворазбраната цивилизация... Много я обичам тази пиеса. Имам и аз позната в щатите, замина ’99 година, бяхме заедно в една компания по онова време. Сега като се върне, верно има акцент, ма след 1-2 дена с нас по кръчмите всичко си идва на място. Имам и познати, които от 2 години вече са се прибрали от там ама... както каза някой, това е друг кейс...

                        Коментар


                          #13
                          Здравейте малко е старичка темата,но нека я повдигна малко.Ще разкажа от гледна точка на себе си.Вече две години подред през лятото съм на морето и през зимата на Банско,когато съм на курортите рядко говоря на български(само с колеги) иначе всички клиенти са чужденци рядко съм имал български клиенти,та ни най-малко се забравя език,но някой път си като машина и отговаряш по навик тук става объркване примерно някой ме пита нещо на английски и аз по навик му отговарям да,а не yes.Това с акцентите и чуждите думи е само за да се правят на интересни(казвам го защото първата година като се прибрах в Габрово и аз имах такъв момент да покажа,че знам език :D ).За израелците какво да кажа,доста са нахални обаче са услужливи хора и всички говорят английски докато други чужденци не знаят бъкел английски и едва ли не си длъжен да говориш техния език(работил съм със всякакви хора,като включа бразилци,дубайци,африканци и скандинавци и говоря английски,руски и сръбски) и смея да твърдя,че израелците са едни от малкото,които всички говорят английски,зададат ли ти странен въпрос от сорта на "тази водка колко гардуса алкохол има в нея" веднага разбираш че са евреи само те задават такива полицейски въпроси.
                          Alfa Romeo 145 Quadrifoglio Verde 2.0 16V T.S. 150hp

                          Коментар


                            #14
                            unchev написа:
                            ... Хора който никога не са стъпвали в България, но твърдяха че са българи и гарантирам че са по-българи от нас самите който живеем в България.
                            Колега, никога не забравяй, че ние сме най-българи и никой не е по-българин от нас. Така, както и най-истинските българки са майките ни, които са ни създали.
                            Alfa Romeo 147 1.9 JTD 2005 Fulcrum

                            Коментар

                            Working...
                            X